Να πάω νοσοκομείο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Να πάω νοσοκομείο;

    Γεια σας.Αυτή την στιγμή βιώνω μια άσχημη κρίση πανικού που με κάνει να φοβάμαι μήπως παθαίνω καρδιά και χρειάζομαι νοσοκομείο.Όπως ήμουν ξαπλωμένη και έτοιμη να με πάρει ο ύπνος,ξαφνικά άρχισα να αισθάνομαι κάπως περίεργα τα χέρια μου,σαν να είναι ξένα και όχι δικά μου,ίσως και ελάχιστα μουδιασμένα.Αυτό το αισθάνομαι συχνά τις τελευταίες
    μέρες.Πέρα από αυτό όμως αισθάνθηκα και μια αναγούλα,μια νευρικότητα,ένα πολύ μικρό μούδιασμα στο σαγόνι και παράλληλα με αυτά κρύωνα αρκετά.Η αναγούλα και η τάση προς εμετό που είχα βέβαια πιο πολύ για κάτι προερχόμενο από την καρδιά μου έκαναν, παρά για κάτι στομαχικό.Μήπως πρέπει να πάω νοσοκομείο;Πήγα σε καρδιολόγο 3 φορές από το 2016,η τελευταία φορά ήταν πριν ένα μήνα όπου δεν μου βρήκε τίποτα.Κάθε εξέταση που έχω κάνει πρόσφατα είναι μια χαρά.Είμαι 20 ετών.Κινδυνεύω λέτε;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ξερω τι λες αλλα δε ξερω πως θα σου εξηγισω οσα σκεφτομαι και να πας δε νομιζω να σου βρουν κατι κατι αλλο συμβαινει που βρισκεται εκτος της αντιληψης σου.
    οστοσο αν διαβασεις τι λεω σε παρομια θρεντ θα καταλαβεις τι ενοω
    Last edited by αλεξανδρος_77; 10-09-2019 at 02:53.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Γεια σας.Αυτή την στιγμή βιώνω μια άσχημη κρίση πανικού που με κάνει να φοβάμαι μήπως παθαίνω καρδιά και χρειάζομαι νοσοκομείο.Όπως ήμουν ξαπλωμένη και έτοιμη να με πάρει ο ύπνος,ξαφνικά άρχισα να αισθάνομαι κάπως περίεργα τα χέρια μου,σαν να είναι ξένα και όχι δικά μου,ίσως και ελάχιστα μουδιασμένα.Αυτό το αισθάνομαι συχνά τις τελευταίες
    μέρες.Πέρα από αυτό όμως αισθάνθηκα και μια αναγούλα,μια νευρικότητα,ένα πολύ μικρό μούδιασμα στο σαγόνι και παράλληλα με αυτά κρύωνα αρκετά.Η αναγούλα και η τάση προς εμετό που είχα βέβαια πιο πολύ για κάτι προερχόμενο από την καρδιά μου έκαναν, παρά για κάτι στομαχικό.Μήπως πρέπει να πάω νοσοκομείο;Πήγα σε καρδιολόγο 3 φορές από το 2016,η τελευταία φορά ήταν πριν ένα μήνα όπου δεν μου βρήκε τίποτα.Κάθε εξέταση που έχω κάνει πρόσφατα είναι μια χαρά.Είμαι 20 ετών.Κινδυνεύω λέτε;
    να πας....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Οι πιθανότητες να πάθεις καρδιά (αφού σε έχει ελέγξει καρδιολόγος όπως λες) είναι σχεδόν μηδέν , πιο πιθανό είναι να σε πατήσει αυτοκίνητο σήμερα παρά να πάθεις καρδιά τα επόμενα 20 χρόνια.

  5. #5
    Irene22 , εγώ θα σου πρότεινα να πας σε παθολόγο για να του πεις ακριβως αυτα που εγραψες εδω . Και αυτός θα σε στείλει σε κατάλληλο γιατρό ( εαν χρειαστεί ) . Πάντως δεν ειναι ακριβως κρίση πανικου αυτο . Εγώ θα πηγαινα σε παθολόγο διότι πρώτα από εκει πρεπει να ξεκινάς και να σε κατευθύνει αυτός .

  6. #6
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Irene22 , εγώ θα σου πρότεινα να πας σε παθολόγο για να του πεις ακριβως αυτα που εγραψες εδω . Και αυτός θα σε στείλει σε κατάλληλο γιατρό ( εαν χρειαστεί ) . Πάντως δεν ειναι ακριβως κρίση πανικου αυτο . Εγώ θα πηγαινα σε παθολόγο διότι πρώτα από εκει πρεπει να ξεκινάς και να σε κατευθύνει αυτός .
    Πήγα σε παθολόγο πριν ενάμιση μήνα για ζαλαδες,επιμονη κόπωση κλπ αλλά εφόσον οι αιματολογικές βγήκαν πολύ καλες,μου είπε ότι δεν μπορεί να μου βρει τίποτα.Μου πρότεινε να κάνω και μαγνητική,την οποία έκανα,και όλα βγήκαν μια χαρά.Γενικα έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς και κανεις δεν βρίσκει τίποτα,αλλά εγώ μέρα με την μέρα νιώθω χειρότερα.Δυστυχως επειδή δεν έχω δικά μου χρήματα και έχουμε δώσει πάνω από 300€ για δικους μου γιατρούς αυτό το δίμηνο,δεν θέλω να ανησυχήσω πάλι τους δικούς μου ούτε και να τους ζητάω λεφτά για να μην βρίσκουν τίποτα οι γιατροί.

  7. #7
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Πήγα σε παθολόγο πριν ενάμιση μήνα για ζαλαδες,επιμονη κόπωση κλπ αλλά εφόσον οι αιματολογικές βγήκαν πολύ καλες,μου είπε ότι δεν μπορεί να μου βρει τίποτα.Μου πρότεινε να κάνω και μαγνητική,την οποία έκανα,και όλα βγήκαν μια χαρά.Γενικα έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς και κανεις δεν βρίσκει τίποτα,αλλά εγώ μέρα με την μέρα νιώθω χειρότερα.Δυστυχως επειδή δεν έχω δικά μου χρήματα και έχουμε δώσει πάνω από 300€ για δικους μου γιατρούς αυτό το δίμηνο,δεν θέλω να ανησυχήσω πάλι τους δικούς μου ούτε και να τους ζητάω λεφτά για να μην βρίσκουν τίποτα οι γιατροί.
    Irene τότε χρειάζεσαι ψυχολόγο γιατί προφανώς είναι όλα ψυχοσωματικά . Μην πας σε ψυχιάτρο και σε φορτώσει με 200 χάπια . Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο να τους πεις τι σε απασχολεί . Γενικά είσαι αγχώδης ;

  8. #8
    Quote Originally Posted by Kido View Post
    Irene τότε χρειάζεσαι ψυχολόγο γιατί προφανώς είναι όλα ψυχοσωματικά . Μην πας σε ψυχιάτρο και σε φορτώσει με 200 χάπια . Πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο να τους πεις τι σε απασχολεί . Γενικά είσαι αγχώδης ;
    Δεν ήμουν ποτέ αγχώδης,μέχρι που ξεκινησα να αγχώνομαι κάθε ώρα και στιγμή πως κάτι μου συμβαίνει,κάτι θα πάθω κλπ.Αυτο είναι το μόνο μου άγχος.Απο το πρωί ως το βράδυ σκέφτομαι ότι πεθαίνω και ότι θα πάθω ανακοπή όποτε είμαι σε μια εγρήγορση όλη μερα.Ελπιζω κι εγώ να είναι ψυχοσωματικά όλα αυτά γιατί αν πρόκειται για κάτι παθολογικό και κανεις δεν έχει βρει τίποτα,σηκώνω τα χέρια ψηλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Διαφωνώ κάθετα ο ψυχίατρος εμένα με βοήθησε και θεραπευτικά απο τις κρίσεις πανικού και δεν με πλάκωσε όπως λες στα χάπια. Έλεος 2019 και ακόμα ο ψυχίατρος είναι taboo. Γνώμη μου πάντα εσύ διάλεξε που θα πας και τι θα σε βοηθήσει. Αν επισκέφτηκες καρδιολογο και σου είπε όλα καλά.Μαλλον πονάει η ψυχή σου και το μυαλό και πρέπει να πας στον σωστό Γιατρο. Ότι περιγράφεις τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ. Δεν ήθελα να πάω σε ψυχίατρο ήμουν διστακτικός ,πήγα όμως και μου είπε να δοκιμάσουμε 2 μήνες θεραπεία αν αισθανθώ καλά το ίδιο λέω και σε εσένα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Διαφωνώ κάθετα ο ψυχίατρος εμένα με βοήθησε και θεραπευτικά απο τις κρίσεις πανικού και δεν με πλάκωσε όπως λες στα χάπια. Έλεος 2019 και ακόμα ο ψυχίατρος είναι taboo. Γνώμη μου πάντα εσύ διάλεξε που θα πας και τι θα σε βοηθήσει. Αν επισκέφτηκες καρδιολογο και σου είπε όλα καλά.Μαλλον πονάει η ψυχή σου και το μυαλό και πρέπει να πας στον σωστό Γιατρο. Ότι περιγράφεις τα ίδια συμπτώματα είχα και εγώ. Δεν ήθελα να πάω σε ψυχίατρο ήμουν διστακτικός ,πήγα όμως και μου είπε να δοκιμάσουμε 2 μήνες θεραπεία αν αισθανθώ καλά το ίδιο λέω και σε εσένα.
    Δεν εχω κανενα taboo με ψυχιατρους . Εγω δεν ειπα να μην παει σε ψυχιατρο για να μην ειναι δακτυλοδεικτουμενη . Αυτο θα ηταν taboo. Ειπα οτι πιστευω πως καλυτερα θα παει σε εναν ψυχολογο να το δουλεψει αντι να παει σε ψυχιατρο . Οι ψυχιατροι γραφουν χαπια με το παραμικρο τωρα εαν εσυ δεν πηρες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο . Η Irene δεν νομιζω οτι χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Πήγα σε παθολόγο πριν ενάμιση μήνα για ζαλαδες,επιμονη κόπωση κλπ αλλά εφόσον οι αιματολογικές βγήκαν πολύ καλες,μου είπε ότι δεν μπορεί να μου βρει τίποτα.Μου πρότεινε να κάνω και μαγνητική,την οποία έκανα,και όλα βγήκαν μια χαρά.Γενικα έχω πάει σε ένα σωρό γιατρούς και κανεις δεν βρίσκει τίποτα,αλλά εγώ μέρα με την μέρα νιώθω χειρότερα.Δυστυχως επειδή δεν έχω δικά μου χρήματα και έχουμε δώσει πάνω από 300€ για δικους μου γιατρούς αυτό το δίμηνο,δεν θέλω να ανησυχήσω πάλι τους δικούς μου ούτε και να τους ζητάω λεφτά για να μην βρίσκουν τίποτα οι γιατροί.
    εχει περασει καιρος...ακομα κ 1 μηνας να ειναι...γιατι δεν πας στο νοσοκομειο οπου ειναι δωρεαν οι εξετασεις και στο τελος θα σε παραπεμψουν αυτοι σε ψυχολογο ή ψυχιατρο εαν ειναι ψυχολογικο το προβλημα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τα μουδιασματα δεν ηταν της φαντασιας σου απλα δε ξερεις απο που ηταν το υπολυπο δεν ειναι τιποτα...
    Last edited by αλεξανδρος_77; 11-09-2019 at 01:01.

  13. #13
    Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας Θάνο,για να πάω στο νοσοκομείο χρειάζεται να πάω πρωί και να περιμενω με νούμερο την σειρά μου;Ή εννοείς να πάω στα επείγοντα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας Θάνο,για να πάω στο νοσοκομείο χρειάζεται να πάω πρωί και να περιμενω με νούμερο την σειρά μου;Ή εννοείς να πάω στα επείγοντα;
    μα οπου και να πας θα περιμένεις τουλάχιστον 8 ωρες και λιγο ειναι...

    να ερθω και εγώ παρέα??? για να δω αν ειμαι και άτομο της υπομονής... λολ

    χαχαχαχα

    πέρα απο την πλάκα μην πας νοσοκομείο....

  15. #15
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    μα οπου και να πας θα περιμένεις τουλάχιστον 8 ωρες και λιγο ειναι...

    να ερθω και εγώ παρέα??? για να δω αν ειμαι και άτομο της υπομονής... λολ

    χαχαχαχα

    πέρα απο την πλάκα μην πας νοσοκομείο....
    8 ώρες;;Χριστέ μου! :Ρ Αν πάω θα σου πω να έρθεις χαχαχα
    Δεν έχω πάει μέχρι στιγμής νοσοκομείο κι ούτε σκοπεύω,γιατί μάλλον είναι ψυχολογικά όλα αυτά...αλλά θα κλείσω ένα ραντεβού σε καρδιολόγο για να σιγουρευτώ ότι η καρδιά είναι εντάξει.Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο μήνα τρώω συνέχεια γλυκά και McDonald’s και είμαι ξάπλα όλη μερα...λαχανιάζω ακόμα και που ανεβαίνω τις σκάλες.Πιστευω πως και αυτό επιβαρύνει την κατάσταση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αιγινήτειο νοσοκομείο
    By χωρίς ελπίδα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2019, 21:29
  2. απορια για νοσοκομειο
    By anonymos1987 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 11-06-2014, 16:36
  3. ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
    By zaira_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 20-08-2012, 10:19
  4. στο νοσοκομειο..
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 20-03-2010, 17:01
  5. Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ρίο
    By stelios_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 01-06-2009, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •