Έντονο άγχος τις μεσημεριανές ώρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6

    Έντονο άγχος τις μεσημεριανές ώρες

    Παλιότερα το πάθαινα πιο συχνά. Σχεδόν καθημερινά για 1-2 χρόνια κάθε μεσυμέρι με έπιανε ένα έντονο άγχος, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, δεν είχα όρεξη για τίποτα, ένιωθα κόπωση, νύστα, ζαλάδα και ΈΝΤΟΝΟΥΣ πονοκαιφάλους. Είχα επισκεφθεί 2 ψυχολόγους (με τον ένα έκανα ψυχοθεραπεία) αλλά δεν με βοήθησαν καθόλου. Επίσης κανένας δεν ήξερε τι ήταν αυτό που μου συνέβαινε όποτε κόντευε το μεσημέρι. Όταν σταμάτησα τις επισκέψεις από μόνος μου βρήκα τρόπο να το καταπολεμήσω αυτό κάνοντας διάφορες δραστηριότητες κρατώντας το μυαλό μου απασχολημένο ώστε να μην αρχίσει πάλι ο πονοκέφαλος και η νοχελικότητα. Αυτό το διάστημα πάλι όταν νιώθω μια τάση για νύστα και αφήνω το μυαλό μου χαλαρό, το υποσυνείδητό μου αρχίζει να παίρνει στροφές και μου φέρνει στο μυαλό διάφορα... άσχετα, μικροπράγματα, διάφορα και τα υπεραναλύω καταλήγοντας πάλι στους έντονους πονοκεφάλους. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό και πως μπορώ να απελευθερωθώ απο αυτο? 'Οπως ανέφερα κρατώντας τον εαυτό μου απασχολημένο και ίσως έχοντας επαφή με φίλους με βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό. Θα ήθελα και τις δικές σας απόψεις.

  2. #2
    Μοναχικέ Ηρωα κι εγώ συνήθως τα μεσημέρια νιώθω μεγάλη κόπωση και αρχίζουν πονοκέφαλοι σχεδόν κάθε μέρα . Εχω κάτι σαν κόπωση που φέρνει νύστα και πονοκέφαλο . Το βράδυ πάντοτε αισθανόμουνα πιο χαλαρός . Φίλε δεν πιστεύω ότι ειναι οργανικό . Πιστεύω ότι σαν ψυχοσύνθεση μας βγαίνει παραπάνω άγχος το μεσημέρι και γίνεται όλο αυτό . Σήμερα κατά τις 12 το πρωι που άρχισαν τα σημάδια ότι θα πάθω το ίδιο ήπια ένα ρόφημα που ειχε Βιταμίνη D , ψευδάργυρο και μαγνήσιο και με έφερε κάπως με αποτέλεσμα μην με ρίξει κάτω . Σημερα για πρωτη φορα ενιωθα ψιλο χαλαρός το μεσημέρι . Θα το πάρω και αύριο και θα σου πω αν ειναι να το πάρεις μπας και σε βοηθήσει . Πάντως όλα αυτά είναι άγχος φίλε . Εγώ είμαι σε νιρβάνα στις 11 το βράδυ και στις 3 το μεσημέρι θέλω 3 κιλα παυσίπονα απο την τσίτα που είναι το σώμα μου .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Δεν περίμενα να βρω άλλον που να νιώθει το ίδιο! Πότε άρχισε εσένα? Σε τι κατάσταση βρισκόσουν/βρίσκεσαι? Συμφωνώ ότι το άγχος και η ανησυχία ταλαιπωρούν το μυαλό μας και καταλήγουμε έτσι. Πραγματικά το βράδυ είμαι μια χαρά!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    138
    Τα μεσημέρια κι εγώ δεν την παλεύω και πίνω xanax 1 η 1,5 mg για να μπορέσω να κοιμήθω λίγο και να ξεφύγω από τις σκέψεις. Το βράδυ όπως είπε και ο Kido νιώθω κι εγω πιο χαλαρός αλλά απ'οτι μου είπε ο γιατρός συνήθως έτσι συμβαίνει, δηλαδή το βράδυ ηρεμείς κάπως.
    Για το μαγνήσιο που ανέφερε ο Kido έχω πάρει κι εγώ σε αναβράζοντες ταμπλέτες και είδα μια μικρή βελτίωση. Το μαγνήσιο νομίζω ρυθμίζει το κεντρικό νευρικό σύστημα.
    \"καταδίκη μιας κατάστασης σημαίνει την ασυνείδητη επιθυμία της\"-Freud-

  5. #5
    Quote Originally Posted by Μοναχικός Ήρωας View Post
    Δεν περίμενα να βρω άλλον που να νιώθει το ίδιο! Πότε άρχισε εσένα? Σε τι κατάσταση βρισκόσουν/βρίσκεσαι? Συμφωνώ ότι το άγχος και η ανησυχία ταλαιπωρούν το μυαλό μας και καταλήγουμε έτσι. Πραγματικά το βράδυ είμαι μια χαρά!
    Φίλε εμένα κρατάει χρόνια αυτό το βιολί . Πότε περισσότερο πότε λιγότερο . Σε γενικές γραμμές τα μεσημέρια ( ειδικα μετα απο την δουλεια) ημουν και ειμαι σε μια κατάσταση αγχους . Πολλες φορες τρώω και λέω να τώρα θα σκάσει η κρίση πανικού . Ειμαι σε τετοια φαση . Και πολλες μερες ειμαι και με πονοκέφαλο . Ακομα παλευω για λύση φιλε και δεν την βρισκω , περα απο αυτο που σου ειπα με το ροφημα σημερα . Βεβαια ενταξει δεν ειμαι ετσι και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ . Ειναι καποιες μερες που ειμαι πιο χαλαρος αλλα το στανταρ μου ειναι αυτο που σου περιεγραψα . Και το βραδυ για καποιο λογο νοιώθω σαν πουλάκι . Αν εισαι φοιτητης ή δεν δουλευεις πρωι , προσπαθησε να κανεις καμια ασκηση το πρωι , ξερεις κανα τρεξιματακι 20 λεπτα με κανα κοιλιακο κλπ οχι να ξεπατωθείς . Ισως βοηθησει .

    μπες εδω σε ενα groupaki που εφτιαξα , κλειστη ομαδα ειναι

    https://www.facebook.com/groups/356573008555946/

    θα ανεβασω και το ροφημα να δεις πιο λεω
    Last edited by Kido; 11-09-2019 at 12:10.

Similar Threads

  1. Έχετε νιώσει ποτέ ότι ώρες ώρες συνωμοτεί το σύμπαν εναντίον σας;
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 87
    Last Post: 13-12-2015, 00:13
  2. Έντονο αγχος
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2015, 20:01
  3. έντονο άγχος
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-2013, 16:57
  4. εντονο αγχος κ δυσφορια...
    By pandelic85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 04-12-2012, 16:30
  5. Έντονο άγχος help..
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-07-2012, 12:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •