Πανικός-Ανχος-Φοβίες στο εξωτερικό :)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3

    Πανικός-Ανχος-Φοβίες στο εξωτερικό :)

    Καλημερα στην ομάδα και σας ευχαριστω για την αποδοχή!Διάβασα τα θέματα με ενδιαφέρον και με βεβαιότητα συμπάσχω με όλους!! Θα προσπαθήσω να μην μακρηγορήσω μιας και τελευταία ζορίζομαι όσο δεν πάει...εχει χαλάσει η ζωή μου...η ψυχολογία μου και εχω κλειστεί μέσα στον εαυτό μου γιατί μένω μονος μου μόνιμα στην Γερμανία! Το πρόβλημα ξεκίνησε εδώ και μήνες! Κρίσεις πανικού...απλα όπως έγραψε κι άλλος φίλος εδώ στο φόρουμ, ξεκίνησε από την οδήγηση! Για απόσταση 15 χλμ προς και από την δουλειά , εγω κάνω 30 γιατί δεν τολμάω να πάω από μεγάλους δρόμους ούτε μέσα από την πόλη γιατί δεν αντέχω τα φανάρια!!! Αστείο θα μου πεις αλλά καθε μέρα υποφέρω!! Κ επειδή όλο αυτό είναι έντονο, άρχισα να εχω φοβίες που ποτε δεν είχα! Μέχρι και να μείνω μονος μου φοβάμαι μήπως πάθω κατι,από την άλλη,ούτε για καφε δεν μπορώ να πάω γιατί και μόνο στην ιδέα του κάθομαι καπου με πιάνουν τα κλασικά των κρίσεων...τρέμουλα, ιδρώτας ενώ εχει ψοφοκρυο, αίσθημα λιποθυμίας...και φυσικά σκεπτόμενος ολα αυτα(πράγματα που έκανα μέχρι και πριν ένα χρόνο) με πιάνει μια απίστευτη θλίψη!! Μέχρι και τα χόμπι μου σταμάτησα γιατί δεν μπορώ να οδηγήσω!! Σήμερα λοιπόν, το πρωι μ έπιασε τόσο έντονα που σταμάτησα με το αμαξι και πήγα και κρύφτηκα σ ένα πάρκινγκ,μέχρι να αραίωση η κίνηση και να συνεχίσω!! Σήμερα επίσης πήρα τηλέφωνο για ραντεβού σε ψυχολόγο!! Δεν άντεξα αλλο! Το κακό πιο είναι και θελω την συμβουλή-παρεα-σας;! Έλληνας ψυχολόγος υπάρχει,ενας είναι όμως για ολόκληρη πόλη και δεν δέχεται άλλους ). Βρήκα καπου κοντα μου λοιπόν (μετά από παραπομπή της γιατρού μου,η οποία εδώ και ένα μήνα και μέχρι να βρω ραντεβού μου έδωσε μιρταζαπιν επειδή είπε ότι βλέπει μια καταθλιψη) ολα καλα μέχρι εδώ...με τα χάπια αυτά όμως είναι σαν τα περνώ τσάμπα!! Δεν άλλαξε κατι όσο και θετικά να σκέφτομαι! Τα συνεχίζω ομως!Επίσης φετος το καλοκαίρι ,εν καιρό διακοπών στην Αθηνα(μένω Γερμανία 10 χρόνια)μετά από μια κρισαρα...επισκέφτηκα καρδιολόγο νομίζοντας ότι θα πεθάνω, της είπα τι και πως και μου έδωσε 10 χάπια Χάναξ 0.5. Να παρω ένα για να μπορέσω να πετάξω πίσω και τα αλλά σαν ρεζέρβα για κάποιο ταξίδι ή μέχρι να κλείσω ραντεβού εδώ! Το ραντεβού μου λοιπόν εδώ στον Γερμανό είναι στις 30 του μήνα...σχεδόν 3 βδομάδας!!! Τι να κάνω;;; Να κάνω μια θεραπεία με μισά χαπάκια το πρωι για να φτάνω πιο άνετα στην δουλειά;; Πραγματικά είμαι σε αδιέξοδο .... από τα δέκα χαπάκια εχω 8 τωρα.... τεχνικές χαλάρωσης δοκίμασα...σακούλες δοκίμασα...αναπνοές δοκίμασα... rescue remedy δοκίμασα... και μόνο στην ιδέα του το πρωι εχω δρόμο με κίνηση...ήδη μελαγχολώ και ανχωνομαι εσείς τι θα κάνατε;; αυτά.... τα φιλια μου και τις καλημέρες μου
    Last edited by Αμβουργο_Νοτις; 10-09-2019 at 09:39.

  2. #2
    Εγώ φίλε δεν θα μπλεκόμουνα με δύο γιατρούς . Θα συνέχιζα την θεραπεία που σου έδωσε ο 1ος και θα του έλεγα τα αποτελέσματα και αυτός εάν δει ότι το συγκεκριμένο φάρμακο δεν σε καλύπτει θα σε πάει σε κάποιο άλλο . Ασε που φίλε μην ξεχνάς ότι αυτά τα φάρμακα αργούν να δράσουν . Δεν παίρνεις 2 χαπάκια και σου πέρασαν όλα . Εγώ έπαιρνα seroxat πριν χρόνια και θυμάμαι ότι τις πρώτες 15 μέρες με είχε ξεπατώσει , χειρότερα ήμουν . Μετά όμως με έστρωσε . Χτυπάνε στο νευρικό σύστημα , είναι αργή διαδικασία . Βέβαια αν τα παίρνεις ένα μήνα λογικά δεν σε πιάνουν . Πάντως μην ανακατεύεις φίλε τετοια φάρμακα . Καλύτερα να περιμένεις μέχρις τις 30 που θα ξαναπάς στον γιατρό σου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    Δεν είναι 2 γιατροί «ψυχολόγοι» , τα αντικαταθλιπτικά , μου τα έγραψε η παθολόγος μου ,συν ένα έμβασμα για θεραπεία(της οποίας το ραντεβού είναι στις 30). Στις 15 που εχω παλι ένα ραντεβού μαζί της θα της το συζητήσω ότι είμαι χάλια και ότι αυτά που παίρνω κανα μήνα τωρα δεν βοήθησαν...ξέρω γω τι να πω;! Αν ήμουν Ελλάδα θα ήταν διαφορετικά...Τεσπα σ ευχαριστω για την απάντηση σου

  4. #4
    Τι να πω φιλε , υπομονή για λίγο . Πάντως μην σε πάρει απο κάτω . Εχουν εξελιχθεί πολύ τα φάρμακα πλέον για τις κρίσεις πανικού . Μόλις βρεις το κατάλληλο θα σου σταματήσουν αμέσως .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    20
    Τελικά πώς εξελίχθηκε η ιστορία;

Similar Threads

  1. Ανχος φοβίες και ψυχαναγκασμοι
    By σουζι1 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 25-09-2017, 11:05
  2. Κρίσεις πανικού,έντονο ανχος φοβίες αντιπαράθεσης και άλλα παρακαλώ βοηθήστε με
    By Geo89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-06-2017, 12:22
  3. Πανικος, φοβιες κτλ
    By Deleted-member1204216 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 12-09-2016, 01:00
  4. Ανχος φοβιες/τσακομοί,σύγκρουσή,αντιπαρ άθεση,έκφραση
    By GeorgeYia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2016, 10:26
  5. Πανικός φοβίες και σπουδές
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2006, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •