Τελευταία μερα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 159
  1. #16
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μην κάνεις καμιά τρέλα φίλε.
    Μίλα με κάποιον ειδικό ή στον αριθμό που είπε η Κύκνος.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Δεν ακούνε εκεί που λέτε να παρω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,363
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Δεν ακούνε εκεί που λέτε να παρω
    Τι εννοείς δεν ακούνε;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #19
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Δεν ακούνε εκεί που λέτε να παρω
    Όλοι μας λίγο πολυ έχουμε περάσει από αυτό το σημειο που είσαι σήμερα.
    Μα είμαστε όλοι εδώ και σου μιλάμε.
    Εγώ δεν μετανιωνω λεπτο που είμαι σε αυτη την ζωή. Όλα αλλάζουν κάποια στιγμή και από τα χειρότερα βρισκομαστε στα καλύτερα. Το ίδιο θα συμβεί και με σένα αν κάνεις υπομονη
    Last edited by Αποστολια; 10-09-2019 at 23:55.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Όλοι μας λίγο πολυ έχουμε περάσει από αυτό το σημειο που είσαι σήμερα.
    Μας είμαστε όλοι εδώ και σου μιλάμε.
    Εγώ δεν μετανιωνω λεπτο που είμαι σε αυτη την ζωή. Όλα αλλάζουν κάποια στιγμή και από τα χειρότερα βρισκομαστε στα καλύτερα. Το ίδιο θα συμβεί και με σένα αν κάνεις υπομονη
    Πολύ ωραιιο αυτό που λες..πόσο μπορεί να το πιστέψει καποιος

  6. #21
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Πολύ ωραιιο αυτό που λες..πόσο μπορεί να το πιστέψει καποιος
    Ούτε εγώ το πιστευα ποτέ.η ζωή όμως κάθε μέρα μας διαψευδει.αυτό είναι και το ωραίο της.εκεί που είσαι ταλαιπωρημενος απελπισμενος χαμενος με καμιά ελπιδα,ξαφνικά κάτι γίνεται και όλα αλλάζουν. Εγώ το έχω ζήσει οπότε μπορώ να έχω άποψη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    μία ενδιαφέρουσα ανάρτηση που διάβασα στο FB από μία ψυχολόγο Έλενα Σπανού:

    Με αφορμή τη σημερινή παγκόσμια ημέρα κατά της αυτοκτονίας, θυμήθηκα ένα άρθρο που είχα διαβάσει κάποτε που αφορούσε τους επιζώντες αποτυχημένων απόπειρων αυτοκτονίας. Για 29 άτομα που πήδηξαν από το Golden Gate bridge και επέζησαν ενάντια στις πιθανότητες. Με ύψος 69 μέτρα ή 25 ορόφους, μετά από μια πτώση διάρκειας 4 δευτερολέπτων, αυτός που θα πηδήξει από τη γέφυρα χτυπάει το νερό με ταχύτητα 120 χλμ/ώρα και προσκρούει με τη δύναμη ενός φορτηγού σε τοίχο. Πρόκειται για μέθοδο αυτοκτονίας με πιθανότητα επιτυχίας 98%. Η Golden Gate bridge είναι το δημοφιλέστερο σημείο αυτοκτονίας στις ΗΠΑ και ίσως σε ολόκληρο τον κόσμο.

    Σχεδόν ένα άτομο κάθε 16 ημέρες επιχειρεί να βρει τον θάνατό του πηδώντας από αυτή τη γέφυρα. Παρόλο αυτό το υψηλό ποσοστό, δεν είναι αυτό το συγκλονιστικότερο κομμάτι της ιστορίας. Το συγκλονιστικότερο κομμάτι της ιστορίας, είναι το εξής: Και τα 29 άτομα που κατάφεραν να επιζήσουν αυτής της πτώσης δήλωσαν ότι μετάνιωσαν την απόφασή τους ακριβώς τη στιγμή που έπεσαν στο κενό. Όλοι ανεξαιρέτως όσοι επέζησαν, μετάνιωναν αμέσως την απόφασή τους να πηδήξουν προς τον θάνατό τους.

    Παρόμοιες ιστορίες δεύτερης ευκαιρίας έρχονται και από μια δεύτερη πηγή. Από τα 515 άτομα που έφτασαν στη γέφυρα με σκοπό να πηδήξουν, όμως κάποιος τους σταμάτησε λίγο πριν την κρίσιμη απόφαση. Μόνο το 7% αυτών των ατόμων επιχείρησαν δεύτερη απόπειρα στη συνέχεια της ζωής τους. Παρόμοια, και χαμηλότερα ποσοστά, βρίσκουμε και στις 177 μελέτες που παρουσιάζουν αντίστοιχα στατιστικά παγκοσμίως.

    Η αυτοκτονία είναι πολύ συχνά μια απόφαση που, αν αποτραπεί, ανατρέπεται. Ας έχουμε όλοι τον νου μας στην έγκαιρη πρόληψη. Για την Ελλάδα, η 24ωρη γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία είναι το 1018.

    Στο άρθρο που έχω αναρτήσει στο προσωπικό μου site (πατήστε το link), γράφω για την ιστορία του Ken Baldwin, ενός από τους επιζήσαντες του Golden Gate bridge.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    ποιο λινκ;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποιο λινκ;
    https://elenaspanou.weebly.com/blog/...NHy7kxoh1VZ4N8

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,592
    καλα, κι αυτοι, μετα απο τοσες αποπειρες, δεν σκεφτηκαν να κανουν μια καλυτερη περιφραξη;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,129
    Τι είναι αυτό που περνάς και σε κάνει να σκέφτεσαι την αυτοκτονία? Κι εγώ έχω βαριά ιδψ, αλλά έχω κάποια όνειρα και σχέδια για το μέλλον και αυτά μου δίνουν δύναμη να αντέχω. Θεωρώ ότι πρέπει να βρεις ένα στόχο ζωής και να το παλέψεις

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,363
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Η αυτοκτονία είναι πολύ συχνά μια απόφαση που, αν αποτραπεί, ανατρέπεται. Ας έχουμε όλοι τον νου μας στην έγκαιρη πρόληψη. Για την Ελλάδα, η 24ωρη γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία είναι το 1018.
    Απομονώνω αυτό το κομμάτι του κειμένου σου για να πω ότι ευτυχώς που υπάρχει αυτή η 24ωρη γραμμή που είναι πολύ χρήσιμη όταν δεν μπορείς να τηλεφωνήσεις σε κανέναν λόγω του ακατάλληλου της ώρας ή αν δεν έχεις κάποιον να σε καταλάβει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Απομονώνω αυτό το κομμάτι του κειμένου σου για να πω ότι ευτυχώς που υπάρχει αυτή η 24ωρη γραμμή που είναι πολύ χρήσιμη όταν δεν μπορείς να τηλεφωνήσεις σε κανέναν λόγω του ακατάλληλου της ώρας ή αν δεν έχεις κάποιον να σε καταλάβει...
    Γεια σας..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Καλημέρα confused. Στείλε ένα σχόλιο να μας δείξεις ότι το νικησες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Το νίκησα χθες αλλά δεν ξέρω πόσο θα το παλέψω..είναι μια περίεργη κατάσταση έξω από τα νερά μου

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 14-01-2019, 07:22
  2. Εαν σημερα ηταν η τελευταια μερα σου
    By arntaben in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 42
    Last Post: 30-03-2016, 00:18
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Replies: 21
    Last Post: 01-09-2011, 15:22
  5. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •