Σας παρακαλω μια βοηθεια επειγον! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Παιδια καλησπερα σας!Μπαινω μετα απο πολλα χρονια εδωπερα,Εχω ενα προβλημα που δεν ξερω ποσο σοβαρο ειναι θελω διακαως ενα δικο μου παιδι κ ειμαι με ενα συντροφο τωρα παρα πολυ καλο που θελουμε τα ιδια πραγματα απλα μου ομολογησε τωρα οτι δεν εχει εκσπερματωσει ποτε στην ζωη του κ οτι μικρος ειχε κανει μια επεμβαση στους ορχεις Του προτεινα να παμε μαζι σε εναν γιατρο να το κοιταξουμε να δουμε τι μπορει να γινει ομως εαν το πορισμα ειναι οτι δεν μπορει να κανει παιδια τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα για μενα δεν θελω να υιοθετησω παιδι θελω δικο μου παιδι
    Συγνωμη η σχέση σας πόσο καιρό έχει διαρκεια?γιατί αν είσαι στην αρχή της γνωριμίας καλως.αλλα αν είστε χρόνια μαζι δεν ήξερες από την αρχή ότι δεν εκσπερματωνει?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Παιδια καλησπερα σας!Μπαινω μετα απο πολλα χρονια εδωπερα,Εχω ενα προβλημα που δεν ξερω ποσο σοβαρο ειναι θελω διακαως ενα δικο μου παιδι κ ειμαι με ενα συντροφο τωρα παρα πολυ καλο που θελουμε τα ιδια πραγματα απλα μου ομολογησε τωρα οτι δεν εχει εκσπερματωσει ποτε στην ζωη του κ οτι μικρος ειχε κανει μια επεμβαση στους ορχεις Του προτεινα να παμε μαζι σε εναν γιατρο να το κοιταξουμε να δουμε τι μπορει να γινει ομως εαν το πορισμα ειναι οτι δεν μπορει να κανει παιδια τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα για μενα δεν θελω να υιοθετησω παιδι θελω δικο μου παιδι
    συγνωμη,
    αλλα ενας συντροφος, ειναι ενας ανθρωπος που θελεις να ζεις μαζι του..
    δεν ειναι μηχανημα η τροπος αναπαραγωγης..
    και που ξερεις αν εσυ μπορεις να κανεις παιδια;
    θα θελες να σε παρατησει αυτος η ο επομενος, αν τελικα εκεινος μπορει, και δεν μπορεις εσυ;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγνωμη,
    αλλα ενας συντροφος, ειναι ενας ανθρωπος που θελεις να ζεις μαζι του..
    δεν ειναι μηχανημα η τροπος αναπαραγωγης..
    και που ξερεις αν εσυ μπορεις να κανεις παιδια;
    θα θελες να σε παρατησει αυτος η ο επομενος, αν τελικα εκεινος μπορει, και δεν μπορεις εσυ;
    Πολύ σωστά! Και μυσπ, γιατί δε θέλεις να υιοθετήσεις? Τόσα παιδιά παρατημένα, τόσο ασυνόδευτα προσφυγάκια, κρίμα δεν είναι? Και ακόμα μεγαλύτερο κρίμα να μη ζήσεις με κάποιον που αγαπάς επειδή είναι στείρος

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλά πως δεν ήξερες ότι δεν εξπερματωνει? Σεξ δεν είχατε κάνει?

    Επίσης για όσους προτείνουν την υιοθεσία, δε νομίζω πως είναι τόσο εύκολη υπόθεση, δε σου δίνουν οποίο παιδί θέλεις επειδή πας και λες το θέλω, υπάρχουν διαδικασίες, κριτήρια, επιτήρηση και μπορεί μακροχρόνια αναμονή
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #20
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Παιδια καλησπερα σας!Μπαινω μετα απο πολλα χρονια εδωπερα,Εχω ενα προβλημα που δεν ξερω ποσο σοβαρο ειναι θελω διακαως ενα δικο μου παιδι κ ειμαι με ενα συντροφο τωρα παρα πολυ καλο που θελουμε τα ιδια πραγματα απλα μου ομολογησε τωρα οτι δεν εχει εκσπερματωσει ποτε στην ζωη του κ οτι μικρος ειχε κανει μια επεμβαση στους ορχεις Του προτεινα να παμε μαζι σε εναν γιατρο να το κοιταξουμε να δουμε τι μπορει να γινει ομως εαν το πορισμα ειναι οτι δεν μπορει να κανει παιδια τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα για μενα δεν θελω να υιοθετησω παιδι θελω δικο μου παιδι
    Καλησπέρα μυσπ!
    Καταρχήν μην απελπίζεσαι και μην αγχώνεσαι πριν καν πάτε σε έναν γιατρό!
    Αυτό που πρέπει σίγουρα να κάνετε είναι να πάτε σε έναν ανδρολογο και να δείτε το πρόβλημα υπάρχει και πως αντιμετώπιζε τε.
    Όπως ρώτησαν και οι προηγούμενοι μου φαίνεται παράξενο που τώρα σου αποκάλυψε ότι δεν εκσπερματωνει! Δεν είχατε κάνει σεξ πριν?
    Είπες ότι έχετε και κοινά θέλω με αυτόν τον άνθρωπο. Άρα εννοείς ότι και οι δύο θέλετε παιδί. Και πως τώρα αυτός σου αποκάλυψε ότι υπάρχει αυτό το θέμα? Στο έκρυβε τόσο καιρό γιατί ντρεποταν η έγινε κάτι άλλο?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    1) δεν καταλαβαίνω. Σεξ κάνετε; τι επέμβαση έχει κάνει;
    2) προς τι αυτή η άσχημη στάση απέναντι στις υιοθεσίες; θεωρείς ότι ένα παιδί για να χαρακτηριστεί δικό σου πρέπει να το έχεις γεννήσει; γονιός είναι αυτός που μεγαλώνει και αγαπά όχι αυτός που απλά το γέννησε η γονιμοποίησε.
    3) συμφωνώ με remedy. Το ότι έχεις αυτόν τον ψυχαναγκασμο και βλέπεις τον σύντροφο σου σαν μια μηχανή σπέρματος απλά για να ικανοποιήσεις ένα καπρίτσιο δεν μου ακούγετε καλά.
    4) αναρωτήσου, αν γνώριζες έναν άντρα που είχε παιδί θα το αγαπούσες; η επειδή δεν "δημιουργήθηκε" από εσένα δεν αξίζει τη αγάπη σου;
    5) καλύτερα θα ήταν να λύσεις αυτά τα θέματα πρώτα και μετά να κοιτάξεις για ένα παιδί. Γιατί εμένα αυτή η απόλυτη ανάγκη για παιδί και ο τρόπος που το εκφράζεις λες και η ζωή σου εξαρτάται από αυτό δείχνει ότι έχεις πολλά πρόβλημα και νομίζεις ότι αυτός ο "αντιπερισπασμος" το να έχεις ένα παιδί θα σε κάνεις ευτυχισμένη. Εδώ θα έρθω να σε προσγείωσω. Το να έχεις ένα παιδί σε διαλύει. Ψυχολογικά σωματικά οικονομικά. Και αν η σχέση του ζευγαριού δεν είναι καλή, νομίζετε πως ένα παιδί θα την φτιάξει, στην πραγματικότητα θα την διαλύσει ακόμα περισσότερο. Κάνουμε παιδιά γιατί είμαστε ήδη ευτυχισμένοι, ολοκληρωμενοι και θέλουμε να μεγαλώσουμε έναν ολοκληρωμένο άνθρωπο. Όχι έναν ακόμη προβληματικό.
    Αυτά. Και ενίσταμαι και πάλι για τις υιοθεσίες.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Πάντως καλώς ή κακώς ο καθένας μας έχει δικαίωμα να επιθυμεί κάτι. Αν η θεματοθετρια θέλει δικό της παιδί γεννημένο από την ίδια , καλά κάνει και το θέλει.
    Αν με τον σύντροφό της δεν βρουν τρόπο έστω με εξωσωματική να κάνουν παιδί, τότε πάλι δικαίωμα της να ψάξει για άλλο σύντροφο με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Αλλά να πάει για υιοθεσία ενώ θέλει να γεννήσει, ποιός εδώ μέσα εγγυάται πως θα έχει καλή κατάληξη?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Πάντως καλώς ή κακώς ο καθένας μας έχει δικαίωμα να επιθυμεί κάτι. Αν η θεματοθετρια θέλει δικό της παιδί γεννημένο από την ίδια , καλά κάνει και το θέλει.
    Αν με τον σύντροφό της δεν βρουν τρόπο έστω με εξωσωματική να κάνουν παιδί, τότε πάλι δικαίωμα της να ψάξει για άλλο σύντροφο με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Αλλά να πάει για υιοθεσία ενώ θέλει να γεννήσει, ποιός εδώ μέσα εγγυάται πως θα έχει καλή κατάληξη?
    Καλησπερα σας παιδια ειναι πολυ προσφατη γνωριμια γιαυτο μολις εχουμε αρχισει να κανουμε σεξ κ εντρομη αντιληφθηκα οτι δεν εκσπερπατωνει κ μου εχει πει οτι δεν του εχει συμβει ποτε συντομα θα παμε σε σεξολογο ανδρολογο μιλησα με την γυναικολογο μου κ μου λεει οτι υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να μπορεσουμε να κανουμε παιδι με εξωσωματικη γονιμοποιηση εαν του παρουν σπερμα απο τους ορχεις σκεφτομαι να το παλεψω ενα διαστημα εστω επειδη αξιζει σαν ανθρωπος κ εαν δεν μπορει να κανει παιδια να κανω με δοτη σπερματος κ εαν το επιθυμει να ειναι διπλα μου Ειμαι υγιης κ δικαιουμαι ενα δικο μου παιδι δεν θελω το παιδι μιας αλλης γυναικας θελω μια δικη μου συνεχεια

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Για οσους ρωτησατε ειναι 33 ετων δεν ειχε ποτε αλλη σχεση στο παρελθον παρα μια φορα που πηγε με μια ***** κ ισως δεν ειχε σπουδαιολογησει το γεγονος οτι δεν εκσπερματωνει εγω το αντιληφθηκα κ βρεθηκα στον απολυτο πανικο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Επισης για το θεμα του παιδιου νιωθω οτι δεν θα τα καταφερω να αγαπησω ενα υιοθετημενο παιδικ αυτο θα ειναι βλαβερο κ για το παιδι κ για εμενα επειδη ξερω τον εαυτο μου κ θελω ενα δικο μου παιδι να νιωθω οτι εχει τα γονιδια μου κ ειναι δικη μου συνεχεια

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Ρε μυσπ φαινεται οτι δεν σε ενδιαφερει καθολου σαν ανθρωπος αυτος , κ οχι μονο αυτος,εσυ απλα θες να κανεις παιδι,πηγαινε σε τραπεζα σπερματος κ παρε λιγα σπερματοζωαρια να κνς φην δουλεια σου.

  12. #27
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σας παιδια ειναι πολυ προσφατη γνωριμια γιαυτο μολις εχουμε αρχισει να κανουμε σεξ κ εντρομη αντιληφθηκα οτι δεν εκσπερπατωνει κ μου εχει πει οτι δεν του εχει συμβει ποτε συντομα θα παμε σε σεξολογο ανδρολογο μιλησα με την γυναικολογο μου κ μου λεει οτι υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να μπορεσουμε να κανουμε παιδι με εξωσωματικη γονιμοποιηση εαν του παρουν σπερμα απο τους ορχεις σκεφτομαι να το παλεψω ενα διαστημα εστω επειδη αξιζει σαν ανθρωπος κ εαν δεν μπορει να κανει παιδια να κανω με δοτη σπερματος κ εαν το επιθυμει να ειναι διπλα μου Ειμαι υγιης κ δικαιουμαι ενα δικο μου παιδι δεν θελω το παιδι μιας αλλης γυναικας θελω μια δικη μου συνεχεια
    Θα συμφωνησω με τον xfactor.
    Καλα είναι δυνατον να γνωριστηκατε προσφατα και να σκεφτεσαι για παιδιά?μου μοιαζεις πολύ απελπισμενη στο θέμα παιδιού .
    Πρώτα απ όλα χτιζουμε μια υγιή σχέση και έπειτα έρχονται όλα τα άλλα. Τώρα με το γεια σας να κάνουμε παιδί λίγο περίεργο μου φαίνεται. Εσύ πόσο εισαι και καιγεσαι για παιδι?
    Φυσικά έχεις δικαιωμα να θες ένα δικό σου παιδι αλλά νομίζω δεν είναι αυτή η λυση.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    18
    Γραφεις οτι εχει κανει εγχειρηση μικρος,εχω κανει και εγω μικρος,δεν σημαινει οτι ειναι στειρος,ουτε οτι δεν εκσπερματωνει κατα την διαρκεια του σεξ σημαινει οτι στειρος ειναι πολυ πιθανων να εχει αγχωθει με ολο αυτο το θεμα στο παρελθον,το εχω παθει και εγω,ειναι πολυ πιθανων να εκσπερματωνει μονο κατα την διαρκεια της αυτο-ικανοποιησης....πηγαινετε σε εναν ουρολογο για της απαραιτητες εξετασεις.

  14. #29
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Γεια σου μυσπ. Κατ'αρχάς, είναι απολύτως αναφαίρετο δικαίωμά σου να θέλεις να κάνεις δικό σου παιδί και να βιώσεις τη διαδικασία της κυοφορίας και της γέννας, αν αισθάνεσαι αυτή την ανάγκη και επιθυμία. Οπότε δεν θα επαναλάβω προτάσεις που ήδη διατυπώθηκαν για υιοθεσία.
    Είναι κατανοητές οι ανησυχίες σου αλλά προτού πάτε σε ειδικό για τις απαραίτητες εξετάσεις, όπως προ ειπώθηκε, δεν μπορεί να γίνει διάλογος με βάση την πραγματικότητα, αλλά υποθετικά σενάρια.
    Επιπλέον, ακόμα και στην περίπτωση που ο σύντροφός σου δεν παράγει καθόλου σπέρμα, υπάρχει και η δυνατότητα των τραπεζών σπέρματος. Το έχετε σκεφτεί ως λύση; Βέβαια, ο δότης θα είναι κάποιος άλλος, άγνωστος, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η μητέρα του θα είσαι εσύ. Όπως και ο σύντροφός σου, όχι ο βιολογικός μεν, αλλά ο ουσιαστικός και εν τέλει ο πραγματικός πατέρας δε.

  15. #30
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σας παιδια ειναι πολυ προσφατη γνωριμια γιαυτο μολις εχουμε αρχισει να κανουμε σεξ κ εντρομη αντιληφθηκα οτι δεν εκσπερπατωνει κ μου εχει πει οτι δεν του εχει συμβει ποτε συντομα θα παμε σε σεξολογο ανδρολογο μιλησα με την γυναικολογο μου κ μου λεει οτι υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να μπορεσουμε να κανουμε παιδι με εξωσωματικη γονιμοποιηση εαν του παρουν σπερμα απο τους ορχεις σκεφτομαι να το παλεψω ενα διαστημα εστω επειδη αξιζει σαν ανθρωπος κ εαν δεν μπορει να κανει παιδια να κανω με δοτη σπερματος κ εαν το επιθυμει να ειναι διπλα μου Ειμαι υγιης κ δικαιουμαι ενα δικο μου παιδι δεν θελω το παιδι μιας αλλης γυναικας θελω μια δικη μου συνεχεια
    Νομίζω έδωσες από μόνη σου τις απαντήσεις... τα υπόλοιπα είναι η υπερένταση/υπερφόρτιση μετά που ανακαλύπτουμε κάτι.
    γιάννης

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι επείγον, παρακαλώ βοηθείστε με!!
    By unhappy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 25-08-2015, 19:25
  2. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2015, 19:56
  3. Replies: 5
    Last Post: 07-08-2012, 01:14
  4. Παρακαλώ βοήθεια
    By zotpyjama in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-11-2011, 12:04
  5. Παρακαλω βοηθεια
    By IamNotOk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-12-2007, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •