Να αμφισβητεις ή να μην αμφισβητεις τους γιατρους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Να αμφισβητεις ή να μην αμφισβητεις τους γιατρους?

    Σημερα με τις δυνατοτητες που μας φερνει η τεχνολογια μπορουμε να ενημερωνομαστε για θεματα που θα ηταν αδυνατο να ενημερωθουμε πριν οχι πολλα χρονια.
    Το ερωτημα μου ειναι πρεπει να αμφισβητεις τους γιατρους ?(μιλαω για την κατηγορια γιατρων που μας ενδιαφερει.)
    Δεν πρεπει ισως γιατι:
    1)Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

    2)Γιατι ειναι δυσκολο να αυτοπροσδιορισεις τον εαυτο σου...αυτογνωσια γαρ...και χρειαζεσαι εξωτερικη παρεμβαση.

    3)Γιατι οπως και να το κανουμε εχουν τις γνωσεις και την εμπειρια...ειναι οι επαγγελματιες και δεν συγκρινονται με καποιον ερασιτεχνη που σερφαρει στο διαδικτυο.

    4)Οταν εισαι χαλια και δεν μπορεις να σκεφτεις καθαρα ή αρνεισαι οποιαδηποτε βοηθεια γιατι δεν πιστευεις οτι εχεις αυτο το συγκεκριμενο προβλημα...ποιο διαδικτυο και τριχες κατσαρες.

    5)Γιατι δεν εχεις καμμια μα καμμια διαθεση να ψαξεις για απαντησεις και να διαβασεις ενα σωρο ψυχοπλακωτικα αρθρα...ας το κανει ο επαγγελματιας για σενα.

    6)Μπορει να εχεις επιπλεον προβληματα στα οποια να ειναι δυσκολο να μπορεις να βρεις απαντησεις. (επιπλεον προβληματα υγειας)

    7)Δεν μου ερχεται αυτη τη στιγμη συμπληρωστε με αν ειναι.

    Απο την αλλη...

    1)Εσυ εισαι μεσα στο κεφαλι σου εσυ ξερεις καλυτερα πως βαδιζουν ορισμενα πραγματα...δυστυχως ή ευτυχως δεν μετριουνται ακομα με οργανα ολα.

    2)Εσυ πραγματικα ενδιαφερεσαι για τον εαυτο σου...πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε γιατρο με 10αδες ασθενεις.

    3)Μπορεις να εξιδεικευτεις στα συγκεκριμενα προβληματα που αντιμετωπιζεις...φαρμακα για συγκεκριμενο προβλημα...παρενεργειες κλπ και να αποφασισεις ισως καλυτερα.

    4)Δυστυχως οι γιατροι ειναι ανθρωποι και αυτοι με τις αδυναμιες τους και δεν δυνανται να τα ξερουν ολα.

    5)Στερεψα...φανταζομαι υπαρχει μια χρυση τομη δεν ειναι ουτε το ενα απολυτο ουτε το αλλο αλλα θα ηθελα να ακουσω αποψεις και εμπειριες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Να αμφισβητούμε τους γιατρούς στο μέτρο που αμφισβητούμε και κάθε άλλον άνθρωπο.....στις αρχές!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Καλό είναι με τρόπο πάντα, δηλαδή στο επίπεδο των ερωταπαντήσεων.....Ο γιατρός μου μού έλεγε:Η αντίδραση είναι δείγμα υγείας....
    ---------- Ε.Ψ.Ψ-------------

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    να διασταυρώνεις απόψεις επι ενός ιατρικού θέματος που σε ταλαιπωρεί είναι ..μέχρι και θεμιτό μπορώ να πώ.
    αν όμως όλες οι απόψεις των γιατρών συγκλίνουν ....τότε πρέπει να παραδεχτούμε πώς έχουν δίκιο και να συμφωνήσουμε μαζί τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αν όμως ο ένας σου λέει άλλα και ο άλλος άλλα τότε είναι το δύσκολο.Ποιον να πιστέψεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ε άμα είσαι ανάμεσα σε δύο πάς σε τρίτο..τέταρτο εν ανάγκει ..δεν μπορεί κάπου θα συγκλίνουν οι απόψεις της πλειοψηφίας
    είναι προτιμότερο δλδ να νομιζουμε ότι γίναμε γιατροί του εαυτού μας και να παραμελούμε πχ..να παίρνουμε κανονικά την αγωγή;δε νομίζω
    κάτι ξέρουν και αυτοί ..μην τα ισοπεδώνουμε όλα πιά

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Συμφωνω με την Helena.Επίσης θα θελα να προσθέσω πώς και φυσικά πρέπει να στεκόμαστε επιφυλακτικοι απέναντι τους. Η εμπιστοσύνη ειναι κάτι που κερδίζεται σταδιακα...επίσης το να βλέπουμε πρόοδο στον ίδιο μας τον εαυτό, είναι ο καλύτερος δρόμος για να κερδίσει την εμπιστοσύνη μας ο κάθε γιατρος....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες και λειτουργοί. Κακό δεν είναι αν νιώθεις ότι δεν έπεσες σε καλό γιατρό να συμβουλευτείς και έναν ακόμα. Αν δεν ταιριάζουν οι απόψεις τους, δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο. Στα καλύτερα νοσοκομεία πας με τους καλύτερους γιατρούς και υπάρχουν διαφωνίες. Στο ψυχολογικό όλοι μας καταλαβαίνουμε ποιος γιατρός μας βοηθάει περισσότερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by keep_walking


    5)Γιατι δεν εχεις καμμια μα καμμια διαθεση να ψαξεις για απαντησεις και να διαβασεις ενα σωρο ψυχοπλακωτικα αρθρα...ας το κανει ο επαγγελματιας για σενα.
    Μου ταιριάζει απόλυτα..Ειλικρινά αναρωτιέμαι πως μπορούν τα ψυχοπλακωτικά...Μια φορά έριξα ματιά σε ένα βιβλίο του γιατρού και έπαθα..Λέω οκ πάρε το όλο δικό σου χάρισμά σου...Δεν είναι για εμένα αυτά..Αυτά είναι για πιο ισχυρές προσωπικότητες...Δώστε μου κάτι σε Κόμιξ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πάντως για μια αποτελεσματική ψυχική θεραπεία πρέπει να εμπιστευόμαστε το γιατρό μας νομίζω.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πρέπει..Εγώ δεν την εμπιστεύομαι γι\'αυτό πάω κατά διαόλου...!!!Μωρέ εκτός από τον γιατρό πρέπει να κάνουμε και κανά βήμα εμείς..Συν Αθηνά και χείρα κίνει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ποτέ δεν αμφισβήτησα την θέληση του να με βοηθήσει. Στο τέλος, εκεί που μου είπε ουσιαστικά φύγε αγόρι μου είσαι μια χαρά κι ότι θέλεις είμαι εδώ, και κάθησα και σκέφτηκα κατάλαβα ότι με βοήθησε πάρα πολύ. Ήταν επώδυνο, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση του πριν και του μετά. Προσωπικά τον αμφισβητούσα σε θέματα μεθόδων, απόψεων. Αλλά ήξερε να με χειριστεί, για δικό μου όφελος. Δεν ήταν αλάθητος (μερικές φορές νομίζω ότι με εμπιστευόταν υπερβολικά δηλαδή με νόμιζε πιο δυνατό από ό,τι ήμουν και με πίεζε υπερβολικά πολύ, υπερβολικά γρήγορα - αλλά ίσως και να ήμουνα τελικά) αλλά η σούμα είναι υπέρ μου (και υπέρ του). Ήταν ο τρίτος στον οποίο πήγα. Οι άλλοι δύο δεν τα κατάφεραν. Μετά από μερικές συνεδρίες έφυγα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό/θεραπευτή, πως να εμπιστευτεις οτι η δουλεια που γίνεται θα έχει θετικο αποτέλεσμα?

    οπότε σε μια τέτοια περίπτωση αλλαζεις θεραπευτή....αν ομως κανεις δεν σου εμπνεει εμπιστοσύνη τότε κάτι παιζει....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Keep τελικά πού κατέληξες;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ειχα σκοπο να καταληξω καπου...ψυχοθεραπεια δεν κανω ακομα,περιμενω να χειμωνιασει που θα μου μενει κανα φραγκο στην τσεπη,οσο για τα φαρμακα μου βγηκε σε καλο που τα αλλαξα κατοπιν εντονης πιεσεως δικης μου προς το γιατρο...αλλα τωρα δεν ξερω που θα ανγκαστω να τα μειωσω...θα δειξει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •