Έλληνες του εξωτερικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    4

    Έλληνες του εξωτερικού

    Πρώτη φορά ποστάρα στο forum. Μένω Δανια τους τελευταίους μήνες και αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα άγχος. Βασικός παράγοντας είναι κάποια προβλήματα που έχει η οικογένεια μου στην Ελλάδα. νιώθω ότι είμαι μακριά και δεν μπορώ να βοηθήσω και κάποιες ενοχές ίσως. Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω όλο αυτό. Έχει αρχίσει αν μου δημιουργεί και ψυχοσωματικά προβλήματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Όταν λες προβλήματα? Είναι πολυ γενικό. Τι ψυχοσοματικά? Δηλαδή όταν ήσουν ή είσαι Ελλάδα ... δεν είχες/έχεις άγχος? Δανία είσαι καλά? Δουλειά παρέες κτλ. περνάς καλά? (αν ας πούμε δεν είχαν κανένα πρόβλημα η οικογένειά σου στην Ελλάδα)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    4
    Υπάρχουν προβλήματα με δικαστήρια και καυγάδες με τους γείτονες που έχουν οδηγήσει τους γονείς μου στα αντικαταθλιπτικα. Δανία ναι είμαι καλά έχω καλη δουλεία και παρέα. Φυσικά υπάρχει άγχος και ως προς την απόδοση μου στην δουλειά και σε συνδυασμό με τα θέματα στην ελλάδα με ριχνουν πολύ. Ψυχοσωματικα εννοω οτι εμφανίζω δερματίτιδα στο πρόσωπο κα΄τι που είχα να πάθω απο τις πανελλήνιες και δεν εχω περίοδο εδω και τέσσερις μήνες χωρίς να υπάρχει ιατρικό θέμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Το πρόβλημα, κατα τη γνώμη μου, δεν είναι στους καυγάδες και τα δικαστήρια αλλα στο ότι μαλλον δε μπορουν να το αντέξουν ψυχολογικά, εξού και τα αντικαταθλιπτικά, υποθέτω οτι τους τα έδωσε καποιος γιατρός (αν οχι, να πανε στον ψυχο) οπότε έχουν την βοήθεια που χρειάζονται. Σιγουρα είναι αλλιως να έχουν και την κορη τους δίπλα, αλλα το "μαλωνω με τους γειτονες" φυσικα δεν είναι σημαντικό λόγος για να γυρίσεις. Ίσως είναι ήσυχοι άνθρωποι και το πήραν βαριά αλλά με την βοήθεια του ειδικού δε πιστεύω να τους παρει πολύ να το ξεπεράσουν.

    Τώρα από την δική σου μεριά, δε ξέρω τι τους λες, αλλα προσπάθησε να τους τα παρουσιάζεις οτι δεν είναι κάτι σημαντικό και όχι (αν αυτό κανεις) να τους λες καντε τους ετσι και αλλιως και άλλα επιθετικά πράγματα. Γιατί τι να το κανεις αν και στο δικαστήριο κερδίσεις αλλα χάσεις την ηρεμία σου?

    Τον εαυτό σου να τον κοιτάξεις, γιατι εσυ είσαι πιο πολύτιμη απο τις διεκδικήσεις αυτές και για σένα και για τους γονεις. Το να βγαλεις δερματίτιδες είναι το λιγότερο, αν το κάνεις χρόνιο το πρόβλημα, χτυπαει και σε στομαχι, ανοσοποιητικο κτλ. Τώρα που είναι αρχή, δράσε και μη το αφήσεις. Και να ήσουν Ελλάδα... δε νομιζω να μπορούσες να κανεις κάτι επι της ουσίας. Προσπάθησε ίσως να τους αποσπάσεις την προσοχή με διάφορα, πχ πράγματα που γίνονται στην ζωή σου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. ναι έχουν επισκεφτεί γιατρο και τους τα έδωσε. είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και χρόνια και πιστεύω κάπου τους κούρασε. το ξέρω ότι υπάρχουν πολυ πιο σοβαρά προβλήματα και κάνω το λάθος να ρωτάω συνεχώς τι γίνεται με αυτό το θέμα. θα προσπαθήσω να μιλάω για άλλα πράγμτα. απλά νιώθω ότι μαζευτηκαν πολλά αυτό τον καιρό και ότι μόνο προβλήματα υπάρχουν. ξεκινησα ψυχολόγο για να μάθω να διαχειρίζομαι το άγχος μου γτ με ταλαιπωρεί χρόνια ακόμη και για τα πιο απλά πράγματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Ο καθένας με τα προβλήματά του θα μου πεις... αλλα πρόβλημα μεγάλο θεωρώ κυρίως θέματα υγείας. Σίγουρα όλοι έχουμε προβλήματα ... αλλα .. (σου λέω απλά το πως τα βλέπω εγώ) αν έχεις την υγεία σου ... (σωματική και ψυχική) το παλεύεις και ζεις ... δηλαδη το πρόβλημα δεν είναι τα .. προβλήματα ... αλλά το άγχος σου
    Αυτα τα προβλήματα που έχεις στην ζωή σου... θα φυγουν και θα ξαναέρθουν .. θα είναι και χειρότερα, θα είναι και καλύτερα... αυτό δε το γλυτώνει κανείς... η διαχείριση όμως του άγχους σου πρέπει να γίνει κανόνας.

    Νοιώθω παντα ευγνωμοσύνη και δε τολμώ να πω ότι τα δικά μου "προβλήματα" είναι προβλήματα, γιατί θυμάμαι που περνούσα καθε μέρα (έμενα κοντά) έξω απο το αντικαρκινικό νοσοκομείο του Αγίου Σάββα και έλεγα, Θεέ μου δώσε σε αυτούς κουράγιο και δύναμη .. γιατι τα δικά μου "προβλήματα" είναι αστεία και γατακια μπροστά σε αυτά που περνάνε οι άρρωστοι. Τι άγχος να έχω? Μη με απολύσουν? μη βγάλω λιγοτερα λεφτα? μη δε παρω κάτι? αυτοκ. σπιτια? Μη με χωρίσει η γκομενα και πρεπει να βρω μετά άλλη? ... κολοκύθια, η αρρώστια και ο θανατος είναι πρόβλημα, τα άλλα... τα κανουμε εμεις στο μυαλό μας πρόβλημα (εν καιρό ειρήνης, στον τόπο που ζούμε). Θα σκοτώσεις το αυτό σου απο το άγχος .. μην γίνει ή δε γίνει .. ΤΙ? Μπααα, ό,τι έρθει ας ερθει.... καμιά δανέζα να μου στείλεις να έρθει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    4
    εχεις δίκαιο τα λέω και η ίδια στον εαυτό μου όσο ξυπνάνε το πρωί και περπατάμε βλέπουμε τον ήλιο δεν θέλουμε τίποτα άλλο αλλά είναι και στιγμές που με παίρνει απο κάτω. γι αυτό ξεκίνησα θεραπεία θελω να μάθω ν βλέπω τα πράγματα πιο θετικά και να μην αφήνω το άγχος να με κατακλύζει γτ είναι κάτι που κάνω και για κάτι εντελώς ασήμαντο και πρέπει όλο αυτό να σταματήσει. ελπίζω να το καταφέρω

Similar Threads

  1. Ξυπνηστε Ελληνες ......
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-2017, 14:05
  2. Νέα φάρμακα τέλος για τους Έλληνες!
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-2012, 00:33
  3. Πρόσφατα κάτοικος εξωτερικού, αγχώδης κατάθλιψη, νοσοφοβία, μοναξιά
    By Τριαντάφυλλος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-03-2011, 02:59
  4. Έλληνες - απο τους πιο διεφθαρμενους του Κοσμου
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-12-2010, 08:08
  5. Έλληνες celebrities και δακτύλιος
    By bionic_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 23-03-2006, 13:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •