Ψυχοσωματικά sos - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 56 of 56
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Σε τι σχολή εννοείς;;
    Σχολη ξενων γλωσσων.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Lina τώρα το είδα το μνμ σου,, εγώ εδώ και περίπου 10 μήνες με έχει πιάσει μια αρρωστοφοβια και πάρα πολύ άγχος ότι κάτι έχω και κάθε μέρα κάνω άσχημες σκεψεις

  3. #48
    10 μήνες συνεχόμενα? Εγώ στις 2 βδομάδες πάλι έντονα και δεν με παλεύω...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Βασικά 9 μήνες... Ναι μετά από ένα γεγονός που έμαθα με έπιασε τρςλη αρρωστοφοβια και τους πρώτους 3 με 4 μήνες μέχρι να αρχίσω αγωγή πήγαινα σχεδόν αν 5 μέρες σε γιατρό,,, πλέον τους έχω ελλατωσει κατά ππαρα πολύ αλλά ακόμα φοβάμαι,,,, κάνω κακές σκέψεις και με φοβιζουν αυτά τα ψυχοσωματικα που έχουν απομεινει

  5. #50
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Fiakaps να σε ρωτήσω είπες ότι ζεις έτσι 30χρονια, δηλαδή τόσα χρόνια σκεφτόσουν ότι θα πάθεις κάτι ότι έχεις κάτι?
    Oταν μ'επιαναν οι φοβίες μου...δεν ήταν συνεχόμενα, έχω περάσει χρόνια που είμαι πολύ καλά και αυτά προσπαθω να φερνω στο μυαλό μου όταν αρχίζω να φοβαμαι...έτσι την παλεύω...αλλα τα συμπτώματα δυστυχως αλλάζουν και το τρεξιμο στους ανάλογους γιατρούς κάθε φορά δεν μπορω να το αποφύγω.Τα τελευταια 3 χρονια έχω τα συμπτώματα που περιγράφει η Βίκυ..οταν ξεκίνησαν πήγα και έκανα μαγνητικη αυχένα, απο γιατρο ,και μαγνητικη εγκεφάλου από μόνη μου γιατί η νευρολόγος μου έλεγε πως δεν χρειαζόταν γιατι είναι άγχος τα συμπωματα αυτά. Έλεγα πως αν η μαγνητικη βγει καθαρη θα παψω να αγχωνομαι,θα τα αγνοήσω, αλλά δεν έγινε έτσι δυστυχως...φέτος έκανα ξανά αυχένα , σπονδυλικης και στη μέση , τα αποτελέσματα των εξετάσεων (έχω κάποιες κήλες) δεν ενοχλουν νεύρα και δεν δικαιολογουν τα συμπτώματά μου, μου είπαν οι γιατροι..Άρα καταλήγουμε , σωματοποιημένο άγχος...

  6. #51
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Γειά σου fiakaps μού θύμισες εμενα. Και εγώ είπα οταν κάνω μαγνητική κεφάλι και βγουν καθαρές να ηρεμήσω , μου βρήκαν στον αυχένα μία κήλη άλλα δεν έχει καμία σχέση με τα συμπτώματα πού εχω. Δεν ηρέμησα οπος έλεγα και αυτά δεν λένε να υποχωρήσουν. Κανείς καμία θεραπεία ? Πώς τα παλεύεις ?

  7. #52
    Εμένα μου είπαν ότι δεν κρίνουν ότι χρειάζεται να κάνω μαγνητική.. Και εκτός αυτού φοβάμαι πάρα πολύ.. Αλλα αυτή η αίσθηση.. Οι πόνοι και τα πιασίματα στο σώμα.. 2 3 μέρες τώρα νιώθω το δεξί πόδι και χέρι διαφορετικα από οτι τα αριστερά.. Μέχρι τώρα η αριστερή μου πλευρά είχε το πρόβλημα.. Επίσης φοβάμαι να κάνω γυμναστική.. Θελω αλλά μόλις αισθανθώ το παραμικρό από πόνο ή τους παλμούς με πιάνει τρομερό άγχος.. Αλίμονο και αν ήξερα τι θα γίνει πάλι με αυτήν την κατάσταση..

  8. #53
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Εγώ νιώθω πολύ καλύτερα όταν πάω γυμναστήριο . Ηρεμεί το κεφάλι και όλα τα υπόλοιπα. Με πιάνει λίγο ταχυκαρδία όταν κάνω κάποιες ασκήσεις άλλα δεν δίνω σημασία , σκεφτούμε το μετά και τη χαλάρωση όταν τελειώνω τη γυμναστική. Το θέμα είναι στην διάρκεια τής μέρας εκεί δύσκολα τη βγάζω. Έχω 2 εβδομάδες με πολύ έντονο κάψιμο και τραβήγματα στο κεφάλι , προσπαθώ να μην δίνω σημασία άλλα δύσκολα ......

  9. #54
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Γειά σου fiakaps μού θύμισες εμενα. Και εγώ είπα οταν κάνω μαγνητική κεφάλι και βγουν καθαρές να ηρεμήσω , μου βρήκαν στον αυχένα μία κήλη άλλα δεν έχει καμία σχέση με τα συμπτώματα πού εχω. Δεν ηρέμησα οπος έλεγα και αυτά δεν λένε να υποχωρήσουν. Κανείς καμία θεραπεία ? Πώς τα παλεύεις ?
    Οχι, δεν κάνω καμία θεραπεια,προσπαθω ν'απασχολουμε συνεχώς αλλά και όταν κουραστω πολύ πονάω, μυρμιγκιάζω, καίγομαι...αυτές τις μέρες είναι όλα πολύ έντονα, δεν ξέρω γιατί...κάνω ασκήσεις για τη μεση και τον αυχένα που έχω τις κήλες,είμαι μετά απο ένα κύκλο φυσικοθεραπειών που τελειωσα,αλλά σκέφτομαι να παω σ'εναν ενδοκρινολόγο ..είναι ο μόνος γιατρός που δεν έχω πάει, γιατί μέχρι τωρα οι παθολόγοι μου έλεγαν αφού έκανα τις εξετάσεις του θυρεοειδους και ήταν πάντα καλές ότι δεν χρειάζεται...ο ρευματολόγος όμως αφου τα βρήκε όλα οκ απο δική του πλευρά μου είπε να επισκεφτώ οπωσδηποτε και ενδοκρινολόγο ας είναι οκ οι εξετάσεις μου...καμια φορα στα πολυ δύσκολα αντι να πάω στα επειγοντα, παίρνω κανενα zanaxaki...αυτά

  10. #55
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Στο γαστρεντερολογο γιατί να πάς ? Έχεις ενοχλήσεις στο στομάχι ? Εγώ μόνο σ'αφτον δεν πήγα.

  11. #56
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Sorry μπέρδεψα γαστρενολογο με ενδοκρινολογο. Αφού λες ότι έκανες θυρεοειδή και ειταν οκ.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By bubble11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 06-09-2019, 00:14
  2. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 16:10
  3. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09
  4. ψυχοσωματικά
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-05-2010, 05:25
  5. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •