Ψυχοσωματικά sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31

    Ψυχοσωματικά sos

    Καλησπέρα παιδιά !!!Εδώ και σχεδόν 10 μήνες βασανιζουμε από διάφορα:μούδιασμα και φαγούρα στο κεφάλι, τσιμπήματα στα πόδια και χέρια , ανατριχιλες και πολλά άλλα. Έχω περάσει καρδιολογο, παθολόγο, 3 νευρολογους , μαγνητικές αυχένα και κεφάλι. Όλοι οι γιατροί μου είπαν ότι είναι άγχος. Τελευταία πηγαίνω σε ψυχίατρο όποιος με έβαλε σε αγωγή με αντικαταθλιπτικά φάρμακα. Έχω πάρει douloxetin για 2 μήνες καμιά βελτίωση, μετα cipralex για 1.5 μηνα πάλι τα ίδια. Τώρα με άλλαξε πάλι τα χάπια και ξεκίνησα sipralex με lexotanil . Έχω κουραστεί παρά πολύ . Μη πώς κάποιος έχει βιώσει παρόμοια ? Ευχαριστώ άμα μού απάντηση κάποιος.

  2. #2
    Πέρασες η περνάς περίοδο έντονου άγχους??Υπήρξε κάποιο γεγονός το οποίο σε στεναχώρησε πολύ??

    Πήγες κατευθείαν σε ψυχίατρο και όχι σε ψυχολόγο??

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Δεν να το έλεγα ότι πέρασα κάτι φοβερό , μού ειρθαν όλα στα καλά καθούμενα. Ο παθολόγος μού είπε να παω κατευθείαν στο ψυχίατρο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Δεν να το έλεγα ότι πέρασα κάτι φοβερό , μού ειρθαν όλα στα καλά καθούμενα. Ο παθολόγος μού είπε να παω κατευθείαν στο ψυχίατρο.
    Μπορεί να σε αγχωνουν απλά καθημερινά πράγματα.Η ρουτίνα καμιά φορά μας κάνει να ματαιοδοξούμε.Οι υποχρεώσεις της οικογένειας (καθαριότητα,ανατροφή παιδιού,έξοδα) επίσης μπορεί να έχουν αρνητική επίδραση στην ψυχολογία μας.

    Μιά φίλη μου π.χ είχε πάθει κατάθλιψη επειδή δεν μπόρεσε να θηλάσει το παιδί της και του έδινε γάλα σκόνη.Αντί να σκεφτεί ότι το παιδί της θέλει μια υγιής μητέρα για να το μεγαλώσει είχε εστιάσει σ'αυτό και αρρώστησε.

    Ίσως 2-3 συνεδρίες σε ψυχολόγο να σε βοηθούσαν και να μην χρειαζόταν να πάρεις αγωγή.Τουλάχιστον απ'όσο γνωρίζω αυτή είναι και η ενδεδειγμένη διαδικασία.Πρώτα ψυχολόγος και μετά ψυχίατρος.Έπειτά ο ψυχολόγος θα σε παραπέμψει σε μια σειρά εξετάσεων για να αποκλείσει κάποια άλλα ενδεχόμενα π.χ θυροειδή.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Σ'ευχαριστώ για τής συμβουλές σου. Εξετάσεις για το θυρεοειδή έχω κάνει όπως και πολλές άλλες. Απλός ο παθολόγος μου είπε να πάω καλύτερα στον ψυχίατρο και ότι ψυχολόγοι είναι χάσιμο χρόνου. Επειδή δεν είχα ποτέ εμπειρία με τέτοια πράγματα τον άκουσα. Ησος και πρέπει να επισκεφτώ ψυχολόγο αλλα όλη αυτή η κατάσταση με έχει πάρει από κάτω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Σ'ευχαριστώ για τής συμβουλές σου. Εξετάσεις για το θυρεοειδή έχω κάνει όπως και πολλές άλλες. Απλός ο παθολόγος μου είπε να πάω καλύτερα στον ψυχίατρο και ότι ψυχολόγοι είναι χάσιμο χρόνου. Επειδή δεν είχα ποτέ εμπειρία με τέτοια πράγματα τον άκουσα. Ησος και πρέπει να επισκεφτώ ψυχολόγο αλλα όλη αυτή η κατάσταση με έχει πάρει από κάτω.
    Χαίρομαι τόσο που μπήκα μετά από μέρες κ είδα αυτό το post. Δεν χαίρομαι που βιώνεις όλα αυτά αλλα χαίρομαι που κάποιος βιώνει τα ιδια με μένα.. Εγω ταλαιπωρουμαι ένα χρόνο με αρνητικές σκέψεις, φοβίες, εμμονές κ παθολογικο άγχος. Δεν εχω παει σε κάποιο ψυχολόγο η ψυχίατρο ακόμα ωστόσο πήγα κ εγω σε 3 νευρολογους κ άλλους αλλιώς ειδικότητων μου μίλησαν όλοι για άγχος. Ξεκίνησα απο τσίμπηματα σαν βελόνες μετά έφυγαν αυτά είχα συσπάσεις που έχω μέχρι κ σήμερα, μετριαστηκαν κάπως αυτές κ τωρα εχω μυρμηγκιασματα στο κεφάλι κάπως περίπου όπως τα περιγράφεις εσύ.. Δεν ξερω τι να πω εσύ έκανες το βήμα προς ψυχίατρο τουλάχιστον εγώ ακόμη βασανιζομαι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Έκανα βήμα και πήγα στο ψυχίατρο άλλα δεν βλέπω καμιά βελτίωση δυστυχώς . Απλός κάποιες μέρες νιώθω πιο έντονα κάποιες όχι. Τώρα είμαι στο τρίτο αντικαταθλιπτικο μαζί με λχτ , ο γιατρος λέει ότι μετά από τρείς εβδομάδες άρχιζει η δράση του. Περιμένω..... Εσύ γιατί δεν πάς σε κανένα ειδικό ? Λες ότι ταλαιπωρούσε πολύ καιρό. Και εγώ δεν γουστάρω να πηγαίνω σε τέτοιο είδους γιατρούς , άλλα τι να κανω. Θέλω να ξανά βρώ το παλιό μού τον εαυτό !!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Έκανα βήμα και πήγα στο ψυχίατρο άλλα δεν βλέπω καμιά βελτίωση δυστυχώς . Απλός κάποιες μέρες νιώθω πιο έντονα κάποιες όχι. Τώρα είμαι στο τρίτο αντικαταθλιπτικο μαζί με λχτ , ο γιατρος λέει ότι μετά από τρείς εβδομάδες άρχιζει η δράση του. Περιμένω..... Εσύ γιατί δεν πάς σε κανένα ειδικό ? Λες ότι ταλαιπωρούσε πολύ καιρό. Και εγώ δεν γουστάρω να πηγαίνω σε τέτοιο είδους γιατρούς , άλλα τι να κανω. Θέλω να ξανά βρώ το παλιό μού τον εαυτό !!!!
    Γιατί κάθε φορά το αναβάλλω και κυρίως όταν αρχίζω να καλυτερευω.. Μετα ξανά από την αρχή.. Απο την αλλη φοβάμαι να παρω χάπια δεν θελω να εθιστω .. Κ το χειρότερο ίσως να μην έχω πειστεί ακόμη ότι πρόκειται για κάτι ψυχολογικο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θεωρώ ότι ο ψυχολόγος είναι πολύ πολύ πιο χρήσιμος σε τέτοιες περιπτώσεις. Αλλιώς όλοι θα παίρναμε ένα χάπι και πάει και το άγχος και όλα. Καλά θα ήταν, αλλά δεν...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Και εγώ δεν έχω πειστεί 100% ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Άλλα με τόσους γιατρούς που πέρασα μού λένε όλοι το ίδιο. Άγχος, άγχος, άγχος. Μάλλον είμαι πολύ αρρωστοφοβηκη. Παντός πρέπει να κάνουμε πολύ δουλειά με τούς εαυτούς μας. Ένας φίλος μού είχε τέτοια θέματα περίπου 10 χρόνια , τώρα είναι καλα. Με συμβουλεύει να τα δεχτώ ότι είναι ψυχολογικό και να μην τα δίνω σημασία. Προσπαθώ όσο μπορώ , καμιά φορά όμως έχω τής μαύρες μου και σκεφτούμε τα χειρότερα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by ΒΊΚΥ 79 View Post
    Και εγώ δεν έχω πειστεί 100% ότι είναι καθαρά ψυχολογικό. Άλλα με τόσους γιατρούς που πέρασα μού λένε όλοι το ίδιο. Άγχος, άγχος, άγχος. Μάλλον είμαι πολύ αρρωστοφοβηκη. Παντός πρέπει να κάνουμε πολύ δουλειά με τούς εαυτούς μας. Ένας φίλος μού είχε τέτοια θέματα περίπου 10 χρόνια , τώρα είναι καλα. Με συμβουλεύει να τα δεχτώ ότι είναι ψυχολογικό και να μην τα δίνω σημασία. Προσπαθώ όσο μπορώ , καμιά φορά όμως έχω τής μαύρες μου και σκεφτούμε τα χειρότερα.
    10 χρόνια??? Απελπιζομαι χαχα!! Ήδη έχω κουραστεί από όλο αυτό κ στενάχωρω κ τους γύρω μου.. Κ εγω όταν δεν πείθομαι προσπαθώ να σκέφτομαι πω πριν την περσινη έξαρση αγχους ήμουν μια χαρά κ δεν είχα τίποτα κ πως δεν είναι τυχαίο που από τότε παθαίνω τα πάντα, αλλα θέλει πολύ δουλειά όλο αυτό!!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Πιστεύω και πολύ δουλειά θέλει και έναν σωστό ειδικό. Εδώ που μένω έχει μόνο έναν ψυχίατρο όποιος δεν μού γυαλίζει πολύ το μάτι. Μέσα σε 2 μήνες με άλλαξε 2 αντικαταθλιπτικά , λέει ότι δεν με πιάνουν και πρέπει να βρούμε αυτό πού να μου ταιριάζει. Επειδή δεν έχω πήρα κάνω αυτό που λέει. Παιδιά ήθελα να ρωτήσω μη πως κάποιος είχε εμπειρία και δοκίμασε πολλά αντικαταθλιπτικά ός πού βρήκε το κατάλληλο ?

  13. #13
    Aπό αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ, έτσι γίνεται τις περισσότερες φορές...ψάχνοντας πάνε και κάποιο θα σου ταιριάξει, κάνε υπομονή... έχω κι εγώ ακριβώς αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις τα τελευταία 3-4 χρόνια, έχω κάνει ένα σωρό εξετάσεις όλα οκ..άγχος μου λένε όλοι οι γιατροί...δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο,μόνο ένας απο τους νευρολογους που έχω επισκεφτεί ήταν και ψυχίατρος μου έγραψε να πάρω ladose..δεν τα πήρα ποτέ, απλά κάθε φορα πείθομαι για λιγο απο τις διαγνώσεις των γιατρών και είμαι καλά μετά από λιγο καιρό όμως πάλι τα ίδια ή καινουρια συμπτώματα εμφανίζονται...αυτά τα περνάω 30 χρόνια περίπου...όλο λέω να τα ξεκινήσω μπας και δω σωτηρία, αλλά όλο το αναβάλλω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    127
    Fiakaps να σε ρωτήσω είπες ότι ζεις έτσι 30χρονια, δηλαδή τόσα χρόνια σκεφτόσουν ότι θα πάθεις κάτι ότι έχεις κάτι?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    31
    Χαρά στην υπομονή σού. Εμένα μου έπιασε από πέρσι και δεν μπορώ να ησυχάσω. Ότι αφορά τα αντ τα περνώ , το θέμα είναι να με πιάσουν . Λες 30 χρόνια , πο πο απογοητευτικά.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικά
    By bubble11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 06-09-2019, 00:14
  2. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 16:10
  3. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09
  4. ψυχοσωματικά
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-05-2010, 05:25
  5. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •