Το έχω τερματίσει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Καλησπερα Minimal, ειμαι και γω ακριβως ετσι, ειμαι 28, παρεα καμια, σχεση κ σεξ δεν εχω κανει ποτε, η δουλεια μου ειναι μεσω ιντερνετ (σχεδιαστης λογοτυπων/διαφημιστικων βιντεο) οποτε δεν εχω καμια απολυτως επαφη με πραγματικο κοσμο. Με μικρα βηματα ισως θα καταφερεις να βγεις απο αυτη την κατασταση.

    Για αρχη πανε σε ψυχολογο/ψυχιατρο και μιλα του. Θα νιωσεις καλυτερα και μονο που θα τα πεις αυτα σε καποιον και σε ακουσει.
    Επισης ασκηση. Παραγει ενδορφινες και νιωθεις καλα, εστω για λιγο.
    Και μιας και εισαι στο εξωτερικο, δοκιμασε meetup που σε ενδιαφερουν. Το meetup ειναι πολυ πιο διαδεομενο στο εξωτερικο. Θα γνωρισεις κοσμο με τα ιδια ενδιαφεροντα.
    Μπορεις να κανεις βολτες και μονο σου και να κατσεις καπου για καφε εστω και μονος. Στο εξωτερικο δεν θεωρω οτι το βλεπουν περιεργο, σε ταξιδια που εκανα παλιοτερα ειχα δει πολλους να απολαμβανουν ενα καφε μονοι τους, σε αντιθεση με την Ελλαδα που τρομαζω και στην ιδεα να κατσω καπου μονος για καφε, γιατι σιγουρα θα με σχολιαζουν μιας και βλεπω οτι ειμαι ο μονος που δεν εχει παρεα, οχι οτι σε ενδιαφερει αλλα αν δεν νιωθεις ανετα και σου προκαλει δυσφορια ισως αυτο σε κανει χειροτερα.

    Πασχων απο κοινωνικη φοβια, αλλα και απο κατι χειροτερο : αποφευκτικη διαταραχη προσωπικοτητας. Ουσιαστικα με εχει κανει κοινωνικα αναπηρο το 2ο παρα το πρωτο.
    Ομολογώ ότι δεν ήξερα γι' αυτή τη διαταραχή, διάβασα περί τίνος πρόκειται και μπορώ να πω ότι έχω όλα τα χαρακτηριστικά της αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία αφού στην ουσία οι επιλογές μας μας έκαναν να έχουμε αυτή τη συμπεριφορά λόγω κοινωνικής φοβίας κτλ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Minimal View Post
    Ομολογώ ότι δεν ήξερα γι' αυτή τη διαταραχή, διάβασα περί τίνος πρόκειται και μπορώ να πω ότι έχω όλα τα χαρακτηριστικά της αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία αφού στην ουσία οι επιλογές μας μας έκαναν να έχουμε αυτή τη συμπεριφορά λόγω κοινωνικής φοβίας κτλ.
    Θα ελεγα οτι μοιαζουν αρκετα, με τη διαφορα οτι η αποφευκτικη δεν εχει αγχος με την κλασσικη την ενοια, ουσιαστικα ειναι ο τροπος που αντιλαμβανεσαι (εσφαλμενα) μια κατασταση που στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι, ενω η κοινωνικη φοβια ειχει να κανει καθαρα με το στρες που περναει το σωμα σου οταν πχ βρισκεσαι εξω με παρεα και εισαι αγχωμενος. Καποιος που εχει κοινωνικη φοβια μπορει να εχει μεγαλη παρεα, να ξερει οτι τον αποδεχονται και να μην τον νοιαζει, απλα νιωθει αγχος επειδη βρισκεται με κοσμο επειδη πχ νομιζει τον κοιτανε, τον σχολιαζουν κτλ.

    Η αποφευκτικη δημιουργει σοβαρα προβληματα σε διαπροσωπικες σχεσεις και ιδιαιτερα ερωτικες σχεσεις/φλερτ με το αλλο φυλο, και κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ χειροτερη κατασταση απο την κοινωνικη φοβια, γιατι δεν εχει τροπο θεραπειας πχ οπως τα ηρεμιστικα για το αγχος. Μονο συμπεριφορικη γνωσιακη θεραπεια. Εχω χασει τις περισσοτερες παρεες μου εξαιτιας της απο τα σχολικα μου χρονια στο λυκειο και λιγα χρονια μετεπειτα ωσπου εμεινα πληρως χωρις καμια παρεα, να εχω βασικα εναν ανθρωπο να βγουμε να πιουμε ενα καφε να συζητησουμε.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω θα πηγαινα σε καποιο χορευτικο παρτυ οπου γινεται χρηση χασις με σκοπο να γνωρισω κοπελες. Καπνιζεις που καπνιζεις, καντο με τα σωστα ατομα τουλαχιστον. Βεβαια προσοχη μη μπλεξεις με αλλες ουσιες.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Stefamw νομιζω οτι εχω και εγω αποφευκτικη αλλα εχω κανει βηματα να το ξεπερασω. Καλα για καφε και τετοια μονος εισαι δακτυλοδεικτουμενος. Συχνα με περνανε για κλεφτη.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Θα ελεγα οτι μοιαζουν αρκετα, με τη διαφορα οτι η αποφευκτικη δεν εχει αγχος με την κλασσικη την ενοια, ουσιαστικα ειναι ο τροπος που αντιλαμβανεσαι (εσφαλμενα) μια κατασταση που στην πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι, ενω η κοινωνικη φοβια ειχει να κανει καθαρα με το στρες που περναει το σωμα σου οταν πχ βρισκεσαι εξω με παρεα και εισαι αγχωμενος. Καποιος που εχει κοινωνικη φοβια μπορει να εχει μεγαλη παρεα, να ξερει οτι τον αποδεχονται και να μην τον νοιαζει, απλα νιωθει αγχος επειδη βρισκεται με κοσμο επειδη πχ νομιζει τον κοιτανε, τον σχολιαζουν κτλ.

    Η αποφευκτικη δημιουργει σοβαρα προβληματα σε διαπροσωπικες σχεσεις και ιδιαιτερα ερωτικες σχεσεις/φλερτ με το αλλο φυλο, και κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ χειροτερη κατασταση απο την κοινωνικη φοβια, γιατι δεν εχει τροπο θεραπειας πχ οπως τα ηρεμιστικα για το αγχος. Μονο συμπεριφορικη γνωσιακη θεραπεια. Εχω χασει τις περισσοτερες παρεες μου εξαιτιας της απο τα σχολικα μου χρονια στο λυκειο και λιγα χρονια μετεπειτα ωσπου εμεινα πληρως χωρις καμια παρεα, να εχω βασικα εναν ανθρωπο να βγουμε να πιουμε ενα καφε να συζητησουμε.
    Οι περιπτώσεις μας μοιάζουν αρκετά. Αλήθεια νε τους γονείς τι σχέσεις είχες; Μένεις μόνος;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω θα πηγαινα σε καποιο χορευτικο παρτυ οπου γινεται χρηση χασις με σκοπο να γνωρισω κοπελες. Καπνιζεις που καπνιζεις, καντο με τα σωστα ατομα τουλαχιστον. Βεβαια προσοχη μη μπλεξεις με αλλες ουσιες.
    Η κανναβη δεν με πιανει, οσες φορες και αν ετυχε να δοκιμασω. Δεν ξερω τι ακριβως βρισκουν οι υπολοιποι αλλα δεν καταλαβα τιποτα. Ατμιζω νικοτινη εδω και 1 χρονο, αλλα τους τελευταιους μηνες δεν με πιανει πια καθολου λογω ανοχης, οποτε σιγα σιγα το σταματαω. Δυστυχως εμπλεξα με οπιουχα παυσιπονα λογω καταθλιψης και δυσκολευομαι πολυ να τα σταματησω.

    Quote Originally Posted by Minimal View Post
    Οι περιπτώσεις μας μοιάζουν αρκετά. Αλήθεια νε τους γονείς τι σχέσεις είχες; Μένεις μόνος;
    Με τους γονεις μου μενω, δεν εχουν ιδεα οτι περναω κατι, οπως και με την καταθλιψη αλλα και με την κοινωνικη φοβια/avpd ή ΓΑΔ απλα φοραω ενα χαμογελο και λεω οτι ολα ειναι μια χαρα. Οι περισσοτεροι γονεις της γεννιας του 1950-1975 ειναι ακομα οπισθοδρομικοι με κατι τετοια και τα θεωρουν ταμπου.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Η κανναβη δεν με πιανει, οσες φορες και αν ετυχε να δοκιμασω. Δεν ξερω τι ακριβως βρισκουν οι υπολοιποι αλλα δεν καταλαβα τιποτα. Ατμιζω νικοτινη εδω και 1 χρονο, αλλα τους τελευταιους μηνες δεν με πιανει πια καθολου λογω ανοχης, οποτε σιγα σιγα το σταματαω. Δυστυχως εμπλεξα με οπιουχα παυσιπονα λογω καταθλιψης και δυσκολευομαι πολυ να τα σταματησω.


    Με τους γονεις μου μενω, δεν εχουν ιδεα οτι περναω κατι, οπως και με την καταθλιψη αλλα και με την κοινωνικη φοβια/avpd ή ΓΑΔ απλα φοραω ενα χαμογελο και λεω οτι ολα ειναι μια χαρα. Οι περισσοτεροι γονεις της γεννιας του 1950-1975 ειναι ακομα οπισθοδρομικοι με κατι τετοια και τα θεωρουν ταμπου.
    Δε ξέρω υπάρχει κανένα chat τίποτα εδώ να τα λέγαμε prive γιατί πιστεύω ότι έχουμε αρκέτα παρόμειες περιπτώσεις. Ισως θα βοηθούσε σε κάτι να συμβουλεύαμε ο ένας τον άλλον να ανταλάζαμε απόψεις κτλ.
    Last edited by Minimal; 28-09-2019 at 00:23.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    chat δεν υπάρχει. Όταν φτάσεις τα 50 posts θα μπορείς να στείλεις PM σε όποιο άλλο μέλος έχει κι αυτό τουλάχιστον 50.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    chat δεν υπάρχει. Όταν φτάσεις τα 50 posts θα μπορείς να στείλεις PM σε όποιο άλλο μέλος έχει κι αυτό τουλάχιστον 50.
    Πως μπορώ να σβήσω το thread η τον λογαριασμό μου, το έψαξα και το βρήκα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μερικοί το έχουν τερματίσει!
    By PositiveWave in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 104
    Last Post: 18-08-2017, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •