Καινούργιος πόνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15

    Καινούργιος πόνος

    Γεια σας.Τις προάλλες είχα κάνει ένα ποστ σχετικά με κάτι πονοκεφάλους που έχω σπανίως ψηλά στην κορυφή του κεφαλιού...τις τελευταίες μέρες απέκτησα πονοκεφάλους και στα μηνιγγια,πράγμα που με έχει ανησυχήσει πολύ γιατί έκανα το λάθος να μπω στο Ίντερνετ και να διαβάσω χαζομάρες...πριν 2 μήνες είχα κάνει πολλές εξετάσεις,μεταξύ άλλων είχα κάνει καρκινικούς δείκτες και μαγνητική αγγειογραφία και ήμουν εντάξει.Δεν θέλω να πιστέψω πως πρόκειται για όγκο γιατί οι εξετάσεις λένε πως είμαι καλά.Να σημειώσω πως είχα πάει και σε νευρολόγο πριν ενάμιση χρόνο κ ήμουν κομπλέ.Χρειεζεται να το ψάξω κι άλλο,τι λέτε;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15
    Επίσης να πω ότι θέματα με πονοκεφάλους έχουν και η γιαγιά μου και η μάνα μου,και μάλιστα σε έντονο βαθμό.Ογκο δεν έχει καμία τους φυσικά.Μηπως παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα σε αυτό που αισθάνομαι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    καλησπέρα φίλε stef15 γενικά να αποφεύγεις να διαβάζεις στο ίντερνετ γιατί αυτό σου δημιουργεί ανχος... πράγματι όμως η κληρονομικότητα μπορεί να είναι κατι που το συνδέει όλο αυτό διάγνωση φυσικά δεν μπορούμε να κάνουμε απο το διαδίκτυο αλλά όπως το περιγράφεις μοιάζει σαν κεφαλαλγία.. δεν κρίνω απαραίτητο λογο ανησυχίας... αν όμως σε ενοχλεί πολύ μπορείς να ξαναπάς σε κάποιον νευρολόγο.... για αντιμετώπιση με φαρμακευτική αγωγή... θα ήθελα να σε ρωτήσω γενικά εκτός απο πονοκεφάλους έχεις ανχος στην καθημερινότητα σου;

    επίσης αυτο που εσθανεσαι σου δημιουργεί μια αίσθηση σαν πίεση στο κεφάλι;

    πάντως από την στιγμή που έχεις κάνει μαγνητική τομογραφία δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    καλησπέρα φίλε stef15 γενικά να αποφεύγεις να διαβάζεις στο ίντερνετ γιατί αυτό σου δημιουργεί ανχος... πράγματι όμως η κληρονομικότητα μπορεί να είναι κατι που το συνδέει όλο αυτό διάγνωση φυσικά δεν μπορούμε να κάνουμε απο το διαδίκτυο αλλά όπως το περιγράφεις μοιάζει σαν κεφαλαλγία.. δεν κρίνω απαραίτητο λογο ανησυχίας... αν όμως σε ενοχλεί πολύ μπορείς να ξαναπάς σε κάποιον νευρολόγο.... για αντιμετώπιση με φαρμακευτική αγωγή... θα ήθελα να σε ρωτήσω γενικά εκτός απο πονοκεφάλους έχεις ανχος στην καθημερινότητα σου;

    επίσης αυτο που εσθανεσαι σου δημιουργεί μια αίσθηση σαν πίεση στο κεφάλι;

    πάντως από την στιγμή που έχεις κάνει μαγνητική τομογραφία δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...
    Άγχος έχω αρκετό δυστυχώς :/ Δεν μου δημιουργεί πίεση στο κεφαλή,θα το περιέγραφα περισσότερο σαν τσιμπήματα που ερχονται και φεύγουν στιγμιαία,ή που κρατάνε το πολύ 1 λεπτό...Για την ακρίβεια έκανα μαγνητική αγγειογραφία,όπως είπα...η συγκεκριμένη εξέταση δείχνει την κυκλοφορία του αίματος στον εγκέφαλο αλλά πιστεύω όπως λες ότι αν είχα κάτι,ακόμα κι αν δεν εκανα κανονική μαγνητική εγκεφάλου,θα το είχαν δείξει τα αποτελέσματα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Stef15 View Post
    Άγχος έχω αρκετό δυστυχώς :/ Δεν μου δημιουργεί πίεση στο κεφαλή,θα το περιέγραφα περισσότερο σαν τσιμπήματα που ερχονται και φεύγουν στιγμιαία,ή που κρατάνε το πολύ 1 λεπτό...Για την ακρίβεια έκανα μαγνητική αγγειογραφία,όπως είπα...η συγκεκριμένη εξέταση δείχνει την κυκλοφορία του αίματος στον εγκέφαλο αλλά πιστεύω όπως λες ότι αν είχα κάτι,ακόμα κι αν δεν εκανα κανονική μαγνητική εγκεφάλου,θα το είχαν δείξει τα αποτελέσματα...
    ε δεν είναι κάτι εγω καθημερινά τα εχω αυτά... προσπαθώ οσο μπορώ να μην δίνω σημασία όμως εγω δεν στάθηκα δυνατός και εδω και 3 χρόνια περνώ καθημερινά ηρεμιστικά Xanax.... εγώ είχα και ημικρανίες και σπασμούς πέρασα και απο κρίσης πανικού όπου παλιά επερνα 8 χρόνια αντικαταθλιπτικά αλλα έπρεπε να τα σταματήσω γιατι μου δημιούργησαν πρόβλημα στην καρδιά... έτσι κατέληξα στα Xanax και την παλεύω οσο μπορώ.... είναι πολύ δύσκολο να ζεις καθημερινά με ανχος... γενικά όπως είπα απέφυγε να διαβάζεις στο ίντερνετ... γιατί μπορεί να δεις κάτι να γράφουν και μόνο απο την ιδέα να έχεις ολα τα συμπτώματα...

Similar Threads

  1. Γεια σας, καινουργιος κ γω
    By VALERIAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2017, 14:31
  2. καινουργιος χρονος.
    By κύριος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-2016, 11:07
  3. ο καινούργιος μου εαυτός...
    By mariafil in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2012, 19:57
  4. καινουργιος και μειονοτητα
    By stable in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 131
    Last Post: 29-10-2010, 12:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •