Modiodal - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: Modiodal

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω για Ελλαδα αλλα για Αγγλια πχ η συνταγογραφηση του ritalin εχει φτασει σε κατι νουμερα απιστευτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    καλα, αμερική να δείς. Ελλάδα παντως ειμαστε πίσω σε αυτό το θέμα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by BNW24
    Originally posted by sabb
    Originally posted by BNW24
    Όποτε ανοίγει κουβέντα για κάποια καινούρια ουσία πάντα καταλήγουμε στον φραπέ και τα σουβλάκια. Δέν αντέχω αυτό τον συντηρητισμό.
    Είναι συντηρητισμός να μην γίνεται αποδεκτή η άποψη πως η αλόγιστη χρήση φαρμάκων χωρίς συνταγογράφηση και πολύ περισσότερο χωρίς διάγνωση, επειδή μας τα σύστησε κάποιος φίλος μας , μπορεί να αποβεί επιζήμια ως μοιραία για τον χρήστη ? Επέλεξα την ονομασία χρήστης ουσιών, γιατί στο συγκεκριμένο thread απ\' ό,τι κατάλαβα δεν προκύπτει ασθενής, γιατί η αυτοδιάγνωση δεν έχει καμιά επιστημονική βάση.

    Και σε τελική ανάλυση μεταξύ της ανωριμότητας και του συντηρητισμού όπως τον εννοείται εσείς, εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο...

    Σιγά σιγά θα κάνουμε και ντιλ εδώ μέσα, έλεος...
    Το θέμα δεν είναι πόσο ανώριμος είμαι ή το πόσο ώριμος είσαι εσύ. Το θέμα είναι το μοντιοντάλ. Άν έχεις καμιά εμπειρία/γνώση, πές την. Όχι όμως κυρήγματα.
    Κηρύγματα δεν κάνω σε σένα φίλε μου, εσύ θέλεις να πάρεις το φαρμακάκι σου και να χαπακωθείς, καρφί δεν μου καίγεται κι αν βάλεις όλη την χημεία της οικουμένης στον οργανισμό σου..Αν θελεις εν τούτοις να το κάνεις αυτό, μπορώ να σου συστήσω αρκετές \"πιάτσες\", κάνε μου την χάρη όμως να χρησιμοποιείς το δημόσιο βήμα αυτού του φόρουμ όχι για ιδιοτελείς σκοπούς αλλά για ωφέλιμο διάλογο. Είναι αδιανόητο να δίνουμε την εντύπωση σε όσους παρακολουθούν - με προβλήματα τυχόν πολύ μεγαλύτερα από τα δικά σου και τα δικά μου - πως είναι θεμιτό, πανεύκολο, χωρίς νομικές συνέπειες, να χρησιμοποιούμε σκευάσματα που δεν κυκλοφορούν ελεύθερα, χωρίς διάγνωση και χωρίς συνταγογράφηση. Τα φάρμακα δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε όλους και σε κάποιες περιπτώσεις αντεδείκνυται η χρήση τους, ανάλογα με το ιστορικό της ασθένειας, την διάγνωση, τις ανεπιθύμητες παρενέργειες και την παράλληλη χορήγηση με άλλα φάρμακα στα οποία δρουν ανταγωνιστικά...

    Αν θέλεις ωστόσο να μάθεις κάτι για το συγκεκριμένο φάρμακο, το διαδίκτυο βρίθει από πληροφορίες, ούτε σχετικό θρέντ θα χρειαζόταν να ανοίξει κανείς και πολύ περισσότερο να αποκαλούμε και και συντηρητισμό την μη αποδοχή τέτοιων ανώριμων επιλογών.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by BNW24
    Originally posted by sabb
    Originally posted by BNW24
    Originally posted by sabb
    Originally posted by BNW24
    Όποτε ανοίγει κουβέντα για κάποια καινούρια ουσία πάντα καταλήγουμε στον φραπέ και τα σουβλάκια. Δέν αντέχω αυτό τον συντηρητισμό.
    Είναι συντηρητισμός να μην γίνεται αποδεκτή η άποψη πως η αλόγιστη χρήση φαρμάκων χωρίς συνταγογράφηση και πολύ περισσότερο χωρίς διάγνωση, επειδή μας τα σύστησε κάποιος φίλος μας , μπορεί να αποβεί επιζήμια ως μοιραία για τον χρήστη ? Επέλεξα την ονομασία χρήστης ουσιών, γιατί στο συγκεκριμένο thread απ\' ό,τι κατάλαβα δεν προκύπτει ασθενής, γιατί η αυτοδιάγνωση δεν έχει καμιά επιστημονική βάση.

    Και σε τελική ανάλυση μεταξύ της ανωριμότητας και του συντηρητισμού όπως τον εννοείται εσείς, εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο...

    Σιγά σιγά θα κάνουμε και ντιλ εδώ μέσα, έλεος...
    Το θέμα δεν είναι πόσο ανώριμος είμαι ή το πόσο ώριμος είσαι εσύ. Το θέμα είναι το μοντιοντάλ. Άν έχεις καμιά εμπειρία/γνώση, πές την. Όχι όμως κυρήγματα.
    Κηρύγματα δεν κάνω σε σένα φίλε μου, εσύ θέλεις να πάρεις το φαρμακάκι σου και να χαπακωθείς, καρφί δεν μου καίγεται κι αν βάλεις όλη την χημεία της οικουμένης στον οργανισμό σου..Αν θελεις εν τούτοις να το κάνεις αυτό, μπορώ να σου συστήσω αρκετές \"πιάτσες\", κάνε μου την χάρη όμως να χρησιμοποιείς το δημόσιο βήμα αυτού του φόρουμ όχι για ιδιοτελείς σκοπούς αλλά για ωφέλιμο διάλογο. Είναι αδιανόητο να δίνουμε την εντύπωση σε όσους παρακολουθούν - με προβλήματα τυχόν πολύ μεγαλύτερα από τα δικά σου και τα δικά μου - πως είναι θεμιτό, πανεύκολο, χωρίς νομικές συνέπειες, να χρησιμοποιούμε σκευάσματα που δεν κυκλοφορούν ελεύθερα, χωρίς διάγνωση και χωρίς συνταγογράφηση. Τα φάρμακα δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε όλους και σε κάποιες περιπτώσεις αντεδείκνυται η χρήση τους, ανάλογα με το ιστορικό της ασθένειας, την διάγνωση, τις ανεπιθύμητες παρενέργειες και την παράλληλη χορήγηση με άλλα φάρμακα στα οποία δρουν ανταγωνιστικά...

    Αν θέλεις ωστόσο να μάθεις κάτι για το συγκεκριμένο φάρμακο, το διαδίκτυο βρίθει από πληροφορίες, ούτε σχετικό θρέντ θα χρειαζόταν να ανοίξει κανείς και πολύ περισσότερο να αποκαλούμε και και συντηρητισμό την μη αποδοχή τέτοιων ανώριμων επιλογών.
    Κι εσύ απο όλα τα σάιτ του κόσμου σε αυτό βρήκες να μπείς ; Πήγαινε αλλού αν δε σου αρέσει.
    Πρώτα απ\' όλα κανείς δεν μπορεί να μου απαγορέψει ή έστω να μου υποδείξει σε ποιά site θα περιδιαβαίνω ή όχι. Την παρέμβαση μου την έκανα όχι για να προφυλάξω εσένα από την ενδεχόμενη ανοησία να κάνεις χρήση φαρμάκων που πιθανόν να σου κάνουν κακό - όπως σου είπα και πριν καρφί δεν μου καίγεται - αλλά για να στιγματίσω την σε δημόσιο φόρουμ παρότρυνση για αλόγιστη χρήση ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΩΝ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ φαρμάκων, που ενδεχόμενα θα προφυλάξουν άλλα μέλη του φόρουμ από μια τέτοια επιλογή.

    Μπορείς κάλλιστα να πας σε μια \"πιάτσα\" και να χαπακωθείς όσο γουστάρεις, μην το προμοτάρεις όμως κιόλας.. Οι υπόλοιποι δεν σου φταίνε σε τίποτε - κονσέρβες έσοντες ;)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by BNW24
    Δέν παρότρυνα κανέναν να πάρει μονταφινίλ, ξαναδιάβασε αυτά που γράφτηκαν. Έπειτα ποιός σου είπε οτι δεν έχω γιατρική συνταγή ; Με ξέρεις απο χτές ; Ανόητε.
    \"Τα δοκίμασες ; Πώς σου φάνηκαν ; Κι εγώ θα ήθελα να τα δοκιμάσω.\"

    Απ\'όσο καταλαβαίνω δεν νομίζω να έχεις κάποια συνταγογράφηση.

    \"Δεν είναι παράνομο. Υπάρχει στα φαρμακεία. Δέν είμαι ο μπαμπάς σου για να σε κατηγορίσω άν πάρεις παράνομες ουσίες.\"

    Αγνοείς το αν είναι είναι παράνομο ή όχι, γιατί αν είχες κάνει τον κόπο να μπεις στο σχετικό site, θα έβλεπες πως για να το προμηθευτεί κανείς χρειάζεται ιατρική συνταγή.

    ----------

    Τελικά ξέρεις, στο διαδίκτυο κυκλοφορούν και μερικοί περίεργοι σαν και μένα τύποι με κουσούρι αθεράπευτο, θα μπορούσα να το βουλώσω ευθύς εξ αρχής, παραβλέποντας το τι διαμείφθηκε σ\' αυτό το thread, στο κάτω κάτω της γραφής εγώ θα σώσω τον κόσμο ? Ε λοιπόν, φίλε μου BNW24 επειδή το χούι μου είναι τέτοιο, όπου εγώ κρίνω πως πρέπει να παρέμβω, θα το κάνω είτε έτσι είτε αλλιώς. Λυπάμαι αν στη χαλάω, οι αντιστάσεις μου σε τέτοιου είδους ζητήματα είναι αυτόματες.

    Όσο για το ποιος είναι ανόητος, εύκολα μπορεί κανείς τρίτος παρατηρητής να βγάλει τα συμπεράσματα του, ανάλογα με τις επιλογές του καθένα. Αν κάτσεις και το καλοσκεφτείς , ο χαρακτηρισμός πρέπει να απευθύνεται εκεί που οι ίδιες οι επιλογές κατευθύνουν τις πράξεις μας. Αν δεις στον καθρέφτη του σπιτιού σου θα το καταλάβεις ;)

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Προσωπικά ξέρω τι είναι το μονταφινίλ. Διεγερτικό φάρμακο που βελτιώνει γνωστικές και αντιληπτικές λειτουργίες, την εγρήγορση, τη διάθεση. Όμως BNW δεν νομίζω ότι το θέμα είναι η τυφλή εφαρμογή του νόμου. Αλλά το κατά πόσον κάποιος μπορεί να πάρει έγκυρες πληροφορίες για τη δοσολογία και τη χρήση από ένα φόρουμ, αυτό εξάλλου ξεκίνησε να ρωτά ο θεματοθέτης. Συνεχίζοντας ότι \'το πρότεινε ένας φίλος\'. Αν ξεκινάμε από αυτή την νοοτροπία, πώς να γίνει ωφέλιμη συζήτηση?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by marina38
    Προσωπικά ξέρω τι είναι το μονταφινίλ. Διεγερτικό φάρμακο που βελτιώνει γνωστικές και αντιληπτικές λειτουργίες, την εγρήγορση, τη διάθεση. Όμως BNW δεν νομίζω ότι το θέμα είναι η τυφλή εφαρμογή του νόμου. Αλλά το κατά πόσον κάποιος μπορεί να πάρει έγκυρες πληροφορίες για τη δοσολογία και τη χρήση από ένα φόρουμ, αυτό εξάλλου ξεκίνησε να ρωτά ο θεματοθέτης. Συνεχίζοντας ότι \'το πρότεινε ένας φίλος\'. Αν ξεκινάμε από αυτή την νοοτροπία, πώς να γίνει ωφέλιμη συζήτηση?
    Φίλε μου BNW δεν νομίζω πως μπορώ εγώ να προσθέσω κάτι άλλο..Πιθανόν και να μην εκφράζομαι όσο καλά θάπρεπε...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •