Modiodal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Modiodal

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4

    Modiodal

    Θα θελα να μάθω αν είναι ανάγκη να λαμβάνετε σε καθημερινή βάση η κατα βούληση.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4
    όχι ένας φίλος μου τα πρότινε και μου έδωσε μερικά έτσι,αλλά έμαθα πως τα περισσότερα ψυχοφάρμακα π.χ. αντικαταθληπτικά θέλουν συνεχόμενες δόσεις για να αποδόσουν.Έτσι μπήκα στο forum εδώ να μάθω κάτι παραπάνω.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    για ποιο λογο σκοπέυεις να τα πάρεις δηλαδή?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    για σουβλακια μιλατε η καταλαβα λαθος?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4
    Ασε τα σουβλάκια στην άκρη αγαπητέ μου,λάθος κατάλαβες.Ο λόγος που σκοπεύω να το πάρω είναι μια παρατεταμένη κούραση που με κατέχει και η έλλειψη χρόνου για ξεκούραση.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω παντως σου προτεινω σουβλακια.
    Ειναι ακινδυνα με ενδεχωμενο κινδυνο να παχυνεις καμποσο....
    Βεβαιως αν προτιμας να παρεις ενα χαπι που ισως να μην κανει για το προβλημα σου (αλλα επειδη στο ειπε ο φιλος σου) και να φορτωθεις αδικως χημεια μεσα σου, κανενα προβλημα....

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    Απο την στιγμή ομως bnw που θα πάρεις μονταφινιλ να διαπιστώσεις τα οφέλη είσαι χρήστης παράνομων ουσιών. Όχι πως λέει κάτι αλλα μην μου την πείς οταν με δείς να παίρνω αμφεταμίνες, ηρωίνη και τριπάκια για να δώ τα οφέλη τους στις διανοητικές λειτουργίες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4
    κανένας που να είναι ειδικός πάνω στο θέμα?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ο γιατρος σου φανταζομαι....
    ποσο πιο ειδικος??

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    Μα αν ειναι ανάγκη να λαμβάνεται σε καθημερινή βαση ως ΤΙ? Ως αντικαταθλιπτικό? Ως διεγερτικό? Ως τι?

    Έχει άμεση δράση, δλδ απο την στιγμή που το πάιρνεις τα αποτελέματα φτάνουν στο peak μετά απο 2-3 ώρες. Ο χρόνος ημιζωής του ειναι 10 ώρες περίπου, που πρακτικά σημαίνει οτι μετα απο μια μερα δεν θα υπάρχει στο αίμα σου. Τεχνικά δηλαδη δεν ειναι ανάγκη να λαμβάνεται σε καθημερινή βάση για να υπάρξουν αποτελέσματα.

    Τωρα εσύ που θελεις να το πάρεις ως \"ξεκουράστικο\", να προτείνω να το παίρνεις οταν αισθάνεσαι κουρασμένος? Παντως έχε υπόψιν σου οτι δεν ενδυκνειται για \"κούραση\". Και αφού αρχίσαμε τις off-label χρήσεις σου προτείνω αμφεταμίνες οι οποίες βοηθουν ακόμη περισσότερο κατα της κουρασης. Στα side effects του modiodal υπάρχει και το αγχος, οπότε αν εχεις κάποιο ιστορικό με κρίσεις πανικού κλπ μην το πάρεις.

    Η μονταφιλίνη έχει υπαχθεί στον νόμο για τα ναρκωτικά, που σημαίνει οτι κατοχή χωρις συνταγή διώκεται ποινικά και η χρήση τους χωρίς συνταγή είναι στην ίδια κατηγορία με την χρήση παράνομων ουσιών. Και επίσης χρειάζεται μονογραμμη συνταγή ναρκτικών, δλδ δεν τα παίρνει οποιος θελει απο τα φαρμακεία.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    δεν εχω δοκιμασει. Η δραση της αμφεταμίνης διαρκεί περισσότερο, εχει περισσότερα διεγερτικά σωματικά συμπτώματα και συνοδεύεται απο ένα αίσθημα ευφορίας αρκετά πιο προφανές απο αυτο της μονταφινίλης. Γιαυτό και αξίζει σίγουρα μια ευκαιρία απο καποιον κουρασμένο.

    Αν θελει να βρεί κάποιος αμφεταμίνη μπορεί να την βρεί ΠΑΡΑΝΟΜΑ στους δρόμους ή απο τον ντίλερ της προτίμησής του, οπως εξίσου παράνομα μπορει να βρεί modiodal απο φιλους/απο διεφθαρμένο γιατρό που μοιράζει συνταγες με το αζημίωτο. Αν δεν σου εχει συνταγογραφήσει γιατρός το modiodal για ναρκοληψία ή κατάθλιψη (για κούραση δεν γνωρίζω) και εσύ το παίρνει εισαι παράνομος, οσο παράνομος ειναι και ενας χρήστης οποιασδήποτε ουσίας.

    Καλα όχι εξίσου παράνομος, η αμφεταμίνη ειναι στον πινακα Γ των ναρκωτικών και η μονταφινίλη στον πίνακα Δ. πφφ.


    Εντάξει, περα απο τις μαλακίες δεν είναι καθόλου καλό (σωματικά κυρίως) να αντικαθιστάς σωστή ξεκούραση και σωστό ύπνο με διεγερτικά. Η συμβουλή μου ειναι να μέινεις με τους καφέδες και να φτιάξεις το πρόγραμμα σου οπως χρειαστεί ετσι ώστε να κοιμάσαι αρκετά και να αφήσεις τα πιο σκληρά στην άκρη.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    μα η συγκεκριμένη συζήτηση δεν είναι για να συζητήσουμε τα effects του modiodal. Είναι για την κατάλληλη δοση για την κουραση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by BNW24
    Όποτε ανοίγει κουβέντα για κάποια καινούρια ουσία πάντα καταλήγουμε στον φραπέ και τα σουβλάκια. Δέν αντέχω αυτό τον συντηρητισμό.
    Είναι συντηρητισμός να μην γίνεται αποδεκτή η άποψη πως η αλόγιστη χρήση φαρμάκων χωρίς συνταγογράφηση και πολύ περισσότερο χωρίς διάγνωση, επειδή μας τα σύστησε κάποιος φίλος μας , μπορεί να αποβεί επιζήμια ως μοιραία για τον χρήστη ? Επέλεξα την ονομασία χρήστης ουσιών, γιατί στο συγκεκριμένο thread απ\' ό,τι κατάλαβα δεν προκύπτει ασθενής, γιατί η αυτοδιάγνωση δεν έχει καμιά επιστημονική βάση.

    Και σε τελική ανάλυση μεταξύ της ανωριμότητας και του συντηρητισμού όπως τον εννοείται εσείς, εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο...

    Σιγά σιγά θα κάνουμε και ντιλ εδώ μέσα, έλεος...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειχα ρωτησει σε φαρμακειο και ειχε διπλη κοκκινη γραμμη τοτε...οποτε απαγορευμενη.
    Μετα ειχα ρωτησει σε online φαρμακειο αλλα δεν το συνεχισα...τα εχει τα λεφτα του αλλα ο κυριος λογος ηταν ασε μην μπλεξω και με αλλες ουσιες ας προσπαθησω να κοψω τις υπαρχουσες.
    Διαβασα καπου προσφατα οτι καποιος ψυχιατρος σε ενα συνεδριο ειπε να ελευθερωθουν ουσιες οπως το modafinil,ritalin κλπ μιας και βελτιωνουν την λειτουργια του εγκεφαλου,τον ντοπαρουν κατα καποιο τροπο οπως τα αναβολικα για το σωμα.
    Ετσι κι αλλιως με πλαγια μεσα το ritalin το παιρνει πολυς κοσμος,οπως φοιτητοκοσμος για αποδοση στα μαθηματα.
    Χωραει πολυ συζητηση το θεμα αλλα εγω προσωπικα θα μεινω στο καφεδακι για διεγερτικο...ασε δεν θα γινω πειραματοζωο και επισης αν δεν σε παρακολουθει γιατρος καλο ειναι να μη παρεις τετοιες ουσιες μιας και μπορει να εμφανιστουν και παρενεργειες και να μην το καταλαβεις καν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    Originally posted by keep_walking

    Ετσι κι αλλιως με πλαγια μεσα το ritalin το παιρνει πολυς κοσμος,οπως φοιτητοκοσμος για αποδοση στα μαθηματα.
    στην ελλάδα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •