να τον βγάλω απ\'το μυαλό μου? και πώς αφου δε μπορώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 157
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

    να τον βγάλω απ\'το μυαλό μου? και πώς αφου δε μπορώ!


  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Καταρχην εστρωσες μια κατασταση η οποια οπως καταλαβαινεις δεν ειχε ομαλη ροη μιλωντας για μια κλασικη σχεση.
    Δεν βρισκω τιποτα μεμπτο αλλα δρομολογησες μια εντυπωση στον Π και Β ισως και Κ οτι οι αναγκες σου ειναι απλα να περνατε καλα και οσο κατσει.

    Τωρα για εσενα οπως γραφεις το κονσεπτ αυτο εληξε και θελεις να μεινεις με καποιον απο ολους μονιμα και μονογαμικα.
    Φυσικα καταλαβαινεις οτι το ενδεχωμενο η αλλη (η οι αλλοι) πλευρα να μην εχει αλλαξει αυτα που θελει να κανει μαζι σου.
    Πολυ πιθανον να εχει παραμεινει σε οτι σχεση ειχε στο μυαλο του φτιαξει και να μην θελει να την προχωρησει οπως θες εσυ.


    Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι μιλησεις με ειλικρινια και σταθεροτητα στην αποψη σου.
    Να εκφρασεις αυτα που σκεφτεσαι, τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο.

    Πρακτικα να κανεις ενα ραντεβου με τον ενδιαφερομενο και χωρις ενοχες για ολα οσα επαιξαν να ξεκαθαρισεις την σχεση σου.
    Ναι τον αγαπας, ναι τον θελεις αλλα το παρελθον εχει ληξει.
    Αν θεωρησει οτι εχει κινητρο θα ανταποκριθει με θετικο πνευμα.



    Τωρα σε πιο γενικο πλαισιο καθε σχεση (οποια σχεση) οταν αρχιζει ειναι μια ατυπη συμφωνια. Το ζευγαρι οταν δημιουργητε συζητα περιπου τι θελουν να κανουν.
    Ετσι εκανες και εσυ σε αυτη την σχεση η \"σχεση\" αν προτιμας.
    Σημερα ζητας αλλαγη σε αυτη την συμφωνια και ειναι δικαιωμα σου φυσικα.
    Εξισου δικαιωμα ομως εχει και η αλλη πλευρα στο να μην θελει να δεχτει αυτα που λες η ζητας.
    Εχεις απολυτο δικαιωμα να επαναπροσδιορισεις τα θελω σουσε μια επαφη που ειχες. Εχεις ομως και ευθυνη να ξεκαθαρισεις με αξιοπρεπεια πλεον, τι ακριβως θες και αναγκαστικα να βαλεις τους νεους ορους σου και αν αυτοι απορριπτουν να το αποδεχτεις.

    Η αισθηση μου λεει οτι το πιο πιθανο ειναι οτι θα πρεπει να τον ξεχασεις αλλα πιστευω οτι αυτη θα πρεπει να ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις χωρις καμια παρεκλιση.






    Καλημερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    49
    Χαίρεται.. Μόλις διάβασα την ιστορία σου. Είμαι πολύ καινούριο μέλος αλλά θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου επί του θέματος.. Πιστεύω πως πρέπει να ξεπεράσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα αυτό τον άντρα διότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει γνώμη όπως εξάλλου και η ίδια έχεις καταλάβει. Από την στιγμή που έχει δημιουργήσει μια εικόνα για σένα και την σχέση σας δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να την αλλάξει. Πολλές φορές συνδέουμε τους ανθρώπους με κάποια γεγονότα και μένουμε μόνο σ\' αυτό. Από την στιγμή που δεν έχει πρόθεση να σε δει διαφορετικά το καλύτερο θα ήταν, κατά την άποψη μου, να μιλήσεις με ειλικρίνια και σταθερότητα όπως αναφέρθηκε παραπάνω και να προχωρήσεις μπροστά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    παρολο που ημουν αναλουτικος φαινεται οτι δεν καταλαβες τι σου ειπα.
    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ξεκαθαρισεις πως θα ηθελες να ειναι απο τουδε και στο εξης η επαφη σας.
    Ειτε το βλεπει και συζητατε ειτε δεν το βλεπει και κοβεις.
    Δεν υπαρχει αλλη οδος.

    Οσο για το θεμα που ειπες οτι παραπονιεται που απομακρυνεσαι και ο λογος περι αυτου, ειναι οτι τον χαλαει μαλλον αυτο που του εδινες απλοχερα και τωρα του το στερεις.
    Ειτε συμβιβαζεσαι με αυτο, ειτε ξεκαθαριζεις οτι ζητας κατι αλλο.
    Ο λογος που δεν σου λεει ξεκαθαρα τι ακριβως θελει, μου κανει σαν να χρειαζεται να δημιουργησει μια δηθεν αγαπησιαρικια ατμοσφαιρα αλλα μονο σαν ψευδαισθηση και οχι σαν θεμελιο σχεσης.


    Τωρα βεβαια αμα δεν μπορεις να δειξεις τα θελω σου, θα πρεπει να υποταχτεις στα δικα του.
    Καθε επιλογη εχει τα υπερ και τα κατα του.
    Η τελικη επιλογη οπως γνωριζεις ειναι δικη σου.

  7. #7
    Αγαπητή Κgana....
    Εγώ θα σου έλεγα να δεις οπωσδήποτε ένα γιατρό ώστε να ξαναπροσδιορίσεις την αυτοεκτίμιση σου.
    Αλήθεια, πιστεύεις πως μπορεί να σε ερωτευτεί ένας άντρας όταν σε έχει πάρει μαζί με όλους του τους φίλους?
    Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν έχεις καμιά ελπίδα και όσο πιο άμεσα μπορείς άρχισε να ψάχνεις μέσα σου για ποιο λόγο διέθεσες τον εαυτό σου με τόση ευκολία...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Θεοφανία

    και όσο πιο άμεσα μπορείς άρχισε να ψάχνεις μέσα σου για ποιο λόγο διέθεσες τον εαυτό σου με τόση ευκολία...
    το οτι δεν εχει ελπιδα το ειδα και εγω.
    Απο κει και περα γιατι πρεπει να ψαξει για κατι τετοιο εφοσον οταν το εκανε ηταν αυτο που ηθελε???
    Βεβαια υπαρχει ενα ενδεχωμενο να αλλαξει αυτο και να θελει κατι αλλο.

    Απλα δεν καταλαβα πως μπαινει προβλημα το γεγονος πως αρχισε την γνωριμια της κατα αυτο το τροπο....

    Δημιουργουμε ενοχες χωρις λογο.

  9. #9
    Originally posted by krino


    Απο κει και περα γιατι πρεπει να ψαξει για κατι τετοιο εφοσον οταν το εκανε ηταν αυτο που ηθελε???
    Αν έκανε αυτό που πραγματικά ήθελε, δεν υπάρχει θέμα.
    Εγώ διέκρινα έναν άνθρωπο που απλά ήθελε απεγνωσμένα να αρέσει στους άλλους και έκανε εκπτώσεις.
    Ο Π. ο Γ. Β. Δ. κλπ δεν αναφέρθηκαν ως πρόσωπα που της πρόσφεραν ευχαρίστηση, αλλά ως επιλογές άλλων που στην προσπάθεια της να νιώσει σημαντική τους ανέχτηκε. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kgana


    Τον Ιούλιο που μας πέρασε μέσα στην εξεταστική εγώ ήμουν μόνη μου απο σχέση και ήμουν ήθελα πολύ μια σχέση γενικά..αλλά δε με ένοιαζε να είναι κάτι σταθερό(κυρίως για το σεξουαλικό κομάτι) και ένα βράδι βγήκα για ποτό με έναν φίλο μου.
    εκεί που ήμασταν έξω κ είχα πιεί πολύ βλέπω ένα παιδί που μου άρεσε(όχι τπτ σπουδαίο απλά σαν πρώτη εικόνα)
    και τον πλησιάζω και τον ρωτάω πως τον λένε κ τέτοια και του έδειξα γενικά την πρόθεσή μου που ήταν καθαρά σεξουαλική και λέω στον φίλο μου ότι εκείνον που γνώρισα τον Β. τον ήξερα δήθεν απο κάπου κ οτι θα με γυρίσει εκείνος σπίτι.
    και κανονίζω με τον Β. να φύγουμε. Βγαίνουμε απ\'το μαγαζί και έρχεται κ ένας άλλος ο κολητός του ο Π. εγώ στράβωσα και τελικά δεν έγινε τπτ με τον Π.

    την επόμενη μέρα με παίρνει τηλ ο Π. και μου λέει να πάμε για καφέ και καταλήξαμε να κάνω κ με αυτόν κάτι.
    τις επόμενες μέρες δεν τον είδα κ βρισκόμουν με τον Β.
    μετά απο εκείνες τις μέρες υπήρχαν πολλές φορές για περίπου 1-1μιση μήνα που βρισκόμουν εγώ με τον Β. και τον Π. αλλά όχι οι 2 μας αλλά και οι 3 μας, και γενικά μπορεί να έφερναν διάφορους φιλους τους.
    εγώ βασικά τότε δεν ένιωθα τπτ για κανέναν και περνουσα δύσκολη φάση με την οικογένειά μου(και ακόμη)
    και ήταν ένας τρόπος να βγαίνω και πολύ έξω..
    Μεχρι εδω που εξιστορειται το στορυ σε πληρη εξελιξη διαβαζω ενα ανθρωπο που ηθελε να ξεφυγει απο την ρουτινα και απο τα προβληματα.
    Δεν βλεπω καμια εκπτωση.
    Αλλος αν εχει προβληματα το ριχνει στο ποτο για να ξεχασει, αλλος στο σεξ.
    Ε οκ το δευτερο το βρισκω και πιο υγιεινο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by kgana
    ναι το παραδέχομαι οτι δε δείχνει να θέλει να αλλάξει κάτι κ δε δείχνει να εχει πρόθεση να πιστέψει οτι είμαι κάτι άλλο πέρα απο αυτό που είχε γνωρίσει τότε..
    αλλά δε μπορώ να κάταλάβω
    οι καταστάσεις αλλάζουν αυτός δλδ τόσο μα τόσο άθικτος?τπτ δεν τον άγγιξε δλδ?
    όταν βρισκόμαστε νιώθω τελείως διαφορετικά κ δυσκολεύομαι πολύ να του πώ όχι.
    του είχα πει οτι δε θα ξαναβρεθούμε αλλά όταν τον βλέπω δε μπορώ να του αρνηθώ-και το θεωρώ αδικία να μη νιώθει τπτ. :(
    αν ο Β νοιωθει για σενα οπως εσυ για τον Π δεν ειναι αδικια να μην νοιωθεις κατι για τον Β;

  12. #12
    Originally posted by kgana

    εγώ βασικά τότε δεν ένιωθα τπτ για κανέναν και περνουσα δύσκολη φάση με την οικογένειά μου(και ακόμη)
    και ήταν ένας τρόπος να βγαίνω και πολύ έξω..
    Αυτό φαντάζομαι (Κρίνο), πως μπορεί να σου πει κάτι.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    49
    Φίλη kgana, δεν νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να μοιραστείς μια εμπειρία σου μαζί μας.. Ο καθένας κάνει κάποιες επιλογές σε κάποιες στιγμές της ζωής του χωρίς αυτό να σημαίνει πως χαρακτηρίζουν τον χαρακτήρα του. Το ότι είχες μια εμπειρία διαφορετική από τα συνηθισμένα δεν σημαίνει ότι είσαι αδύναμη, άβουλη ή οτιδήποτε άλλο. Δες το σαν μια ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ εμπειρία και μην μπαίνεις σε θέση άμυνας.. Απλά προχώρα σε κάτι άλλο χωρίς να αναλώνεσαι σε μια σχέση μου δεν θα υπάρξει.. Το λέω αυτό γιατί για έναν άντρα, όπως και για μια γυναίκα άλλωστε, είναι δύσκολο να ξέρει ότι η φίλη του είχε ερωτική επαφή με τους φίλους του. Καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα!

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •