Πώς ανακοινώνεις στη μητέρα σου τον καρκίνο της
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5

    Question Πώς ανακοινώνεις στη μητέρα σου τον καρκίνο της

    Καλησπέρα.Ο πατέρας μου πέθανε από καρκίνο τον περσινό Φλεβάρη και στη μητέρα μου διαγνώστηκε αυτή τη βδομάδα.Σε δυο μέρες θα πάμε πρώτη φορά στο νοσοκομείο Παπανικολάου για να μπούμε στη διαδικασία της θεραπείας.Ο γιατρός μου είπε να μην της πω τη γνωστή λέξη γιατί είναι δύσκολο να το διαχειριστεί.Σκέφτομαι το πρωί της επίσκεψης να της μιλήσω με όσο το δυνατό ενθαρρυντικά λόγια για τον καρκίνο της,λέμφωμα μη Χόντσκιν (50-50 πιθανότητες επιβίωσης στατιστικά για τη μορφή της)και να είμαι συνέχεια μαζί της μέχρι το νοσοκομείο .Έχει υποψιαστεί ότι δεν ξέρει όλη την αλήθεια και από την άλλη η ιστορία του πατέρα μου (καρκίνος στομάχου με ολική γαστρεκτομή-χημειοθεραπεία και θάνατο σε ένα χρόνο) την έχει τσακίσει.Είναι 73 έχει τρία εγγόνια που τη λατρεύουν ,έναν καλό γαμπρό και εμένα το μοναχοπαίδι της.Θέλω τη βοήθειά σας...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Πες της την αλήθεια αν θες φούσκωσε το προσδόκιμο ζωής λίγο, κανονικά αυτή τη δουλεία έπρεπε να την κάνουν οι γιατροί γραπτά κιόλας και όχι να λέει ο καθένας τη παπάτζα του. Κοίτα αν μπορείς να της πεις κάτι να νοιώσει δύναμη.

  3. #3
    Καταρχήν εύχομαι τα πράγματα να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται. Μπραβο σου που είσαι δίπλα της. Τώρα για το πως θα το αντιμετώπισεις είναι λίγο δύσκολο θέμα. Εγώ πιστεύω αν της το πεις μπορεί να είναι χειροτερα για την ψυχολογια της μιας και έχει ζήσει τον θάνατο του άντρα της

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    αρχικα ευχομαι γρηγορη αναρωση και περαστικα να ειναι! ολα καλα θα πανε! κανενας γιατρος δεν εχει το δικαίωμα να λεει σε καποιον ποσο θα ζησει...και σε εναν φιλο μου με καρκινο και 3 μεταστασεις του ειπανε 9-12 μηνες ζωης και τωρα ειναι στο 7ο χρονο καθαρος ! μην ακουτε κανεναν ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και οι γιατροι δεν ειναι θεοι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλησπέρα
    Πέρασα το ίδιο δίλημμα πριν μερικούς μήνες με τον πατέρα μου. Αποφάσισα να μην του πω τίποτα μέχρι να νιώσω ότι είναι έτοιμος και θέλει να μάθει. Μόνο εσύ ξέρεις πόσα μπορεί να ακούσει η μητέρα σου, άσε τους άλλους να λένε, θα στο δείξει μόνη της αν θέλει να μάθει, μέχρι τότε μην πεις τίποτα, εγώ αυτό έκανα. Δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και ειδικά οι αυτής της γενιάς όπως η ηλικία της μητέρας σου έχουν τεράστιο ταμπού με την λέξη καρκίνος. Άφησε την να σε οδηγήσει εκείνη στο πόσα θέλει να ακούσει.

    Εγώ στην αρχή του μίλησα απλά για φλεγμονή, του είπα ότι δεν θεραπεύεται πλήρως αλλά θα προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε σταθερό ώστε να μην έχει συμπτώματα. Το ίδιο ζήτησα να του λένε και όλοι οι γιατροί που συναντούσαμε. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να βλέπει εσένα ψύχραιμη και ήρεμη. Θεωρούσα ότι στην συγκεκριμένη φάση δεν μπορούσε να διαχειριστεί παραπάνω από αυτό και με την συμπεριφορά του δεν μου έδειχνε ότι ήθελε να μάθει παραπάνω οπότε επέμενα σε αυτό το σενάριο ότι κι αν έλεγε εκείνος. Δεν ήμουν καθόλου σίγουρη οτι έκανα το σωστό αλλά είχα αποφασίσει να κινηθώ έτσι μέχρι εκείνος να μου δείξει άλλον δρόμο. Και όντως αυτό έγινε. Θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι καταλαβαίνουμε καλύτερα από τον καθένα τι τρέχει με το σώμα μας, οπότε κι ο πατέρας μου ήξερε από την αρχή τι είχε, όπως πιθανόν και η μητέρα σου να ξέρει, απλά δεν μπορούσε ακόμα να το διαχειριστεί. Όταν το αποδέχτηκε, μου το είπε μόνος του. Είχαμε ξεκινήσει ήδη χημειοθεραπείες και εγώ ακόμα επέμενα πως είχε φλεγμονή. Στην κουβέντα που ακολούθησε όταν μου το είπε, του ζήτησα συγγνώμη που το έκρυβα και μου είπε πως έκανα πολύ καλά και πως δεν ήθελε ακόμα να ακούσει.

    Οπότε κρίνοντας από την δική μου εμπειρία το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να την αφήσεις να το επεξεργαστεί μόνη της. Το πιο πιθανό είναι να ξέρει/υποψιάζεται ήδη αλλα θέλει τον χρόνο της για να το δεχτεί. Και σε αυτό σημαντικό ρόλο θα παίξει και η δική σου στάση. Μείνε ήρεμη και χαλαρή, φρόντισε την αλλά μην της δώσεις παραπάνω πληροφορίες από αυτές που σου ζητάει κάθε φορά. Όταν θα νιώσει έτοιμη θα στο πει από μόνη της. Μερικοί δεν θέλουν να το μάθουν και ποτέ, εσύ θα κρίνεις γιατί εσύ την ξέρεις.

    Επίσης αγνόησε όλα τα στατιστικά που σου δίνουν οι γιατροί. Οι άνθρωποι δεν είναι αριθμοί. Στον πατέρα μου δώσανε 4-5 μήνες ζωής και είμαστε ήδη στους 9! Σε αυτό το διάστημα μεσολάβησε χειρουργείο (άσχετο με τον καρκίνο του!) που κανείς δεν πίστευε πως θα έβγαινε ζωντανός, κι αυτός είναι τώρα καλύτερα από ποτέ!

    Βρες έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι και κάνε αυτό που πρέπει να κάνεις, αλλά κυρίως άκου την μητέρα σου! Εκείνη θα σου δείχνει τον δρόμο για το τι θέλει και πώς το θέλει για την ζωή της.

    Ευχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά για σένα και τη μητέρα σου και να βρεις ανθρώπους στον δρόμο σου να σου δίνουν δύναμη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Ούτε και στον πατέρα μου το είπα νωρίς.Απλά η μητέρα μου έχει ζήσει όλη την ιστορία πολύ πρόσφατα.Σίγουρα θέλει στήριξη και ενθάρρυνση .Σου εύχομαι και σένα καλό κουράγιο elisabet...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by maritsa2007 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Ούτε και στον πατέρα μου το είπα νωρίς.Απλά η μητέρα μου έχει ζήσει όλη την ιστορία πολύ πρόσφατα.Σίγουρα θέλει στήριξη και ενθάρρυνση .Σου εύχομαι και σένα καλό κουράγιο elisabet...
    Άρα ξέρεις πώς να κινηθείς. Μείνε ψύχραιμη και έχε πίστη και όλα θα πάνε καλά.
    Σε ευχαριστώ για τις ευχές.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Location
    United State
    Posts
    3
    I tell her so softly and emotionally.

Similar Threads

  1. Καρκίνο φοβία...
    By Sofia3379 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 03-02-2023, 11:11
  2. Φοβία για ενδεχόμενο καρκίνο για την μητέρα μου
    By Michael21gr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-07-2014, 13:01
  3. Εχω καρκινο?
    By auroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 22-09-2010, 18:41
  4. φοβία για τον καρκίνο...
    By nama in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 118
    Last Post: 31-10-2008, 19:27
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 22:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •