Αδικαιολόγητη κούραση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Αδικαιολόγητη κούραση

    Τον τελευταίο καιρό νιώθω κουρασμένη ακόμα και σε περίεργες ώρες όπως για παράδειγμα τώρα που είναι πρωί και δεν έχει πολλές ώρες που ξύπνησα οπότε δεν είναι φυσιολογικό... Θα κάνω σύντομα εξετάσεις αίματος για να αποκλείσω οποιαδήποτε παθολογική αιτία και να την διορθώσω αν υπάρχει αλλά αναρωτιέμαι αν η κακή ψυχολογία μπορεί γενικά να επηρεάσει έτσι και το σώμα...
    Για πείτε, αν ξέρετε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εγώ νιώθω σχεδόν όλη μέρα ενοχλήσεις σε διάφορα σημεία του σώματος και ο γιατρός είπε ότι είναι ιδεοληπτικό-ιδεοψυχαναγκαστικό. Μήπως και το δικό σου είναι κάτι τέτοιο? Ή μήπως συνήθισες να κοιμάσαι πολλές ώρες και τώρα κουράζεσαι πιο εύκολα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Ναι Κυκνάκι η κακή ψυχολογία επηρεάζει και την διάθεση και την όρεξη για δράση. Κάνε κάτι να νιώθεις χαρούμενη και αμέσως θα συνέλθεις!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ξερω αλλα δε νομιζω να με παρεις στα σοβαρα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι απο το αγχος , μολις μου περναει το αγχος , αισθανομαι ξεκουραστος .........κοιτα τις παλαμες σου , ειναι ιδρωμενες ? τα μαλλια σου λαδωνουν γρηγορα ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Εγώ νιώθω σχεδόν όλη μέρα ενοχλήσεις σε διάφορα σημεία του σώματος και ο γιατρός είπε ότι είναι ιδεοληπτικό-ιδεοψυχαναγκαστικό. Μήπως και το δικό σου είναι κάτι τέτοιο? Ή μήπως συνήθισες να κοιμάσαι πολλές ώρες και τώρα κουράζεσαι πιο εύκολα?
    Όχι, δεν νιώθω συγκεκριμένες ενοχλήσεις αλλά γενικά κούραση κι έλλειψη ενέργειας... Προσπαθώ να την αντιμετωπίσω πίνοντας καφέ αλλά μερικές φορές ούτε αυτό δεν βοηθάει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ναι Κυκνάκι η κακή ψυχολογία επηρεάζει και την διάθεση και την όρεξη για δράση. Κάνε κάτι να νιώθεις χαρούμενη και αμέσως θα συνέλθεις!
    Κάνω όποτε μπορώ αλλά δεν μου λύνει όλα τα προβλήματα, για παράδειγμα πήγα για καφέ σήμερα το πρωί κι ήταν ωραία αλλά επειδή περπάτησα λίγο νιώθω λες κι έκανα γυμναστική και κουράστηκα... Δεν καταλαβαίνω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειναι απο το αγχος , μολις μου περναει το αγχος , αισθανομαι ξεκουραστος .........κοιτα τις παλαμες σου , ειναι ιδρωμενες ? τα μαλλια σου λαδωνουν γρηγορα ?
    Οι παλάμες μου δεν ιδρώνουν, τα μαλλιά μου όμως όντως λαδώνουν γρήγορα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τον τελευταίο καιρό νιώθω κουρασμένη ακόμα και σε περίεργες ώρες όπως για παράδειγμα τώρα που είναι πρωί και δεν έχει πολλές ώρες που ξύπνησα οπότε δεν είναι φυσιολογικό... Θα κάνω σύντομα εξετάσεις αίματος για να αποκλείσω οποιαδήποτε παθολογική αιτία και να την διορθώσω αν υπάρχει αλλά αναρωτιέμαι αν η κακή ψυχολογία μπορεί γενικά να επηρεάσει έτσι και το σώμα...
    Για πείτε, αν ξέρετε...
    πρεπει να κανεις αρκετες εξετασεις οχι μονο αιματος θα σ πουν.....πριν πεις οτι η αιτια ειναι το αγχος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ναι αγάπη μου εννοείται ότι μπορεί. Η ψυχολογία ειναι το αλφα και το ω. Εγω οταν ψυχολογικά δεν ειμαι καλα με το που ανοίξω τα μάτια μου το πρωί νιώθω τοσο κουρασμένη σα να εσκαβα ολη νύχτα. Και δεν εχω κατι παθολογικο που να το δικαιολογεί. Εξετάσεις βέβαια να κάνεις γιατί πρέπει τυπικά να ελεγχομαστε καθε χρονο αλλα εχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι φταίει η κακή ψυχολογία σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    πρεπει να κανεις αρκετες εξετασεις οχι μονο αιματος θα σ πουν.....πριν πεις οτι η αιτια ειναι το αγχος
    Σαν τι άλλες εξετάσεις δηλαδή;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ναι αγάπη μου εννοείται ότι μπορεί. Η ψυχολογία ειναι το αλφα και το ω. Εγω οταν ψυχολογικά δεν ειμαι καλα με το που ανοίξω τα μάτια μου το πρωί νιώθω τοσο κουρασμένη σα να εσκαβα ολη νύχτα. Και δεν εχω κατι παθολογικο που να το δικαιολογεί. Εξετάσεις βέβαια να κάνεις γιατί πρέπει τυπικά να ελεγχομαστε καθε χρονο αλλα εχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου οτι φταίει η κακή ψυχολογία σου
    Νοσηρή φαντασία, κατ' αρχήν χρόνια πολλά!

    Ώστε έτσι, ε; Αυτό που περιγράφεις τώρα, ότι νιώθεις σαν να έσκαβες το πρωί αυτό νιώθω κι εγώ τώρα κι έχει μόνο δύο ώρες που σηκώθηκα απ' το κρεβάτι κι είναι πολύ ενοχλητικό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 29-07-2019, 23:35
  2. Συμπτώματα με την κουραση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 10-04-2019, 01:10
  3. Ψυχοφάρμακα και κούραση
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 14-06-2012, 16:56
  4. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 15-01-2011, 00:04
  5. ΤΡΟΜΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ
    By jim33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 20-10-2006, 05:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •