Απώλεια μαλλιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45

    Απώλεια μαλλιών

    Καλησπέρα είμαι 22 χρόνων και έχω ξεκινήσει να έχω καράφλα μικρή βέβαια αλλά έχω εδώ και 4 περίπου χρόνια όπως έχω πει και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις έχω περάσει πάρα πολλά άσχημα πράγματα μπορεί να μου πέφτουν τα μαλλιά εξετηας αυτών που έχω περάσει;
    (σε περίπτωση που σας μπερδεύει το όνομα είμαι γυναίκα)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Pithikos View Post
    Καλησπέρα είμαι 22 χρόνων και έχω ξεκινήσει να έχω καράφλα μικρή βέβαια αλλά έχω εδώ και 4 περίπου χρόνια όπως έχω πει και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις έχω περάσει πάρα πολλά άσχημα πράγματα μπορεί να μου πέφτουν τα μαλλιά εξετηας αυτών που έχω περάσει;
    (σε περίπτωση που σας μπερδεύει το όνομα είμαι γυναίκα)
    Δεν ξέρω αν το γράφω στην σωστή κατηγορία

  3. #3
    Ισως να ταιριαζε στη κατηγορια " γενικα". Να πας αμεσα σε δερματολογο να αποκλεισει τριχοπτωση απο ανισσοροπια ph στο δερμα και κατοπιν γενικες εξετασεις αιματος. Κατοπιν αν θες γραψε μας τι ανακαλυψες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ισως να ταιριαζε στη κατηγορια " γενικα". Να πας αμεσα σε δερματολογο να αποκλεισει τριχοπτωση απο ανισσοροπια ph στο δερμα και κατοπιν γενικες εξετασεις αιματος. Κατοπιν αν θες γραψε μας τι ανακαλυψες.
    Εντάξει θα σας ενημερώσω ευχαριστώ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εμενα έπεφταν λόγω σμηγματορροικης δερματιτιδας... Με ειδικό σαμπουάν πλέον δεν έχω θεμα. Θελω να σου πω οτι ειναι πολλοί οι λόγοι που πέφτουν μαλλια. Πρεπει να το ψάξεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εμενα έπεφταν λόγω σμηγματορροικης δερματιτιδας... Με ειδικό σαμπουάν πλέον δεν έχω θεμα. Θελω να σου πω οτι ειναι πολλοί οι λόγοι που πέφτουν μαλλια. Πρεπει να το ψάξεις
    Και'γω έχω σμηγματορροική, έχω δοκιμάσει πισσούχα και διάφορα σαλικυλικά κτλ αλλά διαφορά είδα σε κάποιο βαθμό με tee trea oil και τσουκνίδα σαμπουάν και λοσιόν κορτιζόνης(μια στο τόσο).. καλό ήταν το Selsun 2,5% αλλά καταργήθηκε κ πλέον κυκλοφορεί το 1% που δεν εχει αποτέλεσμα.
    Εσύ τι προιόντα χρησιμοποιείς;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Και'γω έχω σμηγματορροική, έχω δοκιμάσει πισσούχα και διάφορα σαλικυλικά κτλ αλλά διαφορά είδα σε κάποιο βαθμό με tee trea oil και τσουκνίδα σαμπουάν και λοσιόν κορτιζόνης(μια στο τόσο).. καλό ήταν το Selsun 2,5% αλλά καταργήθηκε κ πλέον κυκλοφορεί το 1% που δεν εχει αποτέλεσμα.
    Εσύ τι προιόντα χρησιμοποιείς;
    Εγω βάζω το σαμπουάν της oliprox απλα να σου πω επειδή εχω κανει αρκετα λουσιματα οτι μαι μεν μειώνει πολυ τη τριχόπτωση και τισ νιφάδες στο κεφαλι αλλα... Η φαγουρα ειναι αισχρή ακομα.. Εγω φαντασου εχω πληγές
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Και'γω παλιά έκανα πληγές και βγάζανε υγρό, αλλά μάλλον εσύ είσαι χειρότερα. Έχεις χρησιμοποιήσει το IONIL με ανθρακόπισσα?
    Θεωρείται ισχυρό...
    Υπάρχει και το BIONATAR που έχει μέσα ιχθυόλη.
    Εμένα αυτά μου ξεραίνουν το δέρμα.. χρησιμοποιώ δύο φυτικά με τσουκνίδα το ένα και τειοδεντρο το άλλο.
    Το καλοκαίρι λούζομαι 2-3 φορές την ημέρα, το χειμώνα είναι το μεγάλο πρόβλημα νομιζω.
    Για λοσιόν η δερματολόγος μου έγραψε το ADVANTAN 0.1%

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Και'γω παλιά έκανα πληγές και βγάζανε υγρό, αλλά μάλλον εσύ είσαι χειρότερα. Έχεις χρησιμοποιήσει το IONIL με ανθρακόπισσα?
    Θεωρείται ισχυρό...
    Υπάρχει και το BIONATAR που έχει μέσα ιχθυόλη.
    Εμένα αυτά μου ξεραίνουν το δέρμα.. χρησιμοποιώ δύο φυτικά με τσουκνίδα το ένα και τειοδεντρο το άλλο.
    Το καλοκαίρι λούζομαι 2-3 φορές την ημέρα, το χειμώνα είναι το μεγάλο πρόβλημα νομιζω.
    Για λοσιόν η δερματολόγος μου έγραψε το ADVANTAN 0.1%
    Τα τραβαω ολα screen shot γιατι δε τα ξέρω και θέλω να τα ψάξω. Επίσης βρε φίλη ακομα και με το ολιπροξ λαδωνω φουλ. Και θελω να ξαναπάω τωρα δερματολόγο ενω πηγα ενα μηνα πριν.. Ευτυχώς τα δερματικα εξαφανίστηκαν γιατί είχα πολλά αυχενα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    YokoChoco
    Guest
    Είμαι φίλος όχι φίλη, άμα κάνω αλλαγή φύλου ποτέ μου θα σε ενημερώσω!

  11. #11
    YokoChoco
    Guest
    Παλιά ένας δερματολόγος(της πλάκας) μου έδωσε το HELSINKI FORMULA, τελείως αποτυχία, ξεφλούδιζε το δέρμα μου.
    Οταν λεω της πλάκας, νοσοκομειακός ήταν αλλά κακός γιατρός.

    Οταν βαζουμε IONIL ή BIONATAR γίνεται εναλλάξ με φυτικό, πχ DR ORGANIC TEA TREE ή KLORANE ΤΣΟΥΚΝΙΔΑΣ.
    Δηλαδή μία μέρα πισσούχο μία μέρα φυτικό, εναλλάξ, οχι κάθε μέρα το ίδιο, θα ερεθιστεί το δέρμα.


    Yπάρχουν φυτικά και της APIVITA.

    Σκέψου σκέφτομαι κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω και ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ... με ευλογία!!!

  12. #12
    YokoChoco
    Guest
    Το OLIPROX το θεωρώ κακό σαμπουάν..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Το OLIPROX το θεωρώ κακό σαμπουάν..
    Αυτό μου είπε, και μονο 3 φορες τη βδομαδα λούσιμο.. Αλλα αναγκαστικά τώρα θα ξαναπάω γιατί με 3 φορες το μαλλι μου σταζει λαδι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αυτό μου είπε, και μονο 3 φορες τη βδομαδα λούσιμο.. Αλλα αναγκαστικά τώρα θα ξαναπάω γιατί με 3 φορες το μαλλι μου σταζει λαδι
    Αν έχεις μακρυά μαλλιά πρέπει να τα κόψεις πιο κοντά για να μπορείς να λούζεσαι πιο εύκολα έως ότου αντιμετωπιστεί το πρόβλημα. Πάντως μακρύ μαλλί και σμηγματορροική δεν λέει, κοντά μάλλια πρέπει να εχεις..

  15. #15
    YokoChoco
    Guest
    Στην σμηγματορροική δερματίτιδα βοηθάει να φτιάξεις ένα σκεύασμα ως εξής.. μισό ποτήρι νερό, μισό ποτήρι ξύδι μηλίτη και 10-15 σταγόνες tee trea oil ή έλαιο λεβάντας. Το εφαρμόζεις στο κεφάλι σκεπάζεις με πετσέτα και το αφήνεις 20', λούζεσαι μετά με φυτικό σαμπουάν.
    Επίσης λένε ότι βοηθάει το λάδι καρύδας ως μάσκα για τα μαλλιά είναι αντιμυκητιασικό. Δεν έχω βάλει ποτέ αλλά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω.
    Γενικά τα βοτάνια είναι πιο ισχυρά από τα φάρμακα..

    Θα σου ξαναπώ να δείς σαμπουάν του DR.ORGANIC είτε με tea tree είτε με coconat oil... βοηθάνε χωρίς παρενέργειες.. κ η τσουκνίδα κάνει πολύ καλό. Απλά θέλει κάθε μέρα λούσιμο.

    ΓΙΑ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ που είναι και το κύριο ερώτημα του ποστ, βοηθάει η τσουκνίδα απ'όσο ξέρω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απωλεια ταυτοτητας
    By Ορέστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-05-2019, 00:18
  2. ΑΠΩΛΕΙΑ.
    By Dimitra-V in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2014, 21:55
  3. Aγχος-βαφη μαλλιων-αλλεργια
    By Νοτα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-01-2014, 20:41
  4. απωλεια παιδιου
    By αννα90 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 49
    Last Post: 16-05-2013, 15:44
  5. Απώλεια
    By ntinaki in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 30-10-2007, 07:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •