διπολική διαταραχη διαγνωση στην συζυγο -βοηθηστε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    16

    Unhappy διπολική διαταραχη διαγνωση στην συζυγο -βοηθηστε

    γεια σας

    διαγνωστηκε η συζυγος μου με διπολική διαταραχη εδω και ενα χρονο

    δεν βρισκουμε την λύση για να ειναι σταθερη;; μέχρι πότε ρε παιδια;; γιατι τόση ασταθεια; πέρνει φαρμακευτική αγωγή, συνεχως ο γιατρος αλλαζει τα φαρμακα, δεν βρισκεται η λυση.
    Με το που δρουν κάπως τα φαρμακα μετα από 2 3 εβδομαδες ξανά καταθλιψη.
    ειναι σχεδον συνεχεια σε μειζων καταθλιψη είχε μονο 2 επεισόδια μανιας ( 1 τον περασμενο χρονο και 1 φετος)
    μηπως φτεει ο γιατρός; τα φάρμακα; τι;
    δεν μπορω να την καταλαβω; είναι χαμενη παραιτήθηκε απο όλους και απο όλα. δεν μπορεί να συνηδητοποιήσει τι έχει είναι συνεχώς στην άρνηση, όλα μαυρα, δεν θελει να βοηθηθεί.

    δεν ζει απλα υπαρχει

    τι να κανω;; πως να βοηθησω αλλο;
    συνέχεια εναλλαγές χωρις ποτε σταθεροτητα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Είναι χαρακτηριστικό της διπολικής διαταραχής ότι και φάρμακα να παίρνεις υπάρχουν πιθανότητες διακυμάνσεων της διάθεσης.
    Τότε με συμβουλή γιατρού αυξομειώνονται τα φάρμακα μέχρι να ομαλοποιηθεί η διαταραχή.

    Προσωπικά έχω περάσει 2 διαταραχές ήπιες αυτό το χρόνο και τις αντιμετώπισα με τη βοήθεια της γιατρού μου και την συνεχή συμπαράσταση από κοινωνικό λειτουργό και νοσηλεύτριας.

    Είμαι μέλος σε ένα θεραπευτικό σχήμα που περιλαμβάνει εκτός του ψυχιάτρου και τους υπόλοιπους νοσηλευτές. Μπορεί να βοηθήσει και επίσκεψη σε ψυχαναλυτή, τα φάρμακα όμως είναι απαραίτητα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    συνηθως τα ζωδια του αερα εχουν ασταθεια εγω και αν εχω ασταθεια ποτε ηρεμια ποτε ............ ολα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχω διπολική, έχει μία καλή μου φίλη. Και από την περίπτωσή της που είναι πιο κοντινή και από κάποιες άλλες περιπτώσεις που ξέρω, πιστεύω ότι ιδιαίτερα τον πρώτο ένα χρόνο με δύο χρόνια από τη διάγνωση, είναι πολύ σημαντικό να βρει και κάποιον ψυχολόγο που να της ταιριάζει. Τα φάρμακα είναι απαραίτητα, αλλά δεν αρκούν κατά την γνώμη μου.

    Εδώ έχεις ένα πρόβλημα υγείας παθολογικό που μπορεί να το πάρεις στραβά και να πάθεις κατάθλιψη, πόσο μάλλον αν ο ίδιος ο οργανισμός σου σε ρίχνει προς τα εκεί. Είναι πιθανό να σκέφτεται ότι "μια ζωή θα παίρνω φάρμακα, δεν υπάρχει σωτηρία για μένα, όλα είναι μάταια κτλ" και όσο πιο πολύ χάλια αισθάνεται και δεν βλέπει βελτίωση και με τα χάπια, άλλο τόσο πέφτει ψυχολογικά και πάει λέγοντας. Φαύλος κύκλος. Αυτά δεν ξεπερνιούνται μόνο με την φαρμακευτική αγωγή, θέλει δουλειά με κάποιον ψυχολόγο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by GeorgiosEL View Post
    γεια σας

    διαγνωστηκε η συζυγος μου με διπολική διαταραχη εδω και ενα χρονο

    δεν βρισκουμε την λύση για να ειναι σταθερη;; μέχρι πότε ρε παιδια;; γιατι τόση ασταθεια; πέρνει φαρμακευτική αγωγή, συνεχως ο γιατρος αλλαζει τα φαρμακα, δεν βρισκεται η λυση.
    Με το που δρουν κάπως τα φαρμακα μετα από 2 3 εβδομαδες ξανά καταθλιψη.
    ειναι σχεδον συνεχεια σε μειζων καταθλιψη είχε μονο 2 επεισόδια μανιας ( 1 τον περασμενο χρονο και 1 φετος)
    μηπως φτεει ο γιατρός; τα φάρμακα; τι;
    δεν μπορω να την καταλαβω; είναι χαμενη παραιτήθηκε απο όλους και απο όλα. δεν μπορεί να συνηδητοποιήσει τι έχει είναι συνεχώς στην άρνηση, όλα μαυρα, δεν θελει να βοηθηθεί.

    δεν ζει απλα υπαρχει

    τι να κανω;; πως να βοηθησω αλλο;
    συνέχεια εναλλαγές χωρις ποτε σταθεροτητα
    Στη διπολικη,αλλα κ γενικα σε ολες τις παθησεις,αργουν να βρουν τα καταλληλα φαρμακα κ γειατρεια συνηθως......στον πρωτο χρονο δοκιμες γινονται....γνωριζεται τι φαρμακα σας της εχουν προτινει κ εχει παρει?Επισης μπορει να φταιει κ ο γιατρος δεν αποκλειεται

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    16
    ναι έχουν γινει διαφορες αλλαγες
    τώρα πίνει seroquel, kratium, lamictal & anafranil
    παλαιωτερα cypralex tegredol depakine.
    τώρα δίχνει να κανει δουλεια το lamictal

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    16
    το ιδιο λεω κ εγω ειναι απαραίτητα τα φαρμακα ομως ο τροπος σκεψης παιζει σηματνικοο ρολο.
    συνεχως σκεφτεται μια ζωή θα παίρνω φάρμακα, δεν υπάρχει σωτηρία για μένα, όλα είναι μάταια κτλ, και άλλα τοσαα και εχει ως αποτελεσμα να ειναι όλα αρνητικα και να πεφτει ψυχολογικα.
    ΑΚΡΙΒΩΣ !
    παρακολουθούμε και ψυχολογο ομως γενικα στις συναντησεις δεν μιλά δεν λεει και πολλα

  8. #8
    Quote Originally Posted by GeorgiosEL View Post
    γεια σας

    διαγνωστηκε η συζυγος μου με διπολική διαταραχη εδω και ενα χρονο

    δεν βρισκουμε την λύση για να ειναι σταθερη;; μέχρι πότε ρε παιδια;; γιατι τόση ασταθεια; πέρνει φαρμακευτική αγωγή, συνεχως ο γιατρος αλλαζει τα φαρμακα, δεν βρισκεται η λυση.
    Με το που δρουν κάπως τα φαρμακα μετα από 2 3 εβδομαδες ξανά καταθλιψη.
    ειναι σχεδον συνεχεια σε μειζων καταθλιψη είχε μονο 2 επεισόδια μανιας ( 1 τον περασμενο χρονο και 1 φετος)
    μηπως φτεει ο γιατρός; τα φάρμακα; τι;
    δεν μπορω να την καταλαβω; είναι χαμενη παραιτήθηκε απο όλους και απο όλα. δεν μπορεί να συνηδητοποιήσει τι έχει είναι συνεχώς στην άρνηση, όλα μαυρα, δεν θελει να βοηθηθεί.

    δεν ζει απλα υπαρχει

    τι να κανω;; πως να βοηθησω αλλο;
    συνέχεια εναλλαγές χωρις ποτε σταθεροτητα
    Αγαπησε την περισσοτερο απο ποτέ !!! Δειχνε της πως πιστευεις πως θα ξανα γυρισει. Δεν θελει να νιωθει μηδεν, παρασιτο, βαρος, ζωντανη νεκρη αλλά ετσι μαλλον νιωθει. Υπομονη, αγαπη στο βλεμμα και μικρα βηματα. Λιγο περπατημα ; Σηκωνεται απο το κρεββατι; κανει μπανιο; τρωει;; Απο τα πολυ μικρα ξεκινα η αλλαγη.
    Μπορει να ειναι τυπου δυο διπολικη και η ελλειψη αγωγης να την κατεβαλλε περισσότερο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αγαπησε την περισσοτερο απο ποτέ !!! Δειχνε της πως πιστευεις πως θα ξανα γυρισει. Δεν θελει να νιωθει μηδεν, παρασιτο, βαρος, ζωντανη νεκρη αλλά ετσι μαλλον νιωθει. Υπομονη, αγαπη στο βλεμμα και μικρα βηματα. Λιγο περπατημα ; Σηκωνεται απο το κρεββατι; κανει μπανιο; τρωει;; Απο τα πολυ μικρα ξεκινα η αλλαγη.
    Μπορει να ειναι τυπου δυο διπολικη και η ελλειψη αγωγης να την κατεβαλλε περισσότερο.
    προσπαθώ για όλα όσο μπορώ
    ειναι όντως τυπου 2. και ο γιατρός μας είπε ότι γενικά ο οργανισμός της είναι πολύ γρήγορος σ' αυτά μπορεί πολύ γρηγορα από κάτω να πάει πάνω και το αντίθετο.
    το θεμα μου ειναι μέχρι πότε θα σταθεροποιηθεί;;;
    Συζητώντας μαζί της νιώθει ότι έχει χάσει το εαυτό της και δεν ξέρει ποια είναι δεν μπορει να ζυνηδητοποιήσει τι της συμβαίνει.. δεν έχει όρεξη κ τετοια.
    Στα πάνω της δε, συμπεριφέρεται σαν να μην συνεβησαν ποτέ τα κάτω.
    και αυτό δυσκολευει την κατασταση. οταν ειναι πανω δεν φοβαται μην πέσει ξανα. γιατί αυτό ;;
    Υποτηθετε συνεβησαν 2 φορές που πρέπει να γνωρίζει ότι "τι και αν ειμαι ανεβασμενη στα πανω μου τωρα,μπορεί και να ξανα πέσω. Άρα πρέπει να προσέχω διπλά "
    το σκέφτομαι λάθος.;;

    μιλώ για ανέβασμα γιατί τώρα σηκώθηκε και ξεκινάει η άνοδος και φοβάμαι μην ξεφύγει πάλι.

    σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πηγαίνει και μόνη της στον ψυχολόγο ή πάντα μαζί; Ο ίδιος δεν έχει ζητήσει να την βλέπει μόνη της;

  11. #11
    Ειμαι σιγουρη οτι προσπαθεις και παρε ανασες. Δεν ευθυνεσαι και δεν μπορεις να την σωσεις απο την ιδιαιτερη παθηση. Οσο περισσότερο ενημερωνεσαι τοσο καλυτερα για να οριοθετεισαι και εσυ και να μην χαωθεις. Οχι δεν εχει αισθηση ακομα οπως φαινεται για τα επακολουθα του ανεβασματος. Επισης μετα απο μειζον επεισοδια το ανεβασμα ειναι δυσκολο να μαζευτει. Ειναι σαν να μην εχει φαει ζαχαρη καποιος για μηνες ( την θελει φυσικα) και ξαφνικα του την χαριζουν. Σιγουρα με συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια εαν το θελησει φυσικα και η ιδια να βρει την ακρη. Τωρα το ποιος σταθεροποιητης θα την βοηθησει ειναι ζητημα γιατρου. Πρεπει και εκεινος να δει καθε ποτε περνα επεισοδια και ποσο συχνα εναλλασονται. Μη δωσει κατι και φερει μανια ή το αναποδο. Εχει συνοσηροτητα;; δλδ εξη εθισμο σε κατι;; απο φαγητο ως παρορμητικες αγορες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Φίλε σαν νότα αισιοδοξίας να πω ότι συγγενικό μου πρόσωπο με διπολική και χαρακτηριστικό της μανιες , κατάφερε το σταθεροποίησε και ζει τη ζωή του. Πέρασε 2 δύσκολα χρόνια βέβαια μέχρι να φτάσει σε σημείο να είναι ξανά λειτουργικό και να καταλαβαίνει τι συμβαίνει. πολύ σημαντικό βήμα ήταν η συνειδητοποίηση πως έχει διαταραχή.
    Υπάρχει ελπίδα μην απελπίζεσαι
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πηγαίνει και μόνη της στον ψυχολόγο ή πάντα μαζί; Ο ίδιος δεν έχει ζητήσει να την βλέπει μόνη της;
    Βέβαια την ειδε αρκετες φορές μόνη της

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    16
    στην μανιακή φάση. παρορμιτικές αγορές. Δανεισμό από άλλους σε μένα λέει ψεματα. θεωρεί ότι είναι κατι φυσιολογικό για αυτή και ότι τώρα βρήκε τον εαυτότης. Παρόλο που της ειχε συμβεί ξανά και ειχαμε συζητησει ξανά για το τι συμβαινει. ειναι σαν να αρνείτε να δεχθεί την αλήθεια.

  15. #15
    Αν κατορθωσει με συνεδριες να νιωσει τί κανει θα μπει μονη της σε διαδικασια να αλλαξει. Αγωνα θελει και αυτο. Το μονο που μπορεις να κανεις ως προς το οικονομικο ειναι να μην εχει προσβαση σε καρτες ή οταν πλεον στανταρεις απο που ζηταει δανεικα να εξηγησεις. Φυσικα κι τιθεται το ηθικο ερωτημα αν ειναι σωστο να μιλησεις για τη διπολικη. Κατι πρεπει να την ταρακουνησει για να δει οτι αυτη η συμπεριφορά ειναι συμπτωμα παθησης και οχι λυση. Ισως μετα τη μανια να πεφτει σε φλιπαρισμα τεραστιων τυψεων απο οσα εκανε. Ειναι δυσκολο αλλά οχι ακατορθωτο. Να ρωτησεις ειδικο ακριβως τι σταση πρεπει να εχεις. Εγω απαντω ως διπολικη σε συνεχη ελεγχο για τασεις υποτροπων. Ευχομαι να σταθεροποιηθει και σε αγωγη. Ειναι πολυ πολυ σημαντικο αλλά φυσικα και να μιλησει. Να πει εχω προβλημα. Οσο δε το λεει τοτε δεν θα ψαχνει λυσεις ουσιαστικες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος στην Πάτρα για διπολικη διαταραχη
    By skyfall2 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 22-06-2019, 12:40
  2. Διπολικη διαταραχη η μηπως λαθος διαγνωση ;
    By Sofia523 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-2015, 19:34
  3. Replies: 2
    Last Post: 21-09-2013, 23:06
  4. Replies: 22
    Last Post: 31-01-2009, 00:05
  5. νεα διαγνωση-διπολικη διαταραχη
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 149
    Last Post: 06-09-2008, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •