Ντρέπομαι να γραφτώ στην σχολή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Ντρέπομαι να γραφτώ στην σχολή μου

    Εχω κοινωνική φοβία έδω και αρκετά χρόνια και κάνω και ψυχοθεραπεία για αυτο και η αλήθεια είναι πως έχω βελτιώθει σχετικά.Εδωσα φετος πανελληνιες και περασα σε μια σχολή στην οποια πρεπει να παω να γραφτω για να παρω τα φοιτητικα ,μαλλον δεν θα παρακολουθω γιατι σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες για να περασω στην πρωτη μου επιλογη την οποια εχασα για λιγα μορια.Το θέμα όμως είναι οτι ντρεπόμαι και αγχωνόμαι πολυ να παώ να γραφτω στην σχολη μου λογω της κοινωνικης μου φοβιας.Εχω κανω την αιτηση εγγραφης ηλεκτρονικα απλα πρεπει απο εβδομαδα να παω εκει με την ταυτοτητα μου για ταυτοπρωσοπια και με αγχωνει παρα πολυ.Γενικα αγχωνομαι για τι θα γινει και του χρονου,φοβαμαι μηπως λογω του κοινωνικου μου αγχους δεν μπορω να πηγαινω στην σχολη μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Κι εγώ είμαι εσωστρεφής και δε νιώθω άνετα με πολύ κόσμο, αλλά σπούδασα. Μη χάσεις την ευκαιρία των σπουδών εξαιτίας του κοινωνικού άγχους! Βέβαια εγώ κόλλησα από νωρίς με ένα φίλο και καθόμασταν μαζί, αλλά γενικότερα δεν ένιωθα άνετα με τον πολύ φοιτητόκοσμο στη σχολή και ήμουν λιγότερο κοινωνικός από αυτόν. Παρ'όλα αυτά δε μετάνιωσα που πήγαινα και ήμουν μέσα σε κόσμο στις παραδόσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κι εγω εχω ενα παρομοιο προβλημα. Απλα πρεπει να το κανεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Εχω κοινωνική φοβία έδω και αρκετά χρόνια και κάνω και ψυχοθεραπεία για αυτο και η αλήθεια είναι πως έχω βελτιώθει σχετικά.Εδωσα φετος πανελληνιες και περασα σε μια σχολή στην οποια πρεπει να παω να γραφτω για να παρω τα φοιτητικα ,μαλλον δεν θα παρακολουθω γιατι σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες για να περασω στην πρωτη μου επιλογη την οποια εχασα για λιγα μορια.Το θέμα όμως είναι οτι ντρεπόμαι και αγχωνόμαι πολυ να παώ να γραφτω στην σχολη μου λογω της κοινωνικης μου φοβιας.Εχω κανω την αιτηση εγγραφης ηλεκτρονικα απλα πρεπει απο εβδομαδα να παω εκει με την ταυτοτητα μου για ταυτοπρωσοπια και με αγχωνει παρα πολυ.Γενικα αγχωνομαι για τι θα γινει και του χρονου,φοβαμαι μηπως λογω του κοινωνικου μου αγχους δεν μπορω να πηγαινω στην σχολη μου.
    τι σχολη περασες?

  5. #5
    george1520
    Guest
    Πηγαινε με κάποιον που νιώθεις ανετα. Για παρέα.

  6. #6
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    τι σχολη περασες?
    Κοινωνικη εργασια παδα αλλα ηθελα ψυχολογια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Τελικά γράφτηκες;

  8. #8
    Η προθεσμια ειναι απο την δευτερα στις 30 εως και την Παρασκευη.Θα προσπαθησω να παω την Δευτερα να γραφτω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Η προθεσμια ειναι απο την δευτερα στις 30 εως και την Παρασκευη.Θα προσπαθησω να παω την Δευτερα να γραφτω.
    Φυσικά θα πας.. και μπορει να γνωρίσεις άτομα που είναι το αντίθετο από σένα και να κάνετε την καλύτερη παρέα εγω παντα τους συμπαθούσα πολύ τους εσωστρεφής και δίπλα τους μου έβγαινε μεγάλη εξωστρέφεια. Θα πας και ό,τι γίνει, δε με νοιάζει, ετσι θα λες. Μόλις κάνεις παρέες, θα είναι πολύ πιο εύκολα. Τώρα αν τελικά δε παρακολουθήσεις .. οκ ελπίζω να τα πας καλά του χρόνου και να περάσεις εκει που θέλεις. Παντως νομίζω μπορείς να εξουσιοδοτήσεις κάποιον αντι εσού να παει να σε γράψει, αν και σου βάζω ιδέες που δε θα επρεπε γιατι είναι εύκολη λύση.. αλλα τεσπα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ariana, θα σου μιλήσω πάρα πολύ ειλικρινά. Αν δεν πας να γραφτείς στη σχολή, να κάνεις δηλαδή αυτό το μεγάλο βήμα για εσένα, αλλά αντικειμενικά απλό και αυτονόητο πράγμα, είναι σαν να λες ότι αρνούμαι να παλέψω για αυτά που δικαιούμαι σαν νεαρός ενήλικος άνθρωπος και φοιτητής. Όποιος λέει ότι δεν αγχώθηκε καθόλου όταν πρωτοπήγε στη σχολή του, ακόμα κι ο πιο απροβλημάτιστος και κοινωνικός άνθρωπος να είναι, λέει ψέματα, στο λέω και στο υπογράφω. Θα πας, μπορεί να σου κόβονται τα πόδια στην ιδέα και να αισθάνεσαι ότι η καρδιά σου πάει να σπάσει, αλλά θα πας και θα ολοκληρώσεις την διαδικασία της εγγραφής. Και μετά ακόμα κι αν αισθάνεσαι έτοιμη να καταρρεύσεις, να σκεφτείς ότι το έκανες κι ότι τελικά δεν έπαθες και κάτι.

    Και να έρθεις να μας πεις τι έγινε.

  11. #11
    Ευχαριστώ για τις απαντησεις,τελικα πηγα γραφτηκα ηταν πολυ πιο ευκολο απο ο,τι περιμενα,ειχαν βαλει τους φοιτητες που σπουδαζουν ηδη εκει δηλαδη δευτεροετεις,τριτοετεις... να παιρνουν τους πρωτωετεις να τους καλοσωριζουν και να τους πηγαινουν εκεινοι στο γραφειο και στο κτηριο που ειναι να γραφτουν αναλογα με το τμημα τους συζητωντας φιλικα παραλληλα,εμενα ο φοιτητης που με πηρε με ρωτουσε αν ηταν η πρωτη μου επιλογη,αν μου αρεσει,που μενω,μου ειπε οτι θα κανουν μια ομαδα για τους φοιτητες στο fb,και μου ζητησε το δικο μου,ολα πηγαν πολυ καλα και δεν το περιμενα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εμ, είδες; Στο μυαλό μας τα απλά τα κάνουμε σύνθετα και δύσκολα καμια φορά.

Similar Threads

  1. Ντρέπομαι
    By margkw in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2018, 21:41
  2. Πέρασα σε σχολή στην επαρχία αλλά δεν μπορώ να αποχωρήστω την οικογένεια μου
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 21-01-2018, 00:05
  3. Ντρέπομαι το σώμα μου..
    By Xristos000 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 31
    Last Post: 06-07-2017, 15:57
  4. Θέλω να γραφτώ γυμναστήριο
    By chocolate_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 34
    Last Post: 02-06-2011, 17:11
  5. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ
    By magdalini in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-2007, 09:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •