Το επομενο βημα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Το επομενο βημα.

    Φετος καταφερα για πρωτη φορα μετα απο 20 χρονια αγωνων να παω διακοπες. Ηταν ενα μεγαλο βημα για εμενα που μου εδωσε φορα και ορεξη για να κανω και αλλα βηματα προς μια φυσιολογικη ζωη.

    Αυτο που θα μου αρεσε να κανω θα ηταν να μαθω μια ξενη γλωσσα. Οι λογοι περα απο τη χρησιμοτητα της ιδιας της γλωσσας, ειναι οτι θα με φερει σε επαφη με ενα κοινωνικο περιβαλλον, και θα μου προσφερει καποια οργανωση στην καθημερινοτητα μου γιατι θα πρεπει να διαβαζω και να πηγαινω στη σχολη, και γιατι μαλλον θα μου αρεσει η διαδικασια της μαθησης.

    Θεωρω οτι για να παω καλα στη ζωη μου πρεπει να αρχισω να κανω τα πραγματα που αρεσουν σε εμενα και οχι τα πραγματα που αρεσει στους αλλους να κανω.

    Ωστοσο σκεφτομαι εντονα τα προβληματα ενσωματωσης που θα αντιμετωπισω πιθανα σε ενα τμημα ξενων γλωσσων, καθοτι θα ειμαι ενας αντρας 40 ετων με ψυχολογικα προβληματα που δεν εχει δουλεψει ποτε στη ζωη του και προφανως οχι οτι πιο συμπαθητικο σαν παρουσια.

    Σκεφτομαι τις αντιδρασεις των αλλων που σιγουρα θα ειναι αρνητικες. Κατ ελαχιστον θα με αποφευγουν και θα μου φερονται με αγενεια. Ισως και χειροτερα.

    Νιωθω σαν να επιχειρω κατι ανηθικο ή γελοιο.

    Επισης σκεφτομαι οτι λογω των προβληματων στο σπιτι και της υγειας μου ισως εγκαταλειψω και χασω τα διδακτρα που κυμαινονται απο 450 εως 700 ευρω, αναλογα τη σχολη, και τα οποια πληρωνονται προκαταβολικα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Μπορείς να κάνεις ιδιαίτερο ή να διαλέξεις μικρό τμήμα ενηλίκων! Δε θα σε κοροιδεύει κανείς στο μικρό τμήμα, κιεγώ ήμουν κλειστός και έκανα γαλλικά στο γαλλικό ινστιτούτο και γερμανικά σε τμήμα φροντιστηρίου, όλα καλά ήταν! Στη χειρότερη μπορείς να αναφέρεις ότι έχεις κάτι ψυχολογικό. Αλλά αν αντέχει η τσέπη σου το ιδιαίτερο, ακόμα καλύτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Μπορείς να ρωτήσεις στο Καποδιστριακό αν είσαι από Αθήνα...έχει πολλές γλώσσες και τα δίδακτρα είναι πιο οικονομικά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δε με παιρνει για ιδιαιτερα. Εκτος αυτου, αν ολα πηγαιναν ιδανικα, θα ηταν καλυτερα σε μια ταξη. Αλλα τα πραγματα δεν πανε ποτε ιδανικα. Κοιταξα και στο Καποδιστριακο, ειναι 450 για μη φοιτητες, και δεν τα τσιγγουνευομαι αν ειναι για καλο, αλλα εχω τις ανησυχιες που σας ειπα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Σκέψου ότι δεν πας εκεί για να αρέσεις στον κόσμο, αλλά για να μάθεις μια γλώσσα και ταυτόχρονα να νιώσεις λίγο καλύτερα.
    Αν αρέσεις, θα είναι μπόνους.

    Και γω πήγα για γαλλικά σε τμήμα ενηλίκων πριν κάποια χρόνια και δεν ήταν καθόλου περίεργο να υπάρχουν εκεί άτομα μεγαλυτερης ηλικίας. Είναι κάτι που το κάνεις γιατί το νιώθεις ανεξαρτήτως ηλικίας. Παρεμπιπτόντως και γω πάσχω από κοινωνικό άγχος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δε θα γραφτω πουθενα τελικα. Νιωθω πολυ πεσμενος ψυχολογικα. Απλα αλλη μια χρονια χαμενη απο τωρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Δε θα γραφτω πουθενα τελικα. Νιωθω πολυ πεσμενος ψυχολογικα. Απλα αλλη μια χρονια χαμενη απο τωρα.
    Γιατί όμως? Αν πας σε τμήμα για ενήλικες, ειδικά σε κάποιο από τα επίσημα Ινστιτούτα (Γκαίτε, Γαλλικό, Βρετανικό Συμβούλιο) θα έχει πολύ οκ άτομα και δε θα νιώσεις άσχημα. Άσε που θα έχει και πολλούς μεγάλους σε ηλικία μάλλον. Υπάρχουν πάντως πλέον και μαθήματα μέσω skype που είσαι μόνος σου και δεν πληρώνεις όσο σε ένα ιδιίτερο με φυσική παρουσία

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γιατί όμως? Αν πας σε τμήμα για ενήλικες, ειδικά σε κάποιο από τα επίσημα Ινστιτούτα (Γκαίτε, Γαλλικό, Βρετανικό Συμβούλιο) θα έχει πολύ οκ άτομα και δε θα νιώσεις άσχημα. Άσε που θα έχει και πολλούς μεγάλους σε ηλικία μάλλον. Υπάρχουν πάντως πλέον και μαθήματα μέσω skype που είσαι μόνος σου και δεν πληρώνεις όσο σε ένα ιδιίτερο με φυσική παρουσία
    Δεν ξερω, μου βγαινει μια αρνητικοτητα. Οτι ολα ειναι ματαια, οτι ειναι χαμενος κοπος, οτι δεν εχουν σκοπο. Σα να βρισκομαι σε αδιεξοδο. Ειναι και τα προβληματα της υγειας μου που δε θεραπευονται, ειναι και οι συγγενεις μου που ειναι επικριτικοι στα παντα (εκτος απο το να μην κανω τιποτα), αλλα φοβαμαι οτι πλεον μπορει να εχουν δικιο. Και στο τελος κουραστηκα να πηγαινω κοντρα στη μοιρα. Συνεχεια εμποδια και ανηφορες. Κουραστηκα.

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 25-01-2019, 14:48
  2. Πιο το επομενο βημα???συμβουλες παρακαλω
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-05-2013, 01:58
  3. ΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΗΜΑ.......Κ ΤΙ ΒΗΜΑ...????
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 26-08-2012, 02:00
  4. ρώτα κάτι τον επόμενο
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 835
    Last Post: 24-02-2012, 02:06
  5. 1ο Βήμα...
    By runnerlena in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 07-04-2009, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •