Φοιτητική ζωή στην Αθήνα ή στην Επαρχία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28

    Lightbulb Φοιτητική ζωή στην Αθήνα ή στην Επαρχία;

    Καλησπέρα σας.
    Σαν πρωτοετής φοιτήτρια έχω αυτήν την απορία.Ενώ έχω περάσει στην σχολή της επιλογής μου αλλά στην επαρχία,λόγω οικονομικού προβλήματος η μητέρα μου θέλει να με φέρει στην αντίστοιχη σχολή της Αθήνας εφόσον πληρώ τα κριτήρια της μετεγγραφής .Αλλά σκέφτομαι οτι στην επαρχία υπάρχει και η λύση της φοιτητικής εστίας ώστε να γλιτώσουμε τα έξοδα για το ενοίκιο.Απ΄την άλλη εδω στην Αθήνα έχουμε μια καφετέρια ως οικογενειακή επιχείρηση που μπορώ να βγάζω το χαρτζιλίκι μου,απ'το να πάω σε ένα 'ξένο' περιβάλλον.
    Ποια είναι η γνώμη σας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.
    τι ζωή θέλεις να κάνεις?

    - ηρεμη ή διασκεδαση
    - διαβασμα ή μονο εξω. καριέρα ή απλα παιρνω πτυχίο
    - τι σχολή είανι και πόσο δύσκολη?
    - ο χαρακτηρας σου? περιέγραψέτον
    - απο φιλους πως πας εκει που εισαι τωρα, δηλαδη αθηνα
    - έχεις δικό σου δωμάτιο αθήνα? είναι καλα τα πραματα στο σπιτι?


    φοιτητική εστία δε ξερεις αν θα παρεις, ακομα και αν παρεις φετος, μπορει να τη χασεις αλλη χρονιά, αυτό έχει κάποιο ρίσκο, ενώ αθήνα θα έχεις την ασφάλεια σε αυτό τον παράγοντα.

    Παρότι όταν σπουδαζα σε νησί, πολλοί αθηναίοι γουσταραν τρελα αυτη την ηρεμία , ήταν τοσο ωραία πραγματικα, καμια σχεση με αθηνα. Αλλά και καποιοι που δεν την παλεύαν γιατι είχαν συνηθήσει αλλιως και λεγαν "εδω δεν εχει τιποτα".
    Επαρχία = παρέες χαλαρες, σε σπίτια, βολτες με τα ποδια, ό,τι κάνεις μαθαίνεται. Δεν εχει village, επιλογες απο καφετ. νοσοκομεία σοβαρά (καλα οχι οτι αθηνα είναι καλα ... με 8 ωρες αναμονη στα επειγοντα)
    Αθήνα = δισκέδαση άριστη (αν και θελεις λεφτα), θα έχεις γονεις οποτε δε χρειαζεται να χανεις χρόνο με φαγητό σκουπες ρουχα κτλ αρα καλύτερο για διαβασμα (εκτος αν εχει φασαρια σπιτι)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Sowhat View Post
    Καλησπέρα σας.
    Σαν πρωτοετής φοιτήτρια έχω αυτήν την απορία.Ενώ έχω περάσει στην σχολή της επιλογής μου αλλά στην επαρχία,λόγω οικονομικού προβλήματος η μητέρα μου θέλει να με φέρει στην αντίστοιχη σχολή της Αθήνας εφόσον πληρώ τα κριτήρια της μετεγγραφής .Αλλά σκέφτομαι οτι στην επαρχία υπάρχει και η λύση της φοιτητικής εστίας ώστε να γλιτώσουμε τα έξοδα για το ενοίκιο.Απ΄την άλλη εδω στην Αθήνα έχουμε μια καφετέρια ως οικογενειακή επιχείρηση που μπορώ να βγάζω το χαρτζιλίκι μου,απ'το να πάω σε ένα 'ξένο' περιβάλλον.
    Ποια είναι η γνώμη σας;
    Eπαρχία φυσικά....αλλα εξαρταται κ την πόλη

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    28
    Βόλο!!!!!!

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Τι αποφασισες τελικά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Άλλη η Ελλάς στην επαρχία, άλλη η Ελλάς στη μεγάλη πόλη. Προσωπικά επιλέγω επαρχία!

Similar Threads

  1. Πέρασα σε σχολή στην επαρχία αλλά δεν μπορώ να αποχωρήστω την οικογένεια μου
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 21-01-2018, 00:05
  2. ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑ? ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By Deleted-member-250416b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 21-08-2015, 09:08
  3. Οδοντιατρος στην Αθηνα
    By kalamore in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 10-03-2015, 22:15
  4. Αθήνα vs Επαρχία
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 09-05-2014, 23:22
  5. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •