καταπιεση απο καθηγητη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    desperate70, καλώς ήρθες:)

    δυστυχώς καταλαβαινω την απελπισια σου κ την απογνωση που αισθανεσαι μαλλον να σε πνιγει....Κ ειλικρινα λυπάμαι. Ειχα αναλογες εμπειριες σε ιδιο περιβάλλον. Ξέρω πώς μπορει να ακουστει -μαλλον διαβαστει-αστειο αλλα τα γεγονοτα αυτα που κανουν να πελαγωνεις μπορει να χρησιμευσουν ως ενας καλος οδηγος για το πώς πελαγωνεις κ σε άλλα θεματα.

    Ειναι αληθεια πώς οταν εμεις οι ιδιοι δεν θετουμε τα ορια, τοτε οι άλλοι θα εξαντλησουν καθε περιθώριο δικης μας υπομονης κ καλης θέλησης. Κ γιατι οχι δλδ?Αφου δεν δειχνουμε ξεκαθαρα οτι ενοχλουμαστε. Σωστα? Κι έτσι θα μας φορτώσουν και πολλες ευθυνες που ΔΕΝ εχουμε, και λιγοτερα χρηματα....οσο βλεπουν οτι αντεχουμε, τοσο θα προχωράνε. Εδειξες αληθεια μεχρι που εισαι διατεθειμενος να φτάσεις?

    Γράφεις πώς έχασες παρέες, οικογενεια, προσωπικη ζωή δλδ παει περιπατο.....για το διδακτορικο. Το πιστεύω, εχω κανει τα ιδια...Αληθεια, τί αντιπροσωπεύει αυτο το διδακτορικο για σενα? Τί προσδοκιες έχεις? Κ βέβαια τί τίμημα εχει ολο αυτο το θέμα? Θεωρεις οτι αξίζει τον κοπο τελικα, να φτάσεις στον στοχο οταν στην πορεια απομακρυνθηκες απο ολους κ ολα? Δεν σε κατακρινω, βάζω ερωτηματα που εθεσα κ στον εαυτο μου οταν βρεθηκα στην αντιστοιχη θεση. Σκέψου ομως πώς γίνεσαι κουρελι κ για ποσο ακομα. Βάλε εναν ρεαλιστικο χρονικο στοχο κ μιλα στον καθηγητη σου. Αλλα οχι ως απολογουμενος!!!! Ο gus νομιζω μιλησε ρεαλιστικα.

    Απο κει κ περα τα οικονομικα τερτιπια ειναι γνωστα σ αυτους τους κυκλους. Εγω πληρωθηκα οταν πια ειχα ξεχασει οτι μου χρωστανε λεφτα. Ειναι πραγματικα ανηθικοι!

    Οσο για το τί κ πώς μπορεί να κρινει καποιος την πορεια σου,εδω μεσα κ οχι μονο: δεν νομιζω οτι οφελει να δινεις εξηγησεις. Εσυ ξερεις καλύτερα τί εγινε κ πώς έγινε. Οι άλλοι βλεπουν οτι θελουν κατα πώς τους βολευει συνηθως...Δωσε χωρο μεσα σου στη βοηθεια κ οχι στην επικριτικοτητα...Νομιζω αυτη χρεαζεσαι...Ασε που κανει κ καλυτερη παρεα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Προσπάθησε να ξεπεράσεις την έκφραση \"κοπρόσκυλο\"... ήταν ατύχημα :)

    Ξέρω από ενοχές... ενοχές για δέκα ημέρες διακοπές το καλοκαίρι τη στιγμή που ακόμη και οι σκληρά εργαζόμενοι της σύγχρονης εποχής απολαμβάνουν τουλάχιστον είκοσι μέρες το χρόνο.

    Ένας φίλος έλεγε ότι είμαστε σε άσχημη κατάσταση διότι είμαστε εγκλωβισμένοι στη δική μας φυλακή...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by Ζουζουνάκι
    ΥΠΟΜΟΝΗ, όσο μπορείς υπομονή κάνε τον μ........ μέχρι να τελιεώσεις και ρίξε τουσ μετά μία μούτζα. Θα έρθω για συμπαράσταση. Και ψάξε να βρεις κάποιον νορμάλ εκεί μέσα πάντα υπάρχουν κάποιοι. Εχώ δεχθεί και εγώ πίεση από καθηγητή αλλά άλλου είδους (παρενόχληση) με παρόμοια αποτελέσματα όμως. Καλό κουράγιο!!!!
    Εχω κανει απειρα χρονια υπομονη..αλλα νισάφι πια!!
    Ειναι φανερο οχι σε μονο σε εμενα αλλα και σε αλλους υποψηφιους διδακτορες οτι με εκμεταλλεύονται...ποσο θα κανω υπομονη...Στο τελος μηπως πρεπει να κατσω να με π.. κανονικα, αφου τοσα χρονια το κανουν μεταφορικα???

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by Helena
    Originally posted by rose
    kala eisai 39 kai kaneis akomh didaktoriko?a re koproskyla...
    ωραια απαντηση αυτη μες την ενσυναισθηση!

    και που το ξερεις εσυ η εγω αν οντως ειναι γενημενος το 70?
    αλλα και να ηταν αλλαζει αυτο το γεγονος οτι πολλοι μεγαλοκαθηγηταδες εκμεταλλευονται στον πιο εσχατο βαθμο τους φοιτητες τους?για να μην θυμηθουμε περιπτωσεις καταχρησης δημοσιου χρηματος?(βλεπε παντειος κτλ κτλ?)
    Σε εμενα εχουμε αυτο το «εσχατο».. Αν δεν ειχα πρόβλημα για μετα.. ενας Ευαγγελατος του ελειπε

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by keep_walking
    Εχεις συζητησει μαζι τους για τις οικονομικες δυσκολιες κλπ που περνας πχ στον επικεφαλης ή περιμενεις να φιλοτιμηθουν απο μονοι τους?
    Τι να πω κανονικα επρεπε απο μονοι τους αλλα...ζητω η Ελλαδα.
    Καλα κατι ειπες τωρα....
    Ο δικος μου νομιζει οτι πρεπει να αναπνεω μονο..
    τι θα πει φαι, λογαριασμοι... ??
    Δεν νοείται να δουλευω εκτος....για αυτον.. πολυειπωμενη ιστορια...
    Ο μ.. θελει καποιον μαυρο να του κανει ολη την δουλεια... και οταν βλεπει οτι δεν εισαι 24 ωρες εκει... να τον προσκυνας... κραζει και φωναζει.. «βλέπεται τι ωρα φευγω εγω?» ασχετα αν εχει λιωσει τα χερια στο σερφάρισμα...
    Αν περιμενα απο οικονομικη βοήθεια ...σωθηκα...(διαβασε ιστορια με το ερευνητικο πρόγραμμα). Κανουν τα παντα για να μειωσουν τα χρηματα προς ερευνητές και τα βαζουν ως αναλωσιμα και ταξιδια, οπου κανενα αναλωσιμο δεν καταληγει στο πανεπιστημιο, αλλα στο σπιτι τους...Το ξερω.. γιατι εγω εκανα και τον οικονομικο απολογισμο........των προγραμμάτων...κατι Η/Υ, κατι laptop, κατι φωτογραφικες μηχανές, κατι projector, κατι εκτυπωτές..ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ.. και δεν ειχε κανενα ενδοιασμο να τα βλεπω καθως τα εγραφα....
    Και εννοείτε ταξιδια σε συνεδρια με εργασιες δικες μας....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by keep_walking
    Μμμμ δεν τα διαβασα ολα τους εχεις μιλησει...δεν ξερω ποσα χρονια παιρνει συνηθως το διδακτορικο και ποσο καιρο εισαι εσυ εκει πανω σε αυτο?
    κανονικα θελεις 3-4..αλλα εδω μιλαμε για αλλο φρουτο (εμενα...)

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by weird
    Originally posted by nature
    Πολύ ωραία τα λέει ο gus. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη προσέγγιση. Μάλιστα να τα πεις με στόμφο και σοβαρότητα και με ραντεβού κλεισμένο από πριν για να δώσεις βάρος στο αίτημά σου. Να φανεί ότι είναι κάτι που έχεις σκεφτεί πολύ και όχι μια στιγμή εκνευρισμού. Έστω και αν από μέσα σου θέλεις να τους βρίσεις πατόκορφα, συγκρατήσου. Γιατί μην ξεχνάς, αυτοί έχουν το μαχαίρι, αυτοί έχουν και το καρπούζι. Αν τους τα πεις χύμα και είναι μαλ...ς δεν θα σε αφήσουν να το πάρεις ποτέ.
    Συμφωνώ απόλυτα.

    Ηρθε η ώρα να βγείς απο την απελπισία σου, να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου!
    Τόσα και τόσα έχεις καταφέρει, θα το μπορεσεις κι αυτό :))
    Αρκεί να το έχεις πραμγατικα΄αποφασίσει.

    Εγω το εχω αποφασίσει. Οι αλλοι εχουν το «μαχαίρι»..και με μαχαιρώνουν μεχρι να πεθανω..... στην κυριολεξία!
    Ασχετο: ειχα δει ενα γερακο μια φορα και περιφερόταν μεσα στο χωρο του πανεπιστημιου, και σαρκαστικα ειπα στους φιλους μου «Να ετσι θα ειμαι και εγω... θα ερχομαι γερος ακομη εδω για να παρω το διδακτορικο»
    Προφητικο?

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Εδώ desperate όμως αυτό που λες είναι ξεκάθαρα αυτοεκπληρούμενη προφητεία και όχι σκέτη προφητεία. Καταλαβαίνω κι εγώ αυτά που λες πάρα πολύ καλά. Έχω πάρα πολλούς φίλους που έχουν ταλαιπωρηθεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Αρκετοί από αυτούς έχουν ακόμα μια ζωή μέσα στο άγχος, τη μιζέρια, τη μοιρολατρία. Κάποτε το είχα προσπαθήσει κι εγώ κι εγκατέλειψα γιατί κάθε μέρα ήμουν μέσα στην απογοήτευση και τα νεύρα. Θυμάμαι την πικρία που ένιωθα, πολύ περισσότερο δε όταν ως διδάσκουσα σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού έκανα τη σύγκριση. Όλοι οι έλληνες συνάδελφοι εκεί με ενθάρρυναν με κάθε τρόπο να μην επιστρέψω.

    Χρειάζεται να κάτσεις να σκεφτείς πόσο πολύ θέλεις αυτό το διδακτορικό και αν τόσο με τις υπάρχουσες συνθήκες όσο και με την προσωπικότητα σου θα μπορέσεις να το αποκτήσεις. Είναι πράγματι τόσο καλές οι προοπτικές που ανοίγονται αν κάποια στιγμή το ολοκληρώσεις; Πες ότι σήμερα το είχες στα χέρια σου, πώς φαντάζεσαι ότι θα άλλαζαν τα πράγματα; Είναι ρεαλιστικές προσδοκίες ή ευσεβείς πόθοι; Αν αποφασίσεις ότι αξίζει τον κόπο, μπορείς να αλλάξεις με κάποιον τρόπο τις συνθήκες; Μπορείς να θέσεις ξεκάθαρα όρια;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    desperate , σε ποιο πανεπιστήμιο συμβαίνουν όλα αυτά τα ευτράπελα ?
    Είναι και το διδακτορικό στο ΕΑΠ ?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Desperate, κακώς απολογήθηκες στο βλακώδες σχόλιο περί κοπρόσκυλων. έπρεπε να του το γυρίσεις στα μούτρα. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο ανεκτικός είσαι. Μάλλον επειδή τόσα χρόνια υφίστασαι αυτό τον άνισο εκβιασμό.
    Πιστεύω πως έχεις 4 πιθανούς τρόπους να βγείς από αυτή την κατάσταση.
    1) Να πας στο συνήγορα του Πολίτη, στον Πρύτανη, στον διευθυντή της σχολής, στον Προιστάμενο, στον Διευθυντή του Τομέα, στον Ευαγγελάτο και σε όποιον άλλο μπορεί να τους φοβήσει.
    2) Να εφαρμόσεις την πρόταση του γκας με την πινελιά που της πρόσθεσα με σοβαρό ραντεβου από πριν.
    3) Να το παρατήσεις και να αρχίσεις μία φυσιολογική ζωή.
    4) Να πάρεις όση δουλειά μπορείς από αυτή που έχεις ήδη κάνει και να πας εξωτερικό να συνεχίσεις με μία μικρή αλλαγή στο θέμα.

    Διαλέγεις και παίρνεις.
    Η πρώτη μπορεί όπως σου είπα νωρίτερα να σου γυρίσει μπούμεραγκ.
    Η τρίτη θα σου αφήσει μία πίκρα, ότι έφτασες κοντά στην πηγή και δεν ήπιες νερό. Παρόλο που το διδακτορικό χρει\'άζεται μόνο στην ακαδημαϊκή καρριέρα και στον ΑΣΕΠ, η αίσθηση του ανεκπλήρωτου μετά από τόσο κόπο πιστεύω ότι θα είναι αναπόφευκτη.
    Ακόμα και αν διαλέξεις την τέταρτη πιστεύω πως δεν χάνεις τίποτα πριν αρχίσεις να το ψάχνεις να δοκιμάσεις την 2. Να κερδίσεις μπορεί, να χάσεις όμως τι?
    Όσο αφορά το 4 αν κρίνω από τη δουλειά που έχεις κάνει και από την ευσυνειδησία σου σίγουρα δεν θα πας χαμένος. Στην Αγγλία που γνωρίζω καλύτερα υπάρχουν ένα κάρο υποτροφίες και έμμισθες θέσεις για διάφορα διδακτορικά. Στην Αμερική επίσης τα καλά πανεπιστήμια κάνουν ...πλειοδοσία για να πάρουν καλούς φοιτητές. Πρόσφατα άκουσα για ένα γνωστό μου παιδί ότι του πρόσφερε το Πρίνστον 36.000 δολλάρια το χρόνο για να το προτιμήσει ενώ το Χάρβαρντ 25000 και προτίμησε το Πρίνστον.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by Kleiw
    desperate , σε ποιο πανεπιστήμιο συμβαίνουν όλα αυτά τα ευτράπελα ?
    Είναι και το διδακτορικό στο ΕΑΠ ?
    OXI.. απλα ειχα τελειωσει κατι εκει κατα την διαρκεια του PhD... moria kai psonio

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Σημερα ειχαμε μια μικρη συναντηση η ομαδα...Ξερανε οτι δουλευα μετα και εκατσα μονο μια ωρα.. Φωναζε για διαφορα ασχετα.. και οταν με ρωτησαν
    \"αν μπορω να φτιαξω συντομα κατι το οποιο το χαλασαν εκεινοι... για να κανουν οι φοιτητες την διπλωματικη τους\",
    του ειπα ( με λιγα νευρα μαλλον) \"ΟΧΙ\"..και αμεσως μες την τσατιλα ο καθηγητης λεει..\"ουδεις αναντικαταστατος.. αφου δεν θελεις εσυ\"

    Μετα εφυγα για την δουλεια, αλλα μου ειπαν οτι σχολιαστηκα.. και ξαναπαραπονεθηκαν το \"γιατι δεν παραταω τις υπολοιπες δουλειες αφου γκρινιαζω οτι δεν εχω χρονο για τη -χαμαλοδουλεια του πανεπιστημιου-...... και να ετσι θα εχω χρονο\"
    Ειναι τελειως μ.....!!!
    Νομιζουν οτι θα παρατησω τις δουλειες που μου προσφερουν το προς το ζην για να κανω διπλωματικες φοιτητων?????-

    Τελος.

    Την παρασκευη θα κλεισω ραντεβου, οπως ειπατε παραπανω και θα θεσω ημερομηνια...ληξης....
    Τωρα αυτοι νομιζαν σημερα οτι απλα ειχα νευρα......

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by nature
    Desperate, κακώς απολογήθηκες στο βλακώδες σχόλιο περί κοπρόσκυλων. έπρεπε να του το γυρίσεις στα μούτρα. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο ανεκτικός είσαι. Μάλλον επειδή τόσα χρόνια υφίστασαι αυτό τον άνισο εκβιασμό.
    Πιστεύω πως έχεις 4 πιθανούς τρόπους να βγείς από αυτή την κατάσταση.
    1) Να πας στο συνήγορα του Πολίτη, στον Πρύτανη, στον διευθυντή της σχολής, στον Προιστάμενο, στον Διευθυντή του Τομέα, στον Ευαγγελάτο και σε όποιον άλλο μπορεί να τους φοβήσει.
    2) Να εφαρμόσεις την πρόταση του γκας με την πινελιά που της πρόσθεσα με σοβαρό ραντεβου από πριν.
    3) Να το παρατήσεις και να αρχίσεις μία φυσιολογική ζωή.
    4) Να πάρεις όση δουλειά μπορείς από αυτή που έχεις ήδη κάνει και να πας εξωτερικό να συνεχίσεις με μία μικρή αλλαγή στο θέμα.

    Διαλέγεις και παίρνεις.
    Η πρώτη μπορεί όπως σου είπα νωρίτερα να σου γυρίσει μπούμεραγκ.
    Η τρίτη θα σου αφήσει μία πίκρα, ότι έφτασες κοντά στην πηγή και δεν ήπιες νερό. Παρόλο που το διδακτορικό χρει\'άζεται μόνο στην ακαδημαϊκή καρριέρα και στον ΑΣΕΠ, η αίσθηση του ανεκπλήρωτου μετά από τόσο κόπο πιστεύω ότι θα είναι αναπόφευκτη.
    Ακόμα και αν διαλέξεις την τέταρτη πιστεύω πως δεν χάνεις τίποτα πριν αρχίσεις να το ψάχνεις να δοκιμάσεις την 2. Να κερδίσεις μπορεί, να χάσεις όμως τι?
    Όσο αφορά το 4 αν κρίνω από τη δουλειά που έχεις κάνει και από την ευσυνειδησία σου σίγουρα δεν θα πας χαμένος. Στην Αγγλία που γνωρίζω καλύτερα υπάρχουν ένα κάρο υποτροφίες και έμμισθες θέσεις για διάφορα διδακτορικά. Στην Αμερική επίσης τα καλά πανεπιστήμια κάνουν ...πλειοδοσία για να πάρουν καλούς φοιτητές. Πρόσφατα άκουσα για ένα γνωστό μου παιδί ότι του πρόσφερε το Πρίνστον 36.000 δολλάρια το χρόνο για να το προτιμήσει ενώ το Χάρβαρντ 25000 και προτίμησε το Πρίνστον.
    Μια φορα καποιος τσακωθηκε πολυ σοβαρα με καποιον απο εκει μεσα και εγινε ολοκληρη ιστορια αν θα του δωσουν τη δουλεια του να συνεχισει σε αλλο καθηγητη. Υπηραν δημοσιευσεις..κτλ..εγινε τεραστιο θεμα και τελικα καταφερε να συνεχισει σε ενα αλλο κανοντας επιπλεον ενα ετος δουλεια...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by desperate70
    Σημερα ειχαμε μια μικρη συναντηση η ομαδα...Ξερανε οτι δουλευα μετα και εκατσα μονο μια ωρα.. Φωναζε για διαφορα ασχετα.. και οταν με ρωτησαν
    \"αν μπορω να φτιαξω συντομα κατι το οποιο το χαλασαν εκεινοι... για να κανουν οι φοιτητες την διπλωματικη τους\",
    του ειπα ( με λιγα νευρα μαλλον) \"ΟΧΙ\"..και αμεσως μες την τσατιλα ο καθηγητης λεει..\"ουδεις αναντικαταστατος.. αφου δεν θελεις εσυ\"

    Μετα εφυγα για την δουλεια, αλλα μου ειπαν οτι σχολιαστηκα.. και ξαναπαραπονεθηκαν το \"γιατι δεν παραταω τις υπολοιπες δουλειες αφου γκρινιαζω οτι δεν εχω χρονο για τη -χαμαλοδουλεια του πανεπιστημιου-...... και να ετσι θα εχω χρονο\"
    Ειναι τελειως μ.....!!!
    Νομιζουν οτι θα παρατησω τις δουλειες που μου προσφερουν το προς το ζην για να κανω διπλωματικες φοιτητων?????-

    Τελος.

    Την παρασκευη θα κλεισω ραντεβου, οπως ειπατε παραπανω και θα θεσω ημερομηνια...ληξης....
    Τωρα αυτοι νομιζαν σημερα οτι απλα ειχα νευρα......
    Σημερα Παρασκευη πηγα και βρηκα τον κο επιβλεποντα του ειπα οτι ολα οσα κανουμε εδω με ενδιαφερουν και θα ηθελα να συμμετεχω.. εχοντας μαλιστα και πολλες νεες ιδεες.. αλλα στο χρονικο διαστημα τριων μηνων..(ελπιζω...) πρεπει να εχω τελειωσει.
    Δεν παει αλλο!
    Παρεπιπτωντος βρηκανε ενα παλιο φοιτητη που τον βοηθησα στην διπλωματικη να βοηθησει λιγακι..
    Ακομη δεν ειχε πατησει.. τρεις μερες τωρα...

    Και μου ειπε και τις ατακες:
    1. οτι τωρα θα πρεπει να μαθω να τα δουλευω μονος μου (δεν ξερει πως δουλευει καθε μηχανημα...)...
    2. οτι δεν επρεπε να μιλησω ασχημα στην συναντηση γιατι το ακουσαν οι νεοι φοιτητες... και τι θα σκεφτουνε..

    κατα τ\'αλλα του πηγα και ενα κεφαλαιο...αλλα οσο το κοιταξε..τοσο..το κοταξατε και εσεις...
    Αυτα.. μετα απο δυο βδομαδες.. πιεσης και ξενυχτιου.. παω να πιω ενα ποτακι..τωρα...
    Το δικαιουμαι!!!!!!!!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Kαλησπέρα,
    εύχομαι να απόλαυσες το ποτάκι σου μετά από τόση πίεση. Πόσο όμορφα θα είναι όταν τελειώσεις με αυτό το βραχνά!
    Του εξήγησες το μεγάλο ψυχολογικό και οικονομικό πρόβλημα που σου δημιουργείται από αυτή τη χρονοτριβή?
    Τι περιμένεις τώρα? Πού βρίσκεται τώρα το κόλλημα? Να διορθώσει τα χειρόγραφα? Η σου βάζει να κάνεις και άλλες μετρήσεις, έρευνα κλπ?
    Αχχχχ, τι εφιάλτη μου θύμισες.... Περίμενα ως και 11 μήνες για να διορθώσουν 6 σελίδες!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •