καταπιεση απο καθηγητη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22

    καταπιεση απο καθηγητη

    Έχω τα νεύρα μου με μενα!! Εχω απελπισθεί από την στάση μου, από την ηττοπάθεια και τη δειλία μου.
    Κάνω ένα διδακτορικό πολλά χρόνια σε μια σχολή. Λόγω έλλειψης χρημάτων αναγκαζόμουν να δουλεύω από εδώ και από εκεί σε σχετικές δουλειες, ενώ συγχρόνως έκανα και το διδακτορικό.
    Μέχρι τώρα, έχω αρκετή δουλειά για δυο διδακτορικούς και καλές δημοσιεύσεις. Επιπλέον έχω βοηθήσει- ήδη 7 φοιτητές για διπλωματικές (τις έχω κάνει μάλλον), και δυο μεταπτυχιακούς για το μάστερ τους.
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ με αυτούς που έμπλεξα...

    Παλιότερα περιστατικά:

    Α. Πριν από δυο έτη, ενώ είχα τελειώσει με ένα κεφάλαιο και το είχε διορθώσει ο καθηγητής...εμφανίσθηκε ένας φοιτητής που ήθελε να κάνει διπλωματική μαζί του... Ο ίδιος ο καθηγητής προσπάθησε να κάνει κάτι «βλακείες» για τρεις μήνες και αφού δεν έβγαζε ακρη.. με φώναξε.
    Τότε αποφάσισε ο καθηγητής μου ότι δεν έχω τελειώσει το κεφάλαιο και επί τη ευκαιρία της βοήθειας μου προς το φοιτητή, θα το συμπλήρωνα...
    Όταν του ειπα.. «πως ξαφνικά βρήκατε αυτήν την έλλειψη τώρα που εμφανίσθηκε αυτός ο φοιτητής, αφού θέλετε στην ουσία να τον βοηθήσω εγώ να κάνει και αυτός την διπλωματική του???» και μου έλεγε ότι «όχι κάνεις λάθος» και άλλες μ....

    Β. Είχα κατά καιρούς κάποια ερευνητικά προγράμματος (πολύ λίγα λεφτά), στα οποία στηριζόντουσαν για να μου λένε συνέχεια ότι έχω υποχρέωση να είμαι εκεί...

    Γ. Στηριζόμενοι στην όρεξη και το ενδιαφέρον μου γι' αυτό που έκανα... κολλούσαν και μου αναθέταν πολλά...(στα πλαίσια του διδακτορικού....λέγανε).
    Μια φορά βοήθησα κατά 80 % μαζί με μια άλλη συνεργάτιδα και γράψαμε μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση, όπου θα έπαιρνα σχετικά καλά χρήματα...Όταν την πήραμε...ο μεγαλοκαθηγητης αποφάσισε να περάσει κάτι δικά του έξοδα (Η/Υ κ.α.), όχι στα αναλώσιμα (αυτά τα έφαγε...μετα..), αλλά στους μισθούς (!) και μου ζήτησε να κόψω ΔΠΥ με τα μισά από ό,τι θα έπαιρνα, να δηλώσω ότι τα πήρα, και να του δώσω τα λεφτά να πληρώσει.....
    Του είπα ότι «στο ΔΠΥ γράφω μόνο χρήματα που εγώ ΜΟΝΟ παίρνω, και ότι δεν περίμενα όταν βοηθούσα για το γράψιμο ένα μήνα ότι θα είχα τα μισά από ότι είχαμε πει...Αλλιώς είχα προγραμματίσει τα οικονομικά μου..»
    Θύμωσε τόσο πολύ που με κάλεσε σε απολογία... μαζί με τον άλλο της τριμελούς ( το δεύτερο «φαγοπότι»)....
    Με ρώτησε να του εξηγήσω...γιατί του μίλησα έτσι... και γιατί δεν βλέπω ότι όλοι λειτουργούν ως ομάδα και γιατί σκέφτομαι τον εαυτό μου....
    Τελικά ποιο είναι το αποτέλεσμα....
    Όχι μόνο δεν πήρα τα μισά, αλλά το ¼ ...
    (Δεν έγραψα το ΔΠΥ)

    Τότε ήμουν ράκος ψυχολογικώς, δεν περίμενα να μου την φέρουν ετσι.. αισθανόμουν σαν να είχα... προδοθεί.... από κάποιους που ναι, θεωρούσα ως ομάδα.....

    Δ. Μου ψιλογκρινιαζαν που δούλευα εκτος..παροτι τους είχα πει ότι αν δεν δουλέψω δεν θα μπορώ να ζήσω...ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ!!!

    Αυτοί οι καθηγητές λοιπόν με έχουν αναλάβει...
    Έχω καταλάβει, ειδικά το τελευταίο καιρό ότι ΤΕΛΙΚΑ δεν θέλουν να τελειώσω, για να έχουν ένα χαμάλη να τους κάνει την δουλειά τσάμπα εις ονόματι του διδακτορικού....
    Τώρα που τελείωσε η «χρηματοδότηση» συνεχίζουν να με πιέζουν...
    Τους είχα είχα πει ότι όταν τελειώσουν τα προγράμματα, θα γράψω τα υπόλοιπα του διδακτορικού να τελειωσω..
    Τώρα που δεν έχω καμιά υποχρέωση γιατί συνεχίζουν να μου κολλάνε «ότι εσύ τα ξέρεις καλύτερα, δεν έχουμε άλλον (πράγματι), κάνε αυτό, κάνε εκείνο, κάνε και μια διπλωματική...αλλά μην ξεχνιέσαι να γράφεις κιόλας...»
    ΠΟΤΕ????????????????????????????????????????

    Δεν αντέχω άλλο!!!
    Τόσα χρόνια πίεσης έχω ένα ΣΚ να ξεκουραστώ, να φροντίσω το σπίτι και τον εαυτό μου ...
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΡΑΨΩ? Όταν γυρνάω τις καθημερινές χώμα στις 21.00?
    Έχω χάσει παρέες, δεν βγαίνω έξω, οι γονείς μου στεναχωριούνται κάθε μέρα...έχω χάσει επαγγελματικές ευκαιρίες, έχω βαλτώσει...

    Έχω μια αξιοπρέπεια....Την είχα «ξεχάσει» όταν με πληρώνανε 100-300 το μήνα, αλλά έλεγα « “μπήκα” ξέροντας ότι δεν θα έχω χρήματα, να μην παραπονιέμαι που μου δίνουν κάτι -έστω και αυτά τα ψίχουλα...»

    ΑΛΛΑ δεν αντέχω στην ηλικία που είμαι τώρα να δουλευω..αμισθος....
    Δεν είμαι το ΧΑΛΑΚΙ!!!!!!!!

    Τι να τους πω για να με παρατήσουν στην ησυχία μου να τελειώσω?

    1. Αν εξαφανισθώ από εκεί με την πρόφαση αρρώστιας....δικιάς μου η των γονιών μου), θα το μάθουν από τις άλλες δουλειές που έχω εκτός πανεπιστήμιου...(όπου δεν θέλω να φύγω...θέλω να κρατησω.. επαφή για μετά, με το PhD παίζουν πολλά).
    2. Όσες φορές τους έχω μιλήσει ...κωφεύουν...
    3. Φοβάμαι ότι αν πάω αποφασισμένος για να τους πω ότι θα λείψω δυο μήνες για να τελειώσω... δεν θα μου το δώσουν ποτέ.. λέγοντας ότι τους κρεμασα.. ότι δεν σκέφτομαι την «ομάδα» η ότι ακόμη χειρότερα οι νέες δουλειες είναι μέρος του διδακτορικού μου...(θα θέλουν να το πάω στις 2000 σελίδες...!!!)....
    4. Οι άλλοι καθηγητές ακούν αυτό που τους λένε εκείνοι « ότι εγώ φταιω.., εμείς λέμε να τελειώσει... αλλά δεν». Εγώ είχα πει σε διάφορους που με ρωτούσαν ότι «όταν με βλέπετε εδω..συνεχως... να ξέρετε ότι δεν γράφω...οπότε ποτέ να τελειώσω...»...Αλλά οι καθηγητές είναι σαν τους γιατρούς υποστηρίζει ο ένας τον άλλο...ακόμη και το ψαλίδι να βρεθεί μέσα στο νεκρό ασθενή...
    5. Οι άλλοι καθηγητές αφήνουν σε όλους ένα εύλογο διάστημα να γράψει ο φοιτητής, χωρίς να τον φορτώνουν.....Οι άλλοι συνάδερφοι μου της ομάδας μου ήταν τυχεροί και ήταν σε προγράμματα με ημερομηνία λήξεως, όπου παραδοτέα ήταν τα διδακτορικά, οπότε τέλειωσαν...,μια άλλη συνάδερφος έμεινε έγκυος.... εγώ είχα την γκαντεμιά να πάω άμισθος, χωρίς κάποιο πρόγραμμα εξαρχής...
    6. Σκέφτομαι να τους πω να με αφήσουν ένα χρονικό διάστημα να τελειώσω, αφού αν ασχοληθώ με τα δικές τους δουλειές, δεν θα έχω την αμέριστη προσοχή στις δουλειες αυτές και δεν θα αποδώσω τα μέγιστα, αφού θα σκέφτομαι το διδακτορικό…Κα φυσικό μόλις τελειώσω «μην το είδατε τον Παναή!!!»

    Ίσως να μην έχω καλό λέγειν
    Ίσως να τα «μάζευα» τόσο καιρό εις ονόματι του διδακτορικού...και όταν θα γίνει η έκρηξη να πουν οι άλλοι μα γιατι.. «αφού ήταν τόσο καλό χαλάκι» γιατί τώρα γκρινιάζει...

    Δεν είμαι ο άνθρωπος που λέει ναι σε όλα.
    Στις διάφορες δουλειες που είχα/έχω ήμουν και είμαι καλός υποστηριχτής του εαυτού μου.. και το τι με συμφέρει.. από θέμα απολαβών, προοπτικών και ενδιαφέροντος.....
    Σε μια παλιότερη δουλειά έφυγα μάλιστα μόλις τελείωσε η πρώτη συμβαση..ενω είχα προοπτικές εξελίξεις....αφού δεν άντεξα το βρισίδι του εργοδότη..καθε μέρα!!! ( το είχε χόμπι να τους βρίζει όλους κάθε μέρα)

    Ο κόμπος έφτασε στο χτένι...

    Δεν ξέρετε πόσες φορές έλεγα να τα παρατήσω όλα (ΟΛΑ) και να πάω σε ένα νησί όπου θα κάτσω να γράψω μονός μου με την ησυχία μου!! Αλλά...κάτι τέτοιο είναι αδύνατον....Οι άλλες δουλειές, δεν θα με περιμένουν αν γυρίσω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Τι να σου πω φίλε, κουράγιο. Ελπίζω ότι και αν κάνεις ή ότι και αν γίνει τελικά, να είναι προς όφελός σου. Έχω ζήσει καταστάσεις που \"έπρεπε\" να βρεθώ καθημερινά κοντά σε ανθρώπους που μισούσα, που σιχαινόμουν κάθε λέξη που έβγαινε από το στόμα τους, κάθε κίνησή τους, τον εαυτό μου που υπέμενα αυτό το μαρτύριο, που δεν τους έλεγα ακριβώς τι ένιωθα. Καλή δύναμη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    106
    ΥΠΟΜΟΝΗ, όσο μπορείς υπομονή κάνε τον μ........ μέχρι να τελιεώσεις και ρίξε τουσ μετά μία μούτζα. Θα έρθω για συμπαράσταση. Και ψάξε να βρεις κάποιον νορμάλ εκεί μέσα πάντα υπάρχουν κάποιοι. Εχώ δεχθεί και εγώ πίεση από καθηγητή αλλά άλλου είδους (παρενόχληση) με παρόμοια αποτελέσματα όμως. Καλό κουράγιο!!!!

  4. #4
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391
    kala eisai 39 kai kaneis akomh didaktoriko?a re koproskyla...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by rose
    kala eisai 39 kai kaneis akomh didaktoriko?a re koproskyla...
    rose τι ακριβώς εννοείς? Σε ποιον αναφέρεσαι? Στον desperate ή στους καθηγητές του?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by rose
    kala eisai 39 kai kaneis akomh didaktoriko?a re koproskyla...
    ωραια απαντηση αυτη μες την ενσυναισθηση!

    και που το ξερεις εσυ η εγω αν οντως ειναι γενημενος το 70?
    αλλα και να ηταν αλλαζει αυτο το γεγονος οτι πολλοι μεγαλοκαθηγηταδες εκμεταλλευονται στον πιο εσχατο βαθμο τους φοιτητες τους?για να μην θυμηθουμε περιπτωσεις καταχρησης δημοσιου χρηματος?(βλεπε παντειος κτλ κτλ?)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    kala eisai 39 kai kaneis akomh didaktoriko?a re koproskyla...
    ΧΑ εγω ειμαι 37 και κανω προπτυχιακο για τριτο πτυχιο και δουλευω ταυτοχρονα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχεις συζητησει μαζι τους για τις οικονομικες δυσκολιες κλπ που περνας πχ στον επικεφαλης ή περιμενεις να φιλοτιμηθουν απο μονοι τους?
    Τι να πω κανονικα επρεπε απο μονοι τους αλλα...ζητω η Ελλαδα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μμμμ δεν τα διαβασα ολα τους εχεις μιλησει...δεν ξερω ποσα χρονια παιρνει συνηθως το διδακτορικο και ποσο καιρο εισαι εσυ εκει πανω σε αυτο?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Έχω περάσει μέσα από πανομοιότυπες καταστάσεις...

    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια συζήτηση η οποία θα περιστρέφεται γύρω από την οικονομική αλλά και την ψυχολογική σου κατάσταση. Ανέφερε τους προβληματισμού σου ακόμη και το ενδεχόμενο να εγκαταλείψεις το phd. Τόνισε τους ότι η μοναδική εναλλακτική λύση είναι το τέλος του διδακτορικού. Για να γίνει αυτό πρέπει να απομονωθείς στο σπίτι ώστε να γράψεις με την ησυχία σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πολύ ωραία τα λέει ο gus. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη προσέγγιση. Μάλιστα να τα πεις με στόμφο και σοβαρότητα και με ραντεβού κλεισμένο από πριν για να δώσεις βάρος στο αίτημά σου. Να φανεί ότι είναι κάτι που έχεις σκεφτεί πολύ και όχι μια στιγμή εκνευρισμού. Έστω και αν από μέσα σου θέλεις να τους βρίσεις πατόκορφα, συγκρατήσου. Γιατί μην ξεχνάς, αυτοί έχουν το μαχαίρι, αυτοί έχουν και το καρπούζι. Αν τους τα πεις χύμα και είναι μαλ...ς δεν θα σε αφήσουν να το πάρεις ποτέ.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Διάβασα άλλη μια φορά το μήνυμα σου γιατί όπως σου ανέφερα πολλά από αυτά που περιγράφεις με γυρνάνε χρόνια πίσω θυμίζοντας μου μια μεγάλη πληγή.


    Η ζωή μου άλλαξε... έχω τα προβλήματα μου αλλά πέταξα ένα μεγάλο βάρος....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Gus
    μπράβο σου που ΄μπόρεσες και έλαβες το διδακτορικό μέσα σε τόσες αντιξοότητες εσωτερικές και εξωτερικές.
    Και ακόμα περισσότερο μπράβο που το δοκίμασες, είδες και απήλθες....

    Δηλητηριασμένο περιβάλλον, άνθρωποι με ελαστικές συνειδήσεις, κλίκες, γλειψίματα, επιδεικτική άσκηση εξουσίας και παράλληλες ασκήσεις απώλειας της αξιοπρέπειας..

    Το θεωρώ σπουδαίο που πήρες την κατάσταση στα χέρια σου...

    Ξερεις. κι εγώ απο μικρή ονειρευόμουν να γίνω καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο...

    Μεγαλώνοντας βλέπω οτι το να κάνω διδακτορικό τελικά είναι ισως μια προοπτική που θα απορρίψω εκ των προτέρων.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by nature
    Πολύ ωραία τα λέει ο gus. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη προσέγγιση. Μάλιστα να τα πεις με στόμφο και σοβαρότητα και με ραντεβού κλεισμένο από πριν για να δώσεις βάρος στο αίτημά σου. Να φανεί ότι είναι κάτι που έχεις σκεφτεί πολύ και όχι μια στιγμή εκνευρισμού. Έστω και αν από μέσα σου θέλεις να τους βρίσεις πατόκορφα, συγκρατήσου. Γιατί μην ξεχνάς, αυτοί έχουν το μαχαίρι, αυτοί έχουν και το καρπούζι. Αν τους τα πεις χύμα και είναι μαλ...ς δεν θα σε αφήσουν να το πάρεις ποτέ.
    Συμφωνώ απόλυτα.

    Ηρθε η ώρα να βγείς απο την απελπισία σου, να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου!
    Τόσα και τόσα έχεις καταφέρει, θα το μπορεσεις κι αυτό :))
    Αρκεί να το έχεις πραμγατικα΄αποφασίσει.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    22
    Originally posted by rose
    kala eisai 39 kai kaneis akomh didaktoriko?a re koproskyla...
    ενα μαστερ, διαφορες δουλειες σε ολη την αθηνα εδω και 10 ετη, μια σχολη του ΕΑΠ που τελειωσα, ο στρατος και η μ.. του καθηγητη να με βοηθησει και να μου δωσει ενα σοβαρο θεμα (αλλαξα στα 5 ετη και θεμα διδακτορικου...) περασαν ετσι τα χρονια..
    Παραδεχομαι οτι υπηρχαν καποια καλοκαιρια που δεν αντεξα μεσα στα βιβλια και πηγα διακοπες για 10 μερες....Συγνωμη αλλα μονο κοπροσκυλο δεν ειμαι...

    Εδω σκεφτομαι οτι οτιδηποτε δουλεια και να κανω μετα.. χειροτερη απο θεμα ωρων αποκλειεται να ειναι.....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •