Δεν με αγγίζουν...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232

    Δεν με αγγίζουν...

    Καλημέρα σας οι περισσότεροι με ξέρετε ήδη ότι πάσχω από σχιζοσυναισθηματικη διαταραχή και ήμουν εθισμένος σε σκληρά ναρκωτικά άνοιξα αυτό το νήμα για να μιλήσω για τον χαρακτήρα μου και θέλω γνώμες...
    Η αυτοεκτίμηση μου έχει δύο άκρα όταν νιώθω λίγος συνήθως κλείνονται ώστε να.ην με πάρει κάποιος χαμπάρι αλλά όταν ειμαι στο άλλο άκρο όχι υπεροψία έχω μεγαλομανία κανονική δεν με αγγίζει τίποτα και δεν βλέπω κανέναν έχω την αίσθηση ότι καταφέρνω τα παντα...επίσης λίγο της ζωής που έκανα χειραγωγω ανθρώπους για πλάκα με όποιον τρόπο μπορείτε να φανταστείτε πετάω ενοχές λέω ακραία ψέματα σαγηνευω φοράω μάσκες...ένα παράδειγμα είναι ότι πάντα έβρισκα δουλειά μέσα σε μια εβδομάδα το πολύ και γενικκοτερα κερδίζω τους ανθρώπους....τι φάση παίζει;;;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γεια σου καβ
    Παίζει το ότι είσαι πανέξυπνος και με την ζωή που έκανες το μυαλό σου έχει μάθει να λειτουργεί βρίσκοντας συνεχώς τρόπους να επιβιώνεις με όποιο κόστος.

    Αν σκεφτούμε πως με τις ουσίες αναζητούσες τρόπο να ξεφεύγεις, το ίδιο κάνεις και με τις μάσκες που λες τώρα ή με το να αποκόβεσαι όταν δεν νιώθεις καλά ώστε να μην σε πάρουν χαμπάρι οι άλλοι. Θεωρείς εχθρικό το περιβάλλον; Δείχνεις άνθρωπος που έχεις μεγαλώσει σε περιβάλλον "εχθρικό" ώστε χρειάστηκε να αναπτύξεις τεχνικές για να προστατευτείς. Υπάρχουν στενοί σου άνθρωποι με τους οποίους δεν χρειάζεσαι τις μάσκες;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Γεια σου Ελισάβετ...ελπίζω να είσαι καλά..
    Ναι έχω μεγαλώσει σε εχθρικό περιβάλλον και δεν εμπιστεύομαι εύκολα ακόμα και στους οικείους οικογένεια κτλπ βγάζω συμπεριφορές όπως μνησικακία και απόλυτη χειραγώγηση κάνω ότι θέλω πραγματικά..
    Επίσης ένα περίεργο είναι ότι ενώ είμαι φοβερά αγχωδης σε πολύ σοβαρές καταστάσει τροχαία τσακωμούς κτλπ λειτουργώ ψύχραιμα και χωρίς συναίσθημα αλλά με λογικη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλά αυτό δεν είναι κακό, το αντίθετο. Καλό ειναι να μπορείς να λειτουργείς ψύχραιμα σε τέτοιες καταστάσεις. Πάλι άμυνα είναι αυτό. Φοβασαι ότι θα παρασυρθείς από τα συναισθήματα σου και βάζεις τον αυτόματο και λειτουργείς σαν ρομποτ.

    Εμπιστοσυνη για να νιώσουμε πρεπει να χουμε λαβει κιόλας ως παιδιά. Πχ οι γονείς με εμπιστεύονται αρκετά ώστε να ξέρω πού ειναι τα χρήματα στο σπίτι, αυτό με βοηθάει να γίνω πιο υπεύθυνος ως ενήλικας και αργότερα να εμπιστευτώ κι εγώ άλλους. Αν από τους γονείς σου δεν ένιωθες ποτέ ότι σε εμπιστεύονται ή αν εκείνοι προδιδαν την δική σου εμπιστοσύνη (πχ παιδιά που έχουν εγκαταλειφθεί ή είχαν ελλειπή φροντίδα ή σου φερονταν με τροπο που δεν μπορουσες να προβλέψεις κτλ) τότε θέλει πολύ κόπο για να μπορέσεις να εμπιστευτείς κάποιον. Η εμπιστοσυνη λενε επίσης πως εχει να κάνει με τον πατέρα. Εκείνος συμβολίζει στην οικογένεια την έννοια της ασφάλειας και της εμπιστοσύνης.

    Αν το χεις σε μεγάλο βαθμό αυτό, φαντάζομαι δημιουργει πρόβλημα στις σχέσεις σου και ειδικά στις ερωτικές, εκεί μας βγαίνουν όλα τα κουκούτσια , οπότε πρεπει να το δουλέψεις. Νομίζω ανέφερες κάπου ότι θα ξεκινησεις ψυχοθεραπεία, θα σε βοηθήσει αυτό πολύ να δεις πως μπορείς να το κουμαντάρεις.

    Μνησικακία σε τι θέματα συνήθως;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Ελισάβετ ο πατέρας μου αυτοκτόνησε όταν ήμουν 4 και έχω δεχθεί όλες τις κακοποίησεις εκτός από σεξουαλική...
    Μνησικακία κατά κύριο λόγο τους ρίχνω την ευθύνη που έγινα ηρωινομανης...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Με έστειλες, δεν ξέρω τι να σου πω . Αγκαλια χρειάζεσαι :)

    Για την ευθυνη που λες ισως πρεπει να περασεις κι απο αυτο το σταδιο, του να τους ριξεις την ευθυνη εννοω και να τα βγαλεις απο μεσα σου. Προφανως εχεις πολυ θυμο μαζεμενο και δικαιολογημενα θα πω εγω. Για να μπορεσεις να δεις κ την δικη σου ευθυνη καθαρα, πρεπει να περασεις κ απο αυτο το σταδιο πρωτα. Δεν εισαι κακος ανθρωπος που νιωθεις ετσι, εχεις θυμο και πρεπει να βγει. Αυτο μπορεσεις και το βγαλεις στα πλαισια της ψυχοθεραπειας που ειναι ενα ασφαλες περιβαλλον, σιγα σιγα το πραγμα θα παρει τον δρομο του και θα μπορεσεις να δεις κ τους δικους σου με αλλα ματια. Με τις ελλειψεις που εχουν κ εκεινοι δηλαδη.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    Ελισάβετ ευχαριστώ...τώρα είμαι στο 18 άνω ομαδική ψυχοθεραπεία δραματοθεραπεια και ατομική θεραπεία...για δύο χρόνια και μετά μπορώ να κρατήσω την θεραπεύτρια μου για όσο χρόνο θέλω..ελπίζω να διατηρήσω την καθαρότητα μου και να δουλέψω με τους δαίμονες μου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Στο ευχομαι ολοψυχα ρε συ καβ... αρκετά πέρασες, δεν χρειάζεσαι άλλα.

    Το ότι μπορείς να κρατήσεις την θεραπευτρια για όσο θες μετά είναι πολύ πολύ καλό, κοιτα να το εκμεταλλευτείς δεόντως!

    Πάντως ακούω πολύ καλά λόγια για το 18 άνω, κάνουν καλή δουλειά κι όσο έχεις θέληση και δεσμεύεσαι σε αυτό που κάνεις, όλα καλά θα πάνε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •