Να δοκιμασω τελικα..?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Να δοκιμασω τελικα..?

    Γνωριστηκαμε την ανοιξη σ ενα νησι, οπου προσωρινα δουλευαμε... Απο διαφορετικα μερη κ οι δυο... Εκεινη Θρακη, εγω αθηνα. Επομενη 4ετια προκαθορισμενη κ για τους δυο μας: Εκεινη Β.Ελλαδα/Θρακη, εγω Πατρα... Καναμε πολυ καλη παρεα (2 μηνες περιπου), κ οταν καταλαβα ποσο μου ταιριαζει ειχε πλησιασει πια ο καιρος να αποχωρισω πρωτος απ το νησι...
    Σκεπτομενος οτι δεν προλαβαιναμε να υπαρξουμε σαν ζευγαρι (υπηρχε μπροστα μας 1,5 μηνας μεχρι να φυγω), αλλα οτι θα χαμε αμεσως μετα κ τον βραχνα της αποστασης, της ειπα οτι "μ αρεσεις αλλα... φευγω κ θα μπερδεψει το πραγμα."
    Καταλαβα οτι ειχε κ κεινη ενδιαφερον για μενα, αλλα εκεινη τη στιγμη προβαλα το αρνητικο. Εβγαλα μονος μου τον εαυτο μου εκτος διεκδικησης. Προφανως συμφωνησε μαζι μου οτι οντως θα μπερδεψει το πραγμα κ ειπε να το κρατησουμε στο φιλικο. Εφυγα κ το κρατησαμε ετσι λοιπον. Δεν εκανα καμια προσπαθεια να κερδισω κατι απο κεινην...
    Παντα ηθελα να χω κατι καλο αλλα απο κοντα, οπως κ κεινη το ιδιο μ ειχε πει... Εφυγα τελικα, αλλο μερος,αλλη ζωη κ ομως την σκεφτομαι καθημερινα... Τα βαζω με τον εαυτο μου που παραιτηθηκα ετσι ευκολα. Ηθελα την ευκολια μιας κοπελας απ το ιδιο μερος κ ομως καμια δε μου κανει κλικ, καμια δε μ αρεσει οπως εκεινη η κοπελα...
    Εκτιμησε μ ειχε πει το γεγονος οτι της μιλησα ορθα, κ δεν την κοροιδεψα, αλλα εγω νοιωθω οτι την ξενερωσα-οτι περιμενε μια κινηση απο μενα... Ας εκανα την κινηση να ξεκινησει κατι εστω για αυτον τον 1,5 μηνα κ μετα οπως πηγαινε σκεφτομαι...
    Φανταζομαι αν επιδιωξω να ξαναπαω κοντα της σε καποια αδεια κ να της πω να το δοκιμασουμε εξ αποστασεως θα φαω ακυρο τωρα... Να διατηρησω παλι μια φιλικη επικοινωνια για τα επομενα χρονια κ δεν ξερεις τι γινεται μετα? (Με το σκεπτικο οτι στο μεταξυ μπορει να βρεθει κατι εξησου καλο απο δω που μαι) Μαλλον αυτο θα ταν το πιο safe... Παντως στην παρουσα φαση την σκεφτομαι πολυ. Δεν εχω ξαναπερασει τοσο καλα με αλλη κοπελα... Καμια γνωμη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by peter View Post
    Γνωριστηκαμε την ανοιξη σ ενα νησι, οπου προσωρινα δουλευαμε... Απο διαφορετικα μερη κ οι δυο... Εκεινη Θρακη, εγω αθηνα. Επομενη 4ετια προκαθορισμενη κ για τους δυο μας: Εκεινη Β.Ελλαδα/Θρακη, εγω Πατρα... Καναμε πολυ καλη παρεα (2 μηνες περιπου), κ οταν καταλαβα ποσο μου ταιριαζει ειχε πλησιασει πια ο καιρος να αποχωρισω πρωτος απ το νησι...
    Σκεπτομενος οτι δεν προλαβαιναμε να υπαρξουμε σαν ζευγαρι (υπηρχε μπροστα μας 1,5 μηνας μεχρι να φυγω), αλλα οτι θα χαμε αμεσως μετα κ τον βραχνα της αποστασης, της ειπα οτι "μ αρεσεις αλλα... φευγω κ θα μπερδεψει το πραγμα."
    Καταλαβα οτι ειχε κ κεινη ενδιαφερον για μενα, αλλα εκεινη τη στιγμη προβαλα το αρνητικο. Εβγαλα μονος μου τον εαυτο μου εκτος διεκδικησης. Προφανως συμφωνησε μαζι μου οτι οντως θα μπερδεψει το πραγμα κ ειπε να το κρατησουμε στο φιλικο. Εφυγα κ το κρατησαμε ετσι λοιπον. Δεν εκανα καμια προσπαθεια να κερδισω κατι απο κεινην...
    Παντα ηθελα να χω κατι καλο αλλα απο κοντα, οπως κ κεινη το ιδιο μ ειχε πει... Εφυγα τελικα, αλλο μερος,αλλη ζωη κ ομως την σκεφτομαι καθημερινα... Τα βαζω με τον εαυτο μου που παραιτηθηκα ετσι ευκολα. Ηθελα την ευκολια μιας κοπελας απ το ιδιο μερος κ ομως καμια δε μου κανει κλικ, καμια δε μ αρεσει οπως εκεινη η κοπελα...
    Εκτιμησε μ ειχε πει το γεγονος οτι της μιλησα ορθα, κ δεν την κοροιδεψα, αλλα εγω νοιωθω οτι την ξενερωσα-οτι περιμενε μια κινηση απο μενα... Ας εκανα την κινηση να ξεκινησει κατι εστω για αυτον τον 1,5 μηνα κ μετα οπως πηγαινε σκεφτομαι...
    Φανταζομαι αν επιδιωξω να ξαναπαω κοντα της σε καποια αδεια κ να της πω να το δοκιμασουμε εξ αποστασεως θα φαω ακυρο τωρα... Να διατηρησω παλι μια φιλικη επικοινωνια για τα επομενα χρονια κ δεν ξερεις τι γινεται μετα? (Με το σκεπτικο οτι στο μεταξυ μπορει να βρεθει κατι εξησου καλο απο δω που μαι) Μαλλον αυτο θα ταν το πιο safe... Παντως στην παρουσα φαση την σκεφτομαι πολυ. Δεν εχω ξαναπερασει τοσο καλα με αλλη κοπελα... Καμια γνωμη?
    μα, τι θα σου καλυπτει να διατηρησεις μια φιλικη επικοινωνια;; αφου δεν ειστε φιλοι. ερωτικα την βλεπεις.
    αν εχεις αποφασισει οτι δεν σε νοιαζει η αποσταση, η οτι δεν θα σε πειραξει αν κανετε κατι που δεν θα εχει μεγαλη συνεχεια, ναι, μπορεις να της πεις να το δοκιμασετε.
    ειχες ομως αυτην την ευκαιρια και στο νησι και αποφασισες να το αποφυγεις.
    εχουν αλλαξει δηλαδη οι λογοι που σε εκαναν να μην το επιχειρησεις τοτε;
    δεν σε πειραζει η αποσταση τωρα;

    και τι πειραζει, αν φας ακυρο;
    αν δεν φας αμεσα το ακυρο ομως και σε ρωτησει τι θα γινει με την αποσταση, αφου γι αυτο δεν το προχωρησατε πριν, κατι θα πρεπει να εχεις να της απαντησεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η προσωπική μου άποψη είναι ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ, μην κάνεις κίνηση. Πάει τώρα το πουλάκι, πέταξε. Και η θέση μου για τις σχέσεις από απόσταση είναι δεδομένη. Άλλο να περνάς ωραία όταν ακόμα είσαι σε φάση παρέας με τον άλλο ή φλερτ, άλλο όταν είσαι σε σχέση. Μία σχέση πρέπει να δοκιμαστεί από κοντά και να γνωρίσεις τον άλλο. Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα να έχεις κάνει ήδη σχέση, να τα πας καλά με τον άλλο και να είστε χώρια για ένα προκαθορισμένο λογικό διάστημα και εντελώς άλλο πράγμα να είσαι σε σχέση από απόσταση εξαρχής. Έτσι δεν τον γνωρίζεις τον άλλο. Και πες ότι το δοκιμάζεις για ένα διάστημα... Αν για 4 ολόκληρα χρόνια δεν υπάρχει προοπτική να βρεθείτε από κοντά όπως πρέπει, που ξέρεις αν δεν χαραμίσεις 4 χρόνια σε μία χίμαιρα; Ή πριν περάσουν τα 4 χρόνια θα ρισκάρεις άλλα πράγματα για να βρεθείς κοντά σε κάποιον άνθρωπο που δεν τον έχεις ζήσει και ουσιαστικά δεν τον ξέρεις; Πως θα είσαι σίγουρος για αυτόν; Εγώ έτσι το βλέπω.

    Αν μιλάς και για γνωριμία σεζόν αν κατάλαβα καλά ή είστε σε φάση φοιτητικής ζωής, εντάξει τώρα, να είσαι ειλικρινής. Ένας λόγος παραπάνω. Κάποια στιγμή θα βαρέσει η αγαμία κόκκινο και τόσος νεαρόκοσμος τριγύρω, θα μπεις στον πειρασμό. Κι αν ακόμα δεν υποκύψεις, θα σου μπει η σκέψη ότι κι η άλλη τι κάνει εκεί που είναι τόσους μήνες; Χλωμό να μην μπει το μικρόβιο της καχυποψίας. Αφού δεν την έχεις ζήσει από κοντά να αναπτύξετε πραγματικές σχέσεις εμπιστοσύνης, ένας λόγος παραπάνω.

    Αυτή είναι η γνώμη μου.

  4. #4
    Ευχαριστω για τον χρονο σου ν απαντησεις... Η αληθεια ειναι οτι ειμαι σε μια μεταβατικη περιοδο και δεν εχω ψαχτει ακομα για κατι, οποτε η τελευταια μου καλη αναμνηση ειναι απ αυτην την κοπελα... Το λογικο ειναι αυτο που λες, οτι δεν υπαρχουν πιθανοτητες και δεν αξιζει να επενδυσω. Μια ερωτηση γιατι φαινεσαι οτι το κατεχεις. Ερχεται για μια δουλεια στην Αθηνα σε μια βδομαδα και μου στειλε να βρεθουμε. Υπαρχει περιπτωση να πιστευει οτι μου περασε το ερωτικο συναισθημα κ απλα ας παμε για καφε σαν φιλαρακια η μπορει κατα βαθος να θελει να ακουσει κατι απο μενα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by peter View Post
    Ευχαριστω για τον χρονο σου ν απαντησεις... Η αληθεια ειναι οτι ειμαι σε μια μεταβατικη περιοδο και δεν εχω ψαχτει ακομα για κατι, οποτε η τελευταια μου καλη αναμνηση ειναι απ αυτην την κοπελα... Το λογικο ειναι αυτο που λες, οτι δεν υπαρχουν πιθανοτητες και δεν αξιζει να επενδυσω. Μια ερωτηση γιατι φαινεσαι οτι το κατεχεις. Ερχεται για μια δουλεια στην Αθηνα σε μια βδομαδα και μου στειλε να βρεθουμε. Υπαρχει περιπτωση να πιστευει οτι μου περασε το ερωτικο συναισθημα κ απλα ας παμε για καφε σαν φιλαρακια η μπορει κατα βαθος να θελει να ακουσει κατι απο μενα?
    Φίλε μου εγώ είμαι της άποψης ότι ο άντρας θα πρέπει να παρει το βάρος πάνω του. Πιθανώς να νοιώθει τα ίδια αντικρουόμενα συναισθήματα με εσένα, τις αμφιβολίες κτλ, διαφορετικά δε νομίζω να ασχολιόταν. Λογικά θα την ταλαιπωρούν όλες αυτές οι σκέψεις και τα συναισθήματα και η αναποφασιστικοτητα. Εσύ νομίζω θα πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις συνέχεια, όχι φιλική, να το ξεκαθαρίσεις και αν το θελήσει να το πράξεις χωρίς αν και αμφιβολίες, διαφορετικά δίνεις οριστικό τέλος χωρίς πολλά δράματα και επανασυναντησεις.
    2 επιλογές έχεις και διάλεξε μια, η προχωράς η την απαλλάσσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by peter View Post
    Ευχαριστω για τον χρονο σου ν απαντησεις... Η αληθεια ειναι οτι ειμαι σε μια μεταβατικη περιοδο και δεν εχω ψαχτει ακομα για κατι, οποτε η τελευταια μου καλη αναμνηση ειναι απ αυτην την κοπελα... Το λογικο ειναι αυτο που λες, οτι δεν υπαρχουν πιθανοτητες και δεν αξιζει να επενδυσω. Μια ερωτηση γιατι φαινεσαι οτι το κατεχεις. Ερχεται για μια δουλεια στην Αθηνα σε μια βδομαδα και μου στειλε να βρεθουμε. Υπαρχει περιπτωση να πιστευει οτι μου περασε το ερωτικο συναισθημα κ απλα ας παμε για καφε σαν φιλαρακια η μπορει κατα βαθος να θελει να ακουσει κατι απο μενα?
    Λες στο πρώτο σου μήνυμα ότι υπήρχε ενδιαφέρον και από τους δύο και ότι το συζητήσατε και είδατε ότι δεν υπάρχουν προοπτικές. Το να το συζητάς και να δηλώνεις έτσι και γιουβέτσι, δεν σημαίνει ότι έχεις έναν διακόπτη και αλλάζουν και τα αισθήματα από τη μια στιγμή στην άλλη. Το τι έχει συμβεί από την τελευταία φορά που την είδες δεν μπορούμε να το ξέρουμε, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείτε να βρίσκεστε στη φάση "φιλαράκια" αυτή τη στιγμή. Κοροϊδευόσαστε μεταξύ σας.

    Ο Γιώργος σου έδωσε σωστή συμβουλή στο προηγούμενο μήνυμα, να είστε ξεκάθαροι και να μην παίζετε την κολοκυθιά.

  7. #7
    Υποθετω οτι ειχε κ κεινη ενδιαφερον. Αλλα οταν της ειπα οτι ξερεις μ αρεσεις, αλλα επειδη θα φυγω δε βλεπω να γινεται τιποτα μετα, προφανω την ξενερωσα κ τι μπορουσε να πει? Το οτι συνεχισε παντως μετα απ αυτο να θελει να μιλαμε, να πηγαινουμε για καφε κτλ (οχι τοσο συχνα οσο παλια βεβαια) κ τωρα να συναντηθουμε δε ξερω, αλλα υποθετω εχει ακομα καποιο ενδιαφερον. Αλλιως γιατι να θελει να περνα χρονο μαζι μου? Νομιζει οτι πατησα καποιο κουμπι κ μ εφυγε το ερωτικο ενδιαφερον?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by peter View Post
    Υποθετω οτι ειχε κ κεινη ενδιαφερον. Αλλα οταν της ειπα οτι ξερεις μ αρεσεις, αλλα επειδη θα φυγω δε βλεπω να γινεται τιποτα μετα, προφανω την ξενερωσα κ τι μπορουσε να πει? Το οτι συνεχισε παντως μετα απ αυτο να θελει να μιλαμε, να πηγαινουμε για καφε κτλ (οχι τοσο συχνα οσο παλια βεβαια) κ τωρα να συναντηθουμε δε ξερω, αλλα υποθετω εχει ακομα καποιο ενδιαφερον. Αλλιως γιατι να θελει να περνα χρονο μαζι μου? Νομιζει οτι πατησα καποιο κουμπι κ μ εφυγε το ερωτικο ενδιαφερον?
    πες οτι το εχει το ενδιαφερον.
    τι θα της πεις οταν σε ρωτησει τι θα γινει με την αποσταση;
    υποτιθεται οτι γι αυτο ειχες απομακρυνθει.

  9. #9
    Ηρθε αθηνα για μια δουλεια, εμενε σε μια φιλη της κ οταν βγηκαν βολτα με καλεσε κ μενα. Δεν βρεθηκαμε μονοι μας στο λιγο αυτο διαστημα, αλλα πεταξε καποιες φορες καποια λογια που δεν καταλαβα γιατι τα πε. ''Αντε να ρθουμε κ σπιτι σου μια μερα να μας γυρισεις στα μερη σου'' ''μου φαινεται θα ρθω κ γω αθηνα τελικα για δουλεια να σας εχω κ παρεα'' κτλ Πιστευει πραγματικα οτι γυρισα τον διακοπτη κ τα λεει τοσο χαλαρα? Θελει να αφηνει παραθυρακια για να γινει κατι στο μελλον? Μεχρι κ φωτο μας ανεβασε στα σοσιαλ. Φευγωντας μου πε οτι κατα τα χριστουγεννα θα ξαναρθει κ με προετρεψε να την επισκεπτω κ γω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by peter View Post
    Ηρθε αθηνα για μια δουλεια, εμενε σε μια φιλη της κ οταν βγηκαν βολτα με καλεσε κ μενα. Δεν βρεθηκαμε μονοι μας στο λιγο αυτο διαστημα, αλλα πεταξε καποιες φορες καποια λογια που δεν καταλαβα γιατι τα πε. ''Αντε να ρθουμε κ σπιτι σου μια μερα να μας γυρισεις στα μερη σου'' ''μου φαινεται θα ρθω κ γω αθηνα τελικα για δουλεια να σας εχω κ παρεα'' κτλ Πιστευει πραγματικα οτι γυρισα τον διακοπτη κ τα λεει τοσο χαλαρα? Θελει να αφηνει παραθυρακια για να γινει κατι στο μελλον? Μεχρι κ φωτο μας ανεβασε στα σοσιαλ. Φευγωντας μου πε οτι κατα τα χριστουγεννα θα ξαναρθει κ με προετρεψε να την επισκεπτω κ γω...
    μπορει μετα τις συζητησεις σας να σε τοποθετησε στις "φιλιες" και γι αυτο μιλαει ετσι.
    μπορει να θεωρει οτι μετα απο αυτα που της εχεις πει, ΕΣΥ την τοποθετησες στις φιλιες και δεν θελει να εκτεθει.
    μπορει και να συμβαινει κατι απ τα παραπανω και παραλληλα να αφηνει παραθυρακια μηπως γινει κατι "αλλο" αργοτερα.
    μπορει να βρεξει, μπορει και να χιονισει.
    τι να σου πω; αν ρωτας εμας αντι να ρωτησεις εκεινην, θα παιζουμε την κολοκυθια...

Similar Threads

  1. Αν δοκιμασω θα εξαρτηθω...?
    By Ceasar in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 20
    Last Post: 04-10-2020, 02:08
  2. Αξίζει να δοκιμάσω?
    By andy87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-10-2020, 01:52
  3. τελικα
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-2017, 17:26
  4. Τελικά...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2017, 22:07
  5. Υπερβολικο αγχος που καποιες φορες οδηγει σε καταθλιψη-Αξιζει να δοκιμασω φαρμακα?
    By stresarismenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-2015, 09:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •