Πρόβλημα με το στομάχι μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45

    Πρόβλημα με το στομάχι μου

    Καλησπέρα εδώ και μισό περίπου χρόνο δεν μπορώ να φάω μεγάλη ποσότητα φαγητού. Αν φάω κανονικά νιώθω φούσκωμα στο στομάχι μου και δεν μπορώ να χωνέψω με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φάω όσο θέλω έχω περάσει μια ερωτική απογοήτευση αλλά είμαι σε φάση που έχω αρχίσει σιγά σιγά να το ξεπερνάω τι να κάνω;

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Pithikos View Post
    Καλησπέρα εδώ και μισό περίπου χρόνο δεν μπορώ να φάω μεγάλη ποσότητα φαγητού. Αν φάω κανονικά νιώθω φούσκωμα στο στομάχι μου και δεν μπορώ να χωνέψω με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φάω όσο θέλω έχω περάσει μια ερωτική απογοήτευση αλλά είμαι σε φάση που έχω αρχίσει σιγά σιγά να το ξεπερνάω τι να κάνω;
    Καλησπέρα! Εχεις πάει σε γαστρεντερολογο?
    Και εγώ είχα τέτοια θέματα πήγα στον γιατρό έκανα γαστροσκοπηση και τελικά είχα παλινδρομηση.
    Σε άλλους παρουσιάζεται με φούσκωμα, άλλους αναγούλα καούρες κτλ..
    Για εμένα ήταν πολύ δυσάρεστο υπήρχαν βραδιά που δεν μπορούσα να κοιμηθώ αλλά με αγωγή μετά από ένα δίμηνο είμαι μια χαρά..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45
    Έχω πάει και δεν μου έχει βρει τίποτα
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλησπέρα! Εχεις πάει σε γαστρεντερολογο?
    Και εγώ είχα τέτοια θέματα πήγα στον γιατρό έκανα γαστροσκοπηση και τελικά είχα παλινδρομηση.
    Σε άλλους παρουσιάζεται με φούσκωμα, άλλους αναγούλα καούρες κτλ..
    Για εμένα ήταν πολύ δυσάρεστο υπήρχαν βραδιά που δεν μπορούσα να κοιμηθώ αλλά με αγωγή μετά από ένα δίμηνο είμαι μια χαρά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Κι εγώ έχω πρόβλημα με το στομάχι μου, ναυτία, ανορεξία, παλλινδρομηση. Την παλλινδρόμηση την έδειξε η δεύτερη γαστροσκόπηση που έκανα. Υπέρηχο άνω κοιλίας έχεις κάνει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Όταν αγχωνομαι , δεν μπορώ να φάω καλά, το στομάχι μου είναι σαν να το έχουν φουσκωσει με τρόμπα και ας είναι έξι ώρες άδειο ενώ όλα τα φαγητά μου φαίνονται πως έχουν γεύση σολας το έχετε νιώσει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Το στομάχι είναι ο δευτερος εγκεφαλος μην τον υποτιμας.

    Και όταν λες θελω να φαω μεγαλη ποσοτητα; Δεν εννοω να μας πει τι τρως, απλα μεγαλυτερη σε σχεση με πριν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Το στομάχι είναι ο δευτερος εγκεφαλος μην τον υποτιμας.

    Και όταν λες θελω να φαω μεγαλη ποσοτητα; Δεν εννοω να μας πει τι τρως, απλα μεγαλυτερη σε σχεση με πριν;
    Ήδη έχασα δύο κιλά και είμαι αδύνατη παίρνω 1000 με 1200 θερμίδες την μέρα το προσπαθώ απαραιτητα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Και εμένα το στομάχι μου είναι χάλια έτσι και περνάω άγχος. Έφαγα φασόλια τη Δευτέρα και ακόμα να συνέλθω. Άλλες φορές όμως τρώω φασολάδα σερί δύο μέρες και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Έχεις δοκιμάσει να πιεις χαμομήλι το βράδυ πριν ξαπλώσεις και πράσινο τσάι μετά το φαγητό?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Και εμένα το στομάχι μου είναι χάλια έτσι και περνάω άγχος. Έφαγα φασόλια τη Δευτέρα και ακόμα να συνέλθω. Άλλες φορές όμως τρώω φασολάδα σερί δύο μέρες και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Έχεις δοκιμάσει να πιεις χαμομήλι το βράδυ πριν ξαπλώσεις και πράσινο τσάι μετά το φαγητό?
    Όχι φίλε μου με το γαλα ηρεμω καλύτερα . Αν δω και συνέχιζω να χάνω παλι κιλά θα πάω σε γαστρεντολογο αν και είναι καθαρό άγχος , δεν μου φτάνει πια το αντικαταθλιπτικο και ξανακανω ανορεξία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Καταλαβα, ενας αλλος τροπος χωνεψεις ειναι το περπατημα εστω 5 λεπτακια. Η ενεργεία που περνεις είναι καλα βεβαια αναλογα με τις αναγκες σου, την δουλεια σου, τη διατροφη σου.

    Και μενα με βοηθαει το γιαουρτι με ηρεμει.

    Μην περιμενεις πολυ για τον γαστρεντερολογο γιατι θα εχεις και την αναμονη του ραντεβου καποιες μερες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Καταλαβα, ενας αλλος τροπος χωνεψεις ειναι το περπατημα εστω 5 λεπτακια. Η ενεργεία που περνεις είναι καλα βεβαια αναλογα με τις αναγκες σου, την δουλεια σου, τη διατροφη σου.

    Και μενα με βοηθαει το γιαουρτι με ηρεμει.

    Μην περιμενεις πολυ για τον γαστρεντερολογο γιατι θα εχεις και την αναμονη του ραντεβου καποιες μερες.
    Τα ίδια θα μου πει έχω ξαναπάει να ρυθμισω τα φάρμακα της κατάθλιψης που περνώ, είναι καθαρά ψυχοσωματικο. Είμαι 52 κιλά δεν θέλω να χάσω αλλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    106
    Και εγώ έχω πολλά ρεψίματα
    Και εχθές έκανα εμετό δεν έχω όρεξη για φαγητό
    Εδώ και 15 μέρες έχω ξεκινήσει αντικαταθλιπτικα

Similar Threads

  1. Στομαχι
    By Giannisk91 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2019, 04:20
  2. Προβλήμα με το στομάχι!!!
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 09-05-2018, 20:58
  3. άγχος και στομάχι
    By Deleted-member121016 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-2016, 23:29
  4. Πονος στο στομαχι
    By teo13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 22-05-2008, 02:23
  5. Προβλημα στο στομαχι, αγχος, πανικος καταθλιψη και αλλα διαφορα.....
    By Mario_Lemon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2007, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •