Κοινωνικο αχγος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5

    Κοινωνικο αχγος?

    Καλησπέρα
    Γράφω πρώτη φορά
    Λοιπόν αντιμετωπίζω το εξής πεοβλημα,όταν εκτίθεμαι μπροστά σε κόσμο πχ παρουσία εργασίας με πιάνει τρέμουλο δεν μπορώ να μιλήσω δηλαδη βγαίνει με το ζόρι η φωνή και με πιάνει ταχυπαλμια.και σε άλλα χαζά θέματα πχ στην οδήγηση αν είναι άλλοι αγχώνομαι με.αποτελεσμα να μην οδηγαω
    Ξέρω ότι ειναι χαζό ξέρω ότι είναι μεσ το μυαλό μου αλλά θέλω να σταματήσει
    Γενικά στη ζωή μου είμαι κοινωνικό άτομο με όσους ξέρω αλλά και κάποιον ξένο να γνωρισω δεν ντρέπομαι καθολου
    Έχω σχέση και γενικά με τις γυναίκες είχα πιο παλια αχγος και ντρεπόμουν αλλά το ξεπέρασα.
    Δουλεύω και είμαι και απ' τους καλούς της δουλειάς μου δηλαδή δε φοβάμαι να πάρω πρωτοβουλίες η ευθύνες ίσα ίσα μου αρέσει κιολας,έχω δουλέψει και ως σερβιτόρος που είσαι μες στον κόσμο και δεν είχα θεμα μόνος στην αρχή ντρεπομουν λίγο
    Θέλω να το ξεπεράσω είναι κρίμα να περιοριζεσαι για τόσο χαζά πράγματα το.λεω και για τα υπόλοιπα παιδιά που διάβαζα πριν που αντιμετωπίζουν πιο δύσκολες καταστασεις.
    Έχουν όλοι δικαίωμα στο να ζήσουν όμορφα
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Με "αγγιξαι" το κειμενο σου ! οχι τοσο για το θεμα και την συγκεκριμενη παθηση αλλα για την αισθηση που βγαζει. Διαβαζω εναν αγνωστο να εχει την ντροπαλοτιτα κι ταυτοχρονα να ευχετε σε ολους να ξεπερναν τα προβληματα τους! αληθεια, υπαρχει πιο καλος συνδιασμος που να δειχνει με αθωο τροπο ποσο καλη ψυχη εχεις? Σε μια εποχη οπου ο ενας βγαζει το ματι του αλλου, σε μια εποχη οπου στην συγκεκριμενη φαση που αναφερεις αν ηταν αλλος μπορει να ανεβαιναι να μιλησει κι ας μην το ξερε καλα!, γραφω καλα λογια για σενα φιλεμου διοτις δεν αναζητας το θρασσος αλλα απλα το θαρρος μπρος σε κοσμο.Ειναι κριμας οπου η συγχρωνη καπιταλιστικη κοοινωνια το θεωρει ανηκανοτιτα ! αντι να το βλεπει αρετη! ναι, αρετη διοτις δεν ειναι ασθενεια ειναι ντροπη και ταπεινοτητα! ας ηταν ετσι τα 2/5 του κοσμου .
    Οσον αφορα για την λυση του προβληματος σου φιλε μου υπαρχουν και φαρμακα, οπως το λιρικα.Ηπαρχουν και τα φαρμακα αντιμετοπισης κοινωνικης φοβιας (με η χωρις κρισεις πανικου) τα Παροξετινη ,Σερτραλινη(δεν βαζω μαρκες ,διοτις καθε γιατρος εχει την δικη του χαχα Ρ¨) ,το μονο που θα στο πω με μαρκα ειναι το Ριμερον(Μιρταζαπινη)αφου ειναι πασιγνωστο, αυτο θα παρεις στην αρχη ενα καθε πρωι.Η δοσολογια ειναι σχετικη οπως και ο χρονος δρασης τους, μην περιμενεις να δεις αποτελλεσματα πριν τον μηνα.
    Υπαρχουν πολλες κατηγοριες φαρμακων ,οπως τα τρικικλικα αντικαταθληπτικα, τα Νοραδρενεργικα κ.α. Το θεμα ειναι να τα παρεις με σκοπο μοναχα το προβλημα που εχεις και οχι για να σε "αναιβαζουν"η να σου δωσουν ενεργεια, οπως θα πρεπει να εχεις στο νουσου κι να παρατηρεις τις οποιες παρενεργειες τους.
    Τα παραπανω οπως καταλαβαινεις ειναι η δικη μου γνωμη ,βαση της εμπειριας μου και των γνωσεων μου,(αφου σκεφτομαι να κανω επισκεψεις σε οποιον εχει ψυχικες ασθενειες , με πολυ πιο χαμηλες τιμες! ¨) ,με συνεχεις παρακολουθηση-οχι σαν τους γιατρους με διπλομα οπου σου λενε "ελα σε κανα μηνα",ενω εγω θα παρεχω κι επισκεψη στο σπιτι,ΧΑΧΑΧΑΧΑ ¨) το ποβλημα θα ναι στην συνταγογραφιση ¨) ,αλλα στην Ελλαδα ,,,, Η ψυχιατρικη δεν εχει νιστερια και χειρουργια,δεν εχει ναρκωσεις και αμεση επαφη με τον ασθενη και το σωμα του.Δεν εχει "εργαστηρια" Σε αντιθεση με την ορθωπεδικη π/χ/ εχει δοκιμαστικη εφαρμογη δλδ παιρνει ο ασθενης ενα φαρμακο , αν δεν υπαρξει αποτελεσμα πανε σε αλλο φαρμακο και ου το καθς εξεις. Απο την αλλη ,θεωριτικα δλδ υπαρχει η ψυχολογια οπου κι αυτη με τις ραγσαιες της εξεληξεις εχει "κοψει"μεγαλη μεριδα στις θεραπειες.
    Θεματοθετη ,θα σου λεγα να επισκεφτεις εναν ψυχιατρο με χαρτι -σε αντιθεση με εμενα οπου μπορει να ξερω πιο πολλα σε καποιες ασθενειες! χαχα. Ευχομαι με το χιουμορ μου να σου φτιαξα την διαθεση χωρις φαρμακα, αρα ειμαι και εν ολιγις ψυχολογος, αχαχαχα.

    Υ.Γ. ευχομαι να εγινα κατανοητος ο τροπος γραφεις μου ,να μην υπαρξουν περιεργες φωνες ,οπως την γνωστη αγνωστη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
    Αλλά δεν παίζει να πάρω φαρμακα..θα τα καταφέρω έτσι

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Alex100 View Post
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
    Αλλά δεν παίζει να πάρω φαρμακα..θα τα καταφέρω έτσι
    Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου! εξαλου ,οι πιο πολλοι θεραπευτες αυτο πηστευουν .Το σωστο ειναι να εξαντλησεις τις πιο απλες κι ανοδινες μεθοδους .Θα μπορουσες για αρχη να κανεις κατι σαν προβα με μερικους φιλους σου φωναξε τους , και μαζευτητε σπιτι ενος φιλου σου, προσπαθησαι να φτιαξεις τον χωρο προχειρα σαν να εισαι στη δουλεια σου !,καλο θα ειναι οι φιλοι σου να το παιζουν σοβαροι ετσι,χαχα.
    Μια αλλη λυση ειναι το αλκοολ , οντως σου λυνει την γλωσσα! Υπαρχουν και αλλοι τροποι πριν φτασεις στη τελευταια λυση, στα φαρμακα!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Καλά το αλκοόλ έχει βοηθήσει αρκετές φορές χαχα..πριν παρουσιάσω πτυχιακή ήπια 3 μπυρακια και πήγαινε η γλώσσα ροδανι χαχα..απλά νευριάζω γιατί είναι πολύ χαζό πρόβλημα και δεν αξίζει να σε ταλαιπωρεί δηλαδή καλύτερα να γίνεις ρεζίλι π λέει ο λόγος 2-3 φορές παρά να σε ταλαιπωρεί μια ζωή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μου θυμίζεις πάρα πολύ τον εαυτό μου όταν ήμουν στην ηλικία σου. Δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, το να έχεις τρακ σε κάποιες καταστάσεις δεν είναι κάτι τρομερό. Με την έκθεση σε κόσμο και σε αυτά που σε φοβίζουν, σιγά σιγά τα απομυθοποιείς και τα ξεπερνάς. Επίσης με τα χρόνια και τις εμπειρίες που αποκτάς στη ζωή σου, αποκτάς μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, απομυθοποιείς κάποιες καταστάσεις, τις χειρίζεσαι καλύτερα και φεύγει το τρακ και το άγχος. Μιλάς για πτυχιακή, οπότε δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ή αν θα έχεις πολλές ευκαιρίες να κάνεις π.χ. παρουσίαση μπροστά σε κόσμο, πάντως άσε τα αλκοόλ και τις βλακείες, όσο πιο πολλές φορές χρειαστεί να εκτεθείς σε κοινό, τόσο θα το συνηθίζεις. Για την οδήγηση, αν μόνος σου τα πας μια χαρά, μην προβληματίζεσαι. Αν είναι κάποιος που σε κάνει να αισθάνεσαι πιο άνετα, έχε αυτόν συνοδηγό για αρχή. Κι όσο πιο καλά τα πας και αισθάνεσαι σιγουριά για τον εαυτό σου, τόσο πιο άνετα θα αισθάνεσαι να έχεις μέσα στο αμάξι τον οποιονδήποτε Αν σου τα πρήζουν, κόψ'τους τον αέρα. Απέφυγε ανθρώπους που σε εκνευρίζουν συνέχεια. Ήμουν η μόνη από όλα τα άτομα που δίναμε εξετάσεις εκείνη τη μέρα που πήρε δίπλωμα με την πρώτη, ήμουν αρκετά καλή οδηγός κι όμως, λίγες μέρες μετά ένα συγγενικό μου πρόσωπο -άθελά του- μου έκανε τόσες παρατηρήσεις και μου έσπασε τόσο τα νεύρα και το ηθικό, που λίγο μετά δεν ξαναέπιασα τιμόνι στα χέρια μου για χρόνια - δεν μου πολυχρειαζόταν κιόλας. Ο συγχωρεμένος ο παππούς μου που ήταν και γαμώ τα άτομα και είχαμε απίστευτη επικοινωνία με έκανε να οδηγήσω ξανά και πάλι καλά, αλλιώς ακόμα θα έπρεπε να βασίζομαι σε άλλους ή σε ταξί να με πηγαινοφέρνουν όταν προέκυπτε ανάγκη... Μην μασάς, δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Και εγω ειμαι ετσι, αν και καπως χειροτερα ημουν παλια, αλλα οσο αγχος εχω με τον κοσμο αλλο τοσο με τις γυναικες. Οι γυναικες που θα ηθελα να κανω κατι μαυτες για μενα ειναι στοχος απλησιαστος εκτος και αν ειμαι λιωμα απο το αλκοολ σε σημειο που να πρεπει να μπουσουλησω για να κινηθω. Ουτε με ζαναξ καταφερα να κανω κατι με μια που γνωρισα στο ιντερνετ και βρεθηκαμε απο κοντα, με 1,5mg χωρις ανοχη παλι αγχος ειχα μεχρι που με πηρε ο υπνος στα μμμ αφου εφυγα!
    Στην οδηγηση που λες και γω το εχω αυτο το θεμα, αλλα δεν με σταματαει απο το να οδηγαω. Σκεφτομαι πως ειμαι σφραγισμενος στο κουβουκλιο μου δλδ το ΙΧ και δεν εχω επαφη με κανενα! Και αμα φοραω και γυαλια ηλιου κομπλε! Οποτε σκεψου το καπως ετσι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μου θυμίζεις πάρα πολύ τον εαυτό μου όταν ήμουν στην ηλικία σου. Δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, το να έχεις τρακ σε κάποιες καταστάσεις δεν είναι κάτι τρομερό. Με την έκθεση σε κόσμο και σε αυτά που σε φοβίζουν, σιγά σιγά τα απομυθοποιείς και τα ξεπερνάς. Επίσης με τα χρόνια και τις εμπειρίες που αποκτάς στη ζωή σου, αποκτάς μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, απομυθοποιείς κάποιες καταστάσεις, τις χειρίζεσαι καλύτερα και φεύγει το τρακ και το άγχος. Μιλάς για πτυχιακή, οπότε δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ή αν θα έχεις πολλές ευκαιρίες να κάνεις π.χ. παρουσίαση μπροστά σε κόσμο, πάντως άσε τα αλκοόλ και τις βλακείες, όσο πιο πολλές φορές χρειαστεί να εκτεθείς σε κοινό, τόσο θα το συνηθίζεις. Για την οδήγηση, αν μόνος σου τα πας μια χαρά, μην προβληματίζεσαι. Αν είναι κάποιος που σε κάνει να αισθάνεσαι πιο άνετα, έχε αυτόν συνοδηγό για αρχή. Κι όσο πιο καλά τα πας και αισθάνεσαι σιγουριά για τον εαυτό σου, τόσο πιο άνετα θα αισθάνεσαι να έχεις μέσα στο αμάξι τον οποιονδήποτε Αν σου τα πρήζουν, κόψ'τους τον αέρα. Απέφυγε ανθρώπους που σε εκνευρίζουν συνέχεια. Ήμουν η μόνη από όλα τα άτομα που δίναμε εξετάσεις εκείνη τη μέρα που πήρε δίπλωμα με την πρώτη, ήμουν αρκετά καλή οδηγός κι όμως, λίγες μέρες μετά ένα συγγενικό μου πρόσωπο -άθελά του- μου έκανε τόσες παρατηρήσεις και μου έσπασε τόσο τα νεύρα και το ηθικό, που λίγο μετά δεν ξαναέπιασα τιμόνι στα χέρια μου για χρόνια - δεν μου πολυχρειαζόταν κιόλας. Ο συγχωρεμένος ο παππούς μου που ήταν και γαμώ τα άτομα και είχαμε απίστευτη επικοινωνία με έκανε να οδηγήσω ξανά και πάλι καλά, αλλιώς ακόμα θα έπρεπε να βασίζομαι σε άλλους ή σε ταξί να με πηγαινοφέρνουν όταν προέκυπτε ανάγκη... Μην μασάς, δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα.
    Τώρα θα ξεκινήσω μεταπτυχιακό οπότε θα χρειαστεί ξανά.καλα και εγώ προσπαθώ να τα απομυθοποιω γιατί ξέρω ότι δεν είναι τίποτα στην ουσία ξέρω ότι αγχώνομαι ότι θα φανεί ότι αγχώνομαι άστα να πανε..με.την οδήγηση είχα θέμα επειδή έπρεπε στην δουλειά να οδηγήσω και δεν ήξερα καλά κ υπήρχε πολύ πίεση και η οδήγηση θεωρώ πως δεν είναι κάτι που δεν κάνεις αν δεν είσαι σίγουρος τόσο για σένα όσο και για τους απέναντι σου..σίγουρα μόνος μου θα τα καταφέρω γενικά έχω ικανότητες οι οποίες όταν αγχώνομαι μειώνονται κ νευριάζω.τεσπα ευχαριστώ πάντως με βοηθησες Μ αυτά που μου πες..Ακαι τώρα τα έχεις ξεπεράσει όλα αυτά ?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Και εγω ειμαι ετσι, αν και καπως χειροτερα ημουν παλια, αλλα οσο αγχος εχω με τον κοσμο αλλο τοσο με τις γυναικες. Οι γυναικες που θα ηθελα να κανω κατι μαυτες για μενα ειναι στοχος απλησιαστος εκτος και αν ειμαι λιωμα απο το αλκοολ σε σημειο που να πρεπει να μπουσουλησω για να κινηθω. Ουτε με ζαναξ καταφερα να κανω κατι με μια που γνωρισα στο ιντερνετ και βρεθηκαμε απο κοντα, με 1,5mg χωρις ανοχη παλι αγχος ειχα μεχρι που με πηρε ο υπνος στα μμμ αφου εφυγα!
    Στην οδηγηση που λες και γω το εχω αυτο το θεμα, αλλα δεν με σταματαει απο το να οδηγαω. Σκεφτομαι πως ειμαι σφραγισμενος στο κουβουκλιο μου δλδ το ΙΧ και δεν εχω επαφη με κανενα! Και αμα φοραω και γυαλια ηλιου κομπλε! Οποτε σκεψου το καπως ετσι.
    Είναι πολύ πιο απλό απ'.οτι φανταζεαια..γνώμη μου κάνε κάτι με μια σχετικά εύκολη επιλογή μόνο και μόνο για να εξικοιωθεις και να δεις ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το σκέφτεσαι το ξέρω είναι λιγο κακό αυτό αλλά αν σε ενοχλεί κανείς ότι περνάει απ' το χέρι σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Alex100 View Post
    Τώρα θα ξεκινήσω μεταπτυχιακό οπότε θα χρειαστεί ξανά.καλα και εγώ προσπαθώ να τα απομυθοποιω γιατί ξέρω ότι δεν είναι τίποτα στην ουσία ξέρω ότι αγχώνομαι ότι θα φανεί ότι αγχώνομαι άστα να πανε..με.την οδήγηση είχα θέμα επειδή έπρεπε στην δουλειά να οδηγήσω και δεν ήξερα καλά κ υπήρχε πολύ πίεση και η οδήγηση θεωρώ πως δεν είναι κάτι που δεν κάνεις αν δεν είσαι σίγουρος τόσο για σένα όσο και για τους απέναντι σου..σίγουρα μόνος μου θα τα καταφέρω γενικά έχω ικανότητες οι οποίες όταν αγχώνομαι μειώνονται κ νευριάζω.τεσπα ευχαριστώ πάντως με βοηθησες Μ αυτά που μου πες..Ακαι τώρα τα έχεις ξεπεράσει όλα αυτά ?
    Alex100, έχεις στη σχολή σου γενικά παρουσιάσεις είτε ατομικές είτε ομαδικές; Αν ξαφνικά σου ζητάνε μια φορά στον ένα χρόνο ή στα 4 χρόνια ξέρω κι εγώ να κάνεις μία παρουσίαση, είναι λογικό να μην είσαι εξοικειωμένος. Εγώ από μικρή αισθανόμουν πολύ τρακ σε κόσμο, σκέψου ότι μέχρι να τελειώσω την πέμπτη δημοτικού ότι ποίημα σε γιορτές και τέλος χρονιάς ήταν να πω, δεν έβγαινα ποτέ τελικά να το απαγγείλω, ντρεπόμουνα. Τα θεατρικά ήταν άλλη υπόθεση γιατί πρώτον υποδυόσουν κάποιον άλλο και δεύτερον αν δεν έβγαινες έπαιρνες στο λαιμό σου και τους άλλους που συμμετείχαν και δε σου φταίγαν τίποτα. Ήταν και οι δάσκαλοι ότι να 'ναι, προετοιμασία μηδέν στον ψυχολογικο τομέα. Στην έκτη ήταν ένας τρομερός δάσκαλος, από τους λίγους, για το τέλος της χρονιάς μας είχε προετοιμάσει ένα πολύ ιδιαίτερο θεατρικό κι είχαμε λιώσει στις πρόβες. Μας έβαλε να το παρουσιάσουμε σε όλο το σχολείο 2 φορές πριν το παρουσιάσουμε στον κόσμο, δεν σου λέω ότι το τρακ έφυγε εντελώς, αλλά ήταν πολύ πιο άνετα. Στη σχολή τη δική μου είχαμε πολλές παρουσιάσεις, το πρώτο εξάμηνο ήταν πιο ελαστικοί οι καθηγητές, μετά σου απαγορεύανε να έχεις ολόκληρα κείμενα μπροστά σου, μόνο κάποιες σημειώσεις και βαθμολογούσαν και την παρουσία. Δεν μπορούσες δηλαδή να κοιτάς μόνο τα χαρτιά μπροστά σου, έπρεπε να κοιτάς τους καθηγητές και το κοινό, θέλοντας και μη. Συν power point στον προτζέκτορα κτλ, ήταν πολύ πιο διαδραστικές οι παρουσιάσεις. Οπότε μετά τις πρώτες φρίκες, με τον καιρό αισθανόσουν πιο άνετα πλέον.

    Όσο πιο άνετα αισθάνεσαι για τον εαυτό σου αλλά και μέσα σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον, τόσο λιγότερο αγχώνεσαι. Με το καιρό και μέσα στην δουλειά έχει χρειαστεί να μιλήσω μπροστά σε όλο το προσωπικό κατά καιρούς κτλ κτλ. Όσο πιο πολύ εκτίθεσαι σε αυτές, τόσο πιο πολύ τις ξεπερνάς τις φοβίες.Τώρα ναι, καμία σχέση με παλιά, έχω γίνει αναίσθητη! λολ

Similar Threads

  1. Αχγος εργασίας...πως να διώξω το άγχος?
    By giorgos35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 11-05-2019, 16:17
  2. Κοινωνικο πειραμα
    By iwannaaa in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 29
    Last Post: 01-05-2018, 12:46
  3. κοινωνικο αγχος
    By deppie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 11
    Last Post: 13-09-2014, 18:52
  4. κοινωνικο προβλημα...
    By azia3 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 26-10-2012, 14:14
  5. ΑΧΓΟΣ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
    By ΜΑΡΙΛΟΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 20-01-2010, 02:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •