Βαριά κατάθλιψη.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    .επιμένω γιατί δεν βοήθησαν τα φάρμακα και είμαστε ψυχές γιατί να φύγουμε έτσι..
    Κι εγω εχω δοκιμασει οοοοοολα ταντκτθλκα , μα ολα , κανενα δεν ειχε αποτελεσμα , 14 χρονια εχω κτθλψη , εχω δοκιμασει εναλλακτικα συμπληρωματα , ουτε κει ειδα κανενα σοβαρο αποτελεσμα , και γι αυτο ρωτησα για ηλεκτροσοκ .....μονο το SAM-E δεν εχω δοκιμασει .......
    εχω πρασαρμοστει στην κτθλψη , δλδ να μην εχω παρεες , να μην εχω ορεξη για τιποτα , ενω ειχα πολλα χομπυ ( ειμαι μεγαλος ) , και μονο τηλεοραση βλεπω ..........η καθομαι και σκεφτομαι οσο μπορω θετικοτερα .....

    αμα αρχισω τα ' γιατι σεμενα ' , ειναι αρνητισμος .....

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Confused889 ,ειναι πολυ ασχημη η φαση που περνας , σε καταλαβαινω - δυστυχως ,μακαρι να μην μπορουσα - αν ομως αφοσιωθεις, αν βαλεις τα δυνατα σου θα το περασεις.
    Εχει απολυτος δικιο η Αποστολια σχετικα με το θεραπευσιμο της καταθλιψης οποιας μορφης και οποιας δυναμικης και αν ειναι.Τα τελευταια χρονια η ψυχοθεραπεια εχει κανει μεγαλα βηματα ,καταφερε να αξιοποίησει την μαγνιτικη ακτινογραφια για ψυχειατρικους λογους.Εχουν ερθει αρκετα κοντα η νευροχειρουργικη με την ψυχολογια ! τεραστιο βημα σε φαση ερευνας ακομα βεβαια αλλα ανοιγουν τεραστιες ευκεριες.Απο την βεβαια ειναι ακομα στην αρχη στον τομεα απολυτης θεραπειας , η σχιζοφρενεια,αγοραφοβία και οι πιο πολλες δεν θεραπευονται ,καταστελονται η με μεθοδους τις κανουν αδρανεις.
    Η ασθενεια ομως που σε ααφορα φιλεμου Confused889 ,θεραπευεται στις πιο πολλες μορφες της.Το ζητουμενο ειναι να γινει καλη διαγνωση απο τον θεραπευτη σου, στην συνεχεια με φαρμακα η χωρις φαρμακα ακολουθωντας ομωςκατα γραμα τις οδηγιες του θεραπευτη σου ,τονιζω το να ακολουθεις αυστηρα τις οδηγιες λογο του οτι οι ψυχικες ασθενεις δεν ειναι σαν τις σοματικες οπου παιρνεις τα φαρμακα και συνηθως δεν κανεις κατι αλλο.Εδω θα πρεπει να κανεις αλλαγες ριζικες στον τροπο σκεψης σου, θα πρεπει πολλες φορες να αντιμετοπιζεις καθημερινες δυσκολιες με αλλον τροπο για παραδηγμα μπορει να πρεπει να αλλαξεις ενδηματικο στυλ! η να πρεπει να αρχισεις να κουβεντιαζεις με καποιους ανθρωπους οπου πριν βαριοσουνα.
    Αφου λοιπον γιατρευτει το προβλημα σου -και απλη αποδηξη αυτου ειναι οτι στην καταθλιψη καποια μερα θα παψεις τα φαρμακα σου! σε αντιθεση με αλλες παθησεις οπου πρεπει να τα παιρνουν εφορου ζωης - ειναι λογος να παρεις τα πανω σου! αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει πλεον να σε ενδιαφερει το πωτες θα γινεις καλα και οχι το αν θα γινεις καλα!

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Φίλε μου αγαπημένε αρχικά να σου πω ότι είσαι σπουδαίος γιατί παλεύεις κυριολεκτικά και μεταφορικά με τον διάβολο. Προσωπικά πάσχω από μία άλλη ψυχική ασθένεια επομένως μπορώ να καταλάβω πολλά για τη θέση στην οποία βρίσκεσαι. Όσον αφορά τη βαριά κατάθλιψη θα σου πω την εμπειρία του πατέρα μου.

    Αρχικά είναι πολύ φυσιολογικό να διαρκεί καιρό, ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε το 2005 και σταμάτησε την αγωγή φέτος. Επομένως μην απελπίζεσαι η θεραπεία θέλει χρόνο. Όσον αφορά εκείνον παρακολουθούσε εντατικά συνεδρίες με εξειδικευμένο ψυχίατρο και παράλληλα έκανε γνωσιακή ψυχοθεραπεία με άλλον ειδικό αλλά αυτό είναι κατά περίπτωση δεν αφορά τους πάντες με την συγκεκριμένη πάθηση. Σε κάθε περίπτωση γνωρίζω ότι αν λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή δεν πρέπει να την διακόπτεις αυτοβούλως. Κι ο μπαμπάς την είχε διακόψει πολλές φορές και κάθε φορά υποτροπίαζε.

    Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη η απάντηση μου. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και κουράγιο. Κάνε υπομονή και μην απογοητεύεσαι. Διάβασε και κάτι όμορφο: "Ασφαλώς ο καθένας συνειδητοποιεί κάποια στιγμή ότι έχει τη δυνατότητα να ζήσει μια πολύ καλύτερη ζωή απ’ αυτή που έχει διαλέξει." Χένρυ Μίλλερ, 1891-1980, Αμερικανός συγγραφέας

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Melian View Post
    Όσον αφορά τη βαριά κατάθλιψη θα σου πω την εμπειρία του πατέρα μου.
    Αρχικά είναι πολύ φυσιολογικό να διαρκεί καιρό, ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε το 2005 και σταμάτησε την αγωγή φέτος. Επομένως μην απελπίζεσαι η θεραπεία θέλει χρόνο.
    Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη η απάντηση μου. ς
    Μου δινεις ελπιδα ...........οχι , δεν απελπιζομαι ( απευθυνεσαι η δεν απευθυνεσαι σε μενα ) ........

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Ωραία...είμαι διαθέσιμος να κάνω κινισεις...απλά θέλω να μάθω το μοτίβο που πρέπει να ακολουθήσω.Ευχαριστω και περιμένω να μου πείτε την πιο πιθανώς αποτελεσματικότερη διαχείριση των πραγματων

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Confused889 View Post
    Ωραία...είμαι διαθέσιμος να κάνω κινισεις...απλά θέλω να μάθω το μοτίβο που πρέπει να ακολουθήσω.Ευχαριστω και περιμένω να μου πείτε την πιο πιθανώς αποτελεσματικότερη διαχείριση των πραγματων
    Καταρχάς θα πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι που πραγματικά αγαπά και σου δίνει χαρά. Για παράδειγμα εμένα μ αρέσει η πολύωρη βόλτα με το αμάξι με τέρμα τη μουσική που μ αρέσει. Οποτε με πιάνουν καταθλιπτικά συμπτώματα που οφείλονται στην δική μου πάθηση (και δεν είναι κατάθλιψη) πιέζω τον εαυτό μου ακόμη κι αν όλα μου φαίνονται μαύρα να το κάνω.

    Στη συνέχεια θα σου πρότεινα αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς οικονομικά για να πας ιδιωτικά να ζητήσεις από τον θεραπευτή σου να σε παραπέμψει στο δημόσιο για εντατική ψυχοθεραπεία. Διαφορετικά αν το σηκώνει η τσέπη σου θα πρέπει να πηγαίνεις συστηματικά στον θεραπευτή σου να μην το αμελείς και να κάνεις ο,τι μα ο,τι σου υποδεικνύει αν φυσικά είσαι ικανοποιημένος και σε βοηθάει.

    Τέλος προσπάθησε απέναντι σε σκέψεις του στυλ "άστο ας μην το κάνω... Πωωωω ποιος πάει τώρα εκεί.. καλύτερα να μείνω μέσα σήμερα" να αντιστέκεσαι και να κάνεις αυτό ακριβώς το οποίο σου υποδεικνύει η συνείδηση σου να μην κάνεις. Αν υπακούσεις στη φωνή που σου λέει "άστο" ανοίγεις την πόρτα στην ασθένεια.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μου δινεις ελπιδα ...........οχι , δεν απελπιζομαι ( απευθυνεσαι η δεν απευθυνεσαι σε μενα ) ........
    Όπως έγραψα και στον Confused889 πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου να κάνεις πράγμα που σου προκαλούν εύθυμα συναισθήματα. Αυτό μπορεί να είναι οτιδήποτε απ το να παίξεις ένα μουσικό όργανο μέχρι να πάς για περίπατο στο βουνό. Πρέπει να το κάνεις ο εαυτός σου αξίζει μια καλύτερη ζωή και καθημερινότητα.

    Ακόμα κι αν δεν έχεις παρέες αν υπάρχει έστω και ένας φίλος γνωστός ή συγγενής προσπάθησε να επανασυνδεθείς να πας μια βόλτα κάτι.... Μην αφήνεις την πάθηση να σε καθηλώνει. Κάντο για σένα είσαι ότι πολυτιμότερο έχεις.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Δεν ξέρω από πού να το πιάσω και απο που να το αφήσω..δεν ξέρω αν υπάρχει πισωγυρισμα σε αυτήν την κατάσταση ..κανεισ δεν πρόσεχε και πήγα και κουμπονομουνα με ψυχοφαρμκα..ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ...ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΗΣΕΙ ΚΑΚ ΜΕ ΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ...ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΡΩΣΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Που να πάω????

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Σας παρακαλώ...αν κάποιος έχει κάποιον ειδικό του και μπορεί να με συστήσει.Δεν ξέρω από πού ΝΑΤΟ πιάσω και από που να το αφήσω ...δεν μπορώ να μην το πολεμάω πλέον.,δεν ξέρω κάποιον θεραπευτή.Γιαβνα μου πει τι να κάνω,για αυτό λέω τα ίδια και τα ίδια,κανείς δεν μπορεί ναμε καθοδηγήσει.Χανονται κομμάτια του εαυτού μου κάθε μέρα χωρίς να μπορώ να απευθυνθώ πουθενά και αναγκάζομαι να μιλάω εδώ..με τρώει μέρα με την μερα.Καποιος δεν μπορεί να με καθοδηγήσει προσκοπικά.Δεν ξέρω τι να κανω

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Δεν ξέρω από πού να αρχίσω..καθημερινά ζήτω κάποιον να μου βάλει βήματα πάνω σε αυτό.Εχω την δυνατότητα να το ξεκινήσω..η κατάθλιψη με κρατάει κάτω,από εδώ και πέρα χρειάζομαι καθοδήγηση,δεν ξέρω τις κατευθύνσεις σε αυτά τα ζητήματα

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Κανεις για κάτι???

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Μπορώ να πάω και στο εξωτερικό

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    715
    Στην άλλη άκρη του κόσμου...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι πολύ άσχημο που οι δικοί σου φαίνεται να μην καταλαβαίνουν το θέμα σου. Είναι άσχημο που δεν βρήκες ειδικό να σου ταιριάζει. Αλλά μου φαίνεται σαν να προσπαθείς να πιαστείς από κάποιον που θα σε "σώσει". Μόνο ο εαυτός σου θα σε σώσει. Ο ειδικός θα σε βοηθήσει να σωθείς. Πήγες σε κάποιον ιδιώτη. Λες οικονομικά δεν μπορείς να συνεχίσεις εκεί. Πήγαινε σε κάποια δομή που παρέχει υπηρεσίες δωρεάν για αρχή. Τα βήματα που πρέπει να κάνεις τα πιο εξειδικευμένα, μόνο κάποιος ειδικός που σε παρακολουθεί θα σου τα πει. Τα γενικά, στα έχουμε πει πολλές φορές. Μην μουχλιάζεις μέσα στις ατελείωτες σκέψεις. Κάνε προσπάθεια να βγεις μια βόλτα, να περπατήσεις, να αποφορτιστείς κάπως κι ας αισθάνεσαι σκατά. Κάνε κάτι χαλαρωτικό μέσα στη μέρα, κάτι να κρατάει το μυαλό σου απασχολημένο μακριά από άσχημες σκέψεις. Ανεβαστική μουσική, αφρόλουτρο, σταυρόλεξα, ένα καλό βιβλίο, μια κωμωδία στο θέατρο ή στο σινεμά ή στην τηλεόραση. Κάτι. Μην κάθεσαι άπραγος.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Βαριά εσωτερική θλιψη
    By Vicky26 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 23-11-2018, 10:46
  2. Βαριά πόδια-κατάθλιψη
    By pak23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 06-03-2013, 04:00
  3. κρισεις πανικου για βαρια αρρωστια;
    By swagsta in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 10-09-2012, 04:18
  4. Τα πιο βαριά φάρμακα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2012, 02:19
  5. Πολύ βαριά περίπτωση
    By Spyrus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 64
    Last Post: 28-09-2009, 21:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •