Bisexual υπαρχει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15

    Bisexual υπαρχει;

    Τελικά είναι όντως σεξουαλικότητα ή μία εφεύρεση των γκέι γιατί θεωρούν ότι ο κοινωνικός περίγυρος θα τους βλέπει καλύτερα; Οι απόψεις διίστανται, ένας μου είπε: "στη ζωή υπάρχει συν και πλην ουδέτερο όχι." Τι λέτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Geont View Post
    Τελικά είναι όντως σεξουαλικότητα ή μία εφεύρεση των γκέι γιατί θεωρούν ότι ο κοινωνικός περίγυρος θα τους βλέπει καλύτερα; Οι απόψεις διίστανται, ένας μου είπε: "στη ζωή υπάρχει συν και πλην ουδέτερο όχι." Τι λέτε;
    γιατι δε διαβαζεις κανα επιστημονικο συγγραμα...περι τετοιων θεματων σεξουαλικου προσανατολισμου...απο το να ακους το εναν κ τον αλλον ασχετο δε κερδιζεις τιποτα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    γιατι δε διαβαζεις κανα επιστημονικο συγγραμα...περι τετοιων θεματων σεξουαλικου προσανατολισμου...απο το να ακους το εναν κ τον αλλον ασχετο δε κερδιζεις τιποτα
    Δεν είμαστε επιστήμονες για να μπορούμε να εκφέρουμε υπολογίσιμη άποψη, όμως αν υπάρχουν άτομα που αυτοπροσδιορίζονται ως bisexual και μας έλεγαν το τι πιστεύουν θα μας βοηθούσε να βγάλουμε συμπεράσματα. Εδώ πέρα έχουν την πολυτέλεια κιόλας να μιλήσουν με ασφάλεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, υπάρχουν. Έχω γνωρίσει μερικούς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    839
    Βεβαίως υπάρχουν, έχω φίλο bi , το απολάμβανει και με τα δύο φύλλα και όχι δεν το κάνει για να κερδίσει κάτι κάπου, έτσι νοιώθει
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    και τα δυο ισχυουν.
    και υπαρχει, και καποιοι την χρησιμοποιουν γιατι δεν τους ακουγεται καλα να πουν οτι ειναι ομοφυλοφιλοι.
    παντως ΑΚΡΙΒΩΣ μοιρασμενο, δεν εχω γνωρισει κανεναν. καπου θα υπαρχει μεγαλυτερη κλιση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω , οπως υπαρχει ασπρο - μαυρο , υπαρχει και το γκρι ...................

  8. #8
    Εγώ αυτοπροσδιορίζομαι ως bi. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχουν bisexual και έχουν ανάγκη και τα δύο φύλα καθώς άλλες ανάγκες καλύπτει το ένα φύλο στο σεξ και άλλες το άλλο ενώ είναι διαφορετικής φύσεως έλξη που νιώθει κανείς για το καθένα από τα δύο φύλα. Το να πεις σε έναν bisexual, να περιοριστεί σε μόνον ένα από τα δύο φύλα είναι σαν να πεις σε έναν ετεροφυλόφιλο άντρα να περιοριστεί μόνο στις ξανθές ή μόνο στις μελαχρινές γυναίκες...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by confus View Post
    Εγώ αυτοπροσδιορίζομαι ως bi. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχουν bisexual και έχουν ανάγκη και τα δύο φύλα καθώς άλλες ανάγκες καλύπτει το ένα φύλο στο σεξ και άλλες το άλλο ενώ είναι διαφορετικής φύσεως έλξη που νιώθει κανείς για το καθένα από τα δύο φύλα. Το να πεις σε έναν bisexual, να περιοριστεί σε μόνον ένα από τα δύο φύλα είναι σαν να πεις σε έναν ετεροφυλόφιλο άντρα να περιοριστεί μόνο στις ξανθές ή μόνο στις μελαχρινές γυναίκες...
    Το συνηδειτοποιησες σε μικρη ηλικια ή αρχικα νομιζες οτι ησουν μια απο τις αλλες δυο σεξουαλικοτητες και μετεπειτα αρχισες να το διαπιστωνεις και κατελειξες καπου στα 20+; Για να δω αν αυτο που λενε οτι μαθαινεις τη σεξουαλικοτητα σου κατα την εφηβεια ισχυει και στο bi. Αν πεις τη δευτερη περιπτωση, τοτε μας βαζεις γυαλια, καταριπτεται ο "κανονας" αυτος, και προκυπτει οτι μπορει να διαπιστωθει και σε μεγαλυτερες ηλικιες, οτι ειναι αναλογα τον ανθρωπο, και δεν υπαρχει στανταρ για ολους στο ποτε διαπιστωνουν τη σεξουαλικοτητα τους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by Geont View Post
    Το συνηδειτοποιησες σε μικρη ηλικια ή αρχικα νομιζες οτι ησουν μια απο τις αλλες δυο σεξουαλικοτητες και μετεπειτα αρχισες να το διαπιστωνεις και κατελειξες καπου στα 20+; Για να δω αν αυτο που λενε οτι μαθαινεις τη σεξουαλικοτητα σου κατα την εφηβεια ισχυει και στο bi. Αν πεις τη δευτερη περιπτωση, τοτε μας βαζεις γυαλια, καταριπτεται ο "κανονας" αυτος, και προκυπτει οτι μπορει να διαπιστωθει και σε μεγαλυτερες ηλικιες, οτι ειναι αναλογα τον ανθρωπο, και δεν υπαρχει στανταρ για ολους στο ποτε διαπιστωνουν τη σεξουαλικοτητα τους.
    υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στο 'διαπιστωνουν" και στο "αποδεχονται".
    πολλοι ανθρωποι εχουν ελξη προς διαφορα πραγματα, αλλα δεν θελουν να το παραδεχτουν ουτε στον ιδιο τους τον εαυτο, γιατι δεν ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ αυτο που τους συμβαινει.
    οι ελξεις ομως αυτες, ειναι ηδη διαμορφωμενες σε μικρη ηλικια, ασχετα αν τις αποδεχεσαι η οχι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by confus View Post
    Εγώ αυτοπροσδιορίζομαι ως bi. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχουν bisexual και έχουν ανάγκη και τα δύο φύλα καθώς άλλες ανάγκες καλύπτει το ένα φύλο στο σεξ και άλλες το άλλο ενώ είναι διαφορετικής φύσεως έλξη που νιώθει κανείς για το καθένα από τα δύο φύλα. Το να πεις σε έναν bisexual, να περιοριστεί σε μόνον ένα από τα δύο φύλα είναι σαν να πεις σε έναν ετεροφυλόφιλο άντρα να περιοριστεί μόνο στις ξανθές ή μόνο στις μελαχρινές γυναίκες...
    δεν την βρισκω καλη την συγκριση, γιατι ενας ετεροφ. ανδρας η γυναικα, μπορει να ειναι απολυτα ευτυχισμενος και να πηγαινει μονο με ξανθους η μονο με μελαχροινους στην ζωη του. το φυλο δεν ειναι αναλογο με το χρωμα των μαλλιων.
    επισης, οπως το λες εδω, θεωρεις δεδομενο οτι ενας μπαι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι πιστος σε μια σχεση κι αν ειναι πιστος θα ειναι δυστυχισμενος , γιατι για να ειναι καλα, θα θελει και το αλλο φυλο στο κρεβατι του.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    @confus
    επειδη αυτοπροσδιοριζεσαι ετσι, θα ηθελα να μου λυσεις μια απορια.
    αν ενας ανδρας εχει παει με 2-5 γυναικες στην ζωη του, και με 30-100 ανδρες,
    τον θεωρεις bi? η μηπως για να θεωρηθει bi, κανει σεξ πανω- κατω με τον ιδιο αριθμο ατομων των δυο φυλων;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    @confus
    επειδη αυτοπροσδιοριζεσαι ετσι, θα ηθελα να μου λυσεις μια απορια.
    αν ενας ανδρας εχει παει με 2-5 γυναικες στην ζωη του, και με 30-100 ανδρες,
    τον θεωρεις bi? η μηπως για να θεωρηθει bi, κανει σεξ πανω- κατω με τον ιδιο αριθμο ατομων των δυο φύλων;
    Αν κάποιος πάει με 2-5 γυναίκες στη ζωή του και με 30-100, θεωρείται bi. Εγώ έχω πάει μόνο με γυναίκες αλλά εφόσον φαντασιώνομαι συχνά άντρες, κάνω τσατ ονλάιν με άντρες, διαδικτυακά έχω δει άντρες με τους οποίους θα ήθελα να κάνω σεξ αλλά για διάφορους λόγους δεν το έχω κάνει ακόμη πράξη, θωρώ ότι είμαι bi, καθώς νιώθω ξεκάθαρη έλξη και για τα δύο φύλα...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Geont View Post
    Το συνηδειτοποιησες σε μικρη ηλικια ή αρχικα νομιζες οτι ησουν μια απο τις αλλες δυο σεξουαλικοτητες και μετεπειτα αρχισες να το διαπιστωνεις και κατελειξες καπου στα 20+; Για να δω αν αυτο που λενε οτι μαθαινεις τη σεξουαλικοτητα σου κατα την εφηβεια ισχυει και στο bi. Αν πεις τη δευτερη περιπτωση, τοτε μας βαζεις γυαλια, καταριπτεται ο "κανονας" αυτος, και προκυπτει οτι μπορει να διαπιστωθει και σε μεγαλυτερες ηλικιες, οτι ειναι αναλογα τον ανθρωπο, και δεν υπαρχει στανταρ για ολους στο ποτε διαπιστωνουν τη σεξουαλικοτητα τους.
    Είχα πάντοτε φαντασιώσεις και για τα δύο φύλα, από τα 12 και μετά ο οποίες εναλλάσσονταν ανάλογα με τη διάθεση της στιγμής, αλλά δεν έδινα σημασία, θεωρούσα τον εαυτό μου ετεροφυλοφιλο. Στην εφηβεία ας πούμε 14-16 ιδέα της επαφής με το άλλο φύλο με ερέθιζε τόσο πολύ που δε μπορούσα να την παραβλέψω... Σε πρώτη φάση τρομοκρατήθηκα και για κάποια χρόνια μέχρι τα 21-22 δεν ερχόμουν σε επαφή με κανένα ομοφυλοφιλικό σεξουαλικό ερέθισμα, ούτε βίντεο ούτε φαντασιώσεις, τίποτα... Σιγά-σιγά το απομυθοποίησα και άρχισα να το αποδέχομαι, άρχισα να κάνω τσατ με άντρες, να βλέπω βίντεο και να ερεθίζομαι στη θέα του αντρικού σώματος χωρίς ενοχές... Πλέον απολαμβάνω και τα δύο εξίσου, φαντασιώνομαι και τα δύο φύλα με την ίδια πάνω-κάτω συχνότητα, βλέπω ερωτικά βίντεο και με τα δύο φύλα, σε σάιτ γνωριμιών επιζητώ ερωτική επαφή και με τα δύο φύλα... Σεξ με άντρα δεν έχω κάνει ακόμη γιατί δεν έχω γνωρίσει κάποιον με τον οποίο να νιώσω άνετα και να υπάρχει έντονη έλξη αλλά υποθέτω ότι θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by confus View Post
    Είχα πάντοτε φαντασιώσεις και για τα δύο φύλα, από τα 12 και μετά ο οποίες εναλλάσσονταν ανάλογα με τη διάθεση της στιγμής, αλλά δεν έδινα σημασία, θεωρούσα τον εαυτό μου ετεροφυλοφιλο. Στην εφηβεία ας πούμε 14-16 ιδέα της επαφής με το άλλο φύλο με ερέθιζε τόσο πολύ που δε μπορούσα να την παραβλέψω... Σε πρώτη φάση τρομοκρατήθηκα και για κάποια χρόνια μέχρι τα 21-22 δεν ερχόμουν σε επαφή με κανένα ομοφυλοφιλικό σεξουαλικό ερέθισμα, ούτε βίντεο ούτε φαντασιώσεις, τίποτα... Σιγά-σιγά το απομυθοποίησα και άρχισα να το αποδέχομαι, άρχισα να κάνω τσατ με άντρες, να βλέπω βίντεο και να ερεθίζομαι στη θέα του αντρικού σώματος χωρίς ενοχές... Πλέον απολαμβάνω και τα δύο εξίσου, φαντασιώνομαι και τα δύο φύλα με την ίδια πάνω-κάτω συχνότητα, βλέπω ερωτικά βίντεο και με τα δύο φύλα, σε σάιτ γνωριμιών επιζητώ ερωτική επαφή και με τα δύο φύλα... Σεξ με άντρα δεν έχω κάνει ακόμη γιατί δεν έχω γνωρίσει κάποιον με τον οποίο να νιώσω άνετα και να υπάρχει έντονη έλξη αλλά υποθέτω ότι θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή...
    Από 12 λοιπόν. Δεν καταρρίπτεται ο «κανόνας» και στη περίπτωση σου. Κατά την εφηβεία σου ξεκίνησε και στην ενηλικίωση δεν άλλαξε κάτι. Όποιο άτομο υπάρχει που κατά την ενηλικίωση να παρατήρησε διαφορά από ότι στα εφηβικά του χρόνια σε σεξουαλική διάθεση, προτίμηση, ας κάνει ένα κόπο να στείλει. Πιστεύω ότι θα υπάρχει και θα είναι μια απόδειξη ότι δεν έχει «κανόνες» η σεξουαλικότητα σε θέμα ορίων ηλικίας που διαμορφώνεται. Δεν ισχύει σε όλους, ανάλογα τον άνθρωπο. Σε ευχαριστώ που μου απάντησες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ο αντρας μου ειναι bisexual!
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 09-06-2022, 14:24
  2. νομιζω ειμαι bisexual
    By kostas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 05-04-2018, 15:29
  3. γιατι στους ανδρες αρεσουν η ομοφυλοφιλες γυναικες η οι bisexual ?
    By μαρια 9 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 21-12-2017, 17:08
  4. Δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω
    By marika in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 193
    Last Post: 15-01-2013, 12:01
  5. Bisexual
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 74
    Last Post: 29-10-2010, 17:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •