Εμπειρίες από άτομα με οριακή διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5

    Εμπειρίες από άτομα με οριακή διαταραχή

    Καλησπέρα! Προ μίας εβδομάδας διαγνώστηκα με οριακή διαταραχή προσωπικότητας από ψυχίατρο και έχω μπει σε πρόγραμμα ψυχοθεραπείας στο Αιγινήτειο αν και δεν με έχουν καλέσει ακόμα επομένως δεν έχω παρακολουθήσει κάποια συνεδρία. Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ με συνανθρώπους που πάσχουν απ την εν λόγω διαταραχή εμπειρίες απ την καθημερινή τους ζωή και αν και κατά πόσο έχουν καταφέρει να "θεραπευτούν". Επίσης θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς είναι η διαλεκτική ψυχοθεραπεία που μου πρότεινε ο γιατρός και με παρέπεμψε στο Αιγινήτειο και αν βοηθάει. Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Καλησπέρα. Και γω ψυχοθεραπεία κάνω συμπεριφορικη όμως λόγω του κόστους δεν κάνω συχνές συνεδρίες.
    Νομίζω ότι υπάρχουν βαθμίδες στο ποσό σε ενοχλούν στην καθημερινότητα τα συμπτώματα. Εγώ ας πούμε έχω θέμα με την διαταραχή της διάθεσης, από την μια στιγμή στην άλλη, με τον θυμό καθώς και με σκέψεις που δεν είναι λογικές η να φτιάχνω σενάρια καταστροφής. Πλέον, καταφέρνω - θεωρω- να ελέγξω τον εαυτό μου αν και όχι πάντα. Επίσης το κύριο πρόβλημα μου είναι πως συνέχεια συγκρίνω τον εαυτό μου και βρίσκω σε τι δεν είμαι καλή και προσπαθώ να αποδείξω στον εαυτό μου πως για αυτούς τους λόγους θα με εγκαταλείψει ο άντρας μου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    5
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση και καλή δύναμη. Η αλήθεια είναι ότι το πλήρες όνομα της ψυχοθεραπείας που μου προτάθηκε είναι "διαλεκτική συμπεριφορική" οπότε μπορεί να ναι το ίδιο. Έχεις δει κάποια βελτίωση; Τα συμπτώματα που ανέφερες είναι τα ίδια με τα δικά μου με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Καλημέρα. Ναι έχω δει κάποια βελτίωση η αλήθεια είναι αλλά θέλει πολύ δουλειά και αυτό συγκράτηση όταν με πιάνει αυτό το mood να βρίσκω προβλήματα η να πρέπει με οποιοδήποτε τρόπο να νιώσω άσχημα για τον εαυτό μου. Θέλει πολύ δουλειά και με τον εαυτό μας όχι μόνο την μια ώρα με τον Ψυχοθεραπευτή. Μετά είναι το θέμα, όταν κατακλύζουν πι εμμονικες σκέψεις

  5. #5
    YokoChoco
    Guest
    Εγώ είδα διαφορά όχι τόσο με τα φάρμακα όσο με Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία και μετέπειτα με Συνθετική. Η Συστημική δεν με βοήθησε πολύ, ενώ η Προσωποκεντρική λίγα πράγματα και σχεδόν τίποτα η Συμβουλευτική.
    Μου αρέσει να αναλύω τα όνειρα με τους ψυχολόγους, αυτό με βοηθάει...
    Με έχει βοηθήσει και η προσεύχη στον Θεό, και επίσης να βάζω εφικτούς στόχους, τότε ισορροπώ και είμαι οκ. :)

Similar Threads

  1. Οριακή διαταραχή!!!
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 39
    Last Post: 12-04-2022, 13:34
  2. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 13:45
  3. οριακη διαταραχη της προσωπικοτητας
    By merliou in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2019, 17:10
  4. οριακή διαταραχή και κλεπτομανία
    By userL in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-2018, 23:17
  5. Οριακη διαταραχη.
    By mpoufos in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 9
    Last Post: 29-01-2016, 23:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •