Επανασύνδεση, τρόπος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99

    Επανασύνδεση, τρόπος.

    Καλησπέρα στην ομάδα, έχω να γράψω αρκετό καιρό από τις προηγούμενες αναρτήσεις μου, οι οποίες όπως διαπιστώνω ήταν σε καταστάσεις πανικού και όχι λογικής.
    Με την πρώην μου κοπέλα έχουμε χωρίσει εδώ και περίπου 10μηνες, θα έλεγα ότι δεν χωρίσαμε επεισοδιακά, δηλαδή να μεσολάβησε κάποιου είδους απιστία απλά υπήρχαν συνεχείς εντάσεις, τσακωμοί κτλ κάτι τα οποία είναι αρκετά ψυχοφθόρα ιδίως για ηλικίες 21και24 ετών.
    Μιας και δεν θέλω να αναφερομαι τις παλιές καταστάσεις και τι συμβαίνει, θα σας γράψω τα πιο σημαντικά. Υπήρχε μια προσπάθεια επανασύνδεσης από μεριάς μου περίπου 1 δίμηνο μετά τον χωρισμό κάτι το οποίο προφανώς δεν έγινε, αλλά η συνάντησή μας ήταν το τελικό ξεκαθάρισμα.
    Τέλος πάντων με τούτα και με κεινα κάνοντας την καρδιά μου πέτρα, σεβάστηκα την απόφαση της να είμαστε χώρια. Ο καιρός περνούσε, φτάνοντας 8 μήνες μετά την τελική μας συνάντηση (σήμερα) να γυρνάει εδώ και μέρες στο μυαλό μου. Παιδιά πραγματικά την αγαπώ αυτή την γυναίκα νιώθω να θέλω να της προσφέρω τα πάντα ανιδιοτελως και ας μην υπάρχει η ανταπόκριση. Όλο το διάστημα αυτό δεν υπήρχε ανά μεταξύ μας επικοινωνία, εκτός από χρόνια πολλά σε γιορτές και γενέθλια κάτι το οποίο τελείωνε με ένα ευχαριστώ να περνάς όμορφα και από τις δύο πλευρές.
    Το τελευταίο περίπου 5μηνο έχω συνάψει μια σχέση με μια κοπέλα ή οποία μου φέρεται με τον καλύτερο τρόπο, αλλά τις τελευταίες μέρες μου είναι πολύ δύσκολη η επικοινωνία και αισθάνομαι να την κοροϊδεύω λόγω του ότι είμαι ερωτευμένος τελικά ακόμα με την πρώην μου.
    Τι να κάνω παιδιά; Φοβάμαι να επικοινωνήσω με την πρώην μου και να της ζητήσω να βρεθούμε έστω και σαν φίλοι. Νιώθω να λείπει ένα κομμάτι του εαυτού μου.
    Πως μπορώ να την επαναπροσεγγίσω;
    Μπορώ; Αξίζει τον κόπο ή απλά θα κάνω μια τρύπα στο νερό;
    Έχω σοβαρές υποψίες ότι η πρώην μου είναι αυτή την εποχή ελεύθερη χωρίς κάποιον μόνιμο δεσμό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το ότι είναι ελεύθερη δεν σημαίνει ότι είναι και διαθέσιμη. Αν ήθελε να είναι μαζί σου, θα ήταν. Θα είχε έστω δείξει κάποια σημάδια. Θυμάμαι σε πολύ γενικές γραμμές τα παλιά σου μηνύματα. Δεν νομίζω ότι έχεις ελπίδες. Αν με την τωρινή σου κοπέλα δεν αισθάνεσαι καλά, είναι πιο τίμιο να χωρίσεις και να μείνεις μόνος σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Σόνια σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο ερώτημά μου. Δεν υπάρχει πιθανότητα να μην δείχνει σημάδια γιατί φοβάται μην την απορρίψω;;
    Κατά τα τέλη Ιουλίου μ έστειλε ένα μήνυμα για να βρεθούμε να μου δώσει μια μπλούζα την οποία μου είχε αγοράσει από την Αμερική και την είχε ξεχάσει εκεί στους συγγενείς της, οι οποίοι την έφεραν κατά την επιστροφή τους στην Ελλάδα για καλοκαιρινές διακοπές. Το θέμα μου δεν είναι η μπλούζα αλλά το ότι η κοπέλα σπουδάζει στην ίδια σχολή με τον κολλητό μου και έχουν κάποιες επαφές, θα μπορούσε απλά να του την δώσει. Όχι μόνο δεν ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε, αλλά προσπαθούσε να βρεθούμε για να μου την δώσει αυτοπροσώπως. Τελικά αυτό δεν ευδοκίμησε και την έδωσε στον κολλητό μου μετά από 2 βδομάδες, εγώ πάνω στο άγχος της όλης κατάστασης δεν έστειλα ούτε ένα ευχαριστώ και μετά από λίγο διάστημα λαμβάνω ένα ξεκαρφωτο παρακαλώ έμαθα παρέλαβες την μπλούζα, η απάντησή μου ήταν πως το ξέχασα λόγω υποχρεώσεων.
    Μετά από αυτό το διάστημα εγώ έφυγα για δουλειά σεζόν ή κοπέλα το ίδιο και μετά είχαμε εξεταστική, έως τώρα.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω την εντύπωση ότι στη σχέση σας, και όταν τα είχατε και μετέπειτα, αυτό που κυριαρχεί ιδίως από τη μεριά σου είναι οι εγωισμοί και τα πείσματα κι όχι αγνά συναισθήματα. Το να σου δώσει μία μπλούζα μπορεί να είναι απλά αυτό, να σου δώσει μία μπλούζα που σου είχε πάρει από παλιά ή να είναι μία αφορμή να σε δει. Το να είναι αφορμή να σε δει, μπορεί να σημαίνει απλά περιέργεια να δει πως είσαι και τι κάνεις ή οτιδήποτε άλλο, όχι ότι θα ήθελε να τα φιάξετε πάλι. Στο μυαλό κανενός δεν είμαι μέσα να ξέρω. Ακόμα κι αν γουστάρει ακόμη όμως, τι νομίζεις ότι θα νομίζει αν κάνεις κίνηση όταν τα έχεις με άλλη; Ή όταν τα έφιαξες με άλλη λίγους μήνες μετά, τώρα π.χ. τη χωρίσεις και πας να τα ρίξεις σε εκείνη; Ότι την έχεις για καβάτζα και δεν την εκτιμάς δεν θα σκεφτεί;

    Και μήπως θα είναι κι ετσι; Λες τώρα που δεν τα πας πολύ καλά με την άλλη και δεν έχετε καλή επικοινωνία την σκέφτηκες την πρώην, δεν λες τη σκεφτόμουν συνεχώς ξέρω κι εγώ. Κι αν την σκεφτόσουν τι πήγες να τα φιάξεις με άλλη; Εκμεταλλεύεσαι έτσι τους ανθρώπους δηλαδή; Και τι έχει βελτιωθεί πάνω της και πάνω σου που θα τα πηγαίνατε καλύτερα από την πρώτη φορά ΑΝ - και το πάω πάρα πολύ μακριά τώρα- λέμε ΑΝ τα ξαναφιάχνατε;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    99
    Συμφωνώ στα περισσότερα εκ των οποίων μου λες. Το ότι έκανα δεσμό με μια άλλη κοπέλα ίσως ήταν από αντίδραση, ίσως λανθασμένα χρησιμοποίησα κάποιον άνθρωπο για να ξεπεράσω κάποια κατάσταση. Όλον τον καιρό είχα την πρώην μου στο πίσω μέρος του μυαλού μου, ότι και να έκανα, είτε σχέση είτε απλά περνούσα καλά... Αυτό είναι μεγάλο μου λάθος. Όλον αυτό τον καιρό προσπάθησα και θαρρώ πως βελτιώθηκα σε ζητήματα που είχα θέμα με τον εαυτό μου. Η πρώην μου δεν μπορώ να γνωρίζω αν βελτιώθηκε ή όχι, αλλά ούτε δείχνει να έχει αλλάξει κάτι πάνω της για προσεγγίσει το ενδιαφέρον η εξωτερική της εμφάνιση...
    Τα προβλήματα τα οποία βάραιναν την ψυχολογία μου και εν δυνάμει την προηγούμενη σχέση με φωνές και καυγάδες, όπως μαθήματα από την σχολή (άγχος), δουλειά η οποία δεν μου ταίριαζε και αφεντικά τα οποία με την συμπεριφορά τους επεμβαιναν στην προσωπική μου ζωή, όλα αυτά απομακρύνθηκαν και ξεκαθαριστηκαν, είμαι πλέον σε τροχιά πτυχίου (από σημείο να χρωστάω 20+ μαθήματα, είμαι στα 2-3) και πλέον νιώθω να έχει φύγει ένα βάρος από πάνω μου και να νιώθω πιο σίγουρος από ποτέ. Ίσως αυτές είναι οι μικρές αυτοβελτιωσεις έπρεπε να γίνουν αρκετά νωρίτερα....
    Το ξέρω ότι έχω βελτιωθεί και έχω ηρεμήσει το βλέπουν οι οικείοι μου και οι φίλοι μου. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν μπορώ να μοιραστώ την χαρά μου και να δείξω τον πραγματικό μου χαρακτήρα στην πρώην μου κάτι που πραγματικά πλέον μου σπαραζει την καρδιά.

Similar Threads

  1. Επανασύνδεση
    By Elpida111 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 03-09-2019, 23:31
  2. Χωρισμός - Επανασύνδεση ?!?!
    By Giannis_s in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2015, 19:51
  3. θέλει επανασύνδεση;
    By frauleniazwi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 25-09-2013, 14:37
  4. επανασυνδεση
    By romantic paul in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-12-2012, 11:06
  5. sex = επανασυνδεση
    By mayla93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 02-12-2011, 01:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •