Στιγμιαία σουβλια στο κεφάλι, πολύ δυνατή. Σας έχει τύχει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300

    Στιγμιαία σουβλια στο κεφάλι, πολύ δυνατή. Σας έχει τύχει;

    Έχω διαγνωστεί με γενική αγχωδη διαταραχή.
    Με παρακολουθεί ψυχίατρος από τον περασμένο Δεκέμβριο και τους τελευταίους μήνες πραγματικά είχα αρχίσει να νιώθω καλύτερα.

    Μόλις τώρα εσκυψα για ένα δευτερόλεπτο ελαφρά, και όταν σήκωσα το κεφάλι μου ενώ παράλληλα εκείνη την ώρα έπαιρνα και βαθιά ανάσα ένιωσα ένα πόνο στο κεφάλι στην κορυφή της κεφαλής σαν σουβλια πολύ δυνατή, ήταν για ένα δευτερόλεπτο αλλά τόσο δυνατός που δν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου ότι μου συμβαίνει κάτι κακό.

    Σας παρακαλώ πείτε μου αν έχετε νιώσει κάτι αντίστοιχο αν το νιώθετε συχνά και αν συνδέεται με την διαταραχή άγχους μου. Δεν σκεφτόμουν κάτι εκείνη την ώρα ούτε ένιωθα άγχος για κάτι ώστε να μπορώ να το δικαιολογήσω.
    Φοβάμαι ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει πολύ άσχημο, μπορεί να είναι ανευρισμα ή κάτι τέτοιο;
    Έχετε παρόμοια εμπειρία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Το ανευρισμα δεν έχει αυτό το σύμπτωμα.
    Μπορει να είναι ένας τυχαίος νευροπονος, που συμβαίνει καμία φορά σε απότομες κινησεις.
    Εάν επαναληφθεί μερικές φορές ακόμη, μπορεί να πρόκειται για νευραλγια τριδυμου.
    Είναι μια ακίνδυνη περίπτωση, που θέλει όμως διερεύνηση και θεραπευτική αγωγή από νευρολόγο.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πηγενε στους γιατρους για να κανεις εξετασεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Το ανευρισμα δεν έχει αυτό το σύμπτωμα.
    Μπορει να είναι ένας τυχαίος νευροπονος, που συμβαίνει καμία φορά σε απότομες κινησεις.
    Εάν επαναληφθεί μερικές φορές ακόμη, μπορεί να πρόκειται για νευραλγια τριδυμου.
    Είναι μια ακίνδυνη περίπτωση, που θέλει όμως διερεύνηση και θεραπευτική αγωγή από νευρολόγο.
    Ευχαριστω πολύ για την απάντηση το εκτιμώ.
    Το έχω πάθει και στο παρελθόν αλλά 3 μήνες πίσω περίπου.
    Φαντάζομαι εννοείς αν συμβεί ξανά σε σύντομο χρονικό διάστημα πρέπει να επισκεφθώ νευρολόγο;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Εάν σε ξανά απασχολήσει με την ίδια ένταση 1-2 φορές ακόμη,
    Καλό θα ήταν μια επίσκεψη, εφενος για να ησυχάσεις, και αφετέρου για να σου προτείνει πως θα το αντιμετωπίσεις όταν συμβαίνει.
    Καλή συνέχεια.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    27
    Πάσχω χρόνια από αυτές τις σουβλιες που περιγράφεις.
    Λέγεται νευραλγία η πάθηση.
    Και ανάλογα με το που σε χτυπάει είναι και διαφορετικό νεύρο.
    Πχ νευραλγία τριδύμου... ή ινιακή...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Total_black View Post
    Πάσχω χρόνια από αυτές τις σουβλιες που περιγράφεις.
    Λέγεται νευραλγία η πάθηση.
    Και ανάλογα με το που σε χτυπάει είναι και διαφορετικό νεύρο.
    Πχ νευραλγία τριδύμου... ή ινιακή...
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Χρειάζεστε να επισκεφθώ κάποιο γιατρό ή μπορεί να είναι κάτι πιο επικίνδυνο θεωρείς;
    Ωστόσο σήμερα στο γυμναστήριο, είχα μια άσκηση που εσκυβα σηκώνω μια μπάλα βαριά και την πέταγα κάτω με δύναμη. Και από την πρώτη φορά την ώρα που τη σήκωμα ένιωθα ένα από τα νεύρα αυτά μέσα στο κεφάλι να με πονάει υπερβολικά και σταμάτησα. Σταμάτησε και ο πόνος αλλά ειλικρινά έχω αγχωθεί, γιατί παλιότερα έκανα την άσκηση χωρίς πρόβλημα.
    Βέβαια να αναφέρω ότι έχω ένα πολύποδα στην αριστερή ρινική κοιλότητα, αλλά θα μπορούσε ο πόνος τον ιγμορειων να χτυπήσει μέσα στο κεφάλι;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    27
    Γιατρός δεν είμαι. Και σίγουρα πρέπει να τα αναφέρεις σε νευρολόγο για να βεβαιωθείς και να ηρεμήσεις. Αλλά αυτές οι σουβλιες με συνοδεύουν χρόνια τώρα με περιόδους έξαρσης και ύφεσης.
    Κάποια στιγμή πονούσα 24 ώρες το εικοσιτετράωρο για δυόμιση μήνες ασταμάτητα.
    Δεν με βοήθησε κανένα φάρμακο. Και απλά μια μέρα σταμάτησε το σφυροκόπημα μόνο του..
    Απότομα. Όπως ακριβώς άρχισε.
    Πιθανόν η άσκηση με την μ

  9. #9
    Layla123, το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ αυτό το διάστημα... έιχει δίκιο ο Total_black. Για να ηρεμίσεις θα σου πρότεινα να πας σε νευρολόγο, και εγώ εκεί πήγα. Η μπορείς να το αναφέρεις στο ψυχίατρο σου, νομίζω έχουν και εκείνοι γνώσεις νευρολογίας σε κάποιο βαθμό. Και εγώ ψάχνομαι τώρα με θεραπείες κτλ

  10. #10
    Quote Originally Posted by Total_black View Post
    Γιατρός δεν είμαι. Και σίγουρα πρέπει να τα αναφέρεις σε νευρολόγο για να βεβαιωθείς και να ηρεμήσεις. Αλλά αυτές οι σουβλιες με συνοδεύουν χρόνια τώρα με περιόδους έξαρσης και ύφεσης.
    Κάποια στιγμή πονούσα 24 ώρες το εικοσιτετράωρο για δυόμιση μήνες ασταμάτητα.
    Δεν με βοήθησε κανένα φάρμακο. Και απλά μια μέρα σταμάτησε το σφυροκόπημα μόνο του..
    Απότομα. Όπως ακριβώς άρχισε.
    Πιθανόν η άσκηση με την μ
    Total_black, τι φάρμακα σου πρότειναν?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by lacrimae View Post
    Layla123, το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ αυτό το διάστημα... έιχει δίκιο ο Total_black. Για να ηρεμίσεις θα σου πρότεινα να πας σε νευρολόγο, και εγώ εκεί πήγα. Η μπορείς να το αναφέρεις στο ψυχίατρο σου, νομίζω έχουν και εκείνοι γνώσεις νευρολογίας σε κάποιο βαθμό. Και εγώ ψάχνομαι τώρα με θεραπείες κτλ
    Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ. Ο νευρολόγος σου είπε ότι μπορεί να οφείλεται κάπου; και αν ναι τι σου πρότεινε;
    Η ψυχίατρος μου είπε να μην το ψάξω, γιατί έχω περάσει 1 μισή χρόνο σε πολλούς γιατρούς ξανά και ξανά και θεωρεί ότι τροφοδοτω το θέμα μου, την άρρωστο φοβία δηλαδή. Σε νευρολόγος βεβεια δεν είχε τύχει να πάω.

  12. #12
    Κάθε περίπτωση είναι σιγουρα διαφορετική... και μπορεί να είναι ένας απλός πονοκέφαλος πχ. Εμένα το πρόβλημα εστιάζεται στα δόντια πονάω χωρίς προφανή λόγο τουλάχιστον που δεν βρήκαμε ως τώρα.

    Μου είπαν οτι είναι νευροπαθητικός πόνος. Εχω βέβαια τρομάζει πολύ μην είναι νευραλγία τριδύμου που είπε η Total_black. Με έχει παρει πολύ απο κάτω αλλά εγώ είμαι η καταστροφολογία προσωποποιημένη...Αλλα και οι γιατροί σε υατά τα νευρολογικά που δεν μπορούν με εξέτασεις να αποδείξουν πάνε δια της ατόπου...

    Μου πρότεινε αντικαταθληπτικά σε μικρή δόση, για να ηρεμίσουν οι απολύξεις των νέυρων για λίγο.. δεν τα πήρα για άλλα και άλλα θα τα πάρω για τα δόντια.. Οξύμωρο πολύ για μένα αν σκεφτείς τι άγχη έχω περάσει με τα τι έχω κτλ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Πιθανοτατα ειναι νευραλγιες, πασχω απο το ιδιο αλλα οχι ακριβως στο κεφαλι, με χτυπαει στην καρωτιδα και ο πονος ειναι διαξιφιστικος που σε κανει να αντιδρας λες και εφαγες σφαιρα και να τρομαζουν οι γυρω σου. Απ οσο γνωριζω φαρμακου τυπου Lyrica ή Neurontin συνηθως γραφουν οι ιατροι. Δεν εχω παρει γιατι δεν το παθαινω τοσο συχνα που να πω θελω αγωγη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Έχω διαγνωστεί με γενική αγχωδη διαταραχή.
    Με παρακολουθεί ψυχίατρος από τον περασμένο Δεκέμβριο και τους τελευταίους μήνες πραγματικά είχα αρχίσει να νιώθω καλύτερα.

    Μόλις τώρα εσκυψα για ένα δευτερόλεπτο ελαφρά, και όταν σήκωσα το κεφάλι μου ενώ παράλληλα εκείνη την ώρα έπαιρνα και βαθιά ανάσα ένιωσα ένα πόνο στο κεφάλι στην κορυφή της κεφαλής σαν σουβλια πολύ δυνατή, ήταν για ένα δευτερόλεπτο αλλά τόσο δυνατός που δν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου ότι μου συμβαίνει κάτι κακό.

    Σας παρακαλώ πείτε μου αν έχετε νιώσει κάτι αντίστοιχο αν το νιώθετε συχνά και αν συνδέεται με την διαταραχή άγχους μου. Δεν σκεφτόμουν κάτι εκείνη την ώρα ούτε ένιωθα άγχος για κάτι ώστε να μπορώ να το δικαιολογήσω.
    Φοβάμαι ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει πολύ άσχημο, μπορεί να είναι ανευρισμα ή κάτι τέτοιο;
    Έχετε παρόμοια εμπειρία.
    Ναι αρκετες φορες το εχω νιωσει οταν σκυβω, ή οταν φτερνιζομαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ναι αρκετες φορες το εχω νιωσει οταν σκυβω, ή οταν φτερνιζομαι.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, εμένα μου ξανασυνεβη και τις δύο φορές κατά την βαθιά εισπνοή σε ανύποπτο χρόνο. Βασικά και τις δύο φορές συνέβη πάνω σε συζήτηση που με αγχωνε, αν είναι όντως ψυχοσωματικο είναι τρομακτικό τι μπορεί να κάνει το σώμα ειλικρινά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σας έχει τυχει ποτέ;
    By amitas in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 12-12-2018, 16:49
  2. Σας έχει τύχει?..
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2017, 21:35
  3. Σας έχει τύχει ποτέ
    By Deleted-member250416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 27-06-2014, 22:41
  4. Σας εχει τυχει ποτε...
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-2012, 23:51
  5. Σας εχει τυχει ποτε?
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2008, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •