Είμαι εξαρτημένη από έναν άνθρωπο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    3

    Είμαι εξαρτημένη από έναν άνθρωπο.

    Μέχρι πρόσφατα με το αγόρι μου, με το οποίο παρεμπιπτόντως πέρυσι είχαμε χώρισε αλλά μετά από προσπάθεια δική μου τα βρήκαμε πάλι, ήμασταν πολύ καλά. Ή έτσι νόμιζα. Και ήμουν ήρεμη. Ένιωθα όμως ήρεμη μόνο μαζί του. Μόνο τότε ένιωθα καλά. Ένιωθα δυνατή. Μέσα όμως σε λίγες μέρες άλλαξαν όλα. Και κυρίως η συμπεριφορά του. Πόνεσα πάλι τόσο μα τόσο πολύ. Και αυτό που με σκοτώνει είναι ότι είμαι εξαρτημένη από την παρουσία του στη ζωή μου. Ακόμα και τώρα που έχουμε χωρίσει, δεν αντέχω. Τον θελψ στη ζωή μου. Με οποιονδήποτε τρόπο. Μόνο οτνσ τον ακούβ νιώθω να αναπνέω. Μόνο όταν μοθ δινει σημασία. Μόνο όταν μου αφιερώνει χρόνο. Όταν μου μιλάει. Όταν τον ακούω να μου λέει πως με αγαπα. Δεν μπορώ. Υποφέρω. Και αυτός τώρα ακοψε επαφή. Και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Πως να προχωρήσω. Πως να ξυπνήσω το πρωί. Δεν ξέρω τίποτα. Το μόνο που θέλω είναι να του μιλήσω και να είμαι μαζί του. Δεν γίνεται όμως αυτό πια. Και έτσι νιώθω ακόμα πιο εξαρτημένη από αυτόν.

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Lostgirl2 View Post
    Μέχρι πρόσφατα με το αγόρι μου, με το οποίο παρεμπιπτόντως πέρυσι είχαμε χώρισε αλλά μετά από προσπάθεια δική μου τα βρήκαμε πάλι, ήμασταν πολύ καλά. Ή έτσι νόμιζα. Και ήμουν ήρεμη. Ένιωθα όμως ήρεμη μόνο μαζί του. Μόνο τότε ένιωθα καλά. Ένιωθα δυνατή. Μέσα όμως σε λίγες μέρες άλλαξαν όλα. Και κυρίως η συμπεριφορά του. Πόνεσα πάλι τόσο μα τόσο πολύ. Και αυτό που με σκοτώνει είναι ότι είμαι εξαρτημένη από την παρουσία του στη ζωή μου. Ακόμα και τώρα που έχουμε χωρίσει, δεν αντέχω. Τον θελψ στη ζωή μου. Με οποιονδήποτε τρόπο. Μόνο οτνσ τον ακούβ νιώθω να αναπνέω. Μόνο όταν μοθ δινει σημασία. Μόνο όταν μου αφιερώνει χρόνο. Όταν μου μιλάει. Όταν τον ακούω να μου λέει πως με αγαπα. Δεν μπορώ. Υποφέρω. Και αυτός τώρα ακοψε επαφή. Και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Πως να προχωρήσω. Πως να ξυπνήσω το πρωί. Δεν ξέρω τίποτα. Το μόνο που θέλω είναι να του μιλήσω και να είμαι μαζί του. Δεν γίνεται όμως αυτό πια. Και έτσι νιώθω ακόμα πιο εξαρτημένη από αυτόν.
    Ναι αλλα τι θα γινει αν δεν θελει τη σχεση δεν μπορεις με το ζορι να εισαι μαζι του.πρεπει να σεβαστεις την επιθυμια του και να απεξαρτηθεις απο αυτον.δεν πρεπει να δενομαστε τοσο πολυ με ανθρωπους.τιποτα δεν ειναι στανταρ μπορει να σου ταζουν λαγους και πετραχειλια και να μην εννοου τιποτα και απλα να το κανουν για να σε ριξουν στο κρεβατι ή να χορτασουν αρκετες φορες και μετα να βρουν την επομενη.Δυστυχως η κοινωνια ειναι σκληρη γι αυτο να εισαι δυνατη στα ποδια σου και να μην βασιζεσαι σε κανεναν μ@λ@κα.αν βλεπεις οτι δεν γινεται επανασυνδεση προχωρα και συ στη ζωη σου με εναν αλλον συντροφο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα.
    ειδα και το αλλο σου θεμα με τον χωρισμο σου.
    οσο κι αν σου φαινεται οδυνηρο, αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να σταματησεις τις επαφες με τον τυπο, εφοσον δεν σε θελει.
    ΑΥΤΟ ειναι που σε κραταει σε αυτην την κατασταση κι ας θελεις να τον ακους εστω και ετσι.
    αν σταματησεις καθε επαφη και ασχοληθεις με αλλα δικα σου θεματα, θα περασει καποιος καιρος και θα εισαι μια χαρα.
    οσο του μιλας, μονο γυριζεις το μαχαιρι στην πληγη και αρρωσταινεις χειροτερα.
    πιστεψε με, πρεπει να κοψεις επαφες για να γινεις καλα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    3
    Σε νιώθω και σε καταλαβαίνω .. έχεις συνεξαρτηση με αυτόν τον άνθρωπο και το έχω περάσει και πίστεψε με είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο .. είναι το ίδιο δύσκολο σαν να είσαι εθισμένη σε ουσίες .. μπορείς να ψάξεις για τη συνεξαρτηση και μέσα από τα 12 βήματα εγώ πηρα βοήθεια και από ψυχοθεραπεία ομαδική π έκανα μπορώ να πω ότι η κατάθλιψη και το κενο μέσα μου πέρασε και τώρα μετά από 4 μήνες π χώρισα νιώθω να έχω βρει πάλι τον εαυτό μου ..θα χαρώ να σε βοηθήσω γιατί τα έχω περάσει ότι θέλεις πες μου!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    40
    Παρτε μαθηματα απτους αντρες. Γενικα πολλες γυναικες εχουν τετοια θεματα γιατι βασιζοντε στις σχεσεις ολη τους τη ζωη.

    Εγώ που μια ζωή είμαι μόνος μου, δεν δίνω τοσο μεγάλη βάση στις σχέσεις. Άνθρωποι ερχονται και φευγουν απο τη ζωή μου. Εχω βρει τη δυναμη να αντιμετωπίζω τη ζωή μου μόνος μου. Είναι μεγάλη λύτρωση να μην χρειάζεσε κανέναν.

    Ίσως φταίνε οι ταινιες στην τηλεοραση που δείχνουν οτι οι γυναικες πρεπει να εχουν σχεση και απο μικρη ηλικια τις βλεπεις να ειναι συνέχεια με κάποιον. Πως θα πάρει δυναμη ενας ανθρωπος οταν εχει συνεχεια αναγκη καποιον αλλον;

Similar Threads

  1. Πως θα ξεκολλήσω από έναν τοξικό άνθρωπο?
    By love1981 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 52
    Last Post: 28-11-2018, 08:58
  2. Δεν έχω έναν άνθρωπο.
    By Adzik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 104
    Last Post: 26-04-2018, 10:37
  3. Replies: 10
    Last Post: 01-07-2010, 17:40
  4. Τι αξιζει σε εναν ανθρωπο;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 04-12-2009, 20:54
  5. Τι εκτιμάτε περισσότερο σε έναν άνθρωπο ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 21-12-2007, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •