ΑΛΚΟΟΛ η ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546

    ΑΛΚΟΟΛ η ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ?

    Οπως κ να χει....οτι μελετες κ αν εχουν γινει...η καταθλιψη μου ηταν αν οχι πιο ελεγχομενη εως και εντελως ιασιμη εως και υπομανια αγγιζα.....κατα τη χρηση αλκοολ.....μπορει να επεφτα νηφαλιος....αλλα οταν επινα η καταθλιψη εξαφανιζοταν ή αλλες ημερες ελεγχοταν.Δεν ξερω εαν φταιει η ηδη εξαρτηση που ειχα πριν παθω καταθλιψη απο αλκοολ κυριως ,και να παθαινω καταθλιψη τωρα απ τα στερητικα,,,,,αλλα εχω αυτη την εντυπωση.Επισης καλυτερα ενα αθλιο τελος(με τις ουσιες),παρα μια αθλιοτητα χωρις τελος(με τα φαρμακα κ τς γιατρους)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μουχει δειξει ο γιατρος μου επισημο διαγραμμα για κτθλψη με αλκοολ ( εχω κτθλψη ), και χωρις ....... το αλκοολ σαφως ειναι κτθλπτικο μακροπροθεσμα ( διπλασιαζε την κτθλψη ) , και το επιβεβαιωνω κι εγω διοτι επινα επισης , και τοκοψα ...ναι , βραχυπροθεσα ειναι αντικαταθλιπτικο, μεσοπροθεσμα και μακροπροθεσμα ομως το αντιθετο , χωρια τις ζημιες που κανει ........το αν θα παρεις αντικαταθλιπτικο ειναι δικο σου θεμα .......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Παλια και εγω επινα για να διορθωσω την ασχημη διαθεση/δυσθυμια που ειχα αλλα δεν αξιζει. Επιβαρυνεις το συκωτι σου και αν η ζημια ειναι εκτεταμενη εισαι μελλοθανατος. Επισης δεν δουλευει παντα καλα. Σε μενα 7 στις 10 φορες με εκανε καλα, 3 στις 10 η καταθλιψη ηταν χειροτερη.

    Μπορεις να δοκιμασεις εναλλακτικα εκχυλισμα ριζας ροδιολας (με τουλαχιστο 3% rosavins) ή το συμπληρωμα SAM-e το οποιο λενε δουλευει αψογα για καταθλιψη με μεγαλο μειον οτι ειναι ακριβο.

    Εγω παιρνω Zoloft, ξεκινησα 25mg την πρωτη βδομαδα, χθες εφτασα πλεον στην 4η βδομαδα με 50mg τη μερα και δεν εχω δει καμια διαφορα αλλα ουτε και ανεπιθυμητη ενεργεια.

    Γενικα οταν καποιος νιωθει καταθλιψη θελει να βοηθηθει αμεσως, δεν εχουν ολοι τις αντοχες να περιμενουν μεχρι τις 8 βδομαδες για να δουνε ααααν δουλεψει το SSRI. Προσπαθησα να αποφυγω τα SSRI αλλα απο την αλλη κανω καταχρηση οπιουχων για να θεραπευσω την καταθλιψη, αλλα η κατασταση ξεφυγε οποτε επρεπε να στραφω καπου αλλου πριν τα στερητικα θα μου κανουν παρεα για μηνες απο την αλογιστη χρηση.

    Τους επομενους μηνες αναμενεται να ξεκινησει η κυκλοφορια του Spravato στην Ελλαδα, ενα ρινικο σπρευ εσκεταμινης που ειναι πολλα υποσχομενο για την καταθλιψη. Λενε οτι παιρνεις μια δοση και εισαι οκ για τις επομενες 1-2 βδομαδες πριν χρειαστεις επαναληψη.

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    μακρια απο αλκοολ μη δινεις τη χαρα σε εχθρους σου να χαιρονται με τη εξαρτηση απο το αλκοολ.το 30% εως 50% των αλκοολικων παθαινει μειζων καταθλιψη σαν αποτελεσμα της ληψης αλκοολ.κανεις δεν θελει να παιρνει φαρμακα αλλα τι να κανουμε ειναι απαραιτητα ορισμενες φορες για να ρυμισουν τις ουσιες μας στον εγκεφαλο.και γω περα απο τη ψυχωση δυστυχισμένος ειμαι δεν απολαμβανω τη ζωη μου αλλα τι να κανουμε προσπαθω δεν θα το ριξω ομως σε αλκοολ και αλλα για να παρω προσκαιρη ανακουφιση και μετα να γινω ακομα χειροτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Γενικα οταν καποιος νιωθει καταθλιψη θελει να βοηθηθει αμεσως, δεν εχουν ολοι τις αντοχες να περιμενουν μεχρι τις 8 βδομαδες για να δουνε ααααν δουλεψει το SSRI. Προσπαθησα να αποφυγω τα SSRI αλλα απο την αλλη κανω καταχρηση οπιουχων για να θεραπευσω την καταθλιψη,

    Τους επομενους μηνες αναμενεται να ξεκινησει η κυκλοφορια του Spravato στην Ελλαδα, ενα ρινικο σπρευ εσκεταμινης π.
    Λυπαμαι που το λεω , αλλα τα ssri s , ta ssrni s , δεν κανουν τιποτα ταχα δοκιμασει ολα ..... μονος οτι μπορεις ....... η κανα καλο ψυχολογο , αμα τον βρεις , δυστυχως κι εκει θα κρινεις εκ του αποτελεσματος .........δλδ τρεχαγυρευε ......



    δεν ειναι περιεργο που μονο παιδια της νεας γενιας παθαινουν κτθλψη ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post

    δεν ειναι περιεργο που μονο παιδια της νεας γενιας παθαινουν κτθλψη ?
    πάντα υπήρχαν καταθλιπτικοί, σήμερα πλέον δεν θεωρείται ταμπού, παλαιότερα στα χωριά ήταν οι νεραιδοπαρμένοι, κάποιο δαιμόνιο που είχε μπει μέσα τους, του είχαν κάνει μάγια κλπ.
    Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ένα ποτηράκι κόκκινο κρασί (με το φαγητό) μακροπρόθεσμα μπορεί να οφελήσει και την κατάθλιψη. Αν είναι όμως να καταντήσεις με ένα μπουκάλι αλκοόλ στο δρόμο, καλύτερα τα αντικαταθλιπτικά, άλλαξε χάπι μέχρι να βρεις αυτό που θα κάνει το τρικ. Γνωστός μου παίρνει 20 χρόνια το entact και όλα καλά, έκανε βέβαια μια εβδομάδα να πιάσει, αλλά δεν χρειάστηκε ούτε να αλλάξει δόσολογία ούτε φάρμακο. Ήταν τυχερός.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Λυπαμαι που το λεω , αλλα τα ssri s , ta ssrni s , δεν κανουν τιποτα ταχα δοκιμασει ολα ..... μονος οτι μπορεις ....... η κανα καλο ψυχολογο , αμα τον βρεις , δυστυχως κι εκει θα κρινεις εκ του αποτελεσματος .........δλδ τρεχαγυρευε ......



    δεν ειναι περιεργο που μονο παιδια της νεας γενιας παθαινουν κτθλψη ?
    Τελικα εχεις δικιο, δεν κανουν τιποτα. υστερα απο 6 βδομαδες στο Ζολοφτ, βελτιωση απολυτως καμια, μην πω και χειροτερα, οποτε ξεκινησα σημερα σταδιακη διακοπη. Ξανα στα οπιουχα παυσιπονα για να "θεραπευσω" την καταθλιψη βραχυπροθεσμα γιατι δεν παλευεται αλλο η ζωη μου. Καθε δευτερολεπτο νιωθω σαν να ακουσα καποια πολυ ασχημη ειδηση και μου σφιγγεται το στομαχι. Ετσι νιωθω 24/7. Χτες ειδα ενα απιστευτα συναισθηματικο ονειρο που μου χειροτερεψε την καταθλιψη και ξυπνησα κατα τις 6:30 το πρωι και δεν ξαναεκλεισα ματι απο τοτε.

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικα και αλκοόλ
    By akis1 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 16
    Last Post: 07-12-2016, 22:05
  2. καταθλιψη ,φοβιες,αντικαταθλιπτικα ,αλκοολ
    By sandy25 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-2011, 15:08
  3. αλκοολ
    By super in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 30-09-2011, 20:27
  4. Αλκοόλ
    By aliento in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-2010, 03:09
  5. αλκοολ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2010, 13:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •