αλκοολ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: αλκοολ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546

    αλκοολ

    Καλησπερα...η ερωτηση μ ειναι πως την παλεψατε να κοψετε την πρεζα?Ειμαι δυο χρονια καθαρος απο αλκοολ και τα στερητικα εμφανιστηκαν παλυ ξαφνικα πολυ επωδυνα...υπαρχουν κολπα?δεν νομιζω...ειναι μεγαλο το διαστημα π εχω διακοψει να πινω αλλα οπως παει θα ξαναρχισω νομιζω ειναι στο dna η εξαρτηση δεν γινεται τιποτα.με επιασε τρεμουλο αγχος κ κριση πανικου απ την ελλειψη κ επιθειμια....οι χαζοβενζοδιαζεπινες με οδηγουν σε μεγαλυτερη θεληση...πραγματικα απορω πως το νικησατε ορισμενοι και εαν εχετε καποια εμπειρια συμβουλη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    το ξερεις οτι δεν κανει να πινεις αφου περνεις βενζοδιαζεπινες ετσι.......?

    μιλα με καποιον γιατρο αμεσα......

    ειναι τρομερα επικινδινος συνδιασμος........

  3. #3
    Ενα κλικ στο μυαλο ειναι. Θυμησου ποιοι λογοι σε οδηγησαν στη διακοπη. 2ον πραγματι καποιοι ανθρωποι ειμαστε περισσοτερο επιρρεπεις. 3ον τις στιγμες που θες πιωμα για να φυγουν οι ενοχλησεις και να νιωσεις μουδιασμενος απο ολα μπες κανε ενα μπανιο,πηγαινε για τρεξιμο, κατσε γραψε οσα σου ερχονται. Κλεισε ραντεβου για συνεδριες με κουβεντα. Ο ψυχιατρος δεν αρκει μονον. Οκ μας δινει διαγνωση αγωγη κομπλε. Μπες σε ομαδα ΑΑ. Ειναι δυσκολο. Η παλινδρομηση παντα ειναι πιθανη. Δεν ειναι ακατορθωτο το να μεινεις καθαρος. Σιγουρα η επιθυμια για πιωμα παντα ξεκινα απο καποιο γεγονος που εχει ενταση ή και ανία αβολη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    27
    Ποσο καιρο εχεις καθαρος?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    Καλησπερα...η ερωτηση μ ειναι πως την παλεψατε να κοψετε την πρεζα?Ειμαι δυο χρονια καθαρος απο αλκοολ και τα στερητικα εμφανιστηκαν παλυ ξαφνικα πολυ επωδυνα...υπαρχουν κολπα?δεν νομιζω...ειναι μεγαλο το διαστημα π εχω διακοψει να πινω αλλα οπως παει θα ξαναρχισω νομιζω ειναι στο dna η εξαρτηση δεν γινεται τιποτα.με επιασε τρεμουλο αγχος κ κριση πανικου απ την ελλειψη κ επιθειμια....οι χαζοβενζοδιαζεπινες με οδηγουν σε μεγαλυτερη θεληση...πραγματικα απορω πως το νικησατε ορισμενοι και εαν εχετε καποια εμπειρια συμβουλη

    Θα σου πω πως εκοψα εγω το αλκοολ , ενω επινα επι 15 χρονια ..... μια μερα πηρα την αποφαση , επειδη ειχα απηυδησει απο το κακο που μουκανε το αλκοολ , και ειπα ' το κοβω , γιατι το σιχαθηκα ' , κατι εκανε κλικ στο μυαλο μου , που λεει κι η Const. Curious , και δεν ξαναθελησα ποτε αλκοολ ......το ιδιο συνεβη και με τα πολυ εξαρτησιογονα ζαναξ , τα κατεβασα στα 2 σε 2 μηνες απο πολλα/ μερα , ενω ολοι οι ψυχιατροι μου ελεγαν να κοβω ενα καθε δυο μηνες , μπουρδες , απλως ουτε αυτοι ξερουν πως κοβονται τα ζαναξ , ενω ξερουν πολυ καλα να γραφουν πολλα , τα οποια δεν ειναι απλες βενζοδιαζεπινες , αλλα θελουν συνταγη ' περι ναρκωτικων ' ειναι τα μονα που θελουν τετοια συνταγη ..... ενω φιλοι μου λεγαν να μπω σε καποιο ιδρυμα , δεν θα μπορεσω μονος μου να κοψω το μεν αλκοολ , και τα ζαναξ , δεν πιστευα κανεναν , μονο τον εαυτο μου......... το να επιμενουν ολοι οτι πρεπει να μπεις σε ιδρυμα για να κοψεις τα πολλα ζαναξ/ μερα , ειναι το φαινομενο nocebo , οχι placebo , δλδ οταν πιστευεις οτι κατι σου κανει κακο , η ειναι δυσκολο να το διακοψεις , αυτο ακριβως θα συμβει , επειδη εισαι πεπεισμενος για το κακο η την δυσκολια ............... ολα ( σχεδον ) στο μυαλο ειναι ......

    δεν γραφω ποσα ζαναξ επαιρνα , γιατι κι αλλα ματια διαβαζουν αυτα που γραφετε/ γραφουμε ,ματια που ειναι ανεπιθυμητα ....ο νοων , νοειτω .....και προσοχη γενικως στο τι γραφετε στον υπολογιστη , δλδ. στα μειλ, στο φεις , κ.α. , ειχα μια προσφατη εμπειρια που με εξεπληξε για το ποια ματια διαβαζουν τα γραφομενα μας , και δεν συμμετεχω σε σοσιαλ μιντια καθολου , μονο e-mail στελνω σε φιλους -φιλες .....

  6. #6
    Quote Originally Posted by qas View Post
    Ποσο καιρο εχεις καθαρος?
    Απο αυγουστο 2016 εκανα ενα μικρο slip δεκεμβρη 2017 πριν μπει το 2018. Παρεα εξω ηπια τρια ποτηρια λευκο κρασι και ενιωσα λες και ειχα πιει μπουκαλι. Το στομαχι μου εγινε χαλια. Θυμαμαι πολυ καλα οτι ειπα οκ θα πιω το ελεγχω πλεον *ναι καλα το 1 εγινε 3 * . Απο τοτε ποτέ ξανα. Μονο μπυρα χωρις. 0% σκετο. Αυτο 1 φορα το χρονο σε περιστασεις που οοολοιιιι πινουν διπλα μου. Μεσα στον εγκεφαλο μου νιωθω οτι πινω κανονικα. Μεγαλο παθος ο εθισμος. Με σιχαθηκα. Δεν θελω να ξανα νιωσω οτι με κανει *αυτο* οτι θελει. Το πρωτο χρονο που παλευα εκανα ευκολα υποτροπη. Οταν ενιωσα απαισια ηρθε η τελεία. Για καποιο παραλογο λογο σχημα οξυμωρο αυτο, νομιζα οτι εχω προσωπικη ανταγωνιστικη σχεση με το μπουκαλι. θα σε πιω αλλά δε θα φαινομαι χαλια. Θα σε πιω αλλά αυτη τη φορα ως τη μεση. Θα σε πιω γιατι απλα μου μειωνεις λιγο την φορτιση εξαιτιας των χαλια σκηνικων αλλά φταιει ο κοσμος ΟΧΙ εγω. Γενικα επεφτε ενα δουλεμα εαυτου εις εαυτον που ομως εβγαζε νοημα και λογικη τοτε. Επιπροσθετως ο εσωτερικός μου κοσμος ηταν χαοτικος αλλά και οι εξωτερικες συνθηκες αντιθετες στις αναγκες μου. Οποτε καταπιαστηκα φανταζομαι με κατι που πιστευα πως θα μπορεσω να ελεγξω και παραλληλα με ευχαριστουσε. Ναι. Οσο κραταγε η παραμυθα. Γιατι στο ξενερωμα ενιωθα απελπισια,θλιψη,θυμο,αγχος και αλλα πολλα. Δεν με επεισε κανενας. Ηρθε ενα μουτζωμα εσωτερικο. Μια κραυγη απογνωσης εσωτερικη " θα σε πεθανεις ρεεε "... και οσο περναει ο χρονος καταλαβαινω το γιατι. Στο μυαλο μου ερχεται ο λαβυρινθος οταν σκεφτομαι το αλκοολ. Καθε φορα νομιζα πως θα πλησιασω στην εξοδο αλλά επεστρεφα. Για αυτο το λογο οταν το παλαιο κομματι του εαυτου μηχανισμου πες το οπως θες παει να με τουμπαρει ανακαλω ποσο δυσκολα βγηκα.
    Last edited by Constantly curious; 30-10-2019 at 13:58.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα συμφορμιτη!
    Ναι! οντως καταφερα να κοψω την πρεζα! την ηρωινη!! αλλα οπως και το ουισκι, οπως και καθε αλλην εξαρτηση οπου εχει και βιοχημικη εξαρτηση με τον οργανισμο μας - διοτις υπαρχουν και πολλες αλλες εξαρτηεις οπου ειναι ψυχικη ασθενεια ετσι, οπως ο τζογος οπου ειναι πολυ δυνατη εξαρτηση αλλα δεν εχει βιολογικες σχεσεις- θα πρεπει φιλε μου να κανεις τα πρωτα βηματα! αυτα ειναι πρωτα να αποδεχτεις οτι εχεις εξαρτηση!! οτι εχεις δλδη προβλημα, μετα θα πρεπει να σκεφτεσαι και να λες στον εαυτο σου το πωτες θα κοψεις!! και οχι αν μπορεις, πωσο μαλον αυτο που γραφεις εσυ φιλε μου, οτι δεν μπορεις, λες. ειναι απολυτα συγουρο οτι μπορεις!! μεγα λαθος να το λες στον εαυτο σου αυτο.
    Ψεματα δεν θα σου πω, ειναι παρα πολυ δυσκολο, η ηρωινη -επειδη για μενα αυτο ηταν το μεγα προβλημα - μου αλλαξει ολη μου την ζωη!! απο μια απλη ασχολια ,απο διασκεδαση μια στο τοσο στα εφηβικα μου χρονια εγινε δυστυχως κοματι μου, μου καταστρεψε τα ονειρα μου!!την υγεια μου, εχασα φιλους μου!!οικονομικα καταστραφικα και νομικα και ερωτικα !!.Ομως δεν γινοταν νατο αφησω να γινετε αυτο και εβαλα ολη μου την δυναμη και ολο μου το ειναι!!!
    Πλεον μπορω να πω οτιι εχω κανει πολυ μεγαλη αλλαγη . Δεν θελω να λεω οτι ξεκοψα! η οτι πλεον ειμαι μια χαρα, δεν τα λεω διοτις εχουν υπαεξει παρα πολλες φορες οπου ξανα "κυλισα " στην καταρα αυτην!!! πολλες φορες πανω που ειχΑ γινει καλα ηρθαν δυσκολιες στην ζωη μου και τα σκατωσα ολα!! τωτες , ειπα οτι δεν θα παψω να προσπαθω!!
    Φιλε μου , θα θελα να γνωριζεις οτι το αλκοολ ειναι πολλες φορες χειροτερο απο την ηρωινη!! ωςς ουσια ειναι πολυ πιο χειμικη, για αυτο εξαλου οι γιατροι λενε να μην το κοβετε μαχαιρι ,επειδη ειναι επικινδυνο να υπαρξει καρδιακη ανακοπη!! συναστουν να το κοβετε το αλκοολ σιγα σιγα, με μειομενες δωσεις καθε φορα! -αυτο ισχυει για οσους εχουν πολυ σοβαρο προβλημα, για οσους το αλκοολ ξεκινα το πρωι και σταματα στον βραδυνο υπνο!!
    Θα σου ελεγα συμφορμητη να επισκευτης καποιον θεραπευτη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    . Οταν ενιωσα απαισια ηρθε η τελεία. . Στο μυαλο μου ερχεται ο λαβυρινθος οταν σκεφτομαι το αλκοολ. Καθε φορα νομιζα πως θα πλησιασω στην εξοδο αλλά επεστρεφα. Για αυτο το λογο οταν το παλαιο κομματι του εαυτου μηχανισμου πες το οπως θες παει να με τουμπαρει ανακαλω ποσο δυσκολα βγηκα.

    Μπραβο σου αγαπητη C.C , εισαι δυνατο παιδι , το ηξερα ...... κι εγω οταν σκεφτομαι το αλκοολ, εφιαλτης μου φαινεται .....ασε που χανω τα κιλα που ειχα παρει λογω κρασιου με καταιγιστικο ρυθμο ......
    Last edited by Macgyver; 31-10-2019 at 09:08.

  9. #9
    Αγαπητε Mac αν και με φοβιζουν τα μεγαλα λογια ευχομαι να μην μου βαλω τρικλοποδια στο μελλον. Ενω φαινεται αθωο το " ελα, πιες ενα μαζι μας για την παρεα ή λογω ημερας " εγω κανω εικονα την εξελιξη της καταστασης σαν ταινια που εχω ξανα δει. Ειμαστε δυνατοι και ευαλωτοι ταυτοχρονα. Απαξ αποδεχθουμε ομως το γιατι το ριχνουμε " εκει " οποια ουσια ή συνηθεια και να ειναι ε κατι βελτιωνουμε. Μπραβο για την απωλεια κατακρατησης υγρων ( το φουσκωμα του ποτου ειναι μανικι ) αλλά η ζημια π κανει στη Β12 η οποια σχετιζεται με την νευρολογικη καλη κατασταση ακομα χειροτερα. Μπραβο κ για τα ζαναξ. Αυτο και αν ειναι αθλος. Πως το παλεψες;;; γεμισες χρονο με δραδη;; ειχες παρενεργειες ελλεψης; αν ναι ποιες; Εγω με τη συγκεκριμενη βενζο εχω επισημανει πως μετα τη δραση με κανει 20 φορες πιο ευερεθιστη νευρικη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω στο ευχομαι , C.C, , αν και δεν μου ξαναρθε επιθυμια για αλκοολ , κρασι ασπρο επινα κι εγω ...... καλη εκφραση το ' ειμαστε δυνατοι κι ευαλωτοι συγχρονως ' , ετσι ειναι ....... ναι , κανει πολυ κατακρατηση υγρων το αλκοολ , ημουνα συνεχως πρησμενος στο προσωπο, οχι πια .......απο σενα τομαθα για την Β12 για την καταστροφη της απο το αλκοολ .........ευκολοα εκοψα τα ζαναξ , μονο που κατα την διαρκεια της διακοπης ανεβασα πιεση , αναμενομενο ηταν , και επαιρνα αντιυπερτασικο .........δεν εκανα τιποτα παραπανω , ουτε δραστηριοποιηθηκα .........

  11. #11
    Με τα λεξο ειχες ασχοληθει ποτε;; υποτιθεται ειναι γρηγορη η επιδραση τους. Αν καποιο μελος γνωριζει εαν θελει ας γραψει εδω. Η ληψη μαγνησιου επισης βοηθα στην καλυτερη λειτουργεια του νευρολογικου συστηματος. Σε ευχαριστώ πολυ για την ευχη. Οσο αναπνεουμε μαχομαστε !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mαρεσουν οι μαχητες και οι μαχητριες .......τα λεξο ειναι πολυ λαιτ , επαιρνα παλια , η ημιζωη τους , δλδ . το ποσο γρηγορα δρουν , ειναι σχετικα αργη/μακρα , τα ζαναξ ειναι που εχουν μικρη ημιζωη , κι αυτος ειναι ενας λογος που ειναι ακρως εθιστικα ......αν εχω αγχος , θα παρω κανα κλονοτριλ , δεν ειναι εθιστικο σαν τα ζαναξ , και εχουν αποτελεσμα ........τα ζαναξ θελουν ειδικη συνταγη περι ναρκωτικων ουσιων , τα μονα ....... μαγνησιο εχω , mag 2 , φαρμακευτικο, δεν εχει και κανα φοβερο αποτελεσμα , οι ξηροι καρποι εχουν πολυ μαγνησιο , ολοι ειμαστε λιγο που deficient σε μαγνησιο ...... πιο καλο αποτελεσμα εχω με τις lecalcif ( φαρμακ. βιτ. D ) , αφου δεν καθομαι στον ηλιο πια , ειχα παει στο Συγγρου ( το καλυτερο δερματολογικο νοσοκομειο ) για μια υποπτη ελια , το τι ακουσα για τον ηλιο του σημερα , ακομη και σταυτοκινητο μουπαν οτι πρεπει να φορας αντιηλιακο.... και με την Β12 εχω αριστα αποτελεσματα , αλλα υπαρχει σε ποσοτητες στο κρεας ..... παλια που εκανα ενεσεις με Β12 , για ψωριαση , με ' φτιαχνανε ' !!! πολυ αγχολυτικη η Β12 ......

Similar Threads

  1. ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 27-03-2013, 12:33
  2. αλκοολ
    By super in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 30-09-2011, 20:27
  3. αλκοολ
    By maria90 in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 10
    Last Post: 05-06-2011, 21:39
  4. Αλκοόλ
    By aliento in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 15
    Last Post: 12-11-2010, 03:09
  5. αλκοολ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2010, 13:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •