Στυτική Δυσλειτουργία-Χωρισμός - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Κοίτα,η στυτική εχει παθολογικά ή και ψυχολογικά αίτια.
    Γενικά,πέρα από το άγχος ζει με υγιεινό τρόπο?
    Ναι, δεν καπνιζει, αθλείται δεν κάνει καταχρήσεις

  2. #17
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Ναι, δεν καπνιζει, αθλείται δεν κάνει καταχρήσεις
    Οπότε μάλλον είναι ψυχολογικό ή μαλλον....

  3. #18
    george1520
    Guest
    Καλημέρα. Έχω διαβάσει οτι σου ανάφερε οτι του ειχε ξανασυμβεί παλιότερα. Το εχετε συζητήσει αυτο το κομμάτι; Τι εννοεί του εχει ξανα συμβει; Συνέχεια; Οπως μαζι σου: Αυτη η ερώτηση μπορεί να σου δώσει την απάντηση που ζητας.
    Στην αρχή μιας σχέσης (οπως εσεις) το πιο φυσιολογικό ειναι να υπάρχει εντονη ερωτική διάθεση και εντονη σεξουαλική επαφή. Αυτο στην περίπτωση σας δεν υπάρχει αν και είχατε και οι δυο την ιδια ανάγκη.
    Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να απομακρύνθηκε:
    1) Νιωθει άσχημα που δεν μπορεί να λειτουργήσει σεξουαλικά.
    2)Του αρεσει καποια αλλη κοπελα ή και αντρας.Αυτο προκύπτει στην φράση που εχει πει πως ενω μου αρέσεις το σωμα του δεν νιώθει το ιδιο (δεν θυμάμαι τι ακριβώς ειπε).
    3) Να του προκαλείς εσυ αγχος. Όχι επειδή φταις.Ισως εισαι αρκετά εμφανίσιμη ή πιο δυναμική κτλ.
    4) Να μην του αρέσεις.
    5) Να εχει αγχος για αλλα θέματα.

    Το μόνο που έχεις να κάνεις ειναι να του πεις πως εισαι διαθετιμενη να το προσπαθήσετε και οτι θα τον στηρίξεις και να μην νιώθει άσχημα. Μετα τον αφήνεις μονο του χωρις να τον ενοχλείς. Αυτο θα τον βοηθήσει να αποφασίσει αν θελει να ειναι όντως μαζι σου και εσυ αν θες οντως να το προσπαθήσετε.

    Και λεμε ότι αποφασίσει να το προσπαθήσετε.. Δεν θα σε τρωει μέσα σου ποιος ειναι ο πραγματικός λόγος που δεν εχει στύση;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Προσπάθησα μετα να του πω να κρατήσουμε επαφή να βρισκόμαστε χαλαρά και να μην κάνουμε κάτι (γιατί πραγματικά περνούσα καλά μαζί του..) και μου είπε ότι του ήταν πολύ δύσκολο να μου πει να το αφήσουμε και δεν μπορεί να βγαίνει χαλαρά μαζί μου προς το παρόν..και να αφήσουμε λίγο το χρόνο να περάσει και μετά...
    Εγώ θα ήθελα να το ξαναπροσοαθησουμε...
    Θα ήθελα την άποψη σας γιατί είμαι προβληματισμένη...
    Δύσκολο να πει κανείς, γιατί δε γνωρίζουμε την ηλικία του ούτε το ιατρικό ιστορικό του. Υποθέτοντας λοιπόν ότι είναι νέος και χωρίς προβλήματα υγείας (ορμονικά, καρδιαγγειακά, κλπ.), θεωρώ ως πιο πιθανό ότι για κάποιο λόγο δε σε ποθεί επαρκώς σαρκικά. Αυτό από μόνο του μπορεί να τον θέτει εκτός μάχης κάθε φορά που βλέπει την ώρα της επαφής να πλησιάζει, με τον τρόπο ακριβώς που το βίωσες. Τότε γιατί να μπει στη διαδικασία να τα μπλέξει μαζί σου; Ίσως εσύ να έχεις απαντήσεις.

    Αν έχεις αμφιβολίες στο κομμάτι της υγείας, τότε οι ειδικοί γιατροί είναι μονόδρομος, αφού τα ξαναβρείτε βέβαια.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Το άγχος φυσικά κάνει περίεργα παιχνίδια με το μυαλό μας και ρίχνει την λίμπιντο.
    Επειδή καταλαβαίνω πως έχει θέματα με τον εαυτό του στα σεξουαλικά, αν έχει και άγχος θα του είναι δύσκολο να ξεκολλησει τις σκέψεις του. Δεν έχει να κάνει με εσένα σε αυτή την περίπτωση. Και όταν σου λέει πιέζεται, όντως πιέζεται δεν κάνει πλάκα.
    Το σενάριο να μη σε γουστάρει δεν μπορώ να το αξιολογήσω.
    Εν κατακλείδι αν είναι ανένδοτος, προχώρα παρακάτω. Αν όχι και ξαναυπαρξει επαφή, να είσαι όσο πιο χαλαρή γίνεται και να περνάτε καλά γενικως για να ξεμπλοκαρει λίγο και αυτός. Δηλαδή αν οι δικές του σκέψεις περιστρέφονται γύρω από το ότι δεν μπορεί να έχει σωστή σεξουαλική ζωή, ε δωσε λίγο βάρος παραπάνω στα υπόλοιπα να δημιουργηθεί μια πιο χαλαρή ατμόσφαιρα ως προς αυτό. Επίσης στο κρεβάτι μπορειτε να κάνετε και άλλα πράγματα που είναι πιο εύκολο να πετύχουν ώστε να μπει και αυτός στο mood 'περναμε καλά' και να βγει από το 'και αν δεν τα καταφερω' η ότι σκέφτεται τελοσπαντων.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Δύσκολο να πει κανείς, γιατί δε γνωρίζουμε την ηλικία του ούτε το ιατρικό ιστορικό του. Υποθέτοντας λοιπόν ότι είναι νέος και χωρίς προβλήματα υγείας (ορμονικά, καρδιαγγειακά, κλπ.), θεωρώ ως πιο πιθανό ότι για κάποιο λόγο δε σε ποθεί επαρκώς σαρκικά. Αυτό από μόνο του μπορεί να τον θέτει εκτός μάχης κάθε φορά που βλέπει την ώρα της επαφής να πλησιάζει, με τον τρόπο ακριβώς που το βίωσες. Τότε γιατί να μπει στη διαδικασία να τα μπλέξει μαζί σου; Ίσως εσύ να έχεις απαντήσεις.

    Αν έχεις αμφιβολίες στο κομμάτι της υγείας, τότε οι ειδικοί γιατροί είναι μονόδρομος, αφού τα ξαναβρείτε βέβαια.
    Είναι 28. Γενικά μου έλεγε ότι με ήθελε, ότι του αρέσω πολύ κλπ..Απ' ότι μου έλεγε και όπως ένιωθα, έβλεπα ένα άτομο που του άρεσα, απλά σαν να μη συνεργαζόταν όντως το σωμα του.. Υπήρχαν φορές που στα προκαταρκτικά ξέρω γω όταν ασχολούταν εκεινος μαζί μου ήταν κομπλέ η στύση του και όταν πήγαινα εγώ να κάνω παιχνίδι η να ακολουθήσουμε σε διείσδυση να έπεφτε...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Και μένα ο άντρας μου που έχει Σ.Δ οπότε τον πιάνουν τα κάτω του μου λέει να χωρίσουμε για να ζήσω και γω τον έρωτα.
    Αν ενδιαφέρεσαι, για μένα επέμεινε αλλά πρέπει να κοιτάξει αν είναι οργανικό. Εγώ τον έστειλα με τον τρόπο μου από τον πρώτο μήνα της σχέσης μας.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Και μένα ο άντρας μου που έχει Σ.Δ οπότε τον πιάνουν τα κάτω του μου λέει να χωρίσουμε για να ζήσω και γω τον έρωτα.
    Αν ενδιαφέρεσαι, για μένα επέμεινε αλλά πρέπει να κοιτάξει αν είναι οργανικό. Εγώ τον έστειλα με τον τρόπο μου από τον πρώτο μήνα της σχέσης μας.
    Εσείς πώς το διαχειριζεστε; όταν σου λέει να χωρίσετε;; Είχατε θέμα από τις πρώτες σας φορές; Εμένα περισσότερο με στεναχωρεί που κάθε φορά που δεν του βγαίνει γίνεται χάλια ψυχολογικά..Και δεν ξέρω τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως εγώ να μην τον ελκύω και ίσως με μια άλλη κοπέλα να του βγαίνει..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Είναι 28. Γενικά μου έλεγε ότι με ήθελε, ότι του αρέσω πολύ κλπ..Απ' ότι μου έλεγε και όπως ένιωθα, έβλεπα ένα άτομο που του άρεσα, απλά σαν να μη συνεργαζόταν όντως το σωμα του.. Υπήρχαν φορές που στα προκαταρκτικά ξέρω γω όταν ασχολούταν εκεινος μαζί μου ήταν κομπλέ η στύση του και όταν πήγαινα εγώ να κάνω παιχνίδι η να ακολουθήσουμε σε διείσδυση να έπεφτε...
    Δε μου φαίνεται πειστικό. Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα με τους άντρες: η επιθυμία αποδεικνύεται και επιδεικνύεται. Μιλάμε για ένα νέο άντρα, σε μια καινούργια, αστραφτερή σχέση, και συζητάμε για στύση; Ή έχει κάποιο πρόβλημα υγείας που επηρεάζει τη στυτική λειτουργία, ή δεν έχει επιθυμία στο βαθμό που χρειάζεται (κάτι που μπορεί επίσης να σχετίζεται με ένα αθόρυβο για την ώρα οργανικό πρόβλημα - π.χ. χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης).

    Πολύ δύσκολα μπορώ να φανταστώ ότι αυτό οφείλεται σε εξωγενές στρες, γιατί ακριβώς είναι νεώτατος και μιλάμε για μια ολοκαίνουργια σχέση. Βέβαια, όσον αφορά αυτό το ενδεχόμενο, δηλαδή των εξωτερικών παραγόντων, ίσως εσύ να γνωρίζεις αν μπορεί πράγματι να υπάρχει.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Άλλο είπα εγώ όμως Ορεστη.εγώ αναρωτιέμαι αν ειχε ψυχολογικο πρόβλημα γιατι να το σταματήσει στον 1.5 μηνα και να μη προσπαθήσει με την βοήθεια της κοπελας να το ξεπεράσει?
    Γιατι κατηγορει τον εαυτο του και γινεται αυτοκαταστροφικος απεμπολωντας οσα επιθυμει. Το ιδιο κανω κι εγω καποιες φορες.

  11. #26
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Γιατι κατηγορει τον εαυτο του και γινεται αυτοκαταστροφικος απεμπολωντας οσα επιθυμει. Το ιδιο κανω κι εγω καποιες φορες.
    Και στην μια και στην αλλη περίπτωση η θέση της κοπέλας είναι δύσκολη. Αν δεν έχει πρόβλημα ψυχολογικο και δεν θέλει να το λυσει δεν μπορεί να κάνει κάτι για να τον βοηθήσει.ότι ήταν να κάνει δηλαδή το έκανε. Του είπε να τον βοηθήσει και αρνήθηκε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    Εσείς πώς το διαχειριζεστε; όταν σου λέει να χωρίσετε;; Είχατε θέμα από τις πρώτες σας φορές; Εμένα περισσότερο με στεναχωρεί που κάθε φορά που δεν του βγαίνει γίνεται χάλια ψυχολογικά..Και δεν ξέρω τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι ίσως εγώ να μην τον ελκύω και ίσως με μια άλλη κοπέλα να του βγαίνει..
    Καλησπέρα γιώτα. Εμένα ο άντρας μου είναι 41. Από την πρώτη κιόλας επαφή δεν... Απογοητευτηκα οικτρά. Το πήρα πάνω μου. Ο ίδιος απελπιστηκε και μου είπε πως θα το καταλάβει αν δεν θέλω να τον ξαναδώ. Παρόλα αυτά επέμεινα. Άρχισε να χρησιμοποιεί Βιάγκρα αλλά το έμαθα και ήταν χειρότερα. Από κει και ύστερα απελπιστηκε εκείνος καθώς είμαι αρκετά χρόνια μικρότερη και δεν μπορεί να με καλύψει και όποτε μου λεει να χωρίσουμε γι αυτό του εξηγώ - όσο μπορώ εκείνη την ωρα- ότι δεν θέλω σεξ γενικά αλλά μαζί του. Τον αφήνω να ηρεμήσει, αν δεν με παρασύρει να τσακωθούμε. Σχεδόν κάθε φορά που δεν μπορεί σεξουαλικα μου λέει πως πρέπει για καλό δικό μου να βρω άλλον. Και καταλαβαίνω τι εννοεί. Προσπαθώ και γω όσο μπορώ αλλά ώρες ώρες είναι δύσκολο γιατί είναι οργανικό το θέμα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Και γω κατηγορώ τον εαυτό μου και λέω πως εγώ δεν του κάνω, αλλά δεν είναι έτσι. Όμως ο εγωισμός μου ώρες ώρες πληγωνεται ανεπανόρθωτα

  14. #29
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Και γω κατηγορώ τον εαυτό μου και λέω πως εγώ δεν του κάνω, αλλά δεν είναι έτσι. Όμως ο εγωισμός μου ώρες ώρες πληγωνεται ανεπανόρθωτα
    Πρεπει να είναι δύσκολο και για τους δύο.. πριν από εσένα είχε πάλι τα ίδια προβλήματα με άλλη κοπέλα ;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by giota2405 View Post
    1,5 μήνα... Πάντως μου έλεγε συχνά ότι του αρέσω πολύ κλπ..σε κάποια φάση μου είχε πει "ενώ στο μυαλό μου, μου αρέσεις παρά πολύ..νιώθω το σώμα μου να μην μπορεί να ακολουθήσει.." κάτι τέτοιο..
    Αρκετοί άντρες το παθαίνουν αυτό, όντως μπορεί να σε αγαπάει περισσότερο από όσο νομίζεις. Αν τον πείσεις και διαθέτεις κι εσύ χρόνο για αναμονή και υπομονή, να δει κάποιον ψυχολόγο, μπορεί να την δει αλλιώς και να αρχίζει να σε βλέπει σαν γυναίκα ερωμένη και όχι σαν γυναίκα μητέρα.

    Δες το παρακάτω link και διάβασέ το όλο.

    https://boro.gr/134947/to-symplegma-...a-poy-sevetai/

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Στυτική δυσλειτουργία ή όχι;
    By fanh in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 92
    Last Post: 22-01-2020, 22:04
  2. Ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια
    By Izanami in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 19-03-2019, 00:08
  3. Στυτική δυσλειτουργία
    By Star in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 22-08-2018, 04:37
  4. ψυχογενης στυτικη δυσλειτουργια?
    By dimitris21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 27-05-2015, 16:04
  5. Στυτικη δυσλειτουργια
    By spyr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-12-2013, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •