Είμαι η όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    11

    Είμαι η όχι;

    Καλησπέρα. Με λένε Μαρία. Είμαι 29 ετών κ εδώ και 3-4 μήνες είμαι σε πολύ μπερδεμένη φάση.γενικα δεν ήμουν υπέρ στις ομοφυλόφιλικες σχέσεις.το θεωρούσα περίεργο. (λάθος μου ξέρω. Αλλά ξέρετε τ λένε.. Αυτά που αρνησε πεισματικά έρχονται κάποια στιγμή και σε βρίσκουν). έχω κάνει σχέσεις με αγόρια κα μάλιστα η μία ήταν σοβαρή. 5 χρόνια συγκατοίκηση (για λίγο βέβαια) όνειρα για γάμο παιδιά κλπ κλπ. Εδώ κ 3 χρόνια όμως είμαι μόνη μου. Όσους κ αν έχω γνωρίσει τους απορρίπτω κατευθείαν. Δεν μ βγαίνει να τους δω ούτε για έναν δευτερο καφέ. Βλέπω γύρω μου και το πως έχουν εξελιχθεί και οι σχέσεις και οι άντρες κ έχω ξενερώσει απίστευτα.χαλιεμαι πλέον με το οτιδήποτε έχει Ν κάνει μ άντρα. Εδώ και 3.-4 μήνες έχω επηρεαστεί και από κάποιες ταινίες με λεσβιες που βλέπω αλλά και παρατηρώ τον εαυτό μου ότι οταν βγαίνω εξω κοιτάω της γυναίκες κ κάποιες τις βλέπω διαφορετικά. Πιο ερωτικά.εχω στο μυαλό μου ότι αν κάνω σχέση με γυναίκα θ είμαι πιο ήρεμη πιο ασφαλείς πιο χαρούμενη πιο καλά.κ γενικά έχω πολύ έντονα την σκέψη στο μυαλό μου ν πάω με μια γυναίκα. Πράγμα δύσκολο κ αυτό γτ ειδικά στην πόλη μου μένω δύσκολα ν βρεις που συχνάζουν κ ποσεσ είναι.Τι γίνεται;;; είναι απλά φάση επειδή είμαι πολύ αρνητική απέναντι στους άντρες η έχω αλλάξει;

  2. #2
    Quote Originally Posted by Mariia View Post
    Καλησπέρα. Με λένε Μαρία. Είμαι 29 ετών κ εδώ και 3-4 μήνες είμαι σε πολύ μπερδεμένη φάση.γενικα δεν ήμουν υπέρ στις ομοφυλόφιλικες σχέσεις.το θεωρούσα περίεργο. (λάθος μου ξέρω. Αλλά ξέρετε τ λένε.. Αυτά που αρνησε πεισματικά έρχονται κάποια στιγμή και σε βρίσκουν). έχω κάνει σχέσεις με αγόρια κα μάλιστα η μία ήταν σοβαρή. 5 χρόνια συγκατοίκηση (για λίγο βέβαια) όνειρα για γάμο παιδιά κλπ κλπ. Εδώ κ 3 χρόνια όμως είμαι μόνη μου. Όσους κ αν έχω γνωρίσει τους απορρίπτω κατευθείαν. Δεν μ βγαίνει να τους δω ούτε για έναν δευτερο καφέ. Βλέπω γύρω μου και το πως έχουν εξελιχθεί και οι σχέσεις και οι άντρες κ έχω ξενερώσει απίστευτα.χαλιεμαι πλέον με το οτιδήποτε έχει Ν κάνει μ άντρα. Εδώ και 3.-4 μήνες έχω επηρεαστεί και από κάποιες ταινίες με λεσβιες που βλέπω αλλά και παρατηρώ τον εαυτό μου ότι οταν βγαίνω εξω κοιτάω της γυναίκες κ κάποιες τις βλέπω διαφορετικά. Πιο ερωτικά.εχω στο μυαλό μου ότι αν κάνω σχέση με γυναίκα θ είμαι πιο ήρεμη πιο ασφαλείς πιο χαρούμενη πιο καλά.κ γενικά έχω πολύ έντονα την σκέψη στο μυαλό μου ν πάω με μια γυναίκα. Πράγμα δύσκολο κ αυτό γτ ειδικά στην πόλη μου μένω δύσκολα ν βρεις που συχνάζουν κ ποσεσ είναι.Τι γίνεται;;; είναι απλά φάση επειδή είμαι πολύ αρνητική απέναντι στους άντρες η έχω αλλάξει;
    καλημερα.εγω θεωρω οτι εχεις πληγωθει απο τους αντρες και απο φοβο τους απορριπτεις.δεν γινεται 29 χρονια να βγαινεις με αντρες και να ανακαλυπτεις τωρα οτι σου αρεσουν οι γυναικες.βεβαια καλυτερα να μιλησει καποια που εχει αντιστοιχες εμπειριες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    θα βρεις σχετικά εύκολα γυναίκες για να περνάτε καλά, αλλά για σχέση θα είναι πολύ πιο δύσκολο από οτι αν είσαι με άντρα, δεν νομίζω οτι θα βρεις συναισθηματική ασφάλεια έτσι. Στην ομοφυλοφιλία επικρατεί κατά πλειοψηφία το εφήμερο, για χίλιους δύο λόγους, ταμπού, γονείς, συγγενείς, περίγυρος κλπ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    11
    Είναι απίθανο όμως το γεγονός να έχω αλλάξει προτιμήσεις σε τέτοια ηλικία; και αν είχα δείγματα από μικρή ηλικία κ απλά τα αγνωουσα.; διάβασα κάπου πως αν από μικρή ηλικία έχεις την τάση ν προστατεύεις τις φίλες σ και ν θες να τισ αγκαλιάζεις είναι ένα μικρό δείγμα. Συν ότι όταν βλέπω 2 3 γνωστές μου έξω εδώ κ χρόνια νιώθω λίγο περίεργα. Καπωσ σαν ν ελκομαι.ακομα και όταν είχα σχεση με αντρα το ένιωθα αυτο

  5. #5
    george1520
    Guest
    Για να μπορείς να δεις ξεκάθαρα τι σου συμβαίνει θα πρέπει να θυμηθείς ποτε ένιωσες πραγματικά ότι σε ελκύουν οι γυναίκες. Μετά από μια δυνατή απογοήτευση από άντρες ερωτικά ή μη, μετά από τι; μπορεί όντως να το είχες πάντα και απλά να το έκρυβες καλά ακόμη και σε σένα. Αλλά το να προσπαθείς να βρεις διέξοδο από μια κατάσταση και μόνο δεν θα σε βοηθήσει αλλά θα σε μπερδέψει. Όσο το κομμάτι με τις φίλες δεν νομίζω να ισχύει. Και εγώ προτατευα τους φίλους μου συνέχεια τι πάει να πει;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    11
    Νομίζω ότι είχα μικρά δείγματα από μικρή αλλά ποτέ να το προχωρήσω τόσο στο μυαλό μου. Μ είχε περάσει μια ιδέα ν εχω σχέση με γυναίκα αλλά τώρα το προχωράω πιο πολύ στο μυαλό μου. Κ νομίζω ότι θέλω ν εχω κ μια εμπειρία ολοκληρωμένη. Ίσως αυτό με μπερδέψει ισωσ και όχι αλλά το επιθυμώ πολύ. Τουλάχιστον αυτή την περίοδο.ναι ισχύει ότι έχω απογοητευτεί από κάποιους άντρες όπως όλοι οι άνθρωποι αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί ενώ υπάρχουν άντρες που θέλουν να ξεκινήσουμε κάτι εγώ έχω στο μυαλό μου μόνο γυναίκες.θελω πολύ αν βρω μια γυναίκα κ το συζητήσω μαζί της. Ίσως αυτή μου λυσει τις απορίες μου. Δεν ξέρω. Από την άλλη σκέφτηκα ν βρω κάποιο μέρος που συχνάζουν να πάω και εγώ κ απλά να δω που γίνεται όλο αυτό. Δεν ξέρω έχω φρικάρει. Δεν μπορώ ν το συζητήσω κ με κανέναν γτ φοβάμαι την αντιμετωπίση τουσ

  7. #7
    george1520
    Guest
    Να σου πω.. Κάνε το. Πήγαινε με γυναίκα. Ή γενικά δοκίμασε με γυναίκα. Θα ξεκαθαρίσει μέσα σου. Κακό δεν είναι. Μην το σκέφτεσαι σαν κάτι αρνητικό... Βγάλε από το μυαλό σου όλα αυτά που μας φόρτωναν μεγαλώνοντας..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    11
    Θ προσπαθήσω ναι. Κ ότι βγει. Εύχομαι μόνο να μην την πατήσω κ απογοητευτώ κ με αυτο

  9. #9
    george1520
    Guest
    Θα δεις πως θα είναι το σώμα σου. Πως θα αντιδράσει. Θα δεις αν θα νιωσεις συναισθήματα.. Θα μάθεις για σένα.. Θα ξεκαθαρίσει. Και μην απογοητευεσαι με τους ανθρώπους. Με κάποιους ταιριάζουμε.. Με άλλους όχι. Μπορεί και να φταιει και ότι έχουμε συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό μας και όταν ο άλλος δεν τα έχει απογοητευομαστε και δεν δίνουμε σημασία στα άλλα που έχει. Που μπορεί να είναι και καλύτερα από αυτά που περιμένουμε.

    Εύχομαι να το ξεκαθαρίσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Mariia View Post
    Είναι απίθανο όμως το γεγονός να έχω αλλάξει προτιμήσεις σε τέτοια ηλικία; και αν είχα δείγματα από μικρή ηλικία κ απλά τα αγνωουσα.; διάβασα κάπου πως αν από μικρή ηλικία έχεις την τάση ν προστατεύεις τις φίλες σ και ν θες να τισ αγκαλιάζεις είναι ένα μικρό δείγμα. Συν ότι όταν βλέπω 2 3 γνωστές μου έξω εδώ κ χρόνια νιώθω λίγο περίεργα. Καπωσ σαν ν ελκομαι.ακομα και όταν είχα σχεση με αντρα το ένιωθα αυτο
    μα ναι, παίζει και αυτό, μπορεί να είσαι bi, υπάρχουν άνθρωποι που το ανακαλύπτουν, αλλάζουν ρότα σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες. Δεν είναι κάτι κακό, δεν είναι κάτι που σε κάνει "διαφορετική" από τους άλλους. Ακόμα και σε παλιές έρευνες πριν 70 χρόνια η πλειοψηφία των αντρών είχε παραδεχθεί ότι είχε φαντασίωση με άτομο του ίδιου φύλου έστω και μια φορά.
    Αν θες ψάξτο, μπορεί και να σου αρέσει, αλλά στο ξαναλέω, αν περιμένεις να βρεις συναισθηματική ασφάλεια σε ερωτική σχέση με άλλη γυναίκα, πιθανόν να απογοητευθείς. Όταν ο μπαμπάς και η μαμά πιέζουν για γάμο, εγγόνι, οικογενειακή αποκατάσταση, τί θα πει η κακιά θεία κλπ, είναι δύσκολο ένας άντρας, μια γυναίκα να κάνει αυτό που πραγματικά θέλει στη ζωή του εκτός και αν είναι ζαμανφού και κυρίως οικονομικά ανεξάρτητος. Το τελευταίο μοιάζει με ανέκδοτο....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    11
    Αν βγάλεις εκτός του παράγοντες γονεις οικογένεια κτλπ ποσεσ πιθανότητες υπάρχουν να βρεθούν 2 γυναίκες να θέλουν να είναι μαζί και να το καταφέρουν αυτό.δένονται συναισθηματικά (αυτό που λέμε για πάντα) η οι περισσότερες φάσεις είναι (ασ περάσουμε καλα κ μέχρι εκεί)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Mariia View Post
    Αν βγάλεις εκτός του παράγοντες γονεις οικογένεια κτλπ ποσεσ πιθανότητες υπάρχουν να βρεθούν 2 γυναίκες να θέλουν να είναι μαζί και να το καταφέρουν αυτό.δένονται συναισθηματικά (αυτό που λέμε για πάντα) η οι περισσότερες φάσεις είναι (ασ περάσουμε καλα κ μέχρι εκεί)
    προσωπική μου γνώμη είναι οτι στην πλειοψηφία μιλάμε για φάσεις, ας περάσουμε καλά και μέχρι εκεί. Η ομοφυλοφιλία στην πλειονότητα χαρακτηρίζεται από συχνή εναλλαγή συντρόφων, ή ακόμα και από ελεύθερη σχέση, ναι μεν τα έχουμε, αλλά μπορούμε και να τσιμπολογάμε δεξιά αριστερά. Έχω την εντύπωση οτι η δέσμευση γενικότερα φοβίζει τους ομοφυλόφιλους. Δεν λέω οτι είναι κακό αυτό, ο καθένας μπορεί να κάνει οτι θέλει στην προσωπική του ζωή, αλλά σίγουρα δεν είναι καλό για κάποιον που ψάχνει ένα μόνιμο δεσμό, συναισθηματική ασφάλεια που αναζητάς εσύ. Τα τύπου Brokeback Mountain φοβάμαι οτι θα τα δεις μόνο στα Village. Εύχομαι φυσικά να σε διαψεύσω και μάλιστα σύντομα. Αν δεν δοκιμάσεις εσύ η ίδια δεν θα το μάθεις ποτέ.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    11
    Όντως;; απίστευτο. Οκ. Δεν το Περίμενα έτσι αλλά υπάρχει σίγουρα και αυτή η πιθανότητα.τι να πω. Ίσως παίζει πολύ νουβέλα στο μυαλό μου κ τ περίμενα αλλιώς τα πράγματα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Mariia View Post
    Όντως;; απίστευτο. Οκ. Δεν το Περίμενα έτσι αλλά υπάρχει σίγουρα και αυτή η πιθανότητα.τι να πω. Ίσως παίζει πολύ νουβέλα στο μυαλό μου κ τ περίμενα αλλιώς τα πράγματα.
    καλά κάνεις και καλλιεργείς τη νουβέλα στο μυαλό σου, μπορεί αυτό που εύχεσαι να γίνει και πραγματικότητα. Εγώ απλά σου λέω τί παίζει σε γενικές γραμμές. Εξαιρέσεις στον κανόνα πάντα υπάρχουν.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    11
    Εχεις κάποιο μερος να μου προτείνεις που μπορώ να παω; να δω τι παίζει πως κινούνται τα πράγματα και αν θα μου βγει κάτι από όλο αυτό;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 12:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 09:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 12:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •