"Ασέλγεια" 8χρονου σε 6χρονη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3

    "Ασέλγεια" 8χρονου σε 6χρονη

    Καλησπέρα.
    Έχω δύο Ανήψια ένα αγοράκι 8 ετων και ενα κοριτσακι 6 ετών, μεταξύ τους είναι ξαδερφακια.
    Χθες η μικρή είπε στην μαμα της ότι κάθε φορά που ερχόταν σπίτι της, της κατέβαζε το παντελόνι και το βρακακι και της έβαζε να σηκώνει την μπλούζα της.
    Εχθές μάλιστα της έβγαλε και βίντεο με το ταμπλετ του, εκβιάζοντας την ότι αν το πει Δεν θα την κάνει παρέα.
    Ζήτησε μάλιστα η ίδια να το πει στον θειο της και μπαμπά του παιδιού, ενώ απευθυνόμενη στο αγοράκι του είπε αυτό να μην μου το ξανακάνεις, Δεν είναι σωστό και δεν μου αρέσει.
    Μας είπε μάλιστα ότι κ Ξάδερφος της κράταγε την μύτη και το στόμα ώστε να μην παιρνει ανάσα.
    Όπως καταλαβαίνετε τόσο καιρό μπροστά στα μάτια μας το παιδί δεχόταν κακοποίηση και εμείς δεν παίρναμε χαμπάρι καθώς την απομονώνει ώστε να μην είναι στο οπτικό μας πεδίο.

    Ερώτηση λοιπόν.. .Πως Μπορεί ενα παιδι 8 ετών να κάνει τέτοια πράγματα; τι μπορεί να έχει δει ή ακούσει για να συμπεριφέρεται σαν εγκληματιας;
    Πως πρέπει να φερθούμε και τι να πούμε στο κοριτσακι;

  2. #2
    Σαφως καλο θα ηταν να μιλησετε σε παιδοψυχολογο. Αν οχι ιδιωτη σιγουρα στο δημοσιο. Για το κοριτσι καλο ειναι να μην υπαρχουν ενοχες για το σωμα αλλά λογικα νιωθει μπερδεμενο. Θυμο που της επιβληθηκε αλλά και αγχος γιατι ειναι κοντινο ατομο. Τωρα για το αγορι εξισου χρειαζεται κουβεντα με ειδικο. Η τεχνολογια τα βομβαρδιζει πληροφοριες. Μπορει να του εδειξαν manga βιντεο. Η γυμνοτητα η βια και ο ερωτισμος ειναι διαχυτα ακομα και σε βιντεο κλιπ. Σιγουρα και τα 2 παιδια θελουν κουβεντα με ειδικο. Οχι ταμπελες. Ευχομαι να μας πεις καποια θετικα νεα εαν βρεθει μεση λυση. Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Ο πατέρας του αγοριού τί γνώμη έχει; Πώς αντέδρασε όταν το έμαθε;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ο πατέρας του αγοριού τί γνώμη έχει; Πώς αντέδρασε όταν το έμαθε;
    Σαστισε. Αλλά έδειξε ότι δεν μπορεί να το διαχειριστεί, δεν ήξερε τι να του πει.
    Η μητέρα του αγοριού Δεν σχολίασε και δεν απολογήθηκε καν για το συμβάν...περασε στα ψιλά γράμματα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σαφως καλο θα ηταν να μιλησετε σε παιδοψυχολογο. Αν οχι ιδιωτη σιγουρα στο δημοσιο. Για το κοριτσι καλο ειναι να μην υπαρχουν ενοχες για το σωμα αλλά λογικα νιωθει μπερδεμενο. Θυμο που της επιβληθηκε αλλά και αγχος γιατι ειναι κοντινο ατομο. Τωρα για το αγορι εξισου χρειαζεται κουβεντα με ειδικο. Η τεχνολογια τα βομβαρδιζει πληροφοριες. Μπορει να του εδειξαν manga βιντεο. Η γυμνοτητα η βια και ο ερωτισμος ειναι διαχυτα ακομα και σε βιντεο κλιπ. Σιγουρα και τα 2 παιδια θελουν κουβεντα με ειδικο. Οχι ταμπελες. Ευχομαι να μας πεις καποια θετικα νεα εαν βρεθει μεση λυση. Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Και οι γονείς του κοριτσιού είναι μπερδεμένοι καθώς της έχουν μιλήσει για το ότι δεν επιτρέπουμε σε κανέναν να αγγίζει το σώμα μας και δεν βγάζουμε τα ρούχα μας.Αλλα είναι η μικρή τους απάντησε πως είναι κ ξαδερφουλης της και δεν θα της εκανε κακο.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί της έκανε κάτι τέτοιο. Η μικρή Δεν έχει "πονηρεψει" ακόμα και φανηκε αυτό καθώς έλεγε στην μαμά της " ο ξάδερφος μου, μου έκανε κάτι που νιώθω ότι είναι κακο και με πονάει η καρδούλα μου θέλω να στο πω Και να το πω και στον θειο".
    Το αγοράκι από την μεριά του ήξερε ότι εκαν ε Κάτι μη επιτρεπτό, πονηρό Γιατί γελούσε. Φάνηκε στην αντίδραση του ότι ήξερε τι έκανε. Με προβληματίζει Πως της έκανε κάτι τέτοιο...οτι και αν έχει δει, άλλο το βλέπω και άλλο το κάνω στο πιο οικείο μου πρόσωπο κιόλας.

  6. #6
    Τα παιδια στην ηλικια των 8 δεν νομιζω οτι αντιλαμβανονται πληρως τί κανουν. Το αγορι πειραματιζεται με ενα οικειο του προσωπο αντιθετου φυλου. Φυσιολογικο του φαινεται. Σαν παιχνιδι. Το γελιο ειναι μορφη αμυνας. Απο εκει και επειτα θελει κουβεντα. Αν περασει ως αποσιωπηση ή με ακραια τιμωρια μελλοντικα παλι θα ερθει αντιμετωπο με αυτο. Ευχομαι να μην κομπλαρουν και να πανε σε παιδοψυχολογο. Μια ενημερωση τουλαχιστον θα του κανει ως προς τα στοιχεια που καμια φορα για τους γονεις ειναι πιο δυσκολο να συζητησουν. Το πιο απλο σεναριο ειναι οτι το παιδι αναπαριστα μια εικονα και πειραματιζεται να μαθει τα ορια και τα συναισθηματα του. 8 ετων υπαρχει αρκετο μπουλινγκ με παντελη αγνοια του τι πικρα δημιουργουν.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Chris.91 View Post
    Σαστισε. Αλλά έδειξε ότι δεν μπορεί να το διαχειριστεί, δεν ήξερε τι να του πει.
    Η μητέρα του αγοριού Δεν σχολίασε και δεν απολογήθηκε καν για το συμβάν...περασε στα ψιλά γράμματα.
    Τραγική η στάση της μητέρας.
    Ελπίζω να συνέρθει γρήγορα και να τρέξει σε παιδοψυχολόγο να δει τι συμβαίνει με το παιδί της.
    Μπορεί να είναι απλά η περιέργεια και οι πληροφορίες που δέχονται πια από παντού σε τέτοιες ηλικίες, μπορεί όμως αυτά να τα έχει δει κάπου, μπορεί να τα έχει υποστεί ο ίδιος στο σχολείο ή οπουδήποτε.... πώς είναι δυνατόν η μητέρα να μην ανησύχησε και να μην ένιωσε ότι πρέπει να ζητήσει συγγνώμη;;;;
    Επίσης μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι 8 χρονών έχουν πια δικά τους τάμπλετ χωρίς καμιά επίβλεψη. Είπες τράβηξε βίντεο την μικρή...ούτε αυτό δεν είδαν οι γονείς του;;;;

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Το πρόβλημα εστιάζεται στους γονείς... πως ένας 8χρονος έχει τάμπλετ; Τι βλέπει εκεί; Ταινίες με αίμα; Πορνό; κτλ... μιλάμε για ένα αθώο 8χρονο.
    Ίσως το παιδί αυτό κακοποιείται σεξουαλικά ή σωματικά ή λεκτικά δεν το ξέρουμε.. γι'αυτό βγάζει την παρενόχληση προς οικείο άτομο.
    Ο 8χρόνος χρειάζεται παιδοψυχολόγο αλλά ίσως και ψυχολόγο οι γονείς, έχουν ευθύνες.
    Το κοριτσάκι να πάει κι αυτό σε παιδοψυχολόγο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν η μανα του παιδιου δεν ξερει οτι ειναι κατι παρα πολυ κακο, πως ειναι δυνατον να το ξερει το παιδι;
    νομιζω καπου εκει βρισκεται το προβλημα του παιδιου, οπως και στην απουσια επιβλεψης, εφοσον ενα 8χρονο εχει ταμπλετ και τραβαει βιντεο..
    σιγουρα χρειαζονται και τα 2 παιδια παιδοψυχολογο και κυριως το αγορι, αλλα οταν σας ειπε η μικρη "ξερω οτι δεν βγαζουμε τα ρουχα μας και δεν αφηνουμε κανεναν να μας ακουμπαει 'εκει" , αλλα ειναι ο ξαδερφουλης μου", επρεπε να της απαντησετε "ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΞΑΔΕΡΦΟΥΛΗ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΘΕΙΑ,ΚΑΝΕΝΑΝ"
    αυτες οι οδηγιες εχουν δοθει γιατι η πλειοψηφια οσων ασελγουν σε παιδια ειναι απο το στενο οικογενειακο περιβαλλον και οχι αγνωστοι. επομενως το ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ, πρεπει να γινει κατανοητο απ τα παιδια..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εντελώς τυχαία διαβάζω στα Αγγλικά ένα βιβλίο με πραγματικές ιστορίες για παιδιά-δολοφόνους αυτές τις μέρες και είναι να σου σηκώνεται η τρίχα με μερικά περιστατικά.
    Αυτό είναι προς απάντηση του πως γίνεται παιδί 8 χρονών να κάνει τέτοια πράγματα. Δυστυχώς συμβαίνει. Οι λόγοι συνήθως είναι πολλοί, αλλά έχουν να κάνουν κυρίως με γονείς που είναι στην κοσμάρα τους! Εμένα μου ακούγεται πολύ ανησυχητικό το όλο περιστατικό, αλλά πιο πολύ από όλα το ότι το παιδί της κρατούσε τη μύτη και το στόμα. Αν κάποια στιγμή της τα κρατούσε λίγο περισσότερο; Από που τα έμαθε αυτά το παιδί, απλά από ένστικτο; Αποκλείεται. Κάποιο ερέθισμα είχε! Πρέπει όπως είπαν και οι άλλοι τα παιδιά να δουν κάποιον ειδικό και ειδικά το αγόρι χρειάζεται επίβλεψη διακριτικά, να μην μένει μόνο του με μικρά παιδιά τριγύρω.

    Θα μου πεις λες υπερβολές και με φρικάρεις. Ναι, ακόμα κι αν το αγόρι το κάνει από μιμιτισμό και δεν έχει συναίσθηση των πράξεών του, αν το κοριτσάκι πέθαινε από ασφυξία θα είχε σημασία;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Παρεπιπτόντως, το τάμπλετ του το ελέγξανε; Υπάρχει αυτό το βίντεο; Τι άλλο υπάρχει εκεί μέσα;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    2
    Συνήθως παιδιά αυτής της ηλικίας τα οποία συμπεριφερονται έτσι, είτε έχουν βιώσει κακοποίηση είτε έχουν δει τέτοιους είδους σκηνές, πραγματικότητα και μη..
    Καλό θα ήταν οι γονεις να μιλήσουν με κάποιον ειδικό και να ελέγχουν που έχει πρόσβαση το παιδί. Ο 8χρονος θα μπορούσε κάλλιστα να έχει δει άλλο παιδί να κακοποιειται και να το θεωρεί παιχνίδι και κουλ. Οπωσδήποτε θέλει δράση διαφορετικα δύσκολα θα αλλάξει τα παιχνίδια που του αρέσουν να παίζει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Σίγουρα δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι. Πες το στους γονείς της και στους γονείς του τι έγινε. Αν οποιοσδήποτε το πάρει στο χαβαλέ η παρεξηγηθεί, υπάρχει θέμα. Ακραίες πράξεις για ένα 8χρονο, κυρίως ότι της έκοβε την αναπνοή.
    Το μόνο θέμα που υπάρχει με την μικρή είναι γιατί απεφυγε να το πει στους γονείς της, μεγάλο φάουλ για αυτούς, μη το παίξουν αθώες και σωστές περιστερες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Chris.91 View Post
    Σαστισε. Αλλά έδειξε ότι δεν μπορεί να το διαχειριστεί, δεν ήξερε τι να του πει.
    Η μητέρα του αγοριού Δεν σχολίασε και δεν απολογήθηκε καν για το συμβάν...περασε στα ψιλά γράμματα.
    Να η αιτια που τα κανουν αυτα. Ειχα ενα συμμαθητη που κολλαγε τις συμμαθητριες μας στον τοιχο και τους περιεγραφε πονηρα ονειρα που ειδε με αυτες. Καμια δεκαρια χρονων ηταν. Ειχε γενικα ατακτη συμπεριφορα, κτυπαγε, εβαζε τρικλοποδιες. Οι γονεις του ηταν δυο μορφωμενοι ανθρωποι που τον επαιρναν παντα με το καλο. Ηταν ενα παιδι χωρις ορια νομιζω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Χρειαζεται η ντροπη, η ενοχη, ο φοβος. Αλλιως θα κανουν τετοια και θα χασκογελανε. Δεν ειμαι απολυτα προοδευτικος σε θεματα διαπαιδαγωγησης.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Replies: 9
    Last Post: 04-11-2016, 19:17
  3. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  4. Replies: 4
    Last Post: 18-05-2007, 13:19
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •