Για λύστε μου μερικές απορίες..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2

    Για λύστε μου μερικές απορίες..

    Έχω διαβάσει αρκετά θέματα σ'αυτό το forum αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι:

    1.Πως μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι όντως πάσχει από ΙΨΔ κι ότι διάφορα που του συμβαίνουν δεν είναι απλώς στα πλαίσια μιας normal ανθρώπινης συμπεριφοράς κι ότι διάφορα κολλήματα που έχει δεν είναι απλώς παραξενιές;

    2.Τα φάρμακα που οι περισσότεροι κατεβάζετε σαν καραμέλες (sorry κιόλας αλλά μήπως με το παραμικρό οι γιατροί γράφουν ψυχοφάρμακα στους ασθενείς;) πως βοηθάνε δηλαδή; Αν κάποιος έχει εμμονή ότι θα κολλήσει κάποια ασθένεια ας πούμε, με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή σταματάει να το σκέφτεται;; Ας απαντήσει κάποιος με προσωπική εμπειρία!

    Ευχαριστώ σ'όποιον απαντήσει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πως βοηθανε τα φαρμακα?
    Ακομα και οι επιστημονες και κατασκευαστες δεν γνωριζουν καλα-καλα την απαντηση σε αυτο το ερωτημα.
    Σε μενα πχ λενε οτι μπλοκαρουν την ντοπαμινη κατα καποιο τροπο,εναν νευροδιαβιβαστη κλπ κλπ.
    Σε αλλους αυξανουν την σεροτονινη.Η καταθλιψη πχ οφειλεται σε ελλειψη σεροτονινης μερικες φορες.
    Παιζουν με λιγα λογια για να μη γραφω και κοτσανες με την χημεια του εγκεφαλου σου.
    Ναι αλλαζοντας την χημεια του εγκεφαλου σου αλλαζει ο τροπος σκεψης οσο και αν φαινεται περιεργο και ξεκολας απο ορισμενα πραγματα.Κατα καποιο τροπο δεν επηρεαζεται ο πυρηνας της προσωπικοτητας σου αν σε ανησυχει αυτο,ο ιδιος εισαι παλι αλλα παυεις πχ να εισαι καταθλιπτικος.
    Τωρα μια εμμονη δεν ειναι και κατι σπουδαιο ολοι εχουμε εμμονες.Απο την στιγμη ομως που η εμμονη σε κανει δυσλειτουργικο,σου δυσκολευει τη ζωη πρεπει να προσπαθησεις να βρεις λυση.
    Ελπιζω να μην ειπα πολλες μπαρουφες μιας και οπως λεει η υπογραφη μου δεν ειμαι ειδικος αλλα ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2
    A ok το έπιασα το νόημα,thanks!Εσύ έχεις ΙΨΔ;Και σε τι βαθμό ήταν τα συμπτώματα σου ώστε να απευθυνθείς σε γιατρό;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οχι εγω εχω σχιζοφρενεια,την ΙΨΔ δεν μπορω να την κατανοησω σε μεγαλο βαθμο απο τις περιγραφες που διαβαζω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    σε κάθε \"ασθένεια\" πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό οταν αρχίζει αν επηρεάζει σε σημαντικό βαθμό την ζωη σου ή οταν αποτελείς κινδυνο για σενα ή τους άλλους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ναι αλλα δε χρειαζονται τα δηλητηρια των εγκληματιων λεγομενων <ψυχιατρων>.Υπαρχει η φυση που χαρισε ο ΘΕΟΣ που θελω να τη δοκιμασω για να δω καποιο αποτελεσμα.Το πηρες καραμελα .Γιατροφιλη εισαι?:D

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    [img=http://img49.imageshack.us/img49/586/sign06sz0.th.jpg]

    www.jesusknowsbest.com/approved_drugs

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Εγω πασχω απο ιψδ και τα φαρμακα με εχουν βοηθησει.Οπως ειπε και ο κηπ δεν σου αλλαζουν την προσωπικοτητα απλα σου μειωνουν σχεδον εξαφανιζουν τις παραλογες ιδεες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    οπως το κρασι σου αλλαζει την διαθεση,ενα τετοιο πραγμα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •