Έκτακτες, Holter - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Εσύ συνεχίζεις και τις νιώθεις?

  2. #17
    Εννοείται οτι τις νιώθω. Ειδικά σήμερα το πρωί ηταν αρκετές και πολύ δυνατές. Απλώς δεν φοβάμαι τόσο. Προσπαθω να μην τους δίνω σημάσια. Αφού με διαβεβαίωσαν 2 καρδιολόγοι οτι είμαι σε φυσιολογικά πλαίσια, προσπαθω να τους εμπιστευτώ. Γιατί ξέρεις όλοι εμείς οι αγχώδεις έχουμε ένα θέμα εμπιστοσύνης στους άλλους.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Εμένα βρήκε γύρω στις 2000 έκτακτες το 24ωρο..λιγο που κοίταξε..και είπε πως σε γενικές γραμμές οφείλεται σε άγχος.. Αρχικά να πάρω μαγνησιο κ λεει πως αν συνεχίσουν να με ενοχλούν να μου γράψει χάπια που μειώνουν παλμους..η αλήθεια είναι ότι δε θέλω μετά μπορεί να με πιάσει βραδυκαρδια!

  4. #19
    Τι σου είπε για τις 2000 έκτακτες? Πόσες ήταν κοιλιακες και πόσες υπερκοιλιακες? Εγώ πριν 5-6 χρόνια που ήμουν πάλι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και είχα ταχυκαρδίες ένας καρδιολόγος μου είχε δώσει inderal και τα είδα όλα...νόμιζα ότι η καρδιά μου δεν χτυπάει καθόλου παθαινα περισσότερο πανικό...νόμιζα πως πεθαίνω...

  5. #20
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Δε ξέρω ακριβως γιατί θα πάρω το αποτέλεσμα μες στη βδομάδα.. Αυτό που λες αυτό ακριβώς μου είπε και μια φίλη μου νόμιζε πως πεθαίνει λογικά θα εννοούσε κι αυτή το inderal..και η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να μπω σ αυτή τη διαδικασία..

  6. #21
    Ναι να μην μπεις. Ας πάρουμε το μαγνησιο για αρχή. Νομίζω θα βοηθήσει. Πόσο χρόνων είσαι? Εγώ είμαι 41 και πάντα είχα αυτό το αίσθημα των έκτακτων αλλά τους τελευταίους μήνες μετά από στρεσσογονα γεγονότα έγιναν πολλές. Τώρα πιστεύω θα τις παλέψω και με τη βοήθεια της ψυχολόγο μου.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    25 στα 26..κατα καιρούς παρουσίαζα κυρίως τα 2 τελευταία χρόνια είτε ταχυκαρδιες είτε έκτακτες αλλά κρατούσαν 1 μέρα αντε 2 το πολύ...φετος αυτό το πράγμα δε παλεύεται είχα ξανά τον Μάιο μήνα μου πέρασαν γρήγορα αλλά τώρα έχω μια βδομάδα που τις νιώθω κάθε μέρα κ πολλές δε γινόταν να μη το ψάξω.. Αλλα σε ψυχολόγο δεν έχω πάει ακόμη

  8. #23
    Είναι άστα να πάνε...πολύ δύσκολο. Καλό θα ήταν πάντως να πας και σε έναν ψυχολόγο. Θα σε βοηθήσει πολύ!

  9. #24
    Quote Originally Posted by Ds1 View Post
    Δε ξέρω ακριβως γιατί θα πάρω το αποτέλεσμα μες στη βδομάδα.. Αυτό που λες αυτό ακριβώς μου είπε και μια φίλη μου νόμιζε πως πεθαίνει λογικά θα εννοούσε κι αυτή το inderal..και η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να μπω σ αυτή τη διαδικασία..
    Καλησπέρα, πως είσαι σήμερα? Πήρες μήπως τα αποτελέσματα του holter?

  10. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Καλησπέρα! Μου είπε να περάσω την Πέμπτη να τα πάρω ώστε να του απαντήσω και για το αν θέλω χάπια η όχι..Σημερα ενώ όλη μέρα ήμουν καλά πριν λιγη ώρα πάλι ένιωσα δυνατά τον παλμό 2-3 φορές και φοβήθηκα πάλι. Και από σήμερα ξεκίνησα μαγνησιο. Εσύ πως είσαι?

  11. #26
    Είναι πολύ καλύτερα...Όχι ότι δεν Έχω καθόλου εκτακτες. Αλλά πλέον δεν τους δίνω και πολύ σημασία. Έχω ξεκινήσει και το μαγνήσιο εδώ και 5 μέρες και περιμένω να δω αν θα δω βελτίωση. Αλλά νομίζω ότι πιο πολύ είναι στο μυαλό, δηλαδή όταν το σκέφτομαι. Τι εννοείς να αποφασίσεις για τα χάπια? Γιατί σου είπε αν θες να πάρεις κάποιο φάρμακο? Και το άφησε πάνω σου στη δική σου κρίση? Εκείνος κανονικά θα έπρεπε να σου πει αν πρέπει η δεν πρέπει να πάρεις φάρμακο. Και ποιο σου πρότεινε?

  12. #27
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Μου είπε ότι αν συνεχίσουν να με ενοχλούν να του το πω ώστε να μου γράψει χάπια. Δε μου είπε ονομασία. Να δω πως θα είμαι αυτή τη βδομάδα δηλ. Αρχικά να πάρω μαγνησιο. Το οποίο το ξεκίνησα σήμερα.

  13. #28
    Είσαι καθόλου καλύτερα? Το σκ πως ήσουν?

  14. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Μειώθηκαν κάπως εντάξει. Σήμερα ειδικά δεν ένιωσα καμία μέχρι πριν κάνα 2ωρο που εκεί που καθόμουν αισθάνθηκα έναν δυνατό παλμό ξαφνικά κ μετά από κάτι λεπτά πάλι κ με φόβισαν η αλήθεια είναι.

  15. #30
    Antonis8
    Guest
    Για τις έκτακτες κοίτα και ηλεκτρολύτες. Νάτριο, ασβέστιο, κάλλιο, μαγνήσιο.

    Το μαγνήσιο βοηθάει γενικά αλλά μην το παρακάνεις με το συμπλήρωμα,μέχρι ένα στο μήνες μπορεί να παίρνεις ,μετά σταματάς για λίγο και μετά αν χρειάζεται ξαναρχίζεις.

    Κι εμένα με είχαν βοηθήσει πολύ στις έκτακτες κάποια ανάλογα συμπληρώματα. Παίζει ρόλο και το στομάχι. Εγώ πολλές φορές μπερδεύω τις έκτακτες με κινήσεις του οισοφάγου ή του στομαχιού. Ή κάποιες φορές το στομάχι και το έντερο τριγκαρουν έκτακτες.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες και φόβος
    By dream84 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 02-02-2020, 22:51
  2. Έκτακτες ΣΟΣ!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2019, 00:44
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2019, 13:41
  4. Holter αποτελεσμα . Moνο εγω?
    By antaveri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 08-05-2019, 15:50
  5. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •