Έκτακτες, Holter
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    Έκτακτες, Holter

    Καλησπέρα, είμαι κι εγώ μια από τους πολλούς που υποφέρουν από τις έκτακτες. Είμαι πολύ αγχώδης και έχω ιστορικό με κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, αντικαταθλιπτικά, αγχολυτικά κλπ. Πάντα σε περιοδους έντονου άγχους είχα έκτακτες αλλά όχι πολλές κι όχι πολύ έντονες. Εδώ κι 6 μήνες όμως είναι καθημερινές και καποιες μέρες όπως σήμερα πολλές και πολύ έντονες. Εχώ κάνει βέβαια πολλές εξετάσεις και έχω πάει σε πολλούς γιατρούς και όλοι μου λεν από το άγχος. Αύριο θα βάλω Holter πρωτη φορά και ήδη από σήμερα έχω αρχίσει και αγχώνομαι παρά πολύ κι έχω συνέχεια έκτακτες...ειδικά το μεσημέρι μόλις έφαγα και μετά με τάραξαν και έχω παρει και xanax. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αφού το βγάλω το holter (την τετάρτη το απόγευμα) πότε θα πάρω την απάντηση? Νομίζω ότι μέχρι να βγει η απάντηση θα πάθω τίποτα από το πολύ άγχος μου...

  2. #2
    Κανείς????

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Κοίτα να στο πω στα ίσα μπας και ξυπνήσουμε βάζο μέσα και τον εαυτό μου γιατη έχω και εγώ την φοβεια της καρδιάς παρόλο που τώρα την παλευω κάπως καλύτερα έχεις κάνει τόσες εξέτασης και όλα καλά και το holder όταν βάλεις καλό θα σου βγει ξέρεις γιατη? Επειδή η καρδια σου είναι μια χαρά ψυχολόγο θες όπως και εγώ γιατη ενώ έχουμε μια καλή καρδια με το άγχος θα την γα.... οπότε μόλις κάνεις το holder μην ξανά ασχοληθείς με αυτό σε τρομάζει η καρδια? Κάνε γυμναστική που είναι ότι καλύτερο για την καρδια και τέλος

  4. #4
    Έχω κάνει 5 χρόνια ψυχοθεραπεία και γενικώς εχω αλλάξει 2-3 ψυχιάτρους... από το καλοκαίρι ξεκίνησα με μια καινούρια ψυχολόγο που κάνει γνωσιακή συμπεριφορικη αλλά είναι νωρίς ακόμα για να δω βελτίωση... νιώθω ότι τα Έχω βαρεθεί όλα και τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους τόσα χρόνια ψυχοθεραπείας και όταν έρθει μια δύσκολη στιγμή στη ζωή μου τα συμπτώματα όλα επανέρχονται και δυνατότερα....Δεν ξέρω πια ...βαρέθηκα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Μια απ τα ίδια κι εγώ...αυτην την εποχή βιωνω πολύ έντονο στρες λόγω κάποιων γεγονότων. Και ξεκίνησαν πάλι οι έκτακτες που νιώθω ότι εάν δεν έχω κάτι με τη καρδιά θα αποκτήσω σίγουρα σε λίγο. Πήγα να συμβουλευτω έναν καρδιολόγο μιας κ πριν λίγους μήνες έκανα καρδιογραφημα και τριπλεξ κ θεώρησα ότι είναι ανούσιο να ξανακάνω ηθελα να δω τι θα μου πει.. Και στη τελική μου έγραψε εξετάσεις για θυρεοειδή και μου λέει πρέπει να βάλεις χολτερ.. Αντί να ξεαγχωθω αγχώθηκα κι άλλο :/

  6. #6
    Κι εγώ φέτος Έχω κάνει 3 καρδιογράφημα και τριπλέξ και εξέτασεις για θυρεοειδή και όλα καλά και μου είπε να βάλω το χολτερ για να μου φύγει η ιδέα ότι κάτι εχω με την καρδιά...Κι αν όμως βγει κάτι? Φοβάμαι τόσο πολύ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Quote Originally Posted by Ds1 View Post
    Μια απ τα ίδια κι εγώ...αυτην την εποχή βιωνω πολύ έντονο στρες λόγω κάποιων γεγονότων. Και ξεκίνησαν πάλι οι έκτακτες που νιώθω ότι εάν δεν έχω κάτι με τη καρδιά θα αποκτήσω σίγουρα σε λίγο. Πήγα να συμβουλευτω έναν καρδιολόγο μιας κ πριν λίγους μήνες έκανα καρδιογραφημα και τριπλεξ κ θεώρησα ότι είναι ανούσιο να ξανακάνω ηθελα να δω τι θα μου πει.. Και στη τελική μου έγραψε εξετάσεις για θυρεοειδή και μου λέει πρέπει να βάλεις χολτερ.. Αντί να ξεαγχωθω αγχώθηκα κι άλλο :/
    Πελάτης είσαι μη το ξεχνάς

  8. #8
    Άστα είμαι με το χολτερ από χθες και είμαι φουλ αγχωμένη. Κάνω συνέχεια εκτακτες...να δω τι θα βγάλει το αποτέλεσμα. Εσένα όταν σε πιάνουν είναι πολλές συνεχόμενες και για πόση ώρα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δες το αλλιώς: καλό είναι που είσαι αγχομενη , αν ήσουν χαλαρή δε θα έδειχνε σίγουρα τπτ και τζάμπα η ταλαιπωρία χαχα. Σοβαρά τώρα αν έχεις κάτι θα το δείξει το χολτερ. Κατά πάσα πιθανότητα θα δείξει έκτακτες κοιλιακές η/και υπερκοιλιακες συστολές. Συνήθως είναι ακίνδυνες. Κράτα μας ενήμερους
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #10
    Την Παρασκευή το πρωί θα πάρω το αποτέλεσμα...Μέχρι τότε άστα να πάνε...Το απόγευμα που πήγα και το έβγαλα η καρδιολόγος ήταν καθησυχαστική, Επίσης μου είπε ότι αν δει κάτι περίεργο θα με πάρει τηλ. ελπίζω να μην χτυπήσει το τηλέφωνο μου έως την Παρασκευή. Ακόμα μου είπε ότι αν όντως είναι εκτακτες εξαφανίζονται με το μαγνήσιο. Μακάρι να είναι τόσο απλά τα πράγματα και να γίνει κάτι γιατί δεν αντέχω άλλο. Αυτό το πράγμα μου έχει καταστρέψει την καθημερινότητα μου. Το μυαλό μου συνέχεια κολλημένο εκεί. Αφού έβγαλα το χολτερ πήγα για περπάτημα γύρω στη μισή ώρα, Ε εκεί τίποτα ούτε μια έκτακτη. Τώρα από την ώρα που Έχω έρθει σπίτι κάθε λεπτό και μια...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Εχω εδώ κ μέρες που έχω πολλές κάθε μέρα..μαιο μήνα είχα τουλάχιστον για 2 μέρες κ μετα αντε μια στο τόσο κ λίγες.. Ενώ τώρα βλέπω δε περνάνε κάνω συνεχόμενες για κάποια ώρα κ μετά ξανά. Να προσπαθώ να μη δίνω σημασία αλλά πως αφού μου χαλάνε όλη τη διάθεση :/

  12. #12
    Ακριβώς αυτό....αυτές οι συνεχόμενες είναι απελπισία...Με φοβίζουν τόσο πολύ! Εδώ και μια ώρα έχω συνέχεια...Και έχω πάρει και xanax 0.25 αλλά τίποτα...αν είμαι έτσι κι αύριο πραγματικά δεν ξέρω πώς θα τη βγάλω τη μέρα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    48ωρο χολτερ σου έβαλε? Τη μέρα θα τη βγάλεις όπως όλες τις προηγούμενες. Δε θα συμβεί τπτ μην φοβάσαι
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #14
    Καλησπέρα σε όλους,
    Πηρα σήμερα τα αποτελέσματα του holter το οποίο έδειξε γύρω στις 300 έκτακτες και μου είπαν 2 καρδιολόγοι ότι είναι απολύτως φυσιολογικό. Όλοι οι άνθρωποι κάνουμε έκτακτε απλώς κάποιοι έχουμε την ατυχία να τις νιώθουμε....η καρδιολόγος στο κέντρο που τις έκανα μου είπε ότι αν θέλω μπορω να κάνω holter 1 φορά το χρόνο στα πλαίσια του προληπτικού μου ελέγχου και μόνο και μονο για να καθυσηχάζομαι επειδή είμαι πολύ αγχώδης. Αλλιώς εκείνη θα μου έλεγε ξανά σε 5 χρόνια.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Αντε να δω κι εγώ σημερα το βγάζω το χολτερ

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες και φόβος
    By dream84 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 02-02-2020, 22:51
  2. Έκτακτες ΣΟΣ!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2019, 00:44
  3. ΕΚΤΑΚΤΕΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2019, 13:41
  4. Holter αποτελεσμα . Moνο εγω?
    By antaveri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 08-05-2019, 15:50
  5. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 19:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •