Holter sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Holter sos

  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Holter sos

    Τα αποτελέσματα ήταν μέσο όρο παλμών 85 (αυξημένο από τα προηγούμενα γύρω που είχαν βγει 70) και κοιλιακές έκτακτες 3 και υπερκοιλιακες 2. Δεν έχω τώρα τα αποτελέσματα των προηγούμενων μπροστά μου, αλλά είναι με αγχωσε λίγο. Ποιες είναι οι "φυσιολογικές" έκτακτες οι κοιλιακές ή υπερκοιλιακες;

    Ο καρδιολόγος μου λέει ότι βγήκε μια χαρά το χολτερ αλλά εγώ εξακολουθώ να έχω εύκολη αύξηση παλμών. Έχω και πρησμένους λεμφαδένες στα δεξιά και υποψιάζομαι ότι κόλλησα κατι. Θα κάνω και εξετάσεις αίματος και άμεσα να δω μήπως παίζει κάτι άλλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Και οι δύο είναι φυσιολογικές. Οι υπερκοιλιακες είναι έκτακτες στους κόλπους της καρδιάς. Μιλάμε τώρα για 5 έκτακτες στο σύνολο? Και έχεις και άγχος? Αυτό είναι τίποτα ρε. Ο αυξημένος μέσος όρος πιθανότατα οφείλεται στο άγχος και αυτός. Η αυξημένη αίσθηση παλμών είναι κάτι που το έχουμε όλοι με το άγχος. Κουλαρε μια χαρά είναι τα αποτελέσματα.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τα αποτελέσματα ήταν μέσο όρο παλμών 85 (αυξημένο από τα προηγούμενα γύρω που είχαν βγει 70) και κοιλιακές έκτακτες 3 και υπερκοιλιακες 2. Δεν έχω τώρα τα αποτελέσματα των προηγούμενων μπροστά μου, αλλά είναι με αγχωσε λίγο. Ποιες είναι οι "φυσιολογικές" έκτακτες οι κοιλιακές ή υπερκοιλιακες;

    Ο καρδιολόγος μου λέει ότι βγήκε μια χαρά το χολτερ αλλά εγώ εξακολουθώ να έχω εύκολη αύξηση παλμών. Έχω και πρησμένους λεμφαδένες στα δεξιά και υποψιάζομαι ότι κόλλησα κατι. Θα κάνω και εξετάσεις αίματος και άμεσα να δω μήπως παίζει κάτι άλλο.
    Νομίζω ότι μια χαρά ειναι το αποτέλεσμα. Εγώ τις έκτακτες τις νιώθω σχεδόν όλη μέρα. Σήμερα θα βάλω χολτερ και είμαι ήδη πολύ αναστατωμένη...Όταν το φόραγες ένιωθες έκτακτες?

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by mary_exa View Post
    Νομίζω ότι μια χαρά ειναι το αποτέλεσμα. Εγώ τις έκτακτες τις νιώθω σχεδόν όλη μέρα. Σήμερα θα βάλω χολτερ και είμαι ήδη πολύ αναστατωμένη...Όταν το φόραγες ένιωθες έκτακτες?
    Ναι ένιωσα κάποιες όσο το φόραγα. Χθες βέβαια το βράδυ που δεν το φόρεσα ένιωσα παραπάνω.

    Εσύ πώς τις αισθάνεσαι; Ως αίσθημα κενού;

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Και οι δύο είναι φυσιολογικές. Οι υπερκοιλιακες είναι έκτακτες στους κόλπους της καρδιάς. Μιλάμε τώρα για 5 έκτακτες στο σύνολο? Και έχεις και άγχος? Αυτό είναι τίποτα ρε. Ο αυξημένος μέσος όρος πιθανότατα οφείλεται στο άγχος και αυτός. Η αυξημένη αίσθηση παλμών είναι κάτι που το έχουμε όλοι με το άγχος. Κουλαρε μια χαρά είναι τα αποτελέσματα.
    Δεν ξέρω, έχω αγχωθει γιατί αυξάνονται πολύ εύκολα οι παλμοί μου το τελευταίο διάστημα και έχει αυξηθεί λίγο και η πίεση από τα φυσιολογικα μου. Έχω θέμα με το στομάχι, μήπως μου κάνει αυτό τις ταχυπαλμιες; Μέσα στη μέρα έχω μέχρι 100, πράγμα αφύσικο για μένα. Και έχω και πρησμένους λεμφαδένες στο λαιμό και δεξιά στη μασχάλη. Μήπως έχω κάποια λοίμωξη στο στομάχι και επηρεάζει;

  6. #6
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ναι ένιωσα κάποιες όσο το φόραγα. Χθες βέβαια το βράδυ που δεν το φόρεσα ένιωσα παραπάνω.

    Εσύ πώς τις αισθάνεσαι; Ως αίσθημα κενού;
    Εγω τις αισθάνομαι σαν φτερούγισμα στον οισοφάγο και ψηλα στον λαιμό. Κάποιες φορές είναι τόσο έντονο που είναι πολύ τρομάκτικό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ρε φιλε πλακα κανεις; έχω 130 παλμούς κατα μέσο ορο και πάνω απο 1000 εκτακτες και παλι δε φοβάμαι κατι. Και τώρα μ3 χολτερ ειμαι εντολή γιατρου και μετά ια κάνω και ενα τεστ κοποσεως γιατί αισθανομαι δυσφορια κατα την ασκηση(ειμαι πολυ φαν της γυμναστικής)
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. Έκτακτες, Holter
    By mary_exa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 31-10-2019, 12:39
  2. Holter αποτελεσμα . Moνο εγω?
    By antaveri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 08-05-2019, 15:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •