ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    2

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

    Καλησπέρα,
    είμαι η Μαριάννα και είμαι 26,5 ετών. Έχω 1,59 ύψος και 65 περίπου κιλά. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου παλεύω να χάσω κιλά. Θα μου πείτε δεν έχεις πολλά να χάσεις. Για αυτά τα λίγα όμως έχω χάσει χρόνια και χρόνια, χρόνια χαμηλής αυτοεκτίμησης και δυστυχίας. Διατροφή που πηγαίνει καλά μέχρι να το χάσω για λίγο κάνοντας cheat, πέφτει η διάθεση, μεγάλες ποσότητες φαγητού και δακρύων που κάποιες φορές (ευτυχώς ελάχιστες) οδηγούν και στην πρόκληση εμετού.
    Κύκλος.... Πώς τα ξεπερνάμε αυτά παιδιά; Έχω κουραστεί.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Marianna92 View Post
    Καλησπέρα,
    είμαι η Μαριάννα και είμαι 26,5 ετών. Έχω 1,59 ύψος και 65 περίπου κιλά. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου παλεύω να χάσω κιλά. Θα μου πείτε δεν έχεις πολλά να χάσεις. Για αυτά τα λίγα όμως έχω χάσει χρόνια και χρόνια, χρόνια χαμηλής αυτοεκτίμησης και δυστυχίας. Διατροφή που πηγαίνει καλά μέχρι να το χάσω για λίγο κάνοντας cheat, πέφτει η διάθεση, μεγάλες ποσότητες φαγητού και δακρύων που κάποιες φορές (ευτυχώς ελάχιστες) οδηγούν και στην πρόκληση εμετού.
    Κύκλος.... Πώς τα ξεπερνάμε αυτά παιδιά; Έχω κουραστεί.
    Έχεις πάει σε κάποιο διατροφολογο?δεν έχεις πολλά κιλά για να απελπιζεσαι ετσι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    2
    Ναι έχω πάει και βοηθάει. Αλλά όχι τόσο ώστε να μην πέφτω παλι στην ίδια λούπα

  4. #4
    Quote Originally Posted by Marianna92 View Post
    Ναι έχω πάει και βοηθάει. Αλλά όχι τόσο ώστε να μην πέφτω παλι στην ίδια λούπα
    Πρεπει να ακολουθεις πίστα μια συγκεκριμενη διατροφη για να μπορέσεις να διατηρησεις το βάρος που χανεις.τι είναι αυτό που σε κάνει και πέφτεις παλι στην ίδια λουπα όπως λες.

  5. #5
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Marianna92 View Post
    Καλησπέρα,
    είμαι η Μαριάννα και είμαι 26,5 ετών. Έχω 1,59 ύψος και 65 περίπου κιλά. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου παλεύω να χάσω κιλά. Θα μου πείτε δεν έχεις πολλά να χάσεις. Για αυτά τα λίγα όμως έχω χάσει χρόνια και χρόνια, χρόνια χαμηλής αυτοεκτίμησης και δυστυχίας. Διατροφή που πηγαίνει καλά μέχρι να το χάσω για λίγο κάνοντας cheat, πέφτει η διάθεση, μεγάλες ποσότητες φαγητού και δακρύων που κάποιες φορές (ευτυχώς ελάχιστες) οδηγούν και στην πρόκληση εμετού.
    Κύκλος.... Πώς τα ξεπερνάμε αυτά παιδιά; Έχω κουραστεί.
    Καλήμερα Μαριάννα!!
    Όντως τα κιλά που θέλεις να χάσεις δεν είναι πολλά.. Σκέψου ότι αμα το πάρεις απόφαση σε 3 μήνες θα τα έχεις χάσει..
    Κάποια στιγμή είχα βάλει και εγώ 8-9 κιλά λογω φαρμάκων!
    Πήγα σε διατροφογο και μέσα σε 3 μήνες τα έχασα χωρίς να καταλάβω πείνα ούτε κούραση!και μόλις σταμάτησα από το διατροφολόγο είχα μάθει να τρώω πάλι σωστά και έχασα και 2 κιλά μονη μου και από τότε είμαι σταθερή!
    Δεν ξέρω άμα γυμνάζεσαι αλλά άμα όχι να βάλεις στο πρόγραμμα ότι ειδος άσκησης θέλεις, μέσα σε ένα μήνα θα δεις τεράστια διαφορά στο σωμα σου αλλά και στην ψυχολογία! Εγώ πάντα γυμναζομουν έκανα αθλητισμό χρόνια, μετά σταμάτησα και ξεκίνησα πριν κάποια χρόνια πάλι!έχω δοκιμάσει τα πάντα γιόγκα, γυμναστήριο, pole dancing, crossfit μέχρι να βρω αυτό που μου ταιριάζει!
    Το θέμα δεν είναι μόνο να χάσεις τα κιλά αλλά να μάθεις και να τρως για να μπορέσεις να τα διατηρήσεις!
    Εύχομαι να κάνεις την αρχή από σήμερα κιόλας και να μας ενημερώνεις πως τα πας :D

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4

    Eυκολα!!!

    Quote Originally Posted by Marianna92 View Post
    Καλησπέρα,
    είμαι η Μαριάννα και είμαι 26,5 ετών. Έχω 1,59 ύψος και 65 περίπου κιλά. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου παλεύω να χάσω κιλά. Θα μου πείτε δεν έχεις πολλά να χάσεις. Για αυτά τα λίγα όμως έχω χάσει χρόνια και χρόνια, χρόνια χαμηλής αυτοεκτίμησης και δυστυχίας. Διατροφή που πηγαίνει καλά μέχρι να το χάσω για λίγο κάνοντας cheat, πέφτει η διάθεση, μεγάλες ποσότητες φαγητού και δακρύων που κάποιες φορές (ευτυχώς ελάχιστες) οδηγούν και στην πρόκληση εμετού.
    Κύκλος.... Πώς τα ξεπερνάμε αυτά παιδιά; Έχω κουραστεί.
    σε αυτη την ηλικια ειναι πανευκολα,ψαξε για καμια ελλειψη D ,οι καυσεις του σωματος ειναι αναλογες με το μυικο συστημα,το χειμωνα ειναι ποιο ευκολο χρειαζομαστε 80 θερμιδες την ωρα παραπανω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου Μαριάννα, εγω θεωρω πως το ζητημα σου δεν εχει να κανει με διατροφολογο αλλα με ψυχολογο. Το να νιωθεις ασχημα και να κανεις εμετους σημαινει πως κατι συμβαινει στην ψυχούλα σου.
    Για να μην νομίζεις ότι μιλάω χωρίς να ξέρω, θα σου πω οτι το έκανα και εγω. Αυτο που εμενα με βοηθαει να το ξεπερασω είναι οι εξής σκέψεις.

    1. Αξίζει να ποναω τόσο πολυ τον εαυτό μου για μισό κιλό παραπάνω, το σωμα μου υποφέρει όταν κάνω εμετό, παθαίνει σόκ, τα ζωτικά μου όργανα χαλάνε τον ρυθμό τους δεν κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν σωστα.

    2. Έκανα εμετό, έλυσα το πρόβλημα; Οχι, είναι ακόμα εκεί αρα δεν με βοηθάει.

    Είχα φτάσει να κανω εμετό σχεδόν κάθε εβδομάδα, είχα βγάλει κοκκινήλες στο πρόσωπο από το ζόρισμα. Κοιταγα τον εαυτό μου στο καθρέφτη και στεναχωριομουν.

    Βαλε μικρούς στόχους καθε φορά, πες θα προσπαθήσω αυτή την εβδομάδα να μην κάνω εμετο. Θα προσπαθήσω και την επόμενη και την μεθεπόμενη. Και θα δεις θα περασει ο καιρός και θα είσαι περήφανη με τον εαυτό σου που τον αγαπας και τον φροντίζεις.

    Αγαπαω το σωμα μου δεν σημαίνει τον τιμωρώ η μετάνιωσα οτι εφαγα η λυση ειναι να τα βγαλω.

    Η λυση είναι τον αγαπαω και τον αφηνω να μου πει τι θελει και με ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουρια σου λεω πως το σωμα σου δεν θελει να ταλαιπωρείται ετσι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Μαριαννα , αν δεν κανεις μια σοβαρη προσπαθεια διακοπης ( οχι πληρους φαγητου ) , εστω με διατροφολογους , οχι διαιτολογους , τα ταλαιπωρεισαι αιωνιως με αυτο το μειονεκτημα................ατυχως για σενα πρεπει να χασεις καμμια 20αρια κιλα ........να σου παραθεσω τροπο διατροφης ? τον γνωριζεις ηδη ......εδω βρε Μαριαννα ο πατερας μου , 94 χρ , πειθαρχημενος ανθρωπος , ασχετα αν και οι σχεσεις μας δεν ειναι καλες , εχασε σε 2 χρονια 17 κιλα .......απλα ετρωγε λιγο ......και τωρα αισθανεται πιο υγιης , οχι λιγοτερο τζαναμπετης παντως .........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ε οχι και να χασει 20 κιλα ημαρτον... Να αρρωστησει θελουμε;;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γιατι να χασει κιλα; Είναι σε εξαιρετικα υγιη επίπεδο και για την ηλικια της και για το υψος της.

Similar Threads

  1. Καλησπέρα σας. Νεο μέλος και εγώ.
    By Stroumpoulita in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 15-10-2011, 02:56
  2. Καλησπέρα σας...!Νέο μέλος....
    By Interloudio_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 13
    Last Post: 10-10-2011, 00:00
  3. καλησπερα, νεο μελος και εγω
    By anastasia272002 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2009, 16:37
  4. Replies: 6
    Last Post: 22-07-2009, 21:49
  5. Καλησπερα,είμαι νέο μέλος
    By VanGogh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-06-2008, 14:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •