Daydreaming
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Daydreaming

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    2

    Daydreaming

    Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να σας ζητήσω να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με ένα ζητημα που με προβληματίζει και ειναι κάτι που Πρώτη φορά στην ζωή μου θα το μοιραστώ.

    Κάθομαι πολλές ώρες μόνη μου και φαντασιωνόμαι διάφορα σκηνικά και σενάρια και στη συνέχεια ''έμπαινα'' μέσα σε αυτα , έκανα διαλόγους κλπ.
    Σε γενικές γραμμές τα σκηνικά αυτα αφορούσαν υποτιθέμενες στιγμές και καταστάσεις παντώς φύσεως κυρίως όμως :
    υποτιθέμενες συζητήσεις με φιλους, συγγενείς, καθηγητές , ερωτικους συντρόφους κλπ στις οποίες έβρισκα το δίκιο μου ή σκηνικά όπου είμαι το επίκεντρο της προσοχής όλοι ή συγκεκριμένα άτομα με κοιτούν με σεβασμό κλπ. και γενικά καταστάσεις που θα ήθελα να συμβούν στην πραγματική ζωή άλλα δεν γίνονται.
    Αυτό το κάνω απο τότε που θυμάμαι τον ευατό μου ως παιδί μέχρι σήμερα που είμαι 26 και μπορώ να ομολογήσω ότι ζώ ''τα καλύτερα φανταστικά μου χρόνια '' γιατί μένω μόνη μου όποτε το κάνω όσο θέλω χωρίς φόβο μην με αντιληφθούν και μπορώ να κάνω και χόρτο το οποίο κάνει ακόμα καλύτερη την κατασταση.

    Πχ το Σαββατοκύριακο που πέρασε , έκατσα στο σπίτι και ζούσα ένα πραγματικό παραμύθι με την υποτιθέμενη φανταστική νέα μου σχέση. (ΟΥΑΟΥ)

    Εν τέλη αυτό το κανω (τόσα πολλά χρόνια τώρα είμαι 26) και με έχει βοηθήσει σε στιγμές συναισθηματικής σύγχυσης να παρω αυτό που θέλω ψυχικά ξέροντας προφανώς πως αυτο που κανω είναι ένα ψέμα. Επίσης με εχει βοηθήσει πολύ να δουλέψω με τον εαυτό μου να ξέρω τι θελω τι μαρεσει τι οχι στη ζωή εφόσον ΄εχω ζήσει τόσες ''περιπέτειες'' σοτν φανταστικό μου κόσμο δεν με συγκινεί πια τίποτα στην πραγματική ζωή...
    Αλλα πιστευω οτι ειναι ένα λαθος και πρεπει να το σταματήσω. Νιώθω ότι χαραμίζω πολλές ώρες απο την ζωη μου στις οποίες θα μπορούσα να ζήσω στην πραγματική ζωή....δεν ξέρω...πως θα το σταματήσω.

    Ενας ειδικός θα με βοηθούσε??
    Εχει βιώσει κανείς κάτι παρόμοιο??

    Παρένθεση (ο παπούς μου είναι 87 ετών και το κάνει πάνω απο 40 χρόνια αυτό - μου το εχει πει η γιαγια - οτι παραμιλούσε μόνος του κλπ - πλεόν το κάνει και απροκάλυπτα !!!!)
    αλλα το ξέρει οτι ειναι φαντασία....αυτό πιστευω είναι και η διαφορα με την σχιζοφρένια που πιστευω μερικες φορές ότι έχω...ή ότι θα αποκτήσω....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Κι εγώ όταν είμαι μόνος και δεν ασχολούμαι με κάτι ονειροπολώ συνεχώς. Μην ανησυχείς, είναι σύνηθες αυτό, ειδικά στους εσωστρεφείς ανθρώπους. Απλά βρες ενδιαφέροντα πράγματα να ασχολείσαι και θα μειωθεί. Άλλωστε, η φαντασία είναι καλύτερη από την πραγματικότητα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα

    εγω το εκανα αυτο στην ηλικια 13.5- 16..περνουσα πολυ δυσκολα στην καθημερινοτητα μου..ηταν ο τροπος διαφυγης μου απο την πραγματικοτητα.οταν αποφασισα να παρω τη ζωη στα χερια μου το σταματησα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    "αλλα το ξέρει οτι ειναι φαντασία....αυτό πιστευω είναι και η διαφορα με την σχιζοφρένια"

    Αυτό είναι το σημείο κλειδί που διαχωρίζει την πάθηση από την φαντασίωση

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •