φαρμακοθεραπεια και διακοπη!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    φαρμακοθεραπεια και διακοπη!!!

    Για ποσο καιρο παιρνετε φαρμακα?εχετε σκεφτει να τα κοψετε εφοσον το χει πει και ο γιατρος σας?Υπαρχουν ατομα που εχουν τελειωσει με τα καταρεμενα?Εσεις που τα παιρνετε πανω απ 5 χρονια εκτος απο βαριες ψυχωσεις και λοιπα,οι υπολοιποι φοβαστε να τα κοψετε και δεν τα κοβετε ,η νιωθετε καλα και δε θελετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Προσωπικα δεν εχω προβλημα που παιρνω φαρμακα και μου εχουν κανει αρκετο καλο οφειλω να πώ. Ημουν πολυ χειροτερα πριν που δεν επαιρνα καθολου ή επαιρνα ασχετα. Δεν θελω να τα κοψω οχι γιατι εχω εθιστει αλλα γιατι φοβαμαι μην \"ξανακυλησω\" και γινω χειροτερα. Οταν ερθει ο καιρος θα μου πει ο γιατρος μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by afrula
    εκτος απο βαριες ψυχωσεις και λοιπα
    Δηλαδή με τις βαριές ψυχώσεις δεν υπάρχει εναλλακτική?

    Τώρα που το αναφέρεις βέβαια δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Πολλές φορές μου περνάει απο το νού πως θα παίρνω τα χαπάκια μου για μια ζωή. Θα μπορούσα βέβαια και να πέσω απο κάνα δεκαόροφο κτίριο (έτσι θα γλίτωνα στα σίγουρα απ\'όλα τα προβλήματα μου επ\'αόριστον..). Εμμ, ναι μου έχει τύχει να κάνω και τέτοιες σκέψεις. Όχι τόσο συχνά πλέον αλλά όποτε βρίσκομαι στις μαύρες μου απαξιώνω κάθε ελπίδα για ένα happy ending. Κάτι, που έμαθα να λατρεύω μέσα απο τις αμυδρές ελπίδες ενός πρώην ως συνήθως και νύν ανα διαστήματα παιδιού όπως αυτό που βλέπω όταν κοιτάζομαι στον καθρέπτη τις λαμπρότερες των ημερών.

    Εβίβα. Πίνω ένα ποτάκι και αναπολώ την ποιότητα ζωής που είχε μια αγνή ψυχή προτού την καταπιεί το κύμα της αναπόφευκτης πνευματικής εξέλιξης...

    Είμαι λίγο down σήμερα και ξαναθυμήθηκα το φορουμ.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    32
    Originally posted by vince

    Πολλές φορές μου περνάει απο το νού πως θα παίρνω τα χαπάκια μου για μια ζωή. Θα μπορούσα βέβαια και να πέσω απο κάνα δεκαόροφο κτίριο (έτσι θα γλίτωνα στα σίγουρα απ\'όλα τα προβλήματα μου επ\'αόριστον..).
    Δηλαδή το βλέπεις τοσο κακό να παίρνεις τα χαπάκια σου μια ζωη?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σίγουρα είναι καλύτερο να παίρνω χάπια παρά να βρίσκομαι σε κατάσταση ψύχωσης όμως δεν αρκεί μόνο αυτό. Το θέμα είναι πως η θεραπεία στις συγκεκριμένες παθήσεις είναι σαν την μνήμη. Έρχεται και φεύγει ανάλογα με τις συνθήκες μιας δεδομένης χρονικής στιγμής. Μακάρι να είχα λύσει όλα μου τα προβλήματα μόνο με το να παίρνω Risperdal....αν θές μπορώ να μιλήσω πιο συγκεκριμένα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    αυτο ειναι καταστροφικο.Μια ζωη τετοια χαποια τετοιο δηλητηριο η ζωη θα ειναι μικρη δυστυχως.Μακαρι και να κανω λαθος παντως υγιεινη φυσικη δε θα ναι...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •