Περίεργος ψυχολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Περίεργος ψυχολόγος

    Κάνω εδω και 3 χρονια γνωσιακη συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεια (με διαφορετικους θεραπευτες) γιατι εχω κοινωνικη φοβια και εχω βελτιωθει στα πρακτικα πραγματα πχ να πηγαινω για ψωνια,παραγγελνω φαγητο απλα εχω ακομη θεμα στο να ειμαι ο ευατος μου,να μην ντρεπομαι τοσο.Εκλεισα λοιπον ραντεβου με εναν ψυχολογο ψυχοδυναμικης κατευθυνσης μηπως βοηθηθω περισσοτερο.Λογω του κοινωνικου μου αγχους δεν μιλαω πολυ,ντρεπομαι,μιλαω χαμηλοφωνα...πηγα λοιπον σε αυτον τον ψυχοδυναμικο θεραπευτη και μου φανηκε πολυ περιεργη η συνεδρια και αβολη.Δεν μιλουσε σχεδον καθολου,ζητημα αν εκανε 5 ερωτησεις συνολικα,μου ελεγε να του πω εγω ο,τι θεωρω οτι πρεπει να ξερει χωρις ομως να μου δινει καποια κατευθυνση,εν το μεταξυ αυτο ηταν πολυ δυσκολο για εμενα λογω και της κοινωνικης μου φοβιας,σε ολες τις κοινωνικες σχεσεις με βοηθανε οι αλλοι αν μου κανουν ερωτησεις,μου φαινεται αδυνατο να ανοιχτω μονη μου και γενικα οι αλλοι θεραπευτες που ειχα μου εκαναν ερωτησεις,εκαναν καποια σχολια πανω σε αυτα που ελεγα.Με αυτον τον ψυχοδιναμικο επειδη οπως ξαναειπα εχω τρομερο κοινωνικο αγχος,προσπαθησα πολυ να μιλησω δηλαδη μιλησα και για το προβλημα μου και για καποια πραγματα στο παρελθον παρ ολα αυτα οι παυσεις ηταν μεγαλες εγω δεν μιλουσα,αυτος δε μιλουσε και στο τελος μου ειπε οτι θα πρεπει να μιλαω περισσοτερο αλλα πραγματικα προσπαθησα, αυτο για το κοινωνικο μου αγχος ειναι μεγαλη υπερβαση,επισης παρολο που ειμαι μονο 18 μου μιλoυσε στον πληθυντικο κατι που δεν ειναι κακο αλλα με εκανε να αισθανομαι περισσοτερο αβολα.Δεν ξερω τι να κανω,να ξαναπαω σε αυτον?
    Last edited by ariana; 04-10-2019 at 18:38.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Είχα κι εγώ σιωπηλούς αναλυτές και ένιωθα ότι δεν έκαναν τη δουλειά τους. Στο τέλος τους εγκατέλειψα στη σιωπή τους

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Μια ψυχίατρος που πήγαινα σε αυτή πριν 1 χρόνο, ήταν και καλά ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεύτρια. Ηταν βασικά ο πιο ψυχρος ανθρωπος που εχω αντιμετωπισει στον υπερθετικό βαθμό.

    Το γεγονός ότι κάνεις μονόλογο για 3 τέταρτα απέναντι σε κάποιον που σε κοιτά παράξενα και δεν κάνει διάλογο μαζί σου, είναι τούλαχιστον για μένα κοροϊδια.
    Χαμένα λεφτά και χαμένος χρόνος.

    Και το χειρότερο είναι να σε προσβάλλουν στην ψυχοθεραπεία με κάθε τρόπο και να σε κάνουν να νιώθεις πιο άβολα από όσο νιώθεις εκτός γραφείου και συνεδριών.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μου θυμιζει ενα ψυχολογο που πηγαινα παλια αλλα τοτε δε μιλαγα καθολου σχεδον μια λεξη του ελεγα και ειχε ξενερωσει

  5. #5
    YokoChoco
    Guest
    Προσωπικά όταν πάω σε ψυχολόγο που δεν μιλάει πολύ, στην 3η-4η συνεδρία σταματάω... θέλω θεραπευτή με προσωπικότητα και εύστροφο μυαλό, όχι μία ψεύτικη κούκλα ξαπλωμένη σε μία καρέκλα να με κοιτάει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολα αυτα ειναι στα λογια στη πραξη οσο πιο κενος και αγνωστος ειναι ενας ψυχολογος τοσο περισσοτερο βολευει τους πελατες του

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρω τι να σου πω, αλλά λες ότι ήδη το ότι μίλησες τόσο ήταν για εσένα μεγάλη υπέρβαση. Ε δεν πρέπει να κάνεις κάποιες υπερβάσεις αν θες να θεραπευτείς; Μήπως ακριβώς αυτή ήταν η πρόθεσή του; Δηλαδή η προσέγγιση του ήταν να σε φέρει στο σημείο να αντιμετωπίσεις ακριβώς τις φοβίες σου; Και στην πραγματική ζωή μπορεί να χρειαστεί να πάρεις εσύ τις πρωτοβουλίες σε μία συζήτηση, στην αρχή θα αισθάνεσαι άβολα ωστόσο όσο πιο πολύ βρίσκεσαι σε άβολες και δύσκολες καταστάσεις τόσο πιο πολύ θα μάθεις να τις απομυθοποιήσεις και σταδιακά να αισθάνεσαι πιο άνετα. Με το να κρύβεσαι δεν νομίζω ότι θα θεραπευτείς ποτέ.

  8. #8
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,τέλικα όντως πήγα και δεύτερη φορα και ένιωσα πολυ καλύτερα,μιλησα περισσοτερο απο την προηγουμενη φορα και μαλλον ετσι ειναι ο τροπος του να μην μιλαει παρα πολυ,μου το ειπε κιολας οτι σκοπος ειναι να μπορω να μιλαω εγω ελευθερα,και γενικα καταληξαμε σε συμπερασματα στα οποια δεν ειχα καταληξει ποτε με προηγουμενους ψυχολογους,το μονο που με απασχολει ειναι οτι οταν του ζητησα αν μπορουμε να μην κανουμε συνεδρια καθε εβδομαδα αλλα 2,3 φορες τον μηνα επειδη δεν μπορω να το αντεξω οικονομικα, μου ειπε οτι πρεπει να υπαρχει συνεχεια δηλαδη να κανουμε καθε εβδομαδα γιατι αλλιως δεν θα υπαρχει συνεχεια το οποιο το καταλαβαινω αλλα δεν μπορω να το αντεξω οικονομικα και μου ειπε να το σκεφτω και γενικα απο οτι καταλαβα δεν δεχεται να συνεχισουμε με λιγοτερες συνεδριες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,τέλικα όντως πήγα και δεύτερη φορα και ένιωσα πολυ καλύτερα,μιλησα περισσοτερο απο την προηγουμενη φορα και μαλλον ετσι ειναι ο τροπος του να μην μιλαει παρα πολυ,μου το ειπε κιολας οτι σκοπος ειναι να μπορω να μιλαω εγω ελευθερα,και γενικα καταληξαμε σε συμπερασματα στα οποια δεν ειχα καταληξει ποτε με προηγουμενους ψυχολογους,το μονο που με απασχολει ειναι οτι οταν του ζητησα αν μπορουμε να μην κανουμε συνεδρια καθε εβδομαδα αλλα 2,3 φορες τον μηνα επειδη δεν μπορω να το αντεξω οικονομικα, μου ειπε οτι πρεπει να υπαρχει συνεχεια δηλαδη να κανουμε καθε εβδομαδα γιατι αλλιως δεν θα υπαρχει συνεχεια το οποιο το καταλαβαινω αλλα δεν μπορω να το αντεξω οικονομικα και μου ειπε να το σκεφτω και γενικα απο οτι καταλαβα δεν δεχεται να συνεχισουμε με λιγοτερες συνεδριες.
    εμενα παντως, μου φαινεται εντελως μουφα αυτο που σου λεει...
    προφανως δεν θελει να του λειπει μια συνεδρια απο μια εβδομαδα του γιατι εκει δεν χωραει τιποτε και θα χασει το παραδακι...
    αν ειναι συμφωνημενο το "ανα 10 μερες",, μια χαρα κανονικο και μια χαρα περιοδικο ειναι και μια χαρα συνεχεια υπαρχει.
    απλα τον ξεβολευεις απο το πως εχει δομημενο εκεινος το προγραμμα του μηνα του οπου καθε πελατης εχει μια ωρα την εβδομαδα.
    αν δεν μπορεις να το αντεξεις, πες του οτι μια φορα στις 10 μερες, μια χαρα κανονικο και συνεχες ειναι, και θελεις να συμφωνησετε σε αυτο.
    το "μη κανονικο" ειναι να του αλλαζεις μερες και ωρες και να ακυρωνεις ξαφνικα.
    αν ετσι ειναι η συμφωνια σας, μια χαρα ειναι. μπουρδες σου λεει, κι αυτο ειναι υποπτο.

  10. #10
    [QUOTE=Remedy;1071387]εμενα παντως, μου φαινεται εντελως μουφα αυτο που σου λεει...
    προφανως δεν θελει να του λειπει μια συνεδρια απο μια εβδομαδα του γιατι εκει δεν χωραει τιποτε και θα χασει το παραδακι...
    αν ειναι συμφωνημενο το "ανα 10 μερες",, μια χαρα κανονικο και μια χαρα περιοδικο ειναι και μια χαρα συνεχεια υπαρχει.
    απλα τον ξεβολευεις απο το πως εχει δομημενο εκεινος το προγραμμα του μηνα του οπου καθε πελατης εχει μια ωρα την εβδομαδα.
    αν δεν μπορεις να το αντεξεις, πες του οτι μια φορα στις 10 μερες, μια χαρα κανονικο και συνεχες ειναι, και θελεις να συμφωνησετε σε αυτο.
    το "μη κανονικο" ειναι να του αλλαζεις μερες και ωρες και να ακυρωνεις ξαφνικα.
    αν ετσι ειναι η συμφωνια σας, μια χαρα ειναι. μπουρδες σου λεει, κι αυτο ειναι υποπτο.[/QU
    και εγω στην αρχη αυτο σκεφτηκα οτι το κανει για τα λεφτα αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν του ειπα λιγοτερες συνεδριες καταλαβε ανα 15νθημερο και μου ειπε οτι ανα 15 δεν θα υπαρχει συνεχεια ,δεν του ειπα πως με το λιγοτερες εννουσα οτι μπορω και 3,ακομη τις 2 πρωτες συνεδριες μου τις εκανε δωρεαν γιατι λεει ειναι γνωριμιας,παρ ολα αυτα δεν ξερω αν και με 3 θα δεχτει φαινοταν οτι θελει οπωσδηποτε 4,μπορει να το κανει και για τα λεφτα τι να πω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    και εγω στην αρχη αυτο σκεφτηκα οτι το κανει για τα λεφτα αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν του ειπα λιγοτερες συνεδριες καταλαβε ανα 15νθημερο και μου ειπε οτι ανα 15 δεν θα υπαρχει συνεχεια ,δεν του ειπα πως με το λιγοτερες εννουσα οτι μπορω και 3,ακομη τις 2 πρωτες συνεδριες μου τις εκανε δωρεαν γιατι λεει ειναι γνωριμιας,παρ ολα αυτα δεν ξερω αν και με 3 θα δεχτει φαινοταν οτι θελει οπωσδηποτε 4,μπορει να το κανει και για τα λεφτα τι να πω
    μπορει να σου εκανε τις 2 συνεδριες, στην συνεχεια ομως θα σε εβαζε κανονικα στο rotation της εβδομαδας του, οπου θα ειχες μια ωρα την εβδομαδα, οπως εχουν οι πελατες του.
    δεν χρειαζεται ισως ανα 15 και μην του πεις γενικα και αοριστα 2-3 φορες σαν να ειναι φλου.
    πες συγκεκριμενα πραγματα "εγω θελω ανα 10 μερες να συναντιομαστε δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τρομερη διαφορα απο τις 7 ημερες και θα με διευκολυνε πολυ οικονομικα" τι θα σου πει δλδ; οτι ανα 10 μερες χανεται η θεραπεια, ενω ανα 7 ολα ειναι καλα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Και γιατί βρε παιδί μου σου μιλά στον πληθυντικό , 18 χρόνων παιδί! Δεν μου αρέσει αυτό, δείχνει πως θέλει τοίχος να σηκώσει μεταξύ σας. Δεν είπαμε να γίνεται κολληταρια αλλά όχι και έτσι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Μια ψυχίατρος που πήγαινα σε αυτή πριν 1 χρόνο, ήταν και καλά ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεύτρια. Ηταν βασικά ο πιο ψυχρος ανθρωπος που εχω αντιμετωπισει στον υπερθετικό βαθμό.

    Το γεγονός ότι κάνεις μονόλογο για 3 τέταρτα απέναντι σε κάποιον που σε κοιτά παράξενα και δεν κάνει διάλογο μαζί σου, είναι τούλαχιστον για μένα κοροϊδια.
    Χαμένα λεφτά και χαμένος χρόνος.

    Και το χειρότερο είναι να σε προσβάλλουν στην ψυχοθεραπεία με κάθε τρόπο και να σε κάνουν να νιώθεις πιο άβολα από όσο νιώθεις εκτός γραφείου και συνεδριών.
    Έχω πάει κι εγώ σε ψυχολόγο όχι απλά ψυχρή τούβλο σκέτο και με έπαρση και ύφος. Κι εσύ με ψυχρό θεραπευτή κι εγώ. Ήθελα να το βάλω στο πόδια. Αλλά ως συνήθως δεν είχα μάθει ν ακούω τον εαυτό μου και έμεινα. Πείτε μου ήταν η πρώτη λέξη της. Ούτε καλημέρα ούτε τίποτα κι αν δεν είχα τι να πω με έβγαζε έξω. Περίμενα να με ρωτήσει κάτι τίποτα το κενό. Αυτό μου δημιουργούσε τρελό άγχος γιατί εκείνη την περίοδο μόλις είχα φύγει από μια τραυματική εμπειρία και ήθελα πολύ προσοχή. Ένιωθα φρικτά. Αλλά δεν έφευγα γιατί μου έλεγε αυτή είναι η μέθοδος και θα δείτε. Και με την ελπίδα ότι επιτέλους θα βρω τον αληθινό εαυτό μου εμένα. Με την ελπίδα ότι επιτέλους θα πάρω την αναγνώριση που ήθελα. Αλλά ο εαυτός μου έλεγε φύγε δεν είναι καλή. 80 ευρώ τη συνέδρια και υποχρεωτικά 4 φορές το μήνα. Όταν της είχα πει να κάνουμε λιγότερες πχ 2 φορές το μήνα γιατί δεν άντεχα οικονομικά μου είπε δεν γίνεται για τις ίδιες μπούρδες που σου είπε και σένα. Κάποια στιγμή όμως που την πήραν σε κάτι σεμινάρια λιγοστεψε εκείνη τις ώρες σε όλους τους ασθενείς της. Γιατί τότε τη βόλευε. Αναίσθητη και γαϊδούρα. Σήκω φύγε τώρα. Εγώ μετά από 2 χρόνια εξαιτίας του άγχους και της σχέσης αυτής έπαθα αποπροσωποποίηση. Κι αυτό γιατί αγνόησα τον εαυτό μου. Έκανα πράγματα πέραν των δυνατοτήτων μου οικονομικά και ψυχικά που αν τα είχα εδραιωμένα μέσα μου αν είχα καλή επαφή με τον εαυτό μου δεν θα τα έκανα. Έτσι είμαστε εμεις που δεν έχουμε καλή επαφή με τον εαυτό μας. Αλλά πάμε εκεί για να μας βοηθήσουν να αποκτήσουμε όχι να μας εκμεταλευτουν επειδή είμαστε έτσι. Η δυσκολία που έχεις να είσαι ο εαυτός σου δεν θα λυθεί με τα να πιέζεται να μιλάς. Θα λυθεί με το να σε κάνει ο άλλος να νιώσεις άνετα να μιλάς σε πρώτη φάση και σιγά σιγά να σέβεσαι η ίδια και να αναγνωρίζεις αυτό που νιώθεις. Αν σου έλεγε ο θεραπευτής σου αναγνωρίζω πόσο δύσκολο σου είναι να μιλάς δεν θα σε έκανε να νιώσεις καλύτερα? Αν αναγνώριζε επίσης της δυσκολία σου την οικονομική δεν θα σε έκανε να νιώθεις καλύτερα? Μην αγνοείς τον εαυτό σου. Αυτός ξέρει μόνο τι είναι καλό για σένα. Μην τον πιέζεις. Αυτά από έναν άνθρωπο που έδωσε πολλά χρήματα και ταλαιπωρηθηκε πολύ στα χέρια των ψυχολογων. Πάντως βλέπω ότι είναι κι άλλοι σαν και μένα. Σας φέρονται και σας άσχημα και δεν το καταλαβαίνετε.

Similar Threads

  1. Άγχος + Περίεργος φόβος " αποχωρισμού "
    By BeYa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 10-04-2020, 15:12
  2. Πολυ περιεργος ψυχαναγκασμος κ.α
    By Konstantinos24 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 01-08-2017, 21:10
  3. ο πολυ περιεργος χαρακτηρας της κοπελας μου..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 26-05-2013, 14:34
  4. Ψυχολογος
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-08-2010, 02:35
  5. ΚΛΙΝΙΚΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ
    By sandy25 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •