Συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 151 to 165 of 189
  1. #151
    Antonis8
    Guest
    Φοβερό χιούμορ.

    Ξέρεις κανένας αν το ζαναξ ρίχνει την πίεση; Θέλω να πάρω αλλά φοβάμαι μήπως μου ρίξει και άλλο την πίεση. Οι παλμοί μου σήμερα είναι υψηλοί και καθιστός, 90-100

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Φοβερό χιούμορ.

    Ξέρεις κανένας αν το ζαναξ ρίχνει την πίεση; Θέλω να πάρω αλλά φοβάμαι μήπως μου ρίξει και άλλο την πίεση. Οι παλμοί μου σήμερα είναι υψηλοί και καθιστός, 90-100
    Εμενα δεν μου την ρίχνουν αλλά ρωτα τον καρδιολόγο σου εφόσον έχεις υποταση
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #153
    Οι παλμοί 90-100 είναι φυσιολογικοί για όλους τους ανθρώπους, σε καθιστή θέση.

    Εγώ που αθλούμαι έχω γύρω στους 80/λεπτό.

    Αλλα όταν αγχώνομαι έχω γύρω στους 110/λεπτό. :)

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αντώνη αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι ότι από τη μία λες εδώ είναι site ψυχολογίας και δεν είναι δουλειά κανενός να κάνει τον γιατρό, από την άλλη δεν σταματάς να αναφέρεσαι σε υποθετικές παθολογικές παθήσεις, σε εξετάσεις και μετρήσεις και να επιμένεις να ποστάρεις και να αναλύεις ιατρικά δεδομένα. Ούτε site καρδιολογίας ή γενικής ιατρικής είναι ή ξέρω κι εγώ τι άλλο.

    Προσπαθήσαμε να σου δώσουμε κάποιες συμβουλές ψυχολογικής φύσεως, τις αρνείσαι, ΟΚ, πάμε παρακάτω. Τι ακριβώς περιμένεις ανοίγοντας όλα αυτά τα θέματα και ανακυκλώνοντας τα ίδια και τα ίδια;

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    έχει μπει σε mode πανικού ο Αντώνης, το έχω περάσει και εγώ αλλά λογικευτικα μόνος μου. Μου πήρε πάντως κάποιο διάστημα να ξεπεράσω την έντονη ανησυχία και την αίσθηση πως έπεται κάτι πολύ κακό και μοιραίο.
    Ο Αντώνης έχει και την πλήρη άρνηση να αντιμετωπίσει ψυχολογικά την κατάσταση. Το λέει και ξέρει πως έχει αγχωδη διαταραχή αλλά δεν το έχει χωνέψει μέσα του πως είναι αιτία πολλών συμπτωμάτων που βιώνει.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #156
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by nightlost View Post
    Οι παλμοί 90-100 είναι φυσιολογικοί για όλους τους ανθρώπους, σε καθιστή θέση.

    Εγώ που αθλούμαι έχω γύρω στους 80/λεπτό.

    Αλλα όταν αγχώνομαι έχω γύρω στους 110/λεπτό. :)
    Αυτο που γενικεύετε όλους τους οργανισμούς με βάση τις δικές σας μετρήσεις δεν το καταλαβαίνω. Εγώ σε ήρεμη κατάσταση φίλε μου,σε όλη μου τη ζωή, δεν είχα παραπάνω από 65 παλμούς. Το βράδυ πέφτω ακόμα στους 47. Χολτερ με έχει καταγράψει και στους 37 ξύπνιος. Και δεν ήταν παθολογικη η βραδυκαρδια μου,έτσι δουλεύει ο οργανισμός μου. Ποτέ δεν έχω ταχυπαλμια καθιστός, σπανιότατα. Έχω καλή φυσική κατάσταση (είχα δηλαδή, τώρα δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου) Για αυτό και αυτή η αύξηση με έχει τρελάνει,δεν είμαι συνηθισμένος.

  7. #157
    Antonis8
    Guest
    ]

    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αντώνη αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι ότι από τη μία λες εδώ είναι site ψυχολογίας και δεν είναι δουλειά κανενός να κάνει τον γιατρό, από την άλλη δεν σταματάς να αναφέρεσαι σε υποθετικές παθολογικές παθήσεις, σε εξετάσεις και μετρήσεις και να επιμένεις να ποστάρεις και να αναλύεις ιατρικά δεδομένα. Ούτε site καρδιολογίας ή γενικής ιατρικής είναι ή ξέρω κι εγώ τι άλλο.

    Προσπαθήσαμε να σου δώσουμε κάποιες συμβουλές ψυχολογικής φύσεως, τις αρνείσαι, ΟΚ, πάμε παρακάτω. Τι ακριβώς περιμένεις ανοίγοντας όλα αυτά τα θέματα και ανακυκλώνοντας τα ίδια και τα ίδια;

    Αναλύω γιατί κι εγώ λέω στον εαυτό μου είναι άγχος, αλλά guess what δεν είναι άγχος. Ποσταρω τις απορίες και τον αντίλογο να δω αν υπάρχει κάποια άλλη απάντηση εκτός από τις απλοϊκές. Και γενικά με ξεαγχωνει να το συζηταω. Δεν το ήξερα ότι πρέπει να πάρω ειδική άδεια για να ανοίξω τοπικ. Ημαρτον δηλαδή. Δεν ανακυκλώνω κάτι, βιώνω μια κατάσταση την οποία και αναλύω. Όποιον τον κουράζει, ας μην μετέχει στο τοπικ, τι πιο απλό.

  8. #158
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    έχει μπει σε mode πανικού ο Αντώνης, το έχω περάσει και εγώ αλλά λογικευτικα μόνος μου. Μου πήρε πάντως κάποιο διάστημα να ξεπεράσω την έντονη ανησυχία και την αίσθηση πως έπεται κάτι πολύ κακό και μοιραίο.
    Ο Αντώνης έχει και την πλήρη άρνηση να αντιμετωπίσει ψυχολογικά την κατάσταση. Το λέει και ξέρει πως έχει αγχωδη διαταραχή αλλά δεν το έχει χωνέψει μέσα του πως είναι αιτία πολλών συμπτωμάτων που βιώνει.
    Δεν είμαι σε καμία άρνηση , είμαι πλήρως εξοικειωμένος με τα σωματομορφα συμπτωματα. Αυτό δεν είναι. Όσο και να επιμένετε το POTS δεν είναι άγχος. Έχω όμως αγχωδη διαταραχή και αυτό που βιώνω σαφώς και με πανικοβάλλει και δεν μπορώ να το διαχειριστω.


    Μίλησα με τον καρδιολόγο μου btw, θα παω μάλλον αύριο για φυσική εξέταση μέχρι να βγουν οι υπόλοιπες εξετασεις και μόλις του είπα την τιμή της κορτιζόλης μου λέει πως είναι πολύ πιθανή πλέον μια ορμονική αιτία και θα με παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο μόλις βγουν και οι υπόλοιπες.

    Έχω πάρει ζαναξ τελικά, τα συμπτώματα του POTS σαφέστατα και δεν φεύγουν γιατί δεν έχουν σχέση με άγχος, απλά είμαι λιγότερο αγχωμενος.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δεν μίλησα για το pots προφανώς, αλλά για όλα τα άλλα που γράφεις εδώ και μήνες. Βραδυκαρδια, χαμηλή πίεση, ταχυκαρδία, υψηλή πίεση ενδοκαρδίτιδα, ανεύρυσμα, εγκεφαλικό κλπ κλπ
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #160
    Antonis8
    Guest
    Βραδυκαρδια είχα όντως και έχω ακόμα ,έχει σταματήσει να με αγχωνει γιατί το έψαξα με ειδικούς και μου είπαν ότι είναι κάτι θετικό.

    Είχα σταματήσει να αγχώνομαι,είχα κάνει πολλές προόδους, είχα αρχίσει να κοιμάμαι και μόνος μου στο σπίτι που τους προηγούμενους μήνες δεν μπορούσα και ξαφνικά συμβαίνει αυτό με το POTS και την πίεση και επέστρεψαν όλα. Τι να κάνω; Με αγχωνει παρά πολύ η κατάσταση. Άγχος με την πίεση είχα και πριν επειδή ήταν πολύ χαμηλή,αλλά και αυτό στην πορεία σταμάτησε να με αγχωνει,μέχρι που άρχισε να κάνει αυτά τα τρελά σκαμπανεβάσματα. Προσπαθώ να παραμείνω ψύχραιμος αλλά μου είναι πολύ δύσκολος. Προτιμώ να μου κοπεί το χέρι παρά να έχω καρδιακά συμπτωματα.

  11. #161
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτο που γενικεύετε όλους τους οργανισμούς με βάση τις δικές σας μετρήσεις δεν το καταλαβαίνω. Εγώ σε ήρεμη κατάσταση φίλε μου,σε όλη μου τη ζωή, δεν είχα παραπάνω από 65 παλμούς. Το βράδυ πέφτω ακόμα στους 47. Χολτερ με έχει καταγράψει και στους 37 ξύπνιος. Και δεν ήταν παθολογικη η βραδυκαρδια μου,έτσι δουλεύει ο οργανισμός μου. Ποτέ δεν έχω ταχυπαλμια καθιστός, σπανιότατα. Έχω καλή φυσική κατάσταση (είχα δηλαδή, τώρα δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου) Για αυτό και αυτή η αύξηση με έχει τρελάνει,δεν είμαι συνηθισμένος.
    Απλά σου αναλύω μια κατάσταση όπου για τους περισσότερους είναι ίδια. Η αλήθεια είναι ότι θα δεις παρέα με τον ιατρό σου ποιο είναι το πρόβλημα και φαντάζομαι θα το λύσεις.
    Φυσικά και αν σε αγχώνει ως κατάσταση μπορείς να το συζητάς, απλά σε μια μόλις ημέρα έχω διαβάσει 5 διαφορετικές θεματολογίες δικές σου με προβλήματα όπως καρδιά, εγκέφαλος, ανευρύσματα κτλ και ενώ γράφεις (φαντάζομαι) για να βοηθηθείς, εσύ συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο της άρνησης και της επίθεσης. (ακόμη και με το γάντι)
    Τι να πω, εύχομαι να μην έχεις εν τέλει τίποτε, αν και νιώθω για έναν ανεξήγητο λόγο πως δεν είναι αυτό που θα ήθελες να ακούσεις!!

  12. #162
    Antonis8
    Guest
    Ε από ένα σημείο και μετα κουράστηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια,για αυτό.

    Ποιος δεν θέλει να είναι υγιής; Θέλω να είναι κάτι περαστικό και να φύγουν και τα συμπτώματα. Αλλά αναγκαστικά πρέπει να κάνω υπομονη και να παραμείνω ψύχραιμος. Δεν αντιλέγω πως για πολλούς δεν είναι ταχυπαλμια αυτό, αλλά για μένα είναι τεράστια αύξηση. Και έστω αν σταθεροποιούνταν στους 100 πχ όταν σηκωνομουν. Αλλά εξακολουθούν να ανεβαίνουν. Και αυτό μπορεί να φέρει λιποθυμικα επισοδεια και χίλια δυο άλλα.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Απαντώντας στον Αντώνη του δίνετε τροφή κατ εμέ. Σαφώς δε σας λεω τι να κανετε αλλα εχουμε γράψει τοσα σχόλια και στα περισσότερα απαντάει επιθετικά. Ειναι όπως είπαν και αλλοι σαν με το ζορι να ψάχνει επιβεβαίωση οτι εχει κατι. Και εγω αν πηγαίνω στον γιατρο και επιμένω οτι εχω κατι οσο υγιής και αν ειμαι θα με βάζει να ψαχνομαι. Αυτό είναι που δε μπορεί να καταλάβει ο Αντώνης γιατί τα συμπτώματα που έχει δεν ειναι καν συμπτώματα. Σιγα τα ωα δλδ. Ελεγε οτι η αναιμια του οφείλεται καρδιά και ψαχναμε να βρούμε αλλη αιτία για την αναιμία και τελικά δεν έχει καν αναιμια. Ε έχει καταντήσει ανέκδοτο πια. Για να μη σχολιάσω ότι μόνος του έχει γεμίσει ενα καρο τοπικ(που ειναι κ άσχετα με την ομαδα μας) για αρρώστιες. Και ναι Αντώνη καπου κουρασε. Το εκανες μια δυο τρεις δεκαπέντε εσυ δε σταματάς. Η διαχείριση γιατί τον αφήνει να ανεβάζει τοπικ άσχετα με τη θεματολογία ;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #164
    Antonis8
    Guest
    Έχεις τεράστιο θράσος να μιλάς για επιθετικότητα όταν με κηνυγας τρεις ημέρες. Εσύ έχεις κουράσει και πολύ μάλιστα. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω μαζί σου,ευτυχώς σβήστηκαν οι βρισιές και οι χυδαίες επιθέσεις σου. Αυτό που δεν έχει θέση στην ομάδα μας είναι η επιθετικοτητα και ο χλευασμος που προτάσσεις.

    Δεν θέλω να έχω κάτι,είναι γελοίο αυτό που λες. Εξήγησα ήδη σε τι με βοηθανε τα τοπικ και guess what, δεν είναι δική σου δουλειά ούτε θα σου ζητήσω την άδεια.

    Το ότι προτρεπεις τους άλλους να μην μου απαντάνε,ασχολιαστο. Είπαμε, απέκτησε λίγη αξιοπρέπεια. Φτάνει πια με τις συνεχείς επιθέσεις σου αδιάκοπα όλες αυτές τις ημέρες. Βρες κάτι άλλο να ασχοληθείς.
    Όσο για το σιγά τα συμπτώματα,είσαι απλά αδαής με την πάθηση που έχω λ. Και ποια είσαι εσύ που θα αποφασίσεις πόσο τσακίζει κάποιον ένα σύμπτωμα; Λίγη ενσυναίσθηση ποτέ δεν εβλαψε.

    Ο καρδιολόγος μου btw με το που του είπα για την κορτιζόλη μου είπε ότι είναι σχεδόν βέβαιος ότι είναι κάτι ορμονικο. Εσύ ομως ξέρεις καλύτερα. Ακούς τι λες; Έλεος πια. Δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που έχει αγχωδη συμπτώματα. Τα ξέρω όλη μου τη ζωή. Μπορώ να αναγνωρίζω τι είναι άγχος και τι όχι καλύτερα από σένα. Αυτό δεν είναι άγχος και έχω διαγνωστει και επίσημα από δύο παθολόγους με ορθοστατικη ταχυπαλμια. Αν εσύ θεωρείς πως είναι ασφαλές να μην ψάξει κανείς τι μπορεί να το προκαλεί και πιθανές παθήσεις που μπορεί να κρύβονται ,όπως με προέτρεψε ο καρδιολόγος μου, με ένα γενικό "άγχος είναι μωρέ" τι να πω,προφανώς αντιμετωπίζουμε αλλιώς την ιδέα της υγείας. Όταν λέω ότι με εμποδίζει στην καθημερινότητα μου το εννοώ, δεν το φαντάζομαι. Δεν περιμένω να μου πει κανείς τι έχω γιατί αυτό μου το είπε ο γιατρός μου. Έχω νοσοφοβια όμως και μου είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστω μέχρι να μάθω τι το προκαλεί και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω καθως και τι ποσό επικίνδυνο είναι.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Έχεις τεράστιο θράσος να μιλάς για επιθετικότητα όταν με κηνυγας τρεις ημέρες. Εσύ έχεις κουράσει και πολύ μάλιστα. Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω μαζί σου,ευτυχώς σβήστηκαν οι βρισιές και οι χυδαίες επιθέσεις σου. Αυτό που δεν έχει θέση στην ομάδα μας είναι η επιθετικοτητα και ο χλευασμος που προτάσσεις.

    Δεν θέλω να έχω κάτι,είναι γελοίο αυτό που λες. Εξήγησα ήδη σε τι με βοηθανε τα τοπικ και guess what, δεν είναι δική σου δουλειά ούτε θα σου ζητήσω την άδεια.

    Όσο για το αν προτρεπεις τους άλλους να μην μου απαντάνε,ασχολιαστο. Είπαμε, απέκτησε λίγη αξιοπρέπεια. Φτάνει πια με τις συνεχείς επιθέσεις σου αδιάκοπα όλες αυτές τις ημέρες. Βρες κάτι άλλο να ασχοληθείς.
    Όσο για το σιγά τα συμπτώματα,είσαι απλά αδαής με την πάθηση που έχω. Ο καρδιολόγος μου λέει ότι είναι κάτι ορμονικό,εσύ ξέρεις καλύτερα. Ακούς τι λες;
    Σε περίπτωση που δε το ειδες σβήστηκαν και δικα σου σχόλια γιατί απαντουσες με απαράδεκτο τρόπο. Όσο για τα θέματα όπως βλέπεις όλο και λιγότεροι ασχολούνται γιατί με τα συνεχές σου τοπικ απλα κουράζεις. Να πω οτι είχες ενα διαγνωσμενο θεμα να το καταλάβω εσυ ανοίγεις 20 θέματα τη μερα και σπαμαρεις εκεί. Πάρε χαμπάρι οτι ειναι άσχετα με το φόρουμ. Δε θες καν ψυχολογική υποστήριξη γιατί απαντάς αρνητικά σε όλα τα σχόλια. Με κανέναν δε συμφωνείς επειδή δε θεωρούν οτι εχεις κατι παθολογικο. Οσο για το θράσος μου ειμαι ελεύθερη εφοσον πλεον δε παραβιάζω κανονες κ προσέχω πως σου μιλαω γιατί εισαι κ λιγο καρφί, να απανταω όπου μου αρέσει και οπου κρίνω. Και αν σε χαλαει οι πορτες ειναι ανοιχτές και τα σκυλιά δεμενα. Δεν είναι στη δικαιοδοσία σου να διώξεις κανεναν, ούτε επιθετική ειμαι.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για καρδιακή προσβολή / Κρίση Πανικού (με συμπτώματα)
    By whiteboycode in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2018, 21:20
  2. Καρδιακη ανακοπη
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 08-08-2017, 08:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •