Συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 189
  1. #16
    Antonis8
    Guest
    Δεν μπορεί να είναι ψυχολογικα αυτά τα συμπτώματα. Θεωρώ ότι έχω ενδοκαρδίτιδα. Έχω προσβληθεί από κάποιο μικρόβιο και επειδή δεν κάνω πυρετό,δεν με παίρνουν στα σοβαρά για καλλιέργεια.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν μπορεί να είναι ψυχολογικα αυτά τα συμπτώματα. Θεωρώ ότι έχω ενδοκαρδίτιδα. Έχω προσβληθεί από κάποιο μικρόβιο και επειδή δεν κάνω πυρετό,δεν με παίρνουν στα σοβαρά για καλλιέργεια.
    Αντώνη σου ειπα φιλε τα ίδια ακριβώς εχω!! Άραξε λιγο χαλάρωσε θα φύγουν! Τα ίδια εχω και εγω τρομάζω αλλα δεν τρέχω στους γιατρούς συνέχεια. Κάνε ψυχοθεραπεία κάνε κατι αλλο! Μη δίνεις τα λεφτά σου εφόσον δεν εχεις τιποτα! Όπως τα περιγράφεις έχω τα ίδια ακριβώς. Άραξε λιγο δες το αλλιώς. Και εγω εχω οτι λες και εγω τρομάζω αλλα προσπαθώ να το προσπεράσω. Εγω είχα και χειρότερα απο αυτα που λες! Άραξε λιγο προσπάθησε να ηρεμίσεις! Αυτή ειναι η συμβουλή μου..

  3. #18
    Antonis8
    Guest
    Κοίτα εγώ έχω και το στομάχι, θεωρώ ότι κόλλησα κάποιο μικρόβιο και κόλλησα ενδοκαρδίτιδα. Και το κακό είναι ότι καλλιέργειες αίματος γίνονται μόνο στα δημόσια και δεν θα μου κάνουν. Θα βάλω τον γιατρό μου να μου δώσει χαρτί για να μου κάνουν. Και θα κάνω και τριπλεξ καρωτίδων. Νομιζω ότι από το συνεχές μέτρημα των παλμών έκανα κάτι στις έξω καρωτίδες μου για αυτό και μουδιάζει το πρόσωπο μου.

  4. #19
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    " Από την ώρα που ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα έχω κάνει μόνο δύο τρίπλεξ, ένα τεστ κοπώσεως, ένα τρίπλεξ αορτής, τρεις ακτινογραφίες θώρακα, μία ακτινογραφία αυχένα, μία ακτινογραφία άνω κοιλίας, έναν υπέρηχο άνω κοιλίας, ένα χόλτερ ρυθμού, τρείς εξετάσεις αίματος, δυο καλλιέργειες κοπράνων, και πέντε καρδιογραφήματα. "

    Μόνο;;;;
    Σοβαρά τώρα; Αν σκεφτόσουν λογικά θα καταλάβαινες πόσο γελοία είναι μόνο και μόνο αυτή η πρόταση.


    Σε τελική ανάλυση έχεις τόσο καιρό που γράφεις εδώ μέσα και λες ότι όλοι οι γιατροί είναι μαλάκες και δεν σου βρίσκουν το πρόβλημά σου και βελτίωση δεν βλέπεις. Τι έχεις να χάσεις αν αρχίσεις και βλέπεις και κάποιον ψυχίατρο; Κι ας είσαι 99.99% πεπεισμένος ότι έχεις δίκιο, τι έχεις να χάσεις; Έτσι κι αλλιώς ένα σωρό χρόνο και λεφτά έχεις χαλάσει σε παθολόγους και καρδιολόγους. Ας πεις θα πάω βρε αδερφέ κι ας μην το πιστεύω, Ας δώσω χρόνο π.χ. ένα εξάμηνο να ακολουθήσω τις οδηγίες του κι αν δεν δω βελτίωση σταματάω. Γιατί δεν το κάνεις και φέρνεις όλο δικαιολογίες; Όπως προσπαθείς να καλύψεις όλα τα ενδεχόμενα παθολογικά, ας καλύψεις και το ενδεχόμενο να είναι ψυχολογικό, κι ας είναι μόνο 0,01% κατά τη γνώμη σου.
    Το έχω δει το ψυχολογικό,όλα αυτά είναι καινούργια σοβαρά συμπτώματα. Δεν έχει καμία σχέση με το ψυχολογικό το ότι εμφανιζω συμπτωματα καρδιακής ανεπάρκειας και εγκεφαλικού. Έχω άσχημα συμπτωματα και με έντερο/στομάχι, θεωρώ ότι κόλλησα κάποιο μικρόβιο και μου έχει κάνει ενδοκαρδίτιδα. Και επειδή σπάνια εμφανίζω πυρετό,δεν το υποψιάζονται.

  5. #20
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και ποιος σου ειπε οτι μια αρρωστοφοβια με ενα αγχος, δινει παντα ενοχλησεις ιδιες με τις προηγουμενες;
    οταν εισαι σε τετοια κατασταση και παρα τις γνωματευσεις του ψυχιατρου δεν παιρνεις αγωγη, αλλα τρεχεις στους καρδιολογους, φυσικα και θα εμφανιζεις συνεχως και νεα συμπτωματα.
    το οτι το αιτιο ειναι ψυχολογικο, δεν αλλαζει επειδη εχουν ποικιλια οι ενοχλησεις.

    εγω δεν λεω να παρατησεις τους γιατρους.
    λεω να πας για ψυχοθεραπεια και να παρεις την αγωγη που σου δινουν και παραλληλα κανε ο,τι εξετασεις θελεις,
    αλλα ΙΣΩΣ οι ενοχλησεις περασουν αν ρυθμισεις τις ανησυχιες σου.
    Αν έχω κάτι σοβαρό θα με επιδεινώσουν τα αντικαταθλιπτικά. Δεν είναι καλή περίοδος για να τα αρχίσω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στο είχα πει και πριν καιρό, στο τέλος πρόσεξε μη νοσηλευτείς, αλλά όχι για αυτό που νομίζεις...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Το στομάχι και το έντερο είναι πολύ δεμένα με τα ψυχολογικά και το άγχος...δεν είναι τυχαίο που ο εγκέφαλος και το έντερο έχουν το ίδιο σχήμα. Ο Αντώνης βρίσκεται σε άρνηση θέλει να βρει κάτι και το παλεύει με κάθε τρόπο, μια έχει το ένα μια το άλλο. Δε γίνεται να ηρεμήσει σε αυτή τη φάση είναι στο κόκκινο. Διαβάζω τόσο ωραίες συμβουλές που δίνονται εδώ και πάνε απάτες...θα είναι ευτυχισμένος αν κάποιος του πει ναι έχεις τουμπεκιουλοσις (δε ξέρω αν υπάρχει σαν ασθένεια). Φοβίες και άγχος λίγο πολύ όλοι εχουμε εδώ μέσα και για αυτό διαβάζουμε το forum αλλα χρειάζεται να βάλουμε λίγο και τη λογική. Και κάτι τελευταίο ...το έχω ξαναγράψει μια θεία μου πήγαινε συνέχεια στους γιατρούς την είχαν πάρει στο ψιλό και στο τέλος είχε καρκίνο και δεν τον διέγνωσαν γιατί δεν την επερναν στα σοβαρά...αλλοιμονο και κριμα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αντώνη εισαι όρια της παρανοιας
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #24
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αντώνη εισαι όρια της παρανοιας
    Μακάρι να είμαι απλά παρανοϊκός και να μην έχω τίποτα, μακάρι. Αλλά δεν το πιστεύω. Και ευχαρίστως να νοσηλευτώ. Και σε ψυχιατρική κλινική,δεν έχω πρόβλημα. Αρκεί να βρουν τι έχω.

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by glamshine4ever View Post
    Το στομάχι και το έντερο είναι πολύ δεμένα με τα ψυχολογικά και το άγχος...δεν είναι τυχαίο που ο εγκέφαλος και το έντερο έχουν το ίδιο σχήμα. Ο Αντώνης βρίσκεται σε άρνηση θέλει να βρει κάτι και το παλεύει με κάθε τρόπο, μια έχει το ένα μια το άλλο. Δε γίνεται να ηρεμήσει σε αυτή τη φάση είναι στο κόκκινο. Διαβάζω τόσο ωραίες συμβουλές που δίνονται εδώ και πάνε απάτες...θα είναι ευτυχισμένος αν κάποιος του πει ναι έχεις τουμπεκιουλοσις (δε ξέρω αν υπάρχει σαν ασθένεια). Φοβίες και άγχος λίγο πολύ όλοι εχουμε εδώ μέσα και για αυτό διαβάζουμε το forum αλλα χρειάζεται να βάλουμε λίγο και τη λογική. Και κάτι τελευταίο ...το έχω ξαναγράψει μια θεία μου πήγαινε συνέχεια στους γιατρούς την είχαν πάρει στο ψιλό και στο τέλος είχε καρκίνο και δεν τον διέγνωσαν γιατί δεν την επερναν στα σοβαρά...αλλοιμονο και κριμα
    Ε χαίρω πολύ. Το ξέρω ότι τους προηγούμενους μήνες ήμουν αρρωστοφοβικος χωρίς λόγο. Τώρα αρρώστησα κανονικά και κανείς δεν με παίρνει στα σοβαρά.

  11. #26
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ε χαίρω πολύ. Το ξέρω ότι τους προηγούμενους μήνες ήμουν αρρωστοφοβικος χωρίς λόγο. Τώρα αρρώστησα κανονικά και κανείς δεν με παίρνει στα σοβαρά.
    Μα και τους προηγούμενους μήνες δεν παραδεχοσουν ότι είσαι αρρωστοφοβικος και έκανες συνέχεια εξετάσεις και συνέχεια έβρισκες συμπτώματα.
    Εχεις κάνει τόσα ποστ εδώ μέσα για το ίδιο θέμα, για την καρδιά σου τους παλμούς την πίεση εδώ και μήνες τώρα!
    Από την στιγμή που έχεις διεγνωσμενο ψυχολογικό πρόβλημα γιατί δεν πας σε ένα ψυχίατρο να ακολουθήσεις αγωγή και ψάχνεις όλα τα υπόλοιπα ένω είσαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΛΑ?

  12. #27
    Antonis8
    Guest
    Τους προηγούμενους μήνες με αγχωνε απλά η βραδυκαρδια που είχα. Ναι,πίστευα αρχικά ότι κάτι έχω και δεν το βρίσκουν,αλλά εντέλει κατάλαβα ότι δεν έχω ενδοκαρδίτιδα κλπ. Τώρα έχω εντελώς άλλα συμπτώματα. Βασικά τώρα ΕΧΩ συμπτωματα,ενώ πριν δεν είχα. Πριν με ανησυχούσε η χαμηλή μου πίεση και οι χαμηλοί παλμοί. Τώρα σηκώνομαι και πάνε οι παλμοί 130. Κουράζομαι ευκολα,. Ζαλίζομαι. Έχω όλα τα συμπτώματα της καρδιακής ανεπάρκειας και της ενδοκαρδίτιδας εκτός του πυρετού. Και θυμήθηκα τώρα ότι ένας από τους καρδιολόγους που με είχα δει μου είπε ότι έχω δύο φυσηματα στην καρδιά,όχι ένα! Οι προηγούμενοι δεν μου το είχαν πει αυτό. Μπορεί λοιπόν να προέκυψε τώρα λόγω της καρδιακής ανεπάρκειας.

    Το άγχος δεν είναι η απάντηση σε όλα. Πολλά μπορεί να παίζουν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 07-10-2019 at 16:33.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν ξέρω,δεν είμαι σίγουρος. Δεν με παίρνουν στα σοβαρά γιατί εκ πρώτης όψεως φαίνομαι καλά για έναν γιατρό που έχει συνηθίσει βαριές περιπτώσεις. Οι αιματολογικές μου βγήκαν οκ, αλλά έχω αναιμία,μυο το είπε και ο γιατρός. Αυτό είναι σημάδι καρδιακής αναπερκειας. Και με το που σηκώνομαι αισθάνομαι αδυναμία, έχω αρρυθμίες , το στομάχι μου χειροτερεύει, με λίγα βήματα η καρδιά μου καταβάλει τεράστιο μόχθο για αυτό ανεβαίνουν οι παλμοί. Και εξηγούνται και τα θέματα με το στομάχι /έντερο.
    Εχεις σκεφτει να τρως κοκκινο κρεας;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κοίτα εγώ έχω και το στομάχι, θεωρώ ότι κόλλησα κάποιο μικρόβιο και κόλλησα ενδοκαρδίτιδα. Και το κακό είναι ότι καλλιέργειες αίματος γίνονται μόνο στα δημόσια και δεν θα μου κάνουν. Θα βάλω τον γιατρό μου να μου δώσει χαρτί για να μου κάνουν. Και θα κάνω και τριπλεξ καρωτίδων. Νομιζω ότι από το συνεχές μέτρημα των παλμών έκανα κάτι στις έξω καρωτίδες μου για αυτό και μουδιάζει το πρόσωπο μου.
    Η ενδοκαρδιτιδα δε φαινεται στο τριπλεξ; Θα μου πεις, και αν σημερα το τριπλεξ βγει καθαρο, αυριο μπορει στα αληθεια να παθεις ενδομαρδιτιδα. Η πεδικαρδιτιδα. η κατι αλλο. Μονη λυση να αγορασεις ενα μηχανημα υπερηχων (ποσο να κανει) και να κανεις καθε πρωι στον εαυτο σου τριπλεξ. Εναλλακτικα να νοσηλευτεις μονιμα σε μια καρδιολογικη κλινικη για να σου κανουν πληρη καρχιολογικο ελεγχο καθε μερα. Ετσι σιγουρα μεχρι να πεθανεις θα ξερεις οτι δεν πασχεις απο κατι χωρις να το ξερεισ.

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για καρδιακή προσβολή / Κρίση Πανικού (με συμπτώματα)
    By whiteboycode in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2018, 21:20
  2. Καρδιακη ανακοπη
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 08-08-2017, 08:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •