Συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 189
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εγω φιλε καθάρισα το αμάξι μεσα εξω όπως σου ειπα. Ήρθα να ξαπλώσω μολις ξάπλωσα χειρότερα. Ένιωθα τα πόδια μου πολυ κουρασμένα όταν ξαπλώνω Αποτωμα η σηκώνομαι Αποτωμα δεν μπορώ να παρω καλή ανάσα και επίσης τωρα σηκώθηκα να παω τουαλέτα και παλι με έπιασε και νιώθω και περίεργα στη καρδιά! Σου λεω δεν εισαι ο μονος πολύς κόσμος τα περνάει αυτα που περιγράφεις! Εγω κανω υπομονή Τρίτη πρωι φεύγω απο εδω και θα παω στον γιατρο μου να συνεχίσουμε τη θεραπεία. Δε γίνεται να τρέχεις συνέχεια στους γιατρούς τα εχεις κανει ολα! Εγω σου ειπα αν εισαι τοοοοσο σίγουρος πια οτι εχεις πρόβλημα να πας να κανεις τις εξειδικευμένες εξετάσεις να δεις και εκει οτι θα βγουν καθαρές να ησυχάσεις! Αν και μετα κανεις ετσι τοτε φιλε μου εχεις πολυ χοντρό θέμα! Περνάω τα ίδια ακριβώς και εγω με σενα αλλα δεν γίνεται να κανω ετσι. Μεσα σε 3 μερες εχεις γράψει 5 διαφορετικές ασθένειες! Άραξε λιγο δες το αλλιώς. Θα φύγει το άτιμο! Αλλα για να φύγει θελει να προσπαθήσεις και εσυ! Ολα στο μυαλό ειναι! Και αν παλι κολλας σου ειπα πάνε κάνε εξετάσεις για τα αγγεία και τη καρδιά σου και για ολα! Μετα όμως μη λες τα ίδια. Αν δεις οτι δεν σου περνάνε όμως αυτα τοτε φύγε σε έναν ειδικό ψυχίατρο η έναν καλο ψυχολόγο και βρες μια άκρη εκει να ηρεμισεις! Περνάω ακριβώς τα ίδια με σενα αλλα δεν κανω ετσι! Τρομάζω ναι αλλα όχι και ετσι! Πιστεύω πως εισαι μια χαρά δεν εχεις κατι παθολογικό όποτε κάτσε ηρέμησε! Οτι θέλεις στείλε μου πμ μη τα γράφουμε ολα εδω. Πάντως βλέπω τα παιδιά ολοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν με τον τροπο τους και τους εχεις αγανακτήσει! Μην εισαι σε άρνηση μονίμως για οτι σου λένε! Αν ήταν κανεις δε θα απαντούσε. Άκουσε τα παιδιά κατι ξέρουν. Ολοι τους έχουν τραβήξει τα ίδια που τραβάς άλλοι χειρότερα άλλοι όχι τοσο! Χαλάρωσε φιλε μου γιατι το πας αλλου!

  2. #32
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Δεν έχω διαγνωστεί με ψύχωση. Μην προβαίνεις σε διαγνώσεις.
    Last edited by Aeon; 07-10-2019 at 16:33.

  3. #33
    Antonis8
    Guest
    ]

    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Η ενδοκαρδιτιδα δε φαινεται στο τριπλεξ; Θα μου πεις, και αν σημερα το τριπλεξ βγει καθαρο, αυριο μπορει στα αληθεια να παθεις ενδομαρδιτιδα. Η πεδικαρδιτιδα. η κατι αλλο. Μονη λυση να αγορασεις ενα μηχανημα υπερηχων (ποσο να κανει) και να κανεις καθε πρωι στον εαυτο σου τριπλεξ. Εναλλακτικα να νοσηλευτεις μονιμα σε μια καρδιολογικη κλινικη για να σου κανουν πληρη καρχιολογικο ελεγχο καθε μερα. Ετσι σιγουρα μεχρι να πεθανεις θα ξερεις οτι δεν πασχεις απο κατι χωρις να το ξερεισ.
    Έκανα δύο τριπλεξ από τότε που ξεκίνησαν αυτά. Στο δεύτερο μου λέει "έχεις δύο φυσηματα,όχι ένα" Εγώ μέχρι τώρα ήξερα για ένα φύσημα, αυτό με την μικρή διαφυγή στη βαλβίδα,ο άλλος μου λέει έχεις δύο φυσηματα , τα έχει πολύς κόσμος και τα δύο αλλα εγώ μέχρι τώρα ήξερα μόνο για ένα και το να προκύψει φύσημα ξαφνικά είναι επίσης σημάδι ανεπάρκειας/ενδοκαρδίτιδας. Θα πρέπει να με ξαναδεί ο πρώτος πρώτος που με είδε για να μου πει αν τα είχα αυτά εξαρχής ή αν προεκυψαν τώρα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είδες πως είναι η άλλη όψη; Ούτε με εγκεφαλικό ή ενδοκαρδίτιδα ή καρδιακή ανεπάρκεια έχεις διαγνωστεί, αλλά εσύ μπορείς να κάνεις διαγνώσεις;

  5. #35
    Antonis8
    Guest
    ]

    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είδες πως είναι η άλλη όψη; Ούτε με εγκεφαλικό ή ενδοκαρδίτιδα ή καρδιακή ανεπάρκεια έχεις διαγνωστεί, αλλά εσύ μπορείς να κάνεις διαγνώσεις;


    Δεν κάνω διάγνωση,αυτό που πιστεύω λέω. Παιδιά δεν είναι άγχος το POTS γκουγκλαρετε να δείτε. Πρέπει να δω τι το προκάλεσε .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και η κοπελιά αυτό που πιστευει λέει.

    Γιατί να γκουγκλαρουμε, αν ήταν έτσι να γκουγκλαρουμε και να λέμε ο καθένας τον χαβά του και να κάνουμε του κεφαλιού μας δεν θα πηγαίναμε σε γιατρούς.

  7. #37
    Antonis8
    Guest
    Τι εννοείς; Το ότι έχω POTS μου το είπαν δύο παθολόγοι και ο καρδιολόγος. Σου λέω απλά να γκουγκλαρετε για να δείτε ότι το POTS δεν προκαλείται από άγχος. Μου μιλάτε λες και δεν αντιμετωπίζω αγχωδη διαταραχή από τα παιδικά μου χρόνια. Τον οργανισμό μου τον ξέρω, δεν είναι άγχος αυτό. Άγχος μπορεί να είναι η αντίδραση μου γιατί επέστρεψαν και οι κρίσεις πανικού με όλα αυτά αλλά τα συμπτώματα μου υπάρχουν ανεξάρτητα του άγχους. Έχω χαμηλή πίεση,πάρα πολλές αυξομειώσεις απλά με το να στέκομαι όρθιος. Αν αυτό δεν είναι ικανό για να με αγχωσει,τότε τι είναι. Γράφω εδώ γιατί φοβάμαι, τι να πω , μακάρι να είμαι υπερβολικός και να είναι απλά κάτι ορμονικό που διορθωνεται ή κάτι παροδικό.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, σου είπαν POTS ( ότι κι αν είναι αυτό), δεν σου είπαν ότι θα πάθεις εγκεφαλικό, ότι έχεις καρδιακή ανεπάρκεια κι όλα αυτά που λες και κάνεις την τρίχα τριχιά. Παράλληλα έχεις ήδη διάγνωση όπως παραδέχεσαι ο ίδιος για ΓΑΔ κτλ και δεν κάνεις τίποτα για αυτό. Με την λογική την δική σου (με την οποία δεν συμφωνώ), που ξέρεις ότι από την τελευταία φορά που είδες ψυχίατρο δεν έχεις αναπτύξει και ψύχωση και χίλια δυο άλλα προβλήματα;

  9. #39
    Antonis8
    Guest
    POTS σημαίνει ορθοστατικη ταχυκαρδία,με το που σηκώνεσαι δηλαδη, εκεί που έχεις 60 σφίξεις, πάνε ραγδαία και πολύ γρήγορα στους 100+. Απλά με το να σταθείς ορθιος. Αυτό συνήθως πάει πακέτο με την ορθοστατικη υπόταση,δηλαδή η καρδιά δουλεύει παραπάνω για να μην πέσει η πίεση και χάσεις τις αισθήσεις σου. Η πίεση μου κυμαίνεται χαμηλά ακόμα και τώρα με την μικρή αύξηση. Φαντάσου λοιπόν πόσο έντονα είναι τα συμπτώματα. Ο οργανισμός μου δεν μπορρι να κρατήσει σταθερή την πίεση και αυτό φέρνει πληθωρα τρομακτικών συμπτωμάτων.

    Έχω γνώσεις ψυχιατρικής και ψυχολογίας,δεν νομίζω ότι πληρω τα κριτήρια για ψύχωση. Αγχωδη διαταραχή εχω (παραπάνω από μία). Έχω ιστορικό στην οικογένεια μου με σχιζοφρένεια,ξέρω από αυτά. Σε ψυχίατρο πήγα πριν ένα μήνα,με βλέπει κάθε μήνα. Δεν έχω μπορέσει να πάω γιατί δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Οι γιατροί που με βλέπουν έρχονται κατ οίκον. Για να πάω στο νοσοκομείο παίρνω ταξί ή καλώ το ΕΚΑΒ. Ελειπα τρεις μέρες από τη δουλειά. Χθες πήγα,σήμερα πάλι δεν μπορεσα γιατί βγήκα έξω το μεσημέρι να ταισω κάτι αδέσποτα που ταιζω, ανέβηκαν οι παλμοί μου στους 130,ζαλίστηκα ,ήρθα με κόπο στο σπίτι και ήρθε ο γιατρός από δω να με δει. Είχα χαμηλή πίεση και τάση για εμετό γιατί ξέχασα το πρωί το χάπι για το στομάχι. Μου έκανε ένεση, κατάφερα να φάω,κοιμήθηκα λίγο,εφαγα και σε λίγο θα προσπαθήσω να σηκωθώ για να ταισω πάλι τα αδέσποτα για το βράδυ. Μένω σε νησί,οι αποστάσεις για να πάω στο κέντρο είναι μεγάλες. Πολλές φορές δεν με βολεύουν οι ώρες για να πάω σε έναν γιατρό για αυτό καλώ κατ οίκον το οποίο φυσικά στοιχίζει πολύ. Περιμένω να βγουν οι εξετάσεις για τα ορμονικά να ξεκαθαρισει λίγο το τοπίο και αν βγουν όλα αρνητικα και μου ξεκαθαρίσει ο καρδιολόγος μου ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό,θα προσπαθώ να αγνοω τα συμπτώματα και θα επικεντρωθω στο ψυχολογικό κομμάτι.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω παλιό συμμαθητή με ορθοστατική υπόταση εδώ και χρόνια, συνεχίζει κανονικά τη ζωή του, δεν είναι του πεθαματού ούτε λέει κάθε μέρα ότι παθαίνει εγκεφαλικό κι έχει καρδιακή ανεπάρκεια!

    Είδες, κι εγώ νομίζω ότι δεν πληρείς τα κριτήρια για καρδιοπάθειες και εγκεφαλικά και μυοκαρδίτιδες και σπαζοσχιζοφρενικές τζαζμενοβαρεμάρες, οπότε άκρη δεν βγαίνει. Σου λένε κάτι συγκεκριμένο οι παθολόγοι κι οι καρδιολόγοι, εσύ κάνεις την τρίχα τριχιά και το πας ένα βήμα παραπέρα. Σου δίνει συγκεκριμένες οδηγίες ο ψυχίατρος, κάνεις τα δικά σου. Εγώ όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές, απλά σε συμβουλεύω να κάνεις και να τηρείς αυτά που σου λένε οι ειδικοί και να μην κάνεις δεύτερες σκέψεις και να το πηγαίνεις αλλού για αλλού. Όλα αυτά που περιγράφεις τα έχουμε περάσει οι περισσότεροι εδώ μέσα όταν η ΓΑΔ ήταν στα ντουζένια της.

    Πριν καιρό είχες γράψει πάλι θα κάνω την τάδε εξέταση κι αν είναι καθαρή θα ασχοληθώ με το ψυχολογικό, αλλά ακ'ομα εδώ είμαστε... Μακάρι να το τηρήσεις αυτή τη φορά αυτό που λες. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Να χαμε να λέγαμε...πιστεύω το εξαντλήσαμε το θεμα. Αν δεν πιστεύεις τους γιατρούς του τόπου σου έλα Αθήνα μπες μέσα σε μια ιδιωτική κλινική να σε ξετιναξουν στις εξετάσεις και στις τσέπες και πλέον θα είσαι σίγουρος τι άλλο να πω χαλάς τη ζωή σου άδικα. Κριμα ειναι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν έχω διαγνωστεί με ψύχωση. Μην προβαίνεις σε διαγνώσεις.
    Εδω προβαίνεις εσυ δε dr ζιβάγκο η δική μου σε πείραξε; θεωρείς νορμαλ να κάνεις διαγνώσεις μόνος σου αλλα σδ πείραξε που ειπα οτι σου εχδι γίνει ψύχωση;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #43
    Antonis8
    Guest
    Σόνια, δεν ξέρω γιατί δεν καταλαβαίνετε αυτό που λέω. Παλιά,πριν δύο μήνες δηλαδή, δεν είχα συμπτωματα. Ναι, μέχρι τον Μάρτιο άνοιγα τοπικ για βραδυκαρδια κλπ. Όταν ολοκληρώθηκε το τσεκ απ' μου και αφού το σιγουρεψα με παραπάνω γιατρούς, το άφησα, σταμάτησε να με αγχωνει. Πλέον φτάνω 45 παλμούς καθιστός και δεν ασχολούμαι. Αρχισα να αγχώνομαι και να ανοίγω ξανα τοπικ όταν άρχισαν τα κανονικά συμπτώματα. Άλλο η ορθοστατικη υπόταση και άλλο ορθοστατική υπόταση συν ταχυκαρδία. Η ορθοστατικη ταχυκαρδία είναι ότι χειρότερο. Είναι ακριβώς σαν να έχεις καρδιά, δεν μπορείς να περπατήσεις . Όταν περπατάω οι παλμοί μου δεν σταθεροποιούνται φυσιολογικά,συνεχίζουν να ανεβαίνουν. Μετά νιώθω ζαλάδα και είμαι έτοιμος να πέσω κάτω. Για ένα άτομο που πριν είχε 80 παλμούς περπατώντας και ξαφνικά έχει 130 με απλές κινήσεις καταλαβαίνεις πόσο δυσκολο ειναι. Έχω καλή φυσική κατασταση,πριν με πιάσει αυτό το πράγμα, ακόμα και την περίοδο που βίωνα έντονες κρίσεις πανικού, έκανα χιλιόμετρα και χιλιόμετρα χωρίς να νιώσω το παραμικρό.

    Δεν είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους γιατρούς,είναι πως δεν μου δίνει κανείς προς το παρόν ξεκάθαρη απάντηση. Στο περίμενε με έχουν. Ο γαστρεντελογος μου είπε να συνεχίσω την αγωγή,και αν δεν περάσει το στομάχι θα κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις γιατί δεν μπορώ να παίρνω επ αόριστον αναστολείς για τα οξέα. Μπορεί και αυτά τα χάπια να έχουν διαταράξει κάπως την πίεση μου. Και τα αντικαταθλιπτικά επίσης έχουν τέτοια δράση,για αυτό και δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις. Ο καρδιολογος μου είπε να δούμε τις πιο εξειδικευμένες εξετάσεις. Κάνω υπομονή,αλλά εννοείται ότι έχω τρελαθεί από το άγχος μου με τέτοια συμπτώματα. Έχω αποδιοργανωθει εντελώς. Και αν δεν δοθούν απαντήσεις για την υγεία μου και λύσεις,εννοείται πως δεν θα ηρεμήσω με το να αναλύω τα παιδικά μου χρόνια. Δεν είναι συμπτωματα άγχους. Έχω το άγχος που επιδεινώνει την πρόσληψη αυτών των συμπτωμάτων,αλλά τα συμπτώματα εξακολουθούν να υπάρχουν και να με εξαντλούν κυριολεκτικά. Κάνω μερικά βήματα και πρέπει να καθίσω. Τον Μάρτιο με κρίση πανικού, περπατούσα άνετα. Οι παλμοί μου δεν ξεπερνούσαν τους 80. Δεν μεταλλάχθηκε το άγχος, το άγχος είναι εδώ και με πανικοβάλλει,αλλά τα συμπτώματα με άγχος ή χωρίς είναι άκρως τρομακτικά,ενοχλητικά και δεν με αφήνουν να ζω κανονικά την καθημερινότητα μου.

  14. #44
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ψύχωση εχεις και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνεις
    Δεν είμαι γιατρός για να κάνω διάγνωση, εγώ λέω αυτά που φοβάμαι πως έχω, αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός του φόρουμ. Αλλά μην υποτιμάτε τα συμπτώματα μου. Δεν πρόκειται να εξαφανιστούν με τα αντικαταθλιπτικά γιατί ούτε με ηρεμιστικά εξαφανίζονται. Δεν πα να έχω πάρει ζαναξ και να είμαι εντελώς ζεν, με το που σηκωθώ αυξάνεται ραγδαία ο καρδιακός παλμός . Από 60 130 σε λιγότερο από ένα λεπτό. Με έχουν διαλύσει αυτά τα συμπτώματα. Και όταν δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου κυριολεκτικά, εγώ που και με κρίσεις πανικού περπατούσα άνετα, ναι έχω πανικοβληθεί ότι κάτι σοβαρό τρέχει.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είμαι γιατρός για να κάνω διάγνωση, εγώ λέω αυτά που φοβάμαι πως έχω, αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός του φόρουμ. Αλλά μην υποτιμάτε τα συμπτώματα μου. Δεν πρόκειται να εξαφανιστούν με τα αντικαταθλιπτικά γιατί ούτε με ηρεμιστικά εξαφανίζονται. Δεν πα να έχω πάρει ζαναξ και να είμαι εντελώς ζεν, με το που σηκωθώ αυξάνεται ραγδαία ο καρδιακός παλμός . Από 60 130 σε λιγότερο από ένα λεπτό. Με έχουν διαλύσει αυτά τα συμπτώματα. Και όταν δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου κυριολεκτικά, εγώ που και με κρίσεις πανικού περπατούσα άνετα, ναι έχω πανικοβληθεί ότι κάτι σοβαρό τρέχει.
    Σιγα τα συμπτώματα ρε Αντώνη. Έχει γίνει αστείο και δεν μπορείς ούτε αυτό να καταλάβεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για καρδιακή προσβολή / Κρίση Πανικού (με συμπτώματα)
    By whiteboycode in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2018, 21:20
  2. Καρδιακη ανακοπη
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 08-08-2017, 08:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •