Συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 189
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Συμφορητική καρδιακή ανεπάρκεια

    Νομίζω πως το έχω. Έχω όλα τα συμπτώματα. Έχω και αναιμία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Νομίζω πως το έχω. Έχω όλα τα συμπτώματα. Έχω και αναιμία.
    Σταματά να κάνεις τον γιατρό και ασε τους γιατρούς να κάνουν τη δουλειά τους.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Δεν θα στο έλεγαν οι γιατροί;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αντώνη, ειλικρινά το έχεις τερματίσει. Αν δεν πάρεις απόφαση να ασχοληθείς σοβαρά με τα ψυχολογικά σου, προκοπή δεν θα δεις! Και είναι κρίμα, είσαι νέος άνθρωπος και ταλαιπωριέσαι για βλακείες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Αντώνη εγω πιστεύω με τις εξετάσεις που κανεις σε έναν καρδιολόγο φαίνεται αν εχει καρδιακή ανεπάρκεια! Με έναν υπέρηχο η καρδιογράφημα περιγράφοντας και τα συμπτώματα αμέσως θα στο έβρισκε αλλα εσυ δεν πηγες μονο σε έναν πηγες σε 10 άρα φιλε μου εισαι μια χαρά! Αν πήγαινες σε 1 καρδιολόγο μονο που και παλι αν έκανες τις εξετάσεις θα το έβλεπε τοτε θα σου ελεγα να πας και αλλου να το κοιτάξεις. Εφόσον εσυ εχεις παει σε 10 διαφορετικούς και σε νοσοκομεία κλινικές και και και δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι! Αν ήταν κατι θα το είχαν δει πίστεψε με. Εγω σε έναν καρδιολόγο πηγα έκανα όλες τις εξετάσεις και ο άνθρωπος μου λεει οτι δεν εχω τιποτα και το εγγυήθηκε ειναι και γνωστός μας. Όπως και ο αλλος ο γιατρος μου που μίλησε με τον πατέρα μου του λεει δεν εχω τιποτα το εγγυήθηκε και αυτος και πήρε την ευθύνη! Μη φοβάσαι φιλε θα περάσει!!!! Κουράγιο!

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Δεν ξέρω,δεν είμαι σίγουρος. Δεν με παίρνουν στα σοβαρά γιατί εκ πρώτης όψεως φαίνομαι καλά για έναν γιατρό που έχει συνηθίσει βαριές περιπτώσεις. Οι αιματολογικές μου βγήκαν οκ, αλλά έχω αναιμία,μυο το είπε και ο γιατρός. Αυτό είναι σημάδι καρδιακής αναπερκειας. Και με το που σηκώνομαι αισθάνομαι αδυναμία, έχω αρρυθμίες , το στομάχι μου χειροτερεύει, με λίγα βήματα η καρδιά μου καταβάλει τεράστιο μόχθο για αυτό ανεβαίνουν οι παλμοί. Και εξηγούνται και τα θέματα με το στομάχι /έντερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αντωνη, τι υψος και τι κιλα εχεις;
    τρως κοκκινο κρεας η εισαι χορτοφαγος;

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αντωνη, τι υψος και τι κιλα εχεις;
    τρως κοκκινο κρεας η εισαι χορτοφαγος;
    Δεν τρώω κόκκινο κρέας, σπάνια. Δεν είμαι χορτοφάγος αλλά το αποφεύγω το κρέας γενικά. Κυρίως κοτόπουλο. Αλλά b12 και γενικά οι βιταμίνες βγαίνουν πολύ καλές τιμές. Είμαι φυσιολογικός στο βάρος προς το αδύνατος,αλλά όχι κάτι εξτριμ,όσα ίσα το τελευταίο διάστημα πολλοί μου είπαν ότι φαίνεται να έκανα μύες στα χέρια, προσεχα και τη διατροφή μου . Για την αναιμία λες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν τρώω κόκκινο κρέας, σπάνια. Δεν είμαι χορτοφάγος αλλά το αποφεύγω το κρέας γενικά. Κυρίως κοτόπουλο. Αλλά b12 και γενικά οι βιταμίνες βγαίνουν πολύ καλές τιμές. Είμαι φυσιολογικός στο βάρος προς το αδύνατος,αλλά όχι κάτι εξτριμ,όσα ίσα το τελευταίο διάστημα πολλοί μου είπαν ότι φαίνεται να έκανα μύες στα χέρια, προσεχα και τη διατροφή μου . Για την αναιμία λες;
    Δε τρως κόκκινο Κρεας αλλα συνδυάζεις την αναιμία που εχει ολος ο κόσμος με τη καρδιά. Ρε Αντώνη καπου έλεος
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Εχω έκτακτες συστολες στην κίνηση. Συνέχεια. Την τελευταία ώρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχω έκτακτες συστολες στην κίνηση. Συνέχεια. Την τελευταία ώρα.
    Κλασικό σύμπτωμα φιλε. Ετσι ειμαι σημερα κ εγω Ειδικα απο χθες βρεδυ. Σκέψου βγήκαμε μια βολτα να περπατήσουμε και με έπιασε δισπνοια και ανέβηκαν οι παλμοί μου λες και έκανα τιποτα πιο εξτριμ! Γενικά πιστεύω θα περάσουν αυτα. Γιατι αν ήταν θα τα είχα κάθε μερα και κάθε φορα που περπατάω και όχι μια ετσι μια αλλιώς! Άραξε ολα θα φύγουν! Εγω που εχω και πόνο στο στέρνο; Εχω και βάρος και πόνο αλλα εχω αράξει και περιμένω να φύγει. Αν θέλεις σου ειπα και χθες να μου στείλεις να σου πω. Μη τα γράφω εδω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν τρώω κόκκινο κρέας, σπάνια. Δεν είμαι χορτοφάγος αλλά το αποφεύγω το κρέας γενικά. Κυρίως κοτόπουλο. Αλλά b12 και γενικά οι βιταμίνες βγαίνουν πολύ καλές τιμές. Είμαι φυσιολογικός στο βάρος προς το αδύνατος,αλλά όχι κάτι εξτριμ,όσα ίσα το τελευταίο διάστημα πολλοί μου είπαν ότι φαίνεται να έκανα μύες στα χέρια, προσεχα και τη διατροφή μου . Για την αναιμία λες;
    ναι φυσικα για την αναιμια λεω.
    λες "προς το αδυνατος", αλλα δεν λες αριθμους. αυτο σημαινει οτι μπορει να εισαι προς το πολυ αδυνατος και αν δεν τρως κοκκινο κρεας και ελαφρως εως βαρεως υποσιτιζεσαι, ειναι πολυ ευκολο να εχεις αναιμια.7εσυ απο τις 20 αιτιες που μπορει να εχει καποιος αναιμια, διαλεξες μια που να σχετιζεται με την καρδια, ενω δεν κοιτας το προφανες.
    Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΙΜΙΑ ΣΟΥ.
    με τον ιδιο τροπο, ενω ειναι μπροστ στα ματια σου η υπερβολικη σου ενασχοληση με τις εξετασεις και η αρρωστοφοβια που ειναι ψυχολογικες καθαρα, εσυ επιμενεις οτι εχεις καποια εξωτικη ασθενεια.
    επιμενω για ψυχοθεραπευτη.
    αυτα που λες για τους γιατρους, οτι δεν σε παιρνουν στα σοβαρα γιατι εχουν συνηθισει βαριες αρρωστιες, ειναι αλλη μια διαστρεβλωση σου για να παραμενεις στις εμμονες σου.
    δεν σε παιρνουν σοβαρα γιατι ξερουν που οφειλονται ολα αυτα, αλλα εσυ επιμενεις να τρεχεις για λαθος εξετασεις..

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Ντάξει, είναι και στην οικογένεια μας ο χαμηλός αιματοκριτης και ο πατέρας μου έχει. Δεν με ανησυχούσε παλιά, αλλά σε σχέση με τις εξετάσεις που έκανα πριν από ένα μηνα , έχει πέσει τρεις μονάδες. Και δεν θα έλεγα ότι δεν τρέφομαι καλά. Τρώω κρέας, απλά όχι συχνά κόκκινο.

    Αν τα συμπτώματα ήταν τα ίδια θα σου έλεγα ότι έχεις δίκιο. Αλλά τον τελευταίο μήνα παρουσιάζω εντελώς διαφορετικά συμπτώματα. Το διαπίστωσε και ο παθολόγος μου οτι έχω ορθοστατική ταχυκαρδία. Οι οκτώ προηγούμενοι καρδιολόγοι που με είδαν, με είδαν πριν τα συμπτώματα αυτά. Από την ώρα που ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα έχω κάνει μόνο δύο τρίπλεξ, ένα τεστ κοπώσεως, ένα τρίπλεξ αορτής, τρεις ακτινογραφίες θώρακα, μία ακτινογραφία αυχένα, μία ακτινογραφία άνω κοιλίας, έναν υπέρηχο άνω κοιλίας, ένα χόλτερ ρυθμού, τρείς εξετάσεις αίματος, δυο καλλιέργειες κοπράνων, και πέντε καρδιογραφήματα. Έτυχε να μην πιάσουν την αρρυθμία και τις έκτακτες.Πχ, στο τεστ κοπώσεως, το έβγαλα, βγήκα έξω, περπάτησα, και ένιωσα απανωτές έκτακτες .

    Σήμερα από το πρωί μία ταχυκαρδία μία βραδυκαρδία, ζάλη, μουδιάσματα. Και πριν αισθάνθηκα πέντε απανωτές έκτακτες πάνω στην κίνηση, σηκώθηκα και ένιωσα τη μία και μετά κάθισα και συνέχισαν. Δεν είναι καλό όταν είναι απανωτές.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ντάξει, είναι και στην οικογένεια μας ο χαμηλός αιματοκριτης και ο πατέρας μου έχει. Δεν με ανησυχούσε παλιά, αλλά σε σχέση με τις εξετάσεις που έκανα πριν από ένα μηνα , έχει πέσει τρεις μονάδες. Και δεν θα έλεγα ότι δεν τρέφομαι καλά. Τρώω κρέας, απλά όχι συχνά κόκκινο.

    Αν τα συμπτώματα ήταν τα ίδια θα σου έλεγα ότι έχεις δίκιο. Αλλά τον τελευταίο μήνα παρουσιάζω εντελώς διαφορετικά συμπτώματα. Το διαπίστωσε και ο παθολόγος μου οτι έχω ορθοστατική ταχυκαρδία. Οι οκτώ προηγούμενοι καρδιολόγοι που με είδαν, με είδαν πριν τα συμπτώματα αυτά. Από την ώρα που ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα έχω κάνει μόνο δύο τρίπλεξ, ένα τεστ κοπώσεως, ένα τρίπλεξ αορτής, τρεις ακτινογραφίες θώρακα, μία ακτινογραφία αυχένα, μία ακτινογραφία άνω κοιλίας, έναν υπέρηχο άνω κοιλίας, ένα χόλτερ ρυθμού, τρείς εξετάσεις αίματος, δυο καλλιέργειες κοπράνων, και πέντε καρδιογραφήματα. Έτυχε να μην πιάσουν την αρρυθμία και τις έκτακτες.Πχ, στο τεστ κοπώσεως, το έβγαλα, βγήκα έξω, περπάτησα, και ένιωσα απανωτές έκτακτες .

    Σήμερα από το πρωί μία ταχυκαρδία μία βραδυκαρδία, ζάλη, μουδιάσματα. Και πριν αισθάνθηκα πέντε απανωτές έκτακτες πάνω στην κίνηση, σηκώθηκα και ένιωσα τη μία και μετά κάθισα και συνέχισαν. Δεν είναι καλό όταν είναι απανωτές.
    και ποιος σου ειπε οτι μια αρρωστοφοβια με ενα αγχος, δινει παντα ενοχλησεις ιδιες με τις προηγουμενες;
    οταν εισαι σε τετοια κατασταση και παρα τις γνωματευσεις του ψυχιατρου δεν παιρνεις αγωγη, αλλα τρεχεις στους καρδιολογους, φυσικα και θα εμφανιζεις συνεχως και νεα συμπτωματα.
    το οτι το αιτιο ειναι ψυχολογικο, δεν αλλαζει επειδη εχουν ποικιλια οι ενοχλησεις.

    εγω δεν λεω να παρατησεις τους γιατρους.
    λεω να πας για ψυχοθεραπεια και να παρεις την αγωγη που σου δινουν και παραλληλα κανε ο,τι εξετασεις θελεις,
    αλλα ΙΣΩΣ οι ενοχλησεις περασουν αν ρυθμισεις τις ανησυχιες σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    " Από την ώρα που ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα έχω κάνει μόνο δύο τρίπλεξ, ένα τεστ κοπώσεως, ένα τρίπλεξ αορτής, τρεις ακτινογραφίες θώρακα, μία ακτινογραφία αυχένα, μία ακτινογραφία άνω κοιλίας, έναν υπέρηχο άνω κοιλίας, ένα χόλτερ ρυθμού, τρείς εξετάσεις αίματος, δυο καλλιέργειες κοπράνων, και πέντε καρδιογραφήματα. "

    Μόνο;;;;
    Σοβαρά τώρα; Αν σκεφτόσουν λογικά θα καταλάβαινες πόσο γελοία είναι μόνο και μόνο αυτή η πρόταση.


    Σε τελική ανάλυση έχεις τόσο καιρό που γράφεις εδώ μέσα και λες ότι όλοι οι γιατροί είναι μαλάκες και δεν σου βρίσκουν το πρόβλημά σου και βελτίωση δεν βλέπεις. Τι έχεις να χάσεις αν αρχίσεις και βλέπεις και κάποιον ψυχίατρο; Κι ας είσαι 99.99% πεπεισμένος ότι έχεις δίκιο, τι έχεις να χάσεις; Έτσι κι αλλιώς ένα σωρό χρόνο και λεφτά έχεις χαλάσει σε παθολόγους και καρδιολόγους. Ας πεις θα πάω βρε αδερφέ κι ας μην το πιστεύω, Ας δώσω χρόνο π.χ. ένα εξάμηνο να ακολουθήσω τις οδηγίες του κι αν δεν δω βελτίωση σταματάω. Γιατί δεν το κάνεις και φέρνεις όλο δικαιολογίες; Όπως προσπαθείς να καλύψεις όλα τα ενδεχόμενα παθολογικά, ας καλύψεις και το ενδεχόμενο να είναι ψυχολογικό, κι ας είναι μόνο 0,01% κατά τη γνώμη σου.

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για καρδιακή προσβολή / Κρίση Πανικού (με συμπτώματα)
    By whiteboycode in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2018, 22:20
  2. Καρδιακη ανακοπη
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 08-08-2017, 09:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •